Malta’daki ürünlerin çoğu ithal ediliyor, bu da böyle küçük bir ada için şaşırtıcı bir mesele değil. Alışveriş söz konusu olduğunda, çoğu markette bulunan tanınmış markalarla, seçim konusunda kesinlikle bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak, Malta’da üretilen ve başka yerlerde bulmanın zor olduğu bazı öğeler var. Bu yüzden, Malta’ya yaptığınız yolculukta, benzersiz bir deneyim için onları edinmenizde fayda var.

Ganutell

Bride Malta

Malta ziyaretiniz sırasında bir el sanatları fuarını ziyaret etme fırsatınız varsa, Ganutell’i satan tezgahlara bir göz atabilirsiniz. Nesilden nesile aktarılan geleneksel bir beceri, ince teller kullanarak karmaşık çiçek yapımıdır ve bitmiş ürünü görmek kadar seyretmesi dahi ilginçtir. Parçalar sık ​​sık devreye alındığından ve aynı zamanda kiliseleri süslemek için kullanıldığından, bu güzel parçalar genellikle dükkanlarda bulunmaz.

Kinnie

Farsons

Malta yılın büyük bölümünde ılık havaya sahip olduğundan, serinletici ve serin içecekler için talep var. Biraz farklı bir şey için, Cisk lager ya da gazlı içecek Kinnie’yi deneyebilirsiniz. İçecek üreticisi şirket, 1963 yılında Kinnie’yi pazara getirmiş ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra adada bulunan birçok farklı kola karşı hoş bir alternatif olmuştur.

Aromatik otlar ile karıştırılmış acı tatlı portakal aroması olan Kinnie, denemeye değer farklı bir tattır. Farsons ayrıca, tam aroma ve altın rengine sahip olan ve 1929’da piyasaya sürüldüğü haliyle yine aynı markası olan Cisk lager’ı üretiyor.

Bigilla

Karen Burns-Booth

Püresi tere fasulyesi, kahverengi fasülye veya bakladan yapılmış olan bir sos, çoğu Malta restoranında ve ada çevresindeki şarküterilerinde mevcuttur. Taze pişirilmiş Malta ekmeğine mükemmel eşlik eden ‘bigilla’, alakart yemeklerinde genellikle ücretsiz bir ordövr (bizde, çorbadan önce verilen ekmek ve yanındaki mezeler gibi) olarak servis edilmektedir. Tarifler biraz farklı olsa da, ana malzemeler aynı kalır: fasulye, zeytinyağı, otlar, baharat ve sarımsak sosu.

Mdina Glass

Amazon

Mdina Glass ilk olarak 1968’de Malta’daki ilk cam şirketi olarak kapılarını açmıştır. Evinizi mumluk, vazo ve ana eşya gibi donatmak için göze çarpan eşyalar, her bir parçası sadece camı üflemekle kalmayıp el ile şekillendiren zanaatkârlar tarafından üretildiği için eşsizdir. Tüm cam eşyalar yüksek standartlarda üretilir ve Ta ‘Qali zanaat köyündeki atölyeleri, ziyaretçilere ilk elden yapılan ürünleri görmek için içeri girebilmelerini sağlar.

Ġbejniet

Wikipedia

Malta’nın sadece 67 km karelik bir küçük kardeşi olan Gozo, Malta’da da bulabileceğiniz popüler bir çok ürüne sahiptir. Ġbejniet, pastörize edilmemiş koyun veya keçi sütünden elde edilen nefis yuvarlak peynirdir. Sade bir şekilde kullanılabilir ya da sarımsak, kurutulmuş domates ve kırmızı biber gibi yerel lezzetleri eklenmiş türlerini de bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here