Ohri’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Makedonya’nın en büyük sekizinci şehri ve Ohri Gölü çevresindeki en büyük şehir olan Ohri, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir ve çok sayıdaki kilisesi ile (toplamda 365) için genellikle “Balkanlar’ın Kudüs’ü” olarak kabul edilir.

Ohri’de yapılması gerekenler arasında, bu kiliselerin en ünlülerini gezmenin yanı sıra göl kenarına gitmek ve çeşitli antik kalıntıları, ortaçağ anıtlarını ve civardaki Osmanlı yapılarını görmek yer alıyor.

Gezilecek Yerler

Ohri Gölü

Reiseuhu

Ohri’ye kadar gidip de, gölü botla deneyimlemek yapılacak en güzel şeylerden biridir. Ohri Gölü, Avrupa’nın en eski ve en büyük göllerinden biridir; yaklaşık 138 mil karelik bir alana sahip yaklaşık 2-5 milyon yaşındadır.

Ohri kenti ile birlikte göl, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Siteleri’nin kültürel ve doğal önemi nedeniyle alınmıştır. Ohri Gölü turu için bir teknenin nereye varacağınızı merak ediyorsanız, Ohri Marina’da bunu yapabilirsiniz.

Gidiş – dönüş feribotunu Sveti Naum’a götürmek istemiyorsanız, bir saat süren bir göl turuna çıkmanız için yerel bir kaptan için yat limanını araştırmalısınız (kişi başı yaklaşık 5 avro – Mayıs 2018 kuru ile yaklaşık 26 TL). Feribot yaklaşık 2.5 saat gidiş ve 1.5 saat dönüş süresine sahiptir.

Kaneo’nun Aziz Jovan Manastırı

Wikipedia

13.yüzyılın sonunda Aziz Vaftizci Yahya’ya adanan Kaneo’nun Aziz Jovan Manastırı kurulmuştur. Doğal konumu ve kendine özgü Bizans tarzı mimarisi, onu Makedonya’nın Ohri Gölü’nden ve sahilden en çok fotoğraflanan yerlerinden biri yapmaktadır.

Kaneo’nun Aziz Jovan Manastırı, Ohri Gölü’nün sakin sularına bakan bir balıkçı köyü olan Kaneo’nun hemen üzerindeki bir uçurumun üzerinde oturmaktadır. Ohri’nin sembolü halindedir.

Aziz Clement Kilisesi

Wikimedia

St. Clement Kilisesi, Ohri’deki Plaosnik (Plaošnik) Tepesi’nde yer almaktadır. Aslen 13. yüzyılda inşa edilmiş olan ve St. Panteleimon Kilisesi olarak bilinen St. Clement’in kalıntılarını barındırmaktadır.

Osmanlı döneminde 15. yüzyılda bir camiye dönüştürülmüş, 16. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve bir kiliseye dönüşmüştür. St. Clement Kilisesi’ne yapılacak bir ziyaret, ortaçağ fresklerini, erken dönem Hristiyan mozaiklerini ve Balkanlar’da yaygın olan Bizans tarzı mimariyi ortaya çıkaracak nitelikte olacaktır.

Ohri Antik Tiyatrosu

Wikipedia

Ohri Merkezi’nin yakınında Antik Tiyatro MÖ 200 civarında inşa edilmiş bir açık hava Helenistik tarzı tiyatrodur. 4.000 seyirci kapasitelidir.

Roma döneminde, Hıristiyanların idamesi için gladyatör savaşlar için kullanılmış, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra terk edilmesine yol açmıştır. Sonrasında ortaya çıkarılıp halk şovları için kullanılmıştır. En önemlisi, yıllık Ohri Yaz Festivali sırasında bir sahne olarak kullanılır. Tiyatroya giriş ücretsizdir.

Robevci Aile Evi Müzesi

Wikimapia

Ohri Eski Kenti’nde yer alan Robevci Aile Evi Müzesi, 19. yüzyıldan kalma geleneksel Makedon mimarisinin muhteşem bir örneğidir. Aslen 35 yıl önce yanmadan önce orada yaşamış olan varlıklı Robevci ailesi için inşa edilmiştir. Sonunda tamamen yeniden inşa edilip, kardeşler Konstantin ve Atanas Robev için iki parçaya ayrılmıştır.

Bugün ev, Robevci ailesinden hatıra eşyalarını ve Ohri’deki Roma ve Yunan eserleri sergileyen kültürel ve tarihi bir müzedir. Bu aile evini, eski mobilyalarını ve ahşap oymacılığı gezmek, Ohri’nin nasıl olduğu eski dünyasına bir bakış atıyor. Bulgaristan Filibe’deki Eski Kent evlerine benzetilmektedir.

Aziz Sofya Kilisesi’nin (Sveti Sofya) Freskleri

Wikipedia

Ohri’deki Ayasofya Kilisesi, Makedonya’daki en önemli anıtlardan biri ve Makedon ortaçağ sanatı ve mimarisinin klasik bir örneğidir. Başlangıçta Bizans İmparatorluğu’nun Ohri Başpiskoposunun katedral kilisesi olarak kullanılmış ve bölgenin dini otoritesine ev sahipliği görevini üstlenmiş bir yer olmuştur. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Diğer Makedon kiliseleri gibi, Osmanlı tarafından bir kiliseye dönüştürülmeden önce camiye çevrilmiş bir kilisedir. Kilise’nin asıl cazibe materyalleri, birkaç yıl öncesinden 11., 12. ve 13. yüzyıllara dayanan hayatta kalan freskleridir.

Makedonya’da bulunduğunuz süre içerisinde elinize bir 1000 Makedon Dinarı banknotu geçerse, arkasından Aziz Sofya Kilisesi’ni görebilirsiniz.

Çar Samuil (Samuel) Kalesi

Wikipedia

Manzaraya hayran olmak için Roma Tiyatrosu veya St. Clement Kilisesi’nden çıktıktan sonra, bu kaleyi görmek isteyebilirsiniz. Duvarların tüm çevresini dolaşmak mümkündür. Çar Samuil sonunda imparatorluğun başkentini Ohri’ye taşımış ve Balkanlar’daki en büyük sığınaklardan birini inşa ettirmiştir. Bugün, Çar Samuil’in Kalesi, Ohri ve Ohri Gölü’nün muhteşem manzaralarını görmek için popüler bir noktadır.

Kaleye tırmanmak zor olmakla birlikte, kendiniz nefes kesen manzaralarla ödüllendirileceğinizi bilmek, bu zorluğu kolay bir şekilde yenecektir. Kaleye giriş sadece 30 Makedon Dinarı ve Mayıs 2018 kuru ile yaklaşık 2.60 TL’dir.

Sveti Naum Manastırı ve Siyah Drim Kaynakları

Wikipedia

Sveti Naum Manastırı (St. Naum), Ohri Gölü’nün güneyinde, Ohri’den sadece 28 km uzaklıkta, kayalık bir mostra üzerinde yer almaktadır. Burası, Ohri’deki en popüler günlük gezilerden biri ve yapılacaklar listenizdeki ‘’en önemliler’’ kategorisine dahil etmeniz gereken bir yerdir. St. Naum, Ohri Gölü üzerinde pitoresk bir manzaraya  ve taş bir cepheye sahip haç biçimli bir kilisedir. 910 yılında ölümünden sonra, St. Naum manastırın içine gömülmüştür.

Turistler ve yerliler, yerel efsanenin gerçek olup olmadığını görmek için mezarlarına kulaklarını bastırırlar ve hala kalp atışlarının duyulabildiği söylenir. Manastırın içinde ayrıca 16. ve 17. yüzyıl freskleri bulacaksınız.

St. Naum’u keşfini tamamladıktan sonra, Drim Nehri’nin kristal berraklığındaki zümrüt yaylarına bir tekne yolculuğu için nehir kenarına doğru yürüyüş yapabilirsiniz. Sadece birkaç TL karşılığında bu mini doğal cenneti yarım saatlik bir tur için yerel bir kayık kiralayabilirsiniz. Karaya döndüğünüzde, yerel göl balık spesiyalitelerini denemek için yayların kenarındaki Restaurant Ostrovo’da mola verebilirsiniz.

Galičica Milli Parkı

Wikipedia

Milli Park Galičica, Ohri Gölü ve Prespa Gölü’nü ayıran bir dağdır. El değmemiş ortamı, yürüyüşçülerin, kuş gözlemcilerinin ve doğa tutkunlarının nefes kesen manzaraların keyfini çıkarması için çeken şeydir. Hava açık ve temizdir ve belirli noktalardan hem Ohri hem de Prespa göllerinin ve çevredeki kasabaların muhteşem panoramik manzarasını görecebilirsiniz.

Yürüyüş, buradaki popüler bir eğlencedir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç yol vardır. Çayırların kır çiçekleri ve aromatik bitkilerle kaplı olduğu, işaretli yol boyunca harika kokular içerdiğini göreceksiniz.  Temiz hava ve Galičica Milli Parkı’nın muhteşem manzaralarını görmek için gitmenize engel hiç bir şey yok diyebiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here