Üsküp’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Üsküp, Makedonya’nın başkentidir ve ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Üsküp’te görülecek ve yapılacak şeyler arasında kalabalık şehir meydanları, dini yapılar, Osmanlı dönemine ait mahalleler ve ulusal anıtlar sayılabilir. Eğer Makedonya’ya seyahat ediyorsanız, muhtemelen Üsküp Büyük İskender Havalimanı’na uçacaksınız, ancak karayolu ile de uzun bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Şehrin tamamını gezmek ve görmek için 2 tam gün gereklidir diyebiliriz. Ancak kısa bir seyahat planlıyorsanız listenizden, çıkarmak istemeyeceğiniz bölgeleri silmek zorunda kalabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Osmanlı Köprüleri – Sanat Köprüsü

Wikimedia

Üsküp Vardar Nehri’nin kıyısında yer alır, bu nedenle şehrin bir tarafını diğerine bağlayan köprüler olduğunu göreceksiniz. Roma İmparatoru Justinian’in yönetimi altında, şehir Skupi olarak bilinen bir koloni olduğu zamanlarda, bir taş köprü inşa edilmiştir. Ecdadımız tarafından 15. yüzyılda yıkılmış ancak daha sonra yeniden inşa edilmiştir.

Taş Köprü şimdi şehrin eski bölümünü (Üsküp – Osmanlı), Avrupa – Asya’nın birçok yönünü temsil eden ‘’yeni’’ tarafı ile birleştiriyor. Üsküp’teki bir diğer önemli köprü ise Vardar Nehri’ni geçen bir yaya köprüsü olan Sanat Köprüsü. Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne giden süslü sokak lambaları ve güzel manzaraları ile ünlü Makedon sanatçı ve müzisyenlerin heykelleri ile donatılmıştır.

Sanat Köprüsü’nün inşaatı Üsküp’ü yeniden canlandırmak için devam eden bir kentsel iyileştirme projesi olan Üsküp 2014’ün bir parçasıydı ve günümüzde tamamlanmış haldedir.

Matka Kanyonu

Wikimedia

Matka Kanyonu, Üsküp’ün batısındaki muhteşem bir geçit ve göldür – doğa severler için harika bir günlük gezi yeridir. Bölge, çeşitli manastırlara, yürüyüş yollarına, tırmanma yollarına ve mağaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Matka Gölü, kayakçılar ve dalgıçlar arasında popülerdir. Mağaraları görmek için bir tekne kiralayabilir, ardından Kanyon Matka Hotel and Restaurant’a gidip lezzetli öğle yemeği ve kanyonun nefes kesici manzaralarını seyredebilirsiniz. Otel ismi reklam amaçlı değil, bölge de bulunan tek büyük yer olduğu için geçmektedir.

Üsküp Kalesi

Wikimedia

Üsküp Kalesi, Roma İmparatoru 1. Justinianus’un yönetimi sırasında 6. yüzyıldan beri Üsküp’teki yerini korumaktadır. Osmanlı işgali sırasında Kale Kalesi kısmen tahrip edilmiştir.

Bugün duvarın sadece 121 metresinin kadar sağlam kaldığını, üç gözetleme kulesi ve geçmişe ait arkeolojik kazılardan elde edilen çeşitli tarihi buluntularla birlikte kentin en yüksek noktasında yer aldığından, Vardar nehri ve Üsküp’ün muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

Milenyum Haçı

interbus

Üsküp’ün yakınındaki, en yüksek dağ olan Vodno Dağı’nda inşa edilen 66 metrelik bir haç olan Milenyum Haçı yaklaşık 20 katlı bir binanın yüksekliğine eş değerdir. Haç, 2002 yılında Makedonya’da ve dünyada 2000 yıllık Hristiyanlığı anmak için bağışlarla inşa edilmiş ve bunu inşa eden kilise ise Makedon Ortodoks Kilisesi’sidir.

Vodno Dağı’nın zirvesine çıkan yorucu bir yürüyüş yapmak istemiyorsanız, Üsküp’ün merkezinden Millennium Cross Ropeway (Teleferik) istasyonuna bir otobüs (35 Denar) veya taksi (20 – 30 TL) tutabilirisniz. Üsküp’ten arabayla yaklaşık 15 dakika sürüyor.

100 Dinar (yaklaşık 8.5 TL)  gidiş – dönüş teleferik biletini ödedikten sonra, Vodno Dağı’nın zirvesine 8 dakikalık bir yolculuğa çıkarken muhteşem Üsküp ve çevresi manzaralarına tanık olacaksınız. En tepeden çarpıcı manzaralar ve tabi ki dağın üzerinde yükselen Milenyum Haçı’nı görebilirsiniz.

Rahibe Teresa Anıt Evi

Wikimedia

Rahibe Teresa’nın (Calcutta Teresa) 26 Ağustos 1910’da Üsküp’te doğduğunu bilmiyor olabilirsiniz. 2009’da ölümünden iki yıl sonra, Rahibe Teresa Anıt Evi onuruna inşa edilmiştir. Anıt Ev Rahibe Teresa’nın hayatı ve dini çalışmalarını anlatan fotoğraflar, hatıralar ve belgeler içeren bir müze içermektedir. Müzenin üstünde küçük bir şapel vardır. Kesinlikle görmeniz gereken, önemli bir yerdir.

Müzenin altındaki katın (bodrum katı) Rahibe Teresa’nın insani çalışmaları ile ilgili filmleri oynayan bir multimedya merkezi vardır. Giriş ücretsizdir. Çalışma saatleri pazartesiden cumaya 09:00 – 20:00, cumartesi ve pazar günleri ise 09:00 – 14:00 saatleri arasındadır.

Eski Çarşı

Wikimedia

Üsküp’ün Eski Çarşı’sı, Osmanlı, Bizans ve modern binaların yaşayan bir müzesidir. İkinci ve tek örneği İstanbul Kapalıçarşıdır. Burası 17. yüzyılda Balkanlar’daki en büyük çarşı vasfına sahip yerdir. Taş Köprü’den Bit Pazarı ve Üsküp Kalesi’ne kadar uzanır. Etrafınızdaki aktif camileri, türbeleri, dönüştürülmüş hamamları, kiliseleri, Makedonya Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve çeşitli hanları görmeden dönmemelisiniz.

Eski Çarşı’nın dükkanlarını gezmek Üsküp’ü ziyaret edenlerin mutlaka yapması gereken bir şey. Bakır eşyalardan geleneksel Makedon halk kostümlerine kadar her şeyi satan çok sayıda usta dükkanı var. Ayrıca kebap, lahmacun (etli turta diye geçer) ve Türk lokumu satışında geleneksel restoranlar ve kahve evleri bulunmaktadır.

Plostad Makedonya Abideleri

ABC

Plostad Makedonya, Üsküp’ün merkezi meydanı ve şehrin kalbidir. Makedonya Meydanı olarak da bilinen Plostad Makedonya, Büyük İskender’in Bucephalus’unun (atının adı) üzerinde bulunduğu bir çeşmeye sahiptir. Büyük ana cadde, Maksim Gorki, Dimitar Vlahov ve Makedonya Caddesi meydanı birleştirir.

Aziz Panteleimon Kilisesi’nde Freskler

Cannundrums

Üsküp’ün merkezinin on beş kilometre güneyinde Gorno Nerezi köyünde Aziz Panteleimon Kilisesi yer alıyor. Vodno Dağı’nın yamacında bulunan kilise, 1164 yılında inşa edilmiş ve Bizans mimarisinin muhteşem bir örneğidir.

Kilisenin içinde, İsa’nın Doğuşu, Lazarus’un Yükselişi, Tanrı’nın Annesi’nin Doğuşu, Tanrı’nın Annesi’nin Tapınağa Sunumu, Kudüs’e Giriş ve İncil’i içeren İsa’nın yaşamını ve ölümünü tasvir eden birkaç Bizans freskleri vardır. Aziz Panteleimon, Makedonya’nın en eski ve özel kiliselerinden biridir.

Üsküp Su Kemeri

Wikipedia

Üsküp’ün hemen dışında Üsküp Su Kemeri bulunmaktadır ve bu, Makedonya’daki tek hayatta kalan su kemeridir. Tarihi, Skupi Roma kolonisine su tedarikinde kullanıldığı 1. yüzyıla kadar uzanır. Daha sonra aynı amaçla Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Arabayı kendiniz sürerek gitmeyi planlıyorsanız, su kemerinin bulunması kolay olmayacaktır. Bir rehber ile gitmek en iyisidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here