Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Avrupa’da günümüze kadar var olmuş Makedonya, yılın büyük bir bölümünü ziyaret etmek için harika özelliklere sahiptir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, yüksek turizm mevsimlerinin dışında ve hava en güzel olduğu zamanlarda görülmesi gereken yerlerdir.

Gün boyunca, mart ayından itibaren ve kasım ayı sonlarına kadar sıcak ve güneşli olabilir. Kayak genellikle aralık ayından nisan ayına kadar kullanılabilir. Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak olabilir, Üsküp’teki gün boyunca ve Vardar Ovası boyunca bazen 40 ° C’ye kadar çıkabilir. Bu durum, hava taşımacılığının bulunmadığı ve yerel nüfusun açık bir pencereden bir esinti ile hastalığa yakalanmasından korktuğu takdirde uzun yolculuklar yapmaktan özellikle rahatsızlık duyabilir. Bununla birlikte, dağlar hoş bir şekilde serin kalır ve Ohri bile yaz aylarında hafta ortası nispeten sessizdir. Kısacası Makedonya’ya yılın her dönemi gidebilirsiniz. Ancak hava şartlarından hangisinin olduğu zamanları sevdiğinize karar vermelisiniz. Makedonya 4 mevsimde de görülmesi gereken farklı güzelliklere sahip bir ülkedir.

Gezi seven turistler arasında az konuşulan Makedonya, pastoral manzarayı farklı bir kültürel tarihle birleştirerek Avrupa’nın gizli mücevherlerinden biri haline geliyor. Gururlu Makedon halkı, ülkedeki zengin sanat etkinlikleri ve festival çeşitliliğiyle ortaya konan büyüleyici miraslarını korumaya özen gösteriyor. Geleneksel bölgesel folklor kutlamalarından, dünyanın en ünlü sanatçılarının coşkulu müzik performanslarına kadar, bu yazımızda Makedonya’daki en iyi festivaller hakkında ilgi çeken bilgiler bulabilirsiniz.

Taksirat Festivali

yourope

Bir dizi müzik türünden çok çeşitli müzik gruplarını ve müzisyenleri bir araya getiren Taksirat Festivali, uluslararası ve evrensel bir müzik etkinliği olmaktan gurur duyan müzikal bir çeşitliliktir. Makedonya’nın hareketli başkenti Üsküp’te yer alan festivale şehirden kolayca ulaşılabilir ve konuklar otel ve pansiyon sayısında kalabilirler.

Sitenin her tarafına yerleştirilen yiyecek ve içecek duraklarının yanı sıra atölye çalışmaları, tiyatro gösterileri, film ve tartışma gruplarının bir yan programı ile ziyaretçiler tüm festivalin sunduğu günlerin tadını çıkarabiliyor. Taskirat her yıl Kasım ayı sonunda gerçekleşir ve bir haftalık süre boyunca sürer, ayrıca misafirler sadece bir gününe katılabilir veya tüm etkinlik için kalmayı tercih edebilirler.

Manaki Kardeşler Film Festivali

Lux Artists

Manaki Kardeşler Film Festivali, dünyanın en eski film festivallerinden biridir ve dünyanın dört bir yanından gelen görüntü yönetmenlerinin çalışmalarını konu alır. 1979’da kurulan bu heyecan verici etkinlik, Balkanlar’da 20. yüzyılda film yapımına öncülük eden ve bazılarının 1904 yapımı olduğu bir dizi fotoğraf sanatına öncülük eden Makedon kardeşler Yanaki ve Milton Manaki’den esinlenmiştir.

Kısa filmden canlandırmaya uzanan türler, festivalin tüm filmlerinin bir kutlamasıdır ve hem genç hem de yaşlı, yerel ve uluslararası sinemacıların yaratıcı çalışmalarını sergilemeyi amaçlamaktadır.

Festival müdavimleri, filmlerin iyi seçilmiş olduğundan emin olabilirler; organizatörler ekibi yılın en özgün, tematik ve önemli eserlerini seçmeye adanmış durumdadır. Büyüleyici bir antik mimarinin bulunduğu güzel Bitola kentinde yer alan Manaki Brothers Festivali her yıl eylül ayında gerçekleşmektedir.

Ohri Yaz Festivali

Discovering Macedonia

Ohri Yaz Festivali, tüm dünyadan binlerce ziyaretçiyi festivallere katılmaya davet eden Makedonya’nın en büyük ve en çok katılım alan etkinliklerinden biri. Bir müzik, tiyatro ve dans festivali olan etkinlik, Ohri Gölü’nün antik Yunan Dassaretae kabilesinin yaşadığı M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan tarihi bir yer olan Ohri’deki pitoresk kentte bir ay boyunca gerçekleşir.

Festivalde, hem profesyonel hem de amatör sanatçıların yanı sıra festival programı yayınlandığında ziyaretçilerin önceden planlayabileceği operalar ve diğer birçok heyecan verici etkinlikten oyunlar, dans ve müzik konserleri yer alıyor.

Belçikalı kemancı Vadim Repin ve Rus opera yıldızı Elena Vasiliyevna Obraztsova gibi tanınmış sanatçılara ev sahipliği yapmış olan Ohri, ziyaretçilerin şehrin eski açık hava tiyatrosu gibi eşsiz mekânlarda izleyebileceği yıldızlarla dolu bir kültürel etkinlik vaat ediyor.

Bağımsızlık Günü

Sitel

8 Eylül’de kutlanan Makedon Bağımsızlık Günü, ülkenin resmi olarak meclis demokrasisi haline geldiği 1991 yılında Yugoslavya’dan özgürlüğünü kazandığı günü kutlayan bir bayram tatilidir. Bu gurur verici günde Makedonyalılar ücretsiz müzik konserleri, özel temalı dans gösterileri, oyunlar ve bir dizi alayı içeren vatansever bir grupla sokaklara çıkıyorlar.

Her Makedon kasabasında ve kentinde küçük festivaller ve geçit törenleri bulunsa da, ana etkinlik Üsküp’ün tarihi Pella Meydanı’nda gerçekleşiyor. Burada binlerce kişi, Başbakan’ın konuşmasını, askeri yürüyüşleri, hava gösterilerini ve çarpıcı bir havai fişek gösterisini izleyebiliyor.

Ziyaretçiler, meydandaki çeşmeden bir su gösterisinin tadını çıkarabiliyor ve hem turistler hem de yerel halkın ülkenin gurur dolu tarihini kutladığından, barışçıl atmosferini kolayca hissedebiliyorlar.

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Kirk Gilmour

Her Ortodoks camianın kutladığı bu günü, Makedonlar 7 Ocak tarihinde büyük bir coşku ile kutlamaktadır. Aileler birbirlerine yardım amaçlı küçük hediyeler gönderirler.

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

ALEKSANDRA DUKOVSKA

Tüm dünyada kutlanan işçi bayramı, Makedonya’da hem politik gösteriler hem de barış yanlısı insanların etkinlikleri ile kutlanmaktadır.

Paskalya (1-2 Mayıs)

Normalde Nisan’ın son haftasında ve genellikle son Pazar günü kutlanan gün, Makedonya halkı tarafından mayıs ayının ilk günlerinde kutlanmaktadır.

Slav Eğitimcileri Bayramı (24 Mayıs)

Tarihlerinde önemli yere sahip bilimci ve eğitimci insanların adını anmak ve onların fikirlerini daimi yaşatmak için kutlanılan bayram, Mayıs ayının son haftasında, 24 Mayıs’ta resmi tatil olarak nitelendirilmiştir.

Ramazan Bayramı

Tıpkı bizim kültürümüzde olduğu gibi, Makedon halkının müslüman kesimi tarafından, eski gelenek ve göreneklere bağlı kalınarak kutladığı ve 3 gün süren bayramda, halk birbirini ziyaret eder ve iyi dileklerde bulunurlar. Onlarda bugünün adı Eid al Fitr olarak söylenilmektedir. Aslında bu isim Ramazan Bayramı’nın Arapça’sıdır.

Cumhuriyet Günü (2 Ağustos)

idealno

Osmanlı İmparatorluğu’na karşı örgütlü bir isyan olan Ağustos 1903’teki Preobrazhenie Ayaklanması’nı (Ilinden Ayaklanması) anmak adına kutlanan bir gündür.

Bağımsızlık Günü (8 Eylül)

SBS

51991 yılında SYSFD’nin dağılmasından sonra ortaya çıkmış 7 devletten biri olarak Makedonya, bu günü özel bir gün olarak kabul etmektedir ve bağımsızlık günü olarak kutlamaktadır.

Halk Ayaklanması Bayramı (11 Ekim)

Sitel

Halkın düşüncesi olarak, “Makedonya’yı işgal eden faşizme karşı” 11 Ekim 1941’de başlatılan ayaklanmanın yıldönümü olan 11 Ekim tarihinde resmi tatil ilan edilmektedir.

Makedon Devrimi Mücadelesi Bayramı (23-24 Ekim)

Bu bayram, 1893 yılında İç Makedon Devrimci Örgütü kurucularının Selanik’te bir araya gelerek, dışardan herhangi bir yardım almadan, bizden (Osmanlı İmparatorluğu)’ndan kurtulmalarının günü olarak kutlanmaktadır ve bir milli bayram niteliği taşımaktadır. Bu karara, 2007 yılında varılmıştır ve Makedonya Meclisi tarafından kabul edilmiştir.

Aziz Clement Ohridski Bayramı (8 Aralık)

Kliment Ohridski’nin adı, ilk Makedon yazar, öğretmen ve din adamının adıdır. Bu kişilik, bu günlerde 8 Aralık tarihindeki resmi tatil ve bayrama ismini vermiştir. Tüm Makedonya’da kutlanmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here