Kalkandelen (Tetovo)’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Tetova ya da bizim dilimizdeki ismi ile Kalkandelen, tarihi ve hala ayakta kalan izlerimiz ile görülmesi gereken bir yerdir. Yemyeşil doğası ve etrafta görebileceğiniz bir çok Osmanlı eseri ile, kendizi adeta ortaçağ dönemlerinde hissedeceğiniz bir şehir olan Tetova, muazzam manzaralı yerleri ve tertemiz havası ile ön plana çıkmaktadır.

Öğrenciler tarafından sıkça yaşam alanı olarak kullanılan şehirde görülmeye değer 14. yy Osmanlı eserlerinin yanısıra, yakın geçmişte inşa edilen ve eşsiz güzelliklere sahip pek çok Makedon yapıları da mevcuttur. Kısaca, neden öğrenciler tarafından sıkça ziyaret edilen ve yaşanılan bir yer olduğundan bahsedecek olursak, doğal ortamın ve bol oksijenin hat safhada bulunmasını öne sürebiliriz. Eğer Makedonya’ya gitme planları yapıyorsanız tarih, doğa, farklı fikirler, Osmanlı eserleri ve daha bir çok özelliği ile Kalkandelen’e uğramalısınız.

Makedonya’nın kuzeybatısında, Polog bölgesinde yer almaktadır. Kalkandelen, Vardar Ovası’nın üzerinde kurulu bir yerleşim yeridir. Tepeleri 2800 metreyi aşan Şar Dağları ve Suva Gora (Kuru Dağlar) yer almaktadır. Şar Dağı’nın eteklerinde ki şehir Pena nehri kıyısında yer almaktadır.

Tetova’nın ismi ile ilgili birçok efsane mevcuttur. Bunlardan biri Tetova Teto’nun yeri demek. İsmini Şar Dağı’nı yılanlardan temizleyen Teto isimli kahramandan almış diyenlerin yanında bu güzel şehrin ismini Saruhanlı Türkmen göçmenlerin yaptığı muhteşem okların kalkanları delmesinden dolayı Kalkandelen olarak isimlendirenler de mevcuttur.

Konya ile kardeş şehir olan Tetova, Osmanlı egemenliğine 14. yy’da girmiş ve şehir, gözle görülür değişikliklere şahit olmuştur. Müslüman nüfusun yoğun olarak bulunduğu şehirin en dikkat çekici yerlerinin başında, temiz havası, el değse de bozulamamış doğası ve gönüllere taht kuracak güzelliklere sahip olan Polog Vadisi gelmektedir.

Dağlık bir arazide bulunmasından ve Avrupa’nın yağışlı iklim bölgesinde yer alan şehire gidilebilecek en iyi zamanın ilkbahar ayları olduğunu belirtmekte fayda var. Zira beklenmedik anlarda, yaz aylarında bile yağmur yağabilmektedir.

Gezilecek Yerler

Alaca Camii

Wikipedia

Sehrin en önemli eseri farklı mimari yapısı, renk cümbüşü ile Alaca Camii’dir. Kalem işi süslemelere sahip olup; Avrupa’da başka bir örneği yoktur. Bu muhteşem camii 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Şehir parkının yanında Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ancak şu an kullanılmayan bir hamam yer alıyor. Tetova Saat Kulesi ise yıllar önce Tito zamanında yıkılmıştır.

Leshok Manastırı

Wikimapia

5Leshok Manastırı kompleksinde: 1335’ten beri manastır kilisesi St. Atanasij (Athanasius); 1326’dan beri Stefan Dechanski Mektubunda ve Orta Çağ’dan beş kilise ve şapelin kalıntılarında bahsedilen 13. yüzyıldan beri var olan Kutsal Meryem Ana kilisesi bulunmaktadır. Ayırt edici özellikler, St. Athanasij kilisesinin kültürel ve manevi değerleridir.

19.yüzyılın en ünlü Makedon reformcularından biri olan Kiril Pejchinovikj’in mezarı ve anıt odası var. 1818’de Athos Dağı’ndan çıktıktan sonra manastırın mahalleleri yenilenmiş, manastır kütüphanesi kurulmuş ve Leshok manastırı edebiyat ve eğitim merkezi olmuştur.

Manastır, zengin ve ünlü uzun bir geleneğe sahip, ancak trajik olaylarla doludur. Birçok kez yanmış ve yenilenmiştir. 1690’da ecdadımız, manastırı ve Kutsal Meryem Ana Kilisesi’ni tahrip etmişler ve ayrıca 2001’deki ihtilaf sırasında çok zarar görmüştür. Avrupa Birliği’nin desteği ile otantik bir şekilde yenilenmiştir.

Tetovo Kalesi

Wikimapia

Tetovo Kalesi, son dönemlere ait bir kaledir. 1820 yılında inşa edilmiştir. Shar Sıradağları’nın eteklerinde, Kalkandere’de bulunur. 800 metre yükseklikte yer alır ve şehrin yaklaşık 300 metre üzerindedir. İnşaat Redzep Paşa tarafından başlatılmış ve oğlu Abdurahman Paşa tarafından devam ettirilmiştir. Bu kale traverten ve hewed taş blokları kullanılarak inşa edilmiştir.

Şimdi, arkeolojik kompleks duvarları kapsıyor, iç kısımda beş seraglio, bir banyo, depolar, büyük mutfaklar, bir yemek odası ve bir kuyu var. Burada eski nesnelerden biri olan St. Athanasij kilisesi, 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kalenin duvarlarında kuleler vardır ve Tetovo’ya, Larci köyüne ve Pena Nehri’ne giden ve üç tünel kalıntısı ile yeraltı hapishanesi bulunur.

Shar Sıradağları

Wikipedia

Shar sıradağları, Makedonya’nın kuzeybatı kesiminde, 1600 km’lik bir alana sahip 80 km uzunluğundaki sıradağlardır. 1.780 metre rakımda bulunan Popova Shapka, Shar sıradağlarında turistik bir merkezdir ve Makedonya Cumhuriyeti’nin en ünlü kış eğlence merkezidir. Teleferik ve telesiyej ile bağlantılı olan kayak ve kızak için son derece elverişli arazilere sahiptir. Çok sayıda tatil evi ve turistlerin konaklama ve yemek hizmetleri var.

Shar sıradağları, yüksek dağ otlakları ve yüksek ağaçlı iğne yapraklı ormanlarla doludur; bunların arasında yüksek köknar ağacı ve ardıç en çok temsil edilen türlerdir. Makedonya’nın en büyük endemizm yüzdesi olan Shar’da, 200’den fazla endemik bitki var.

Köpek “Sharplaninec” – Etkinlikleri

makedonskosonce

Endemik bir türdür ve Shara sıradağları ve Makedonya’nın gururudur. Tibet’ten ve Himalayalar’ın yamaçlarından buraya gelmiştir. Makedon dağlarının şiddetli koşullarına uyum sağlamış ve yüzyıllarca burada yaşamıştır. Bu köpeğin yaşadığı yer ya da daha doğrusu Makedonya sıradağları olan Shar, Korab, Stogovo, Bistra ve Mavrovo’da Balkanlar üzerindeki tek yer olduğuna inanılmaktadır.

İlk gösterileri 1926’da Ljubljana’da yapılmıştır. Köpek türü 1939’da FCI’ye kayıt edilmiştir. Bu federasyon tüm köpek ırklarını kaydeden bir oluşumdur. Makedon Sharplaninec, 10.000 köpekle yarışan Avrupa 2008 yarışmasının galibi olmuştur. Makedonya gezinizde, bu köpeklere de küçük bir zaman ayırmanızda fayda var.

Sersem Ali Baba Tekkesi ( Harabati )

Wikipedia

Tetova’nın oldukça dikkat çeken bir diğer görülmesi gereken yapısı ile Sersem Ali Baba Harabati, yani tekkesidir. Yapım tarihi olarak 1526 yılı işaret edilen tekke, Kanuni Sultan Süleyman’ın önemli sadrazamlarından biri olan bu zat için temellerine kavuşmuştur. Han, Sersem lakabını takan kişidir ve Ali Baba, bu dönemden itibaren bu isimle anılmaya başlanmıştır.

Dzepchishte Etno Müzesi

Wikimedia

Tetovo’dan beş kilometre uzaklıktaki Dzepchishte köyünde bulunan özel bir tatil evinde yer alan, MÖ 8. yy’dan 20. yüzyıla uzanan eserler sergilenen küçük bir etno-müze bulunmaktadır. Oda sadece bir ziyaretçi kapasiteye sahiptir.

Sergilenen nesneler çeşitli malzemelerden (seramik, bakır, demir gibi) yapılmış ve bu sergi, bu bölge sakinleri olan Makedon ve Arnavutlar’ın getirdiği objeleri sergilemekle zenginleştirilmiştir. Bu müzenin, Guinness Dünya Rekorları’nda dünyanın en küçük etno-müzesi olarak kaydedilmesi için başvuruları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here