Mutfağında, ağız tadımıza uygun olan sayısız yemeğe sahip olan Makedonya, Osmanlı tatlarının da aralarında bulunduğu, farklı kültürlerin yemeklerine ev sahipliği yapan bir ülkedir.

Ćevapi (Kebab Chi)

The Balkan Beacon

Ćevapi (kebab chi), kıyma ile yapılan ve şiş etmeden ızgara yapılan mini kebaplardır. Doğranmış soğan, salata ve pide usulü ekmek ile servis edilir. Genellikle, 5-10 mini kebap ayrı bir plaka üzerinde servis edilir. Ćevapi, Üsküp’te popüler bir gece atıştırmalıktır. Form olarak İnegöl köftesine benzemektedir. Tadı da bir o kadar yakındır.

Polneti Piperki

VERY HUNGRY NOMADS

Polneti Piperki, pirinç ve et ile doldurulmuş ve fırında pişmiş yeşil biber dolmasına verilen isimdir.

Ajvar

Wikipedia

Ajvar, kavrulmuş kırmızı biber ve sarımsakla yapılan bir tür sostur. Bazen patlıcan ve acı biberler eklenir. Ayrıca bir garnitür veya ekmekle de servis edilir. Ajvar’ın hazırlanması, Makedonya’da bir gelenek ve hane halkları genellikle kimin en iyisini yapacağı konusunda rekabet etmektedir.

Turta Tava (Sebze ve Et Güveci)

Novica Nakov

Turta tava (sebze ve et güveci) patates, pirinç, bamya, patlıcan, havuç, biber, domuz, dana veya kuzu eti ile yapılır. Malzemeler karıştırılır, peynirle doldurulur ve geleneksel bir çömlek tabakasında (tava olarak bilinir) bir fırında pişirilir.

Zelnik

Macedonian Cuisine

Zelnik, böreğe benzer, ancak görünüm olarak daha çok bir yufkaya benziyor. Ayrıca et, ıspanak veya lahana ile doldurulur ve yoğurtla servis edilir. Bir nevi gözleme de diyebiliriz.

Pljeskavica

Wikipedia

Hamburger olarak da bilinen Pljeskavica temel olarak kuzu eti, domuz eti, dana eti ile yapılmış bir et köftesidir. Salata, düz ekmek ve dilimlenmiş ızgara soğan ile oldukça açık çörekler arasındadır ancak tipik bir burger gibi servis edilmez. Bizim kültürümüze yakın bir formda sunulur.

Makedonya’nın kültürel sokaklarında gezerken oturacağınız bir kafe veya restorantta, sanki İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde de gördüğümüz Osmanlı ve Türk yemeklerinin çeşitliliğini bulabilirsiniz. Ayrıca yöresel tatlar arasında en çok bilinenler de gelen turistlere özel formlarda servis edilir. Kısacası ülkemiz mutfağı ve yemek alışkanlığı arasında sadece isimsel farklılıklar bulacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here