Manastır (Bitola)’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Bitola, Makedonya’nın 4. yüzyılın ortalarına kadar uzanan bir geçmişi olan ikinci büyük şehridir. O zamanlar eski dünyaya Makedon (II. Büyük İskender’in babası) Phillip tarafından kurulan Heraclea Lyncestis olarak biliniyordu. Bu yüzden Bitola, Makedonya Cumhuriyeti’nin en eski şehridir.

Modern günümüzde Bitola, Osmanlı yapıları ve antik kalıntıların modern ofis binalarıyla iç içe geçtiği eski ve yeni bir karışımdır. Bitola’yı yürüyerek keşfetmek, şehrin manzaralarına ve seslerine ulaşmak için en kolay yoldur.

Birçok cami, market ve 17. Yüzyıl’dan kalma Saat Kula (Saat Kulesi) gibi önemli yerleri görmek yaklaşık bir gün sürmektedir. Pelister Milli Parkı’nı tecrübe etmek isterseniz, ilave bir gece ya da iki gece kalmayı planlamalısınız. Bitola’da yapılacak şeyler alışveriş, yemek yeme ve tarihi mekanları görmektir.

Diğer birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi, Makedonya da Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere yüzyıllar boyunca birçok egemen güçlere ev sahipliği yaptı. Her biri, bugün hala hissedilebilecek Makedon kültürü üzerinde belirgin bir iz bırakmıştır.

Gezilecek Yerler

Stroll Širok Sokak

Larissa Olencioff

Širok Sokak (Geniş Cadde), Bitola’da görülecek ve gezilecek yerlerin en başında gelir. Bu yaya bulvarı mağazalar, kafeler ve restoranlar ile kaplıdır.

Bitola’nın ana meydanı Magnolia Meydanı’nda başlamaktadır. Buradan eski Makedon ve Osmanlı tarzı evleri görmeye başlayabilirsiniz. Yakınlarda bulunan Saat Kula (Saat Kulesi)’yı ve Magnolia Meydanı’ndaki Vergina Sun Çeşmesi’ni gördükten sonra yürüyüşünüze Širok Sokak’ta başlayabilirsiniz.

Rehberler, bir kahve içmenin ve Sirok Sokak caddesindeki kafelerden birini izleyerek vakit geçirmenizi turlara dahil eder, ancak kendiniz gitmiş iseniz, mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Makedonya’daki en güzel kızların caddeyi yukarı ve aşağı doğru en iyi kıyafetleriyle giydirdiklerini söylüyorlar.

Bitola Müzesi

Wikimedia

İyi birer tarih dersi sevenler için Bitola Müzesi’ni ziyaret etmek, Balkanların Osmanlı’dan kazanmaya çalıştıkları bağımsızlık mücadelesi hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur.

Müze, askeri bir akademi olarak hizmet veren 19. yüzyıldan kalma bir binada yer almaktadır. 1983 yılında Türk ordusunu ve en ünlü öğrencisi olan Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onurlandırmak için bir müzeye dönüştürülmüştür. Atatürk’ün askeri eğitim aldığı bir askeri okulun müzeye çevrilmesi, bütün Makedon halkı tarafından onurlandırıcı bir tutum olarak görülmüştür. Bunu da belirtmekte fayda görüyoruz.

Atatürk’ün yaşamı ve askeri başarıları hakkında bol miktarda bilgiye ek olarak, Bitola Müzesi’nde arkeolojik sergiler, Leonardo Da Vinci’nin reprodüksiyonları, geleneksel kostümler gibi etnografik materyaller, geleneksel bir köy evinin yeniden üretimi ve Mustafa Sergi Salonu yer alıyor. Kemal Atatürk, yazı işleri, özel hayatından hatıra, savaş stratejileri ve kütüphane örneklerini içeriyor.

Stara Čaršija – Eski Çarşı

Wikimedia

Bitola, Balkanlar’da ticaretin bir merkeziydi, bu da bizim (Osmanlı) neden kendi egemenliğimizde iken, buraya bir çarşı kurduğumuzun göstergesi sayılabilir. Stara Čaršija veya Bitola’nın Eski Çarşısı, şehrin en önemli kültürel ve sosyal özelliklerinden biridir.

Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken, çarşının heybetli günlerinde nasıl hissettiği hakkında bir fikir edinmek kolaydır. Ev eşyalarından çiftlik hayvanlarına kadar her şeyi satan 900’den fazla dükkan vardır. Tarihsel olarak Eski Çarşı, ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bir yer imiş (sabun, ayakkabıcı, ipek, barut, yün, deri vb.)

Bugünlerde Bitola’nın Eski Çarşısı, özellikle el dokuması yün battaniyeleri ve kilim gibi hediyelik eşyalar için hala canlı bir yer. Üsküp’teki çarşıdan daha küçüktür, ancak yine de satın almak için bol miktarda ürün bulabilirsiniz.

Pelister Milli Parkı

Thousand Wonders

Bitola’ya gelmek ve Baba Dağı’nın kuzey tarafında bulunan 17.150 hektarlık bir doğa harikası olan Pelister Milli Parkı’nı kaçırmak ayıp olur. Yumuşak iklimi ve hafif eğimi, onu yürüyüş ve kayak için ideal hale getirir.

Pelister Milli Parkı, eşsiz bir flora ve faunanın yanı sıra doğal kaynaklar, şelaleler ve buzul göllerine ev sahipliği yapmaktadır. Makedonya’nın flora ve faunasının % 29’u Pelister’de bulunuyor. En ünlü türü, 200 yıla kadar yaşayabilen ve 40 metreye kadar yükselebilen Molika ağacıdır.

Pelister, çeşitli yürüyüş yollarına ve açıkça işaretlenmiş doğa parkurlarına, at biniciliğine, piknik noktalarına, kaya tırmanışına ve kayağa uygun yerlere sahiptir. Konuklar, Hotel Molika veya Kapri Hotel & Restaurant gibi park içindeki konaklama birimlerinden birinde geceleyebilirler.

Villa Dihovo

Hostels Central

Bitola’daki diğer bir “yapılması gereken” şey ise, Dihovo’nun küçük dağ köyündeki bir aile işletmesi olan Villa Dihovo’yu tecrübe etmek için günübirlik bir gezidir. Lonely Planet tarafından Avrupa’nın Gizli Yerleri arasında yer alan bölgelere dahil edilen Villa Dihovo, 1920’lerden kalma geleneksel Makedon konuk evinde konaklamayı tercih ederseniz inanılmaz bir yemek deneyimi ve konaklama olanağı sunmaktadır.

Villa Dihovo’yu bu kadar eşsiz kılan şey, misafirlerin yemek yemek ve konaklamak için ne kadar ödeyeceklerini kendilerinin belirliyor olmasıdır. Yanlış okumadınız. Konaklama ve yemek için gönlünüzden ne kopuyorsa, o kadar ödüyorsunuz. Villa Dihovo’da sabit bir fiyatı olan tek şey alkoldür.

Buradan Pelister Milli Parkı’nın doğa yollarına ve yürüyüş yollarına kolayca ulaşabilirsiniz. Bitola şehir merkezinden arabayla sadece 5-10 dakika uzaklıktadır. Bir taksi yolculuğu size yaklaşık 120 – 140 Makedon Dinarı (yaklaşık 12 TL)’na mal olacaktır.

Heraclea Lyncestis Kalıntıları

Wikimedia

Heraclea Lyncestis, günümüzdeki Manastır’ın eski adı ve Makedon krallığında eski bir şehir idi. Makedonyalı 2. Phillip, bu şehri 4. yy’da kurmuştur. Balkan Yarımadası’nda Yunanlıların ve Romalıların varlığı, Heraclea Lyncestis’e damgasını vurmuştur. Heraclea Lyncestis’in kalıntıları, onların somut etkilerinin ve egemenliğinin bir kanıtıdır. Kalıntılar, Baba Dağı’nın eteklerinde, Bitola’nın merkezinden sadece 2 kilometre güneydedir.

Orijinal şehirden daha küçük olsa da, Heraclea Lyncestis’in arkeolojik bölgesi birçok önemli bina ve alana sahiptir. Bunlar arasında Roma tiyatrosu, Roma kaplıcaları (hamam kompleksi), Bizanslılar tarafından eklenen küçük ve büyük bazilikalar, Yahudi tapınağı ve erken Hristiyan sanatının müthiş örnekleri olan karmaşık kilise zemin mozaikleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here