Makedonya’da alışveriş adına bir çok yerel ve geleneksel ürün göze çarpmaktadır. Başkent Üsküp başta olma üzere tüm şehirlerde bulabileceğiniz dükkanlar ve çarşılar mevcuttur. Bir çok dinin ve kültürün bir arada, yıllardan beri yaşatmış olduğu geleneklerin etkisi günümüzde dahi gözle görülür derecede fazladır. Dolayısı ile alışverişlerinizde ilk olarak bu tür etnik unsurların oluşturduğu ürünlere yönelmeniz gayet doğal bir davranış olacaktır.

Çarşılar, bizim sahip olduklarımıza oldukça benzer ve ‘esnaf’ kültürü Makedonya’da da mevcut durumda. Modern toplumların bir getirisi olarak, büyük ve ünlü markalarında sıkça görülebildiği şehir caddelerinde ve AVM’lerde rastlayabileceğiniz global ürünlerin lokalize edilmiş versiyonlarına da göz atabilirsiniz.

Sokak aralarından bahsetmiş iken, bu tür yerlerde neler olduğundan söz etmemek uygun olmayacaktır. Geçmişten günümüze kadar gelen bir çok eski gelenek, halen etkisini sürdürmektedir. Terzi, ayakkabıcı, altıncılar caddesi, seramikçi ve zanaatkar dükkanları gibi pek çok benzerlik gösteren oluşumlar dikkat çekici unsurlardır.

Taze meyve ve sebzelerin satıldığı semt pazarlarında, geçmişte olduğu gibi, bir gelenek olarak ürünlerin yere serilmiş bir örtü üzerine atıldığına dahi şahit olabilirsiniz. Hediyelik eşya seçenekleri genel itibari ile Üsküp ve Kumanova gibi eski yerleşim yerlerinde haylice mevcut durumda iken, modern ve gelenek dışı ünlü mağazaların bulunduğu yerler, daha çok şehirlerin yoğun nüfuslu bölgelerinde görülebilmektedir.

Makedonya Bit Pazarı, Yeşil Pazar ve Bunyakovets Pazarı gibi, kültürümüz ile oldukça benzer pek çok alışveriş seçeneğine sahip, yerel ve global ürünler kapsamında oldukça geniş bir yelpazeye sahip ülkelerin arasında yer almaktadır ve tatiliniz sırasında gözünüze kestirdiğiniz ürünleri pazarlık sonrasında, gönül rahatlığı ile alabileceğiniz bir kültüre sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here