Szentendre’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Szentendre, Budapeşte’nin hemen dışında yer alan ve müze, galeri ve sanat evleri ile tanınan küçük bir kasabadır. Barok mimari tarzındaki kiliseler, müzeler, galeriler ve kafeler bu şirin kasabayı simgeleyen yapılardır. Osmanlı saldırılarından kaçan Sırplar, 17’nci yüzyılda buraya yerleşmiş ve kent bu güne kadar korunmuş olan Akdeniz karakterine sahip olmuştur. Mimari, arnavut kaldırımlı sokaklar ve şehrin pitoresk konumu yıllar boyunca birçok sanatçıyı kendine çekmiştir.

Ziyaret etmek için en iyi zaman, her yıl haziran sonundan ağustos sonuna kadar devam eden Szentendre Yaz Festivali (Szentendrei Nyár) zamanıdır diyebiliriz. Caz ve halk müziği, dans ve tiyatro gösterileri birçok ziyaretçiyi bu zamanlarda çeken etkinliklerdendir. Kentte görülecek en iyi yerlerden bir çoğu, eski ihtişamını ve güzelliğini olabildiğince koruyarak günümüze kadar gelebilmiştir.

Gezilecek Yerler

Açık Hava Etnografya Müzesi – Skanzen

pxhere

Bu açık hava müzesi, ülkenin farklı bölgelerinden geleneksel Macar kırsal mimarisini sergilemektedir. 18-20. yüzyıllardan kalma yeniden işlenmiş köylü evleri, taş yel değirmenleri, antika mobilyalar ve halk sanatını yansıtan bir çok simgesel yapı bulunmaktadır. Macaristan’ın tarihi geçmişine ve antika dönemlerine ait detaylı çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılmış bir çok sergi de görülmeye değerdir.

Margit Kovács Koleksiyonu

wikimedia

Margit Kovács, Macaristan’ın her yerinde tanınan ünlü bir seramik heykeltıraştır. Ana temaları halk sanatı ve dini sanat, özellikle İncil hikayeleri olmuştur. Szentendre’ye heykel, tencere, tabak ve plaka gibi çalışmalarının çoğunu bağışlamış ve bu eserler, günümüzde bu koleksiyon ile dünyanın farklı bölgelerinden gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur. Salı-Pazar günleri arasında 09:00 – 17:00 saatleri arasında açık olan koleksiyon, barındırdığı eserler ile oldukça dikkat çekicidir.

Ferenczy Müzesi

wikimedia

Károly Ferenczy, ünlü Nagybánya Resim Okulu’nun önde gelen ressamlarından ve Macar izlenimcilerden biridir. Paris’te okumuş ve hayatını Szentendre, Münih ve Nagybánya’da geçirmiştir . 1906’da Budapeşte’ye taşınmış ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun profesörü olarak çalışmaya başlamıştır. Çocukları, Valér Ferenczy, ressam, Noémi Ferenczy goblen dokumacı ve Béni Ferenczy bir heykeltıraş olarak Macar sanatının ünlü temsilcilerinden biri haline gelmiştir. Müze Ferenczy ailesine bir övgü olması adına oluşturulmuştur. Çarşamba ile Pazar günleri arasında 10: 00-18: 00 saatleri arasında açıktır. Ailecek Macaristan tarihine adını yazdırmış Ferenczyler ve yaptıkları çalışmaları gösteren sergiler ve materyallerin bulunduğu odalar görülmeye değerdir.

Béla Czóbel Müzesi

wikimedia

Béla Czóbel 1885-1976 yılları arasında, Paris ve Szentendre’de 1940’lara kadar dönüşümlü olarak yaşamış birisidir. Kendini Post-Empresyonist hareketi izleyen ressamlar grubuna ait olarak tanımlayan Bela’nın stili Nagybánya Resim Okulu’nun ilkelerini yansıtmaktadır. 1905’te Fauves grubunun ressamlarıyla tanışmış ve çalışmalarına güçlü renkler katmıştır. Günümüzde, Szentendre’yi ziyaret eden bir çok turist için Bela’nın eserlerinin yer aldığı sergileri ile müze ünlü bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Szabo Marzipan Müzesi

wikimedia

Bu müze, iki muhteşem Macar şekerlemeci olan Mátyás Szamos ve Károly Szabó’nun hayatı ve işine ait eserlerin ve sergilerin barındırıldığı bir koleksiyondur. Sergiler marzipan sanatını, parlamento binasının marzipan versiyonu gibi başyapıtlarından bazılarıyla birlikte göstermektedir. Her türlü unsurun yer aldığı bir marzipan galerisi de küçük yaştaki ziyaretçileri için çok eğlenceli olacak özellikler taşımaktadır. Müze 10-18 saatleri arasında açıktır.

Dobos Çikolata Müzesi

Ünlü karamel tepesi, çikolata tabakalı sünger kek, Dobos torta gibi çeşitleri bulunan bir şekerleme markasının, kurucusu József Dobos tarafından dünyaca ünlü hale getirilmesi sonucunda oluşturulmuş bir müze olan çikolata müzesi, ziyaretçilerin küçük ücretler karşılığında tadabileceği bir çok şekerleme ürününün ve bu ürünlerin yapılış aşamalarını gösteren minyatür imalathanelerin bulunduğu bir ziyaret noktasıdır. Szentendre’deyken bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz, sadece Cumartesi ve Pazar günleri açık olduğunu bilmenizde fayda var.

Erdész Çağdaş Sanat Galerisi

Gallery Erdész & Design

Galeri, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkarılmış Macar resimlerinin yanı sıra çağdaş tablo, grafik ve heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Klasik ve çağdaş yerel sanatçıların eserlerini sergileyen, ve bir yılda 6 farklı serginin gösterime sunulduğu galeri, Szentendre’nin en bilinen ziyaret noktalarından biridir.  Çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu diğer galeriler ise Mühely Galerisi ve Aktív Sanat Galerisi’dir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here