Malta’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İlgi çekici yerlere sahip olan Malta, eşsiz tarihi, muhteşem manzarası, muhteşem güneşi ve hem Akdeniz hem de yöresel yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz birçok yere ev sahipliği yapmaktadır. Popüler turistik yerler ya da gittiğiniz ilgi çekici yerlerden tutun, istemediğiniz kadar farklı güzelliklere sahip bir ülkedir.

Valletta’da Görülecek Yerler

Malta’nın başkenti Valletta, zengin ve muazzam bir geçmişe sahip, birçok hükümdarın elinden geçmiş ve her iki Dünya Savaşında da bir üs olarak hizmet vermiş bir kaledir.

Zengin, sanatsal bir kültüre sahiptir ve bir zamanların Avrupa Sanat Kenti ve Dünya Mirası Kenti olarak bilinmektedir. İşte bu şaşırtıcı ve muhteşem mirasın görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik. Farklı kültürlerin, modern yapıyla birleştiği Valletta şehrinde yapacağınız tatilin keyfini, şimdiden çıkaracağınızı temin ederiz.

Büyük Liman’ın kenarında Valletta, dünyanın hala faaliyette bulunan en eski kalesi ile, adanın başkentini neredeyse 500 yıldan beri saldırıya karşı koruyan bir şehir konumundadır.

Fort St Angelo

Wikipedia

Fort St Angelo’nun konuşlandırıldığı Büyük Limanı’nın ve Senglea, Vittoriosa ve Cospicua’nın üç kentinin muhteşem manzarasına sahip olan batarya, Yukarı Barrakkara Bahçeleri’nden de görülebilir.

Mdina’da Görülecek Yerler

Tamamen antik surlarla çevrili olan Mdina, modern çağın çok uzak olduğu büyülü bir yerdir. Pitoresk ortaçağ duvarlı şehir, dar, kıvrımlı sokakların labirentinde ve güneş ışığında pembe tonlu parlayan eski kumtaşı binalarında bulunan özel bir büyüye sahiptir. Sessiz yollar gölgeli avlulara açılmaktadır ve muhteşem saraylar büyük ahşap kapıların arkasına gizlenmiştir.

Bu UNESCO Dünya Mirası şehri, popüler bir günlük gezi yeridir, ayrıca bu büyüleyici kasaba “Sessiz Şehir” olarak da ün kazanmıştır.

Mdina, batı surlarının dışında, tepe ve Rabat sınırlarının sakin bir kırsalına bakmaktadır. Daha turistik olan Mdina’nın aksine, Rabat, Mdina’ya yürüme mesafesinde olan ilginç tarihi mekanlara sahip gerçek bir örnek şehridir.

‘Sessiz Şehir’ ve Malta’nın eski başkenti olarak da bilinen Mdina, ziyaret etmekten mutluluk duyacağınız bir yerdir. Yüksek duvarlarının ardında yaklaşık 4.000 yıl öncesine dayanan bir şehir yatıyor. Ortaçağ dönemlerinde, Mdina Noble City olarak biliniyordu, şaşırtıcı bir şekilde birçok soylu aileye ev sahipliği yapıyordu.

Bugün, müstahkem şehrin 300 sakininin birçoğu, nesillerden nesile aktarılan evler ile bu ailelerin soyundan geliyor. Bir araba kısıtlaması söz konusu olan şehirde, yürüyerek yapılması gerekenleri araştırmak en iyi seçenek olacaktır. Zamanın durmuş olduğu bir yerde, dar ve sodyum buharlı lambalar ile aydınlatılmış sokaklarda rüzgarın esintisi ile bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Saint Julian’s Görülecek Yerler

Saint Julian’s, Malta adasının kuzeydoğu tarafında yer alan bir sahil kentidir. Adanın tamamı ve özellikle de Saint Julian’s şehri turizm üzerinde yoğunlaşmıştır. Ada ülkesi olan Malta’nın en önemli yerlerinden biridir. Diğer şehirlere de yakınlığı ile dikkat çekmektedir.

Malta gece hayatının ana merkezi olarak, canlı bir yerdir. Tarihi binalar da bulunmaktadır ancak gece hayatının ağır bastığı bu kentte, eğlenceye başlamadan önce kısa bir gezinti yapmanız, koy ve meydanları gezmeniz yeterli olacaktır.

Ta’ Qali

Yuriy Buriak

Fark yaratan bir hediye koleksiyonu dizmek için tatile çıkmış iseniz, Ta’ Qali’ye bir gezi yapmanızda fayda var. Bu küçük ama iyi bir yerleşim düzenine sahip zanaat beldesi eski bir RAF savaş zamanı havaalanına dayanmaktadır.

Nissan kulübeleri artık iç mekana dönüştürüldüklerinde, her türlü orijinal Malta hediyesine ve el işçiliğine ev sahipliği yapıyorlar. Çanak çömlek ve telkari yapımı, yerel değerli taşlar ve ev yapımı reçetelerdeki yetenekleri gösteren atölyeler ile bu şirin şehir size birçok geleneksel armağan sağlayacaktır.

Victoria’da Görülecek Yerler

Homeros’un Odyssey bölgesinde yer alan efsanevi Calypso adacığı Gozo ve şehri Victoria, şirin balıkçı köyleri ve huzurlu koyların bulunduğu sakin bir Akdeniz adasıdır.

Pastoral manzara, kumsallara ve girişlere inen küçük çiftliklerin yama işi ile yeşil inişli çıkışlı tepelere sahiptir. Bu büyüleyici destinasyon, Malta’dan, iki adayı ayıran sekiz kilometrelik kanaldan oluşmaktadır.

Marsalforn

Wikimedia

Gozo sakin atmosferiyle bilinir, ancak yaz, bayram ve festivallerde tekrar hayat bulur. Ana tatil beldesi Marsalforn’un mükemmel restoranları ve açık hava kafeleri vardır.

Çarpıcı doğal alanları, adaya birçok ziyaretçi çekiyor. Manzaranın çoğu el değmemiş ve bozulmamıştır ve kristal berraklığındaki sular yüzme, şnorkel ve tüplü dalış için idealdir. Güzel sahil şeridi, yumuşak yürüyüşlerden canlandırıcı yürüyüşlere kadar birçok doğal güzergâha sahiptir.

Mgarr Limanı

Wikimedia

Gozo’ya gelmek için, ziyaretçiler Gozo’daki Mgarr limanına Malta’daki Cirkewwa’dan bir feribotla giderler. Turistler daha sonra ada etrafında dolaşmak için otobüslere (veya taksilere) atlayabilirler. Otobüsler Malta’dakinden daha az çalışır, ancak araba kiralamaktan daha kolaydır. Gozo otobüs sürücüleri adanın firkete dönüşlerini ve tek şeritli yolları daraltmayı bilir.

Valetta Büyük Limanı

Carla Sam

Malta’nın Üç Kent’i olarak bilinen Vittoriosa, Senglea ve Cospicua, yüzlerce yıllık koruma ve ara sıra mucizeler ile canlı tutulan yaşayan tarihin parçalarıdır. Müstahkem şehirler Malta’nın tarihi merkezinin kalbinde, Valletta Büyük Limanı’nın tam karşısında, üç küçük yarımadacıktan oluşmaktadır ve her biri birer köy büyüklüğündedir.

Vittoriosa ve Senglea, başkente bakan iki paralel yarımadaya konuşlandırılmışken, üçüncü şehir Cospicua da güneye tarafta yer almaktadır. Görsel olarak çarpıcı ve tarihsel olarak önemli olan şehirler, Malta kültürünü derinden incelemek için ideal yerlerdir.

Bu takımadalar ve Malta’nın diğer önemli noktaları için bir seyahat planlıyorsanız, rehberimize göz atabilir ve tatiliniz öncesinde yeterli ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here