Makedonya’da kullanılan para birimi Makedon Dinarı’dır ve 1 TL yaklaşık 11 dinara tekabül eder (Mayıs 2018 kurudur). Genel olarak pahalı bir yer olmamasına rağmen, turistik bölgelerde fahiş fiyatlara şahit olabilirsiniz. Bu konuya dikkat etmenizde fayda görüyoruz.

Çok dinli ve farklı görüşlere bir merkez olmasından kaynaklanan küçük çaplı sorunlara dahil olmamanız için, din, siyaset, cinsellik ve benzer konulara uzak durmanız, daha rahat bir tatil geçireceğinizin teminatı olacaktır.

Alkolün kış aylarında saat 7’den sonra ve yaz aylarında saat 9’dan sonra yasal olarak satılması yasaktır, ancak “arkadaş canlısı” satıcılar size bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca, alkol ile etrafta dolaşmak çok sorun teşkil etmeyecektir. Diğer bir deyişle, mahalle baskısını hissetmeyeceksinizdir.

Silahlara genellikle gece kulüplerinde ve diğer eğlence mekanlarında izin verilmez. Sadece bir gece eğlenmek için dans etmek istiyorsanız sevdiğiniz her şeyi giyebilirsiniz. Giyim konusunda sıkı uygulamalara nadir şekilde rastlanır.

Çoğu restoran ve halka açık yerlerde sigara içme alanları belirlenmiştir, ancak genel olarak halkın her yerde sigara içmesinden dolayı uygulamada yasalar kaybedilmiştir. Elinizdeki sigara ile otobüse binebilir ve sürücüyü sigara içerken görebilirsiniz. Ancak bunun illegal olduğunu unutmamalısınız.

Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’tan bile daha ucuz bir yerdir. 20 TL ya da daha az bir ücret karşılığında, harika bir yemek yiyebilir ve 40 – 50 TL karşılığında kral masası gibi donatılmış masanızdaki yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca ülke, çok uygun fiyatlı ulaşım ve konaklama seçeneklerine sahiptir.

Üsküp merkezinden sadece 5 kilometre uzaklıkta, yaklaşık 20.000-50.000 çingeneye ev sahipliği yapan Šuto Orizari ya da belediye binası olan Shutka’yı bulacaksınız. Kendi Romen belediye başkanına sahiptir ve resmi bir dil olan Romence’yi uygular.

Ziyaret etmek için huzurlu ve güvenli bir yer ve zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmediğiniz çok ilginç ve kültür dolu bir yerleşimdir. Ancak, bu bölgeyi ziyaretiniz sırasında diğer yerlere nazaran daha tedbirli olmanızı öneririz. Çok büyük sorunlarla karşılaşmayacağınızın teminatını verebiliriz, ancak kültürün, ülkenin diğer yerlerine göre daha marjinal olduğunu unutmamanızda fayda görüyoruz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here