Ziyaret edilecek bir hedef olarak Malta’yı seçmek kesinlikle bilge bir seçimdir. Yıl genelinde güzel hava, pastoral manzaralar, güzel plajlar ve muhteşem yemekler vb. bir çok alternatifi ile ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Ancak, adayı ziyaret etmeden önce, konaklamanızın daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilecek birkaç şey olabilir.

Sıcaklıklar 40’lı derecelere kadar ulaştığı için bol su içmek, şapka takmak ve bol güneş koruması kullanmak akıllıca bir hareket olacaktır. Adanın etrafında dolaşırken, göreceğiniz termometrelere fazla takılmamalısınız. Zira çok doğru olmayan ve gölge sıcaklığını gösteren derecelere bakmış olursunuz. Sahilde bulunan güzel Akdeniz esintileri, güneşi çok daha katlanılabilir kılıyor, ancak aynı etkileri göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Malta’da İngilizce konuşanlar nüfusun %76’sını, İtalyanca %36’sını ve Fransızca %10’unu oluşturmaktadır. Her ne kadar Maltalıların yerel halk tarafından büyük bir hayranlık duymasına rağmen, hem konuşması hem de anlaması oldukça zordur. Sami dili (Maltalıların ataları), Arapça, İspanyolca, İtalyanca ve Norman Fransızca’nın kökenlerini birleştirildiği bir dil değildir. Dinlemesi güzel olsa da, İngilizce konuşmanın tam olarak norm olduğu konusunda emin olabilirsiniz.

Bir bardak süt veya bir dizi alışverişte bile, ödeme yapmak için kuyruklar oluşabilir, beklemeye hazırlıklı olmalısınız. Kasiyer, hizmet verdikleri kişiyle sohbete dalabiliyor ve sıra ne kadar olursa olsun bunu umursamayabilirler.

Yaygın inancın aksine, musluk suyunun içilmesi güvenlidir. Oldukça tuhaf bir tadı olsa da, sağlığa zarar vermez. Musluk suyu, bir tuzdan arındırma işleminden geçer, ancak oldukça tuzludur, bu nedenle şişe tadı vermez ve sadece serinletici bir soğuk içecek olarak tercih edilir. Bununla birlikte, musluk suyunun kullanılması, yemek pişirmek ve sıcak içecekler için, şişelenmiş suya harcanan zaman ve paradan tasarruf sağlayacaktır.

Ne yazık ki, Malta’da başıboş kedilerin sayısı çok fazladır. Boş binalarda, çalılıklarda ya da daha sessiz yollarda dolaşıyorlar. Az sayıdaki özel yardım kuruluşu, mümkün olduğu kadar çok kediyi kurtarmaya çalışıyor, ancak bunların hepsi için kaynak olmaya yetecek kadar büyük değiller. Birçoğu özel bir tür değil, ama yine de halk tarafından bakılıyor. Çoğunlukla kedi maması kaseleri ve eşyalar veya duvarların dışında kalan temiz suları ve hatta minderlerin olabildiğince mutlu olmasını sağlayan bazı kedi yataklarını görebilirsiniz.

Eğer adanın etrafında araba ile seyahat etmek sizin için uygun değilse otobüs, seyahat etmenin alternatif yoludur. Yaz aylarında, bir kaç dolu otobüsün geçmesine izin vermeniz gerekebilir, ancak 2 € ile adada herhangi bir yere seyahat edebilirsiniz. Biletler iki saat boyunca geçerlidir, bu yüzden otobüsleri değiştirmeniz veya o zaman diliminde başka bir yere gitmeniz gerekiyorsa, sadece biletinizi sürücüye göstermeniz yeterlidir. Böyle küçük bir adada, hiçbir yere ulaşmak çok zor değildir; Ancak, otobüsler çok dolu olduğundan, duraklarda bir çok yolcunun inmesini beklemelisiniz.

Sıcak akşamlar kaldığınız yerde sivrisinekler ortaya çıkabilir. Malta’nın sivrisinekleri herhangi bir hastalık taşımadığı halde, ısırıkları korkunç bir kaşıntıya neden olabilir. Sineksavar bir krem veya sprey bulundurmanızı tavsiye ederiz. Malta’da da yaygın olan, Asya kaplan sivrisineğidir, daha büyük ve çizgili olmasına rağmen, bunlar hareketlerinde daima sessizdir ve gün boyunca avlarını avlama olasılıkları daha yüksektir. Isırılmadan önce önlem almak, daha sonraki tedaviden daha iyi olmakla birlikte bu sivrisinek, pencere sinekliklerini kapalı tuttuğunuzda ve içeride bir fan veya klima çalıştırdığınızda sizi rahatsız edemez.

Malta’daki konaklamanız sırasında planlarınız ne olursa olsun, her aktiviteniz için bol zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. Adanın rahat doğası gibi, Maltalıların da asla acelesi yoktur. Yiyecek ve içecek servisi yapmak, bir mağazada kuyruğa girmek veya trafiğe takılmak için beklemek yerine yapabileceğiniz bir şey yoktur. Tabiri caizse Malta usulü, çalışanların bir arkadaşı ile yüz yüze görüşme veya telefon görüşmeleri yapabilmeleri anlamına gelir. Bazılarına resmi bir üslup takınmanızı öneririz.

Küçük marketlerden, özellikle pazarlardan alışveriş yaparken dikkat etmeniz bir kaç durum var. Fiyatları gösterilmeyen ürünleri satın almadan önce ederlerini bir personel aracılığı ile öğrenmenizi öneririz. Pahalı gibi görünüyorsa, oradan ayrılabilirsiniz. Ne yazık ki, “yabancılar” tarafından satın alınan eşyalara fazladan para ekleyen bazı vicdansız dükkan sahipleri ve işçiler var. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Her zaman ayrılmadan önce makbuzunuzu kontrol etmelisiniz.

Malta takımadaları, tam 365 kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, Malta’da kalmayı tercih ettiğiniz her yerde, kilise çanlarının kulağınızın dibinde hissedebilirsiniz. Adanın kiliseleri, birçoğu yüzlerce yıl boyunca ayakta duran ve zamanlarını, hizmetlerini, düğünlerini, bayramlarını ve çeşitli kutlamaları dile getiren çanlara sahiptir. Çan, Malta geleneğinin büyük bir parçasıdır. Havai fişekler kutlamalar sırasında ana cazibe merkezleridir ve günlerce, genellikle gece saatlerinde ve bu saatlerden erken saatlere kadar sürebilir. Bu iki şeyden gelen gürültü ile ilgili herhangi bir kişinin şikâyeti ya kabul edilmez ya da sadece görmezden gelinilir.

Ada genelinde yaygın olan pizza dilimleri, pastizzis ve diğer hamur işi hediyeleri satan yerler pek iç açıcı olmayan ‘kiosk’lardır. Ana yollarda yer alan bu kiosklar, yerliler tarafından biraz taze yiyecek almak için kullandıkları seyyar satıcılardır. Önünüzdeki bir araç, ya da seyahat ettiğiniz otobüste, sürücünün veya yolcuların birinin bir sosisliyi almak için dışarı çıktığı sırada, yolculuğun orta noktasında rastgele durması ve trafiği durdurması rahatsızlık hissi verebilir.

Adanın etrafında ucuz bir şekilde seyahat etmek için daha iyi bir seçenek olmasına rağmen, Malta toplu taşıma araçlarına çok fazla güvenmeyin. Özellikle yoğun sezonda, otobüslerin tamamen dolu olduğu zamanlarda, birkaç kişi durmadan ve jestlerinizi görmezden gelerek düz bir şekilde ilerler. Kış aylarında otobüsler genellikle geç kalıyor ya da hiç gösterilmiyor, yılın hangi zamanında olursa olsun otobüs duraklarında kuyruklar, otobüs geldiğinde dolup taşıyor. Başlarken, herhangi bir otobüs durağının durumunun değişmez olacağını düşünmeniz, çevrenizden keyif almanız ve sonunda bir otobüse bineceğiniz ve gideceğiniz yere varmanız gerektiği konusunda güvende olmanız en iyisidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here