Makedonya’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kıyı şeridinin ve iç kesimin bulunmayışı nedeniyle, Makedonya ülkemiz insanı tarafından sıklıkla bir tatil yeri olarak göz ardı ediliyor, ancak Avrupa’nın en az gezinen yolcuları tarafından bile çok yaygın bir şekilde ziyaret ediliyor.

Aynı zamanda UNESCO dünya mirası milli parkları, dramatik dağ sıraları ve büyüleyici Ohri Gölü ile ülke, kıtanın en mükemmel manzarasının yanı sıra bir dizi gizli, muhteşem yerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Makedonya ‘da iken merak edilen ve dolaşılması gereken yerlerin ayrıntılı içeriklerine göz atmanız da fayda var.

Üsküp’de Görülecek Yerler

Makedonya ‘da iken ülkenin başkentini ziyaret etmemek bir ziyan olur ve Üsküp kenti güzellik açısından hayal kırıklığına uğratmayacak derecede güzeldir.

Vardar Nehri

Wikimedia

Vardar nehri üzerinde yer alan şehir, dünya çapında kimyasal ve makine ihracatı yapan önemli bir Avrupa ticaret merkezidir ve aynı zamanda uluslararası bir seyahat hedefi olarak da isim vermeye başlamıştır.

Bir zamanlar Romalılar, Sırplar ve Osmanlılar tarafından yönetilen kentin düzeni ve mimarisi, renkli geçmişini yansıtan canlı ve çeşitlendirilmiş bir his yaratıyor. Osmanlı döneminden kalma camileri ve komünist dönemin heybetli yapılarını bünyesinde barındıran bir manzarayla, ziyaretçilerin şehre canlı ve ilgi çekici bir tur sağlamaları mümkün.

Her yıl 8 Eylül’de ünlü Bağımsızlık Günü kutlamalarına ev sahipliği yapan şehrin ana meydanı olan Porta Makedonya’ya doğru bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu süre zarfında Üsküp havai fişek, geçit ve müzikal performanslarıyla canlanıyor.

Struga Görülecek Yerler

Ohri Gölü kıyısında yer alan, ancak ana kentinin koşuşturmacasına sahip olmayan Struga, kalabalık olmayan pitoresk göl manzaralarına sahiptir. Ilıman iklimi ve nispeten sakin kumsalları ile Struga’da tatil yapmak, sahil şeridine sahip olmayan bir ülkede deniz kıyısındaymışsınız gibi bir veriyor.

Kara Dirim Nehri

Ava Babili

Bir dizi göl su sporları ve hoş şehir merkezinde iyi fiyatlı ucuz otel seçenekleri ile burası, tipik bir Makedon kasabasının rahatlığında çevredeki orman ve dağ manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir yerdir.

Kara Drim Nehri, şehri böler ve bu sayede nehir kenarına sıralanmış bir dizi küçük kafe ve restoran için mükemmel bir ortam sağlar.

Bitola Görülecek Yerler

Kajmakčalan Dağı

Fabian’s Site

Makedonya’nın güzel şehirlerinden biri olan Bitola, Baba, Nitze ve Kajmakčalan dağ sıralarında yer almaktadır. Böylece bazı dramatik, göz kamaştırıcı manzaraların sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Veluška Tumba

Wikimedia

Turizm endüstrisi tarafından büyük ölçüde dokunulmamış olan bu şehir, Makedonya’nın gizli kültür merkezi olup rafine galerileri, müzeleri, restoranları ve kahve dükkanı kültürüyle Makedonya’da sosyalleşmenin en iyi yerlerinden biridir.

Tarihi döneme kadar uzanan döneme ait anıtı Veluška Tumba’dan, İstanbul’un garip ve düzensiz caddelerinden farklı olarak neoklasik binalarına kadar Bitola, mimari tarzların muhteşem bir melanjıdır ve harika fotoğraflar çekmek için mükemmel bir yerdir. Bitola Müzesi’ne ve özellikle güzel Yeni Cami de dahil olmak üzere çeşitli güzel kiliselere ve camilere ev sahipliği yapmak için Bitola’yı ziyaret etmemek bir sebep yoktur.

Heraclea Lynkestis

Wikimedia

Yıkık Heraclea Lynkestis kasabası büyüleyici bir geçmişe sahip ve bu nedenle tarih severler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. MÖ 4. yy’da Makedon Kralı II. Phillip tarafından kurulan bu eski yıkık şehir, Yunanlılar tarafından fethedilmiş ve çok geçmeden önemli bir Hellenistik kaleye dönüştürülmüştür.

Kasaba daha sonra MÖ 2. yüzyılda Romalılar tarafından ele geçirilmeden önce, Zeus’un oğlu Yunan mitolojik kahramanı Herkül’ün adını almıştır. İmparatorluk, Makedonya ülkesini dört bölüme ayırmış ve bölümleri birleştiren ana Roma yollarından biri de Heraclea’ya kadar varmıştır. Böylece ticaretin önemli bir merkezi haline gelip ve İmparator Hadrianus tarafından burada birçok Roma binası dikilmesine vesile olmuştur.

Kasaba daha sonra Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilmeden önce terkedilmeye ve harap hale gelmeye devam etmiştir. Günümüzde turistler, Antoninus Pius yönetimi sırasında kullanılan eski bir Roma tiyatrosunun etrafında dolaşabilir ve karmaşık Bizans mozaiklerini keşfedebilirler. Bu şehre yapılacak bir gezi, Makedon tarihine yayılmış bir perçinleme günü gibi düşünülebilir.

Tetovo Görülecek Yerler

Bronz çağa uzanan bir geçmişi olan Tetovo ya da Kalkandelen, kültürel cazibesi ile patlayan bir başka şehirdir.

Shar Dağları

Telma

Makedonya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Tetavo, ülkenin kuzey batısından Arnavutluk’a uzanan Shar Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Arka planda dağlar ile ziyaretçiler, büyüleyici şehir sokaklarında dolaşabilir ya da Illyrian kabileleri tarafından inşa edilen orijinal taş köprülerde hayretler içinde Pena nehrinin kıyısında yürüyüşe çıkabilirler.

Tetavo’nun sadece estetik açıdan zevkli olmasının yanı sıra, dağların ve tepelerin engebeli bir zemine karşı koyduğu gibi, aynı zamanda farklı ve eşsiz bir kültüre de ev sahipliği yapıyor; Arnavutluk’tan göçmenlerin çoğu ve İngilizce, Almanca ve Fransızca da dahil olmak üzere birçok dil konuşuluyor.

Kumanova Görülecek Yerler

Osmanlı’nın gelmesinden dahi önce, Türk izlerine rastlanabilen Rumeli bölgesi Kumanova, Vardar nehri ile buluşan Kriva’nın küçük bir bölümü üzerine kurulmuş bir şehridir.

Bölge, Arnavut, Türk, Roman ve Sırplar tarafından tarihsel dönemde medeniyetlerin kucağı olmuştur. Üsküp’e yaklaşık 40 km’lik bir mesafede yer alan yer, gezilecek ve görülmesi gereken pek çok tarihi ve kültürel yapının beşiği statüsündedir.

Pirlepe Görülecek Yerler

Pirlepe, büyük Pelagonya vadisinin bir parçası olan Pirlepe ovasının doğusunda konumlanmış durumdadır. Kuzeyde Marko Kuleleri ve güney tarafında ise Seleçka Dağı arasında bulunmaktadır. Müsait coğrafi ve trafik konumu vardır.

Pirlepe’de birçok yol birbiri ile kesişiyor, bu yollar aracılığı ile Makedonya Cumhuriyeti’nin batı tarafı Povardarye ve Doğu Makedonya ile her zaman bağlantı içerisindedir, bu arada şehir içinden Manastır ve Köprülü ile Üsküp’ü  birbirine bağlayan demir yolu hattı da mevcut durumdadır. Müstahkem şehir ve önemli askeri  mevki olarak ta Samuil’in döneminden kendine pay çıkarmıştır.

11. yy’ın başlarında (1018 yılı) Bizans İmparatoru  2. Basil  şehre Prilapon ismini vermiş. Şehir ayrıca, Prilapos ve Prilepon olarak adlandırılmıştır. 1366 yılında Duşan’ın bulunduğu yer daha sonrasında Volkaşin’in başkenti olmuştur. Ölümünden sonra Maritsa savaşı yapılmış ve daha sonrasında şehir yönetimi oğlu Kral Marko’nun yönetimi altına geçmiştir. Şehrin kuzeyinde Varoş üstünde ki Kaleler onun adıyla adlandırılmıştır.

Pirlepe 1394 yılından sonra Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyeti altına düşer. Türkler, Hristiyan ahaliyle birlikte yaşamak istemediklerinden, Manastır yolunda günümüz Pirlepe’sinin yerinde, yeni şehir kurmuşlar. Orta Çağ Pirlepe’si düşüş yaşamış ve günümüzün Varosh diye adlandırılan yerleşim yerine dönüşmüştür. Günümüzde ise Pirlepe ve Varoş tek yerleşim yerinde birleştirilmiştir.

Gostivar Görülecek Yerler

Mavrovo Dağı

My Macedonia Blog

Makedonya’nın milli parklarının en büyüğü olan ve Gostivar şehrinde yer alan Mavrovo, ülkenin en iyi manzaralarından bazılarına sahip ve doğa severler için ideal bir seyahat yeri. Mavrovo Dağı zirvesi bölgedeki en yüksek düzeydedir, bu nedenle park da dağcılar için popüler bir destinasyondur ve karlı maceralarla dolu bir kış kayak merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Mavrovo Gölü

Wikipedia

Mavrovo Gölü, 10 kilometrelik bir alan üzerinde uzanır ve ülkenin en iyi alabalık balıkçılığını yapan çiftliklerle dolup taşar. Ayrıca yüzmek, yelken ve yürüyüş yapmak için harika bir yer.

Aziz Nikolas Kilisesi

roofofeurope

Göldeki ziyaretçilerin, 1950’lerde sel suları altında bıraktığı yarı-batık Aziz Nikolas Kilisesi’ne, bugün olduğu gibi gizemli bir manzaraya dönüşmek için yavaş yavaş yeniden ortaya çıkmadan önce hayret etmeleri için biraz zaman ayırmalısınız.

Kaşifler bir çadır getirmeli ve parkın yemyeşil ormanları, gölleri ve sarp dağlarının huzurunun tadını çıkararak birkaç huzurlu gün geçirmelidir. Onu zorlamak istemeyenler için komşu Mavrova köyü, küçük bir dizi rahat otel ve restoran sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here