Taksiler, Makedonya’yı ziyaret edenlerin en popüler seyahat yoludur, ancak tren ve otobüs istasyonlarında yolculuk yapmak isteyen sürücülerin önlenmesi tavsiye edilir. En iyi hizmeti almak için işaretli standlardan taksiye binmenizi ya da ayrılmadan önce otelinizden birini arayıp ve rezervasyon yapmanızı öneririz.

Lisanslı taksiler, aracın 15 ile başlayan beş haneli telefon numarasıyla kolayca tanımlanabilir. Şehirlerarası seyahat planlıyorsanız, aynı hedefte yer alan yerel halk ile paylaşılan, gayri resmi (uber gibi) bir taksi de alabilirsiniz. Bunlar, araba dolunca yola çıkan sürücüleriyle, Üsküp Otobüs durağında bulunabilir.

Makedonya’nın gelişmiş karayolu sayesinde, kiralık araçlarla dolaşmak nispeten kolay. Uluslararası firmaların yerel şubelerini de içeren otomobil firmaları, havalimanında ve turistik bölgelerde, ABD ve İngiltere’ye benzer ücretlerle birlikte bulunabilir. Geçerli bir pasaport ve ehliyet gereklidir ve engebeli bir yoldan gitmeyi planlıyorsanız, dört teker çekişli bir araç kiralamanızı ve bu aracın tam kapsamlı bir sigortasının olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Yol koşulları genellikle iyidir, ancak kırsal alanlarda da koyun, keçi ve büyükbaş hayvanların yolları olarak ta kullanılırlar. Emniyet kemerleri zorunludur ve cep telefonu kullanımı yasa dışıdır.

Şehirlerarası demiryolu ağı ülkenin dağlık yapısı nedeniyle kısıtlı olmasına rağmen seyahati ekonomiktir ve genel olarak konforludur. En hızlı hatlar, Üsküp – Bitola ve Üsküp – Gevgelai arasında, yerel trenlerle çok daha yavaş ilerler. Ziyaretçiler, Ohri’ye trenle erişilemediğini ve uzun mesafeli otobüslerin tek toplu taşıma seçeneği olduğunu not etmelidir.

Makedonya’nın halk otobüsü servisi, rahat ve konforlu bir şekilde her geçen yıl daha da gelişiyor, ancak yerel halkın seyahat ederken temiz hava tercih etmesine, pencereleri açmasına ve ısınmasına izin verme eğiliminde olmasına rağmen, Üsküp’ün yerel bir otobüs ağıyla hizmet veren iki istasyonu var. Uzun mesafeli bölgeler arası rotalar, saatlik kalkışlarla başkentin tüm önemli noktalarına hizmet eder ve seyahat etmenin ekonomik bir yoludur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here