Malta’ya Ne Zaman Gidilir?

Ortalama 15 °C’lik bir sıcaklık değerine sahip Malta’nın, her sezon gidilebilir kılan pek çok özelliği vardır. Ancak, Gozo’daki dalış beldeleri de dahil olmak üzere adanın turistik tesislerinin çoğu mevsime yakın ziyaret edilmelidir.

Şubat ayında hafta boyunca sürecek olan Carnival’da başlayacak olan tesis, yerel şenlikli kalabalıklar Valletta’ya, Floriana’ya ve Hal Ghaxaq köyüne akın ediyor. Geleneksel Paskalya kutlamalarından sonra mart ayından ekim ayına kadar mavi gökyüzü, bahar ve sonbahar aylarında daha sıcak Bir Malta, ve en çok kalabalığın bulunduğu yaz aylarında veya bunların dışında bir aralıkta ziyaret etmek için en uygun zamanı siz seçebilirsiniz.

Malta adası yıl boyunca her türlü festival, karnaval ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu başkent Valletta’da yapılır ve bir gecelik etkinlik Notte Bianca ve en büyük katılıma sahip Mardi Gras buraya aittir.

En iyi DJ’ler Glitch Festivali’nde çalmakta ve cazın büyük isimleri Temmuz ve Nisan aylarında geliyor. Bu, Valletta limanı üzerinde büyük bir havai fişek gösterisi yaklaşıyor demektir. Ancak sıcak yaz aylarında, havai fişek gösterisi seyretmek ne kadar çekici olabilir; sizin kararınız.

Malta Karnavalı

Ne Zaman Nereye

Malta’ya ait bir festival olan Mardi Gras, adanın karşısındaki kasaba ve köylerde yapılan bir karnavaldır. Yaklaşık 500 yıl öncesine dayanan bir gelenekte yerliler, renkli alaylar, özenle hazırlanmış şamandıralar ve geç gece revelileri sokakları doldururken tuhaf kostümler giyerler.

En büyük kutlamalar Valletta’da, Paceville’deki parti merkezinini bulunduğu ve en küçük Gozo adası olan Nadur’da yapılmaktadır.

Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali

United Travel Malta

Malta’nın Avrupa Birliği’ne katılımını sağladığı için 2004’te ilk gösterisini yapan Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali, nisan ayı sonunda üç gece boyunca gerçekleşmektedir.

Gozo ve Marsaxlokk’taki gösterilerde diğer AB ülkelerinden davet edilen takımlardan pirotekniklerin ardından, Valletta’nın, başkentin Büyük Limanı’nın üzerinde patlayan rengarenk gösterilerle harika dakikalar geçirmenizi sağlıyor.

GhanaFest

Sunspot

Ghanafest, yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel bir Malta halk şarkıları dizisinin bir kutlamasıdır. Bugün üç ana form var: Spirtu’nun iki kişilik vokal düellosu, solo tal-fatt’un duygusal çekişi ve fil-gholi’nin daha melodik, gitar güdümlü sesleridir.

Haziran ayının sonlarına doğru, adanın etrafındaki çeşitli açık hava sahalarında gerçekleşen dört günlük festivalde her şeye önem veriliyor.

Malta Caz Festival

La Falconeria

Her Temmuz ayında, cazın en ünlü temsilcilerinden bazıları, üç günlük Malta Caz Festivali için Valletta’ya geliyor. Geleneksel mekan, Valletta’nın eteklerinde deniz kıyısında yer alan Ta ‘Liesse’dir, ancak 2017’de ilk gece gösterileri ücretsiz düzenlenmiştir ve başkentin merkezinde gerçekleşmiştir.

2017’nin büyük ismi Al Di Meola idi; önceki konuklar ise Herbie Hancock, Chick Corea ve Joe Zawinul’dan oluşmuştur. Her sene farklı konukların geldiği bu festivale, caza ilgi duyuyorsanız katılabilirsiniz.

Notte Bianca

Kendall Gilbert

Notte Bianca, her Ekim ayında Valletta’nın kaldırımlarını ve konser salonlarını canlandıran bir gece sanat ve kültür kutlamalarıdır. Eğlence, ücretsiz sokak performanslarından çağdaş dansa ve radikal sanat enstalasyonlarına kadar uzanmaktadır. Kentin müzeleri ve tarihi sarayları, erken saatlere kadar kapılarını açar.

Yılbaşı – 1 Ocak

One Parent Holidays

Yılbaşı, yılın ilk günü olan 1 Ocak, Gregoryen takviminde ve bir önceki yılın Noel Günü’nden bir hafta sonraya denk gelmektedir. Yılbaşı, İsrail hariç, Gregoryen takvimini kullanan tüm ülkelerde resmi bir tatildir. Bu, onu yıl içinde en çok beklenen resmi tatil yapar.

Aziz Paul Gemi Enkazı Bayramı

shortletsmalta

Bu tatil günü her zaman 10 Şubat’ta kutlanır. Malta’da buna ‘San Pawl Nawfragu’ denir. Paul, Malta’nın koruyucu azizidir. Yılın ilk büyük bayram günüdür ve Aziz Pavlus’un, İncil’in Yeni Ahit’teki Elçilerin İşleri’nde yazılı olan, MÖ 60’ta Malta’ya gönderildiği günün anıldığı zamandır.

İyi Cuma

Wikimedia

Birçok ülke Paskalya’dan önceki Cuma gününü ulusal bayram olarak nitelendiriyor. Gün, İsa’nın çarmıha gerilmesini anıyor. Bazı ülkeler tatilinin zamanını, İyi Cuma’nın farklı bir tarihte gerçekleştiği Ortodoks takvimine göre ayarlar.

Hristiyanlıktaki en önemli olay, Hristiyanların Tanrı’nın Oğlu olduğuna inanan ve yaşamı ve öğretileri Hristiyanlığın temeli olan İsa Mesih’in ölümü ve daha sonra yeniden dirilişidir.

Malta Özgürlük Günü

Wikimapia

Bu ulusal tatil her yıl 31 Mart’ta kutlanır. Malta’da ‘Jum il-Ħelsien’ denilir. İngiliz askerinin Malta ve küçük kardeşi Gozo’dan çekildiği tarih olan 31 Mart 1979’dan beri kutlanmaktadır.

İşçi hükümeti 1971’de Malta’da iktidara geldiğinde, 1979’a kadar artan bir rantta İngiliz kuvvetlerinin adada kalmasına izin veren kira sözleşmesini yeniden müzakere etmiştir.

Malta Bağımsızlık Günü

monamagda

Bu tatil her yıl 21 Eylül’de kutlanır ve Malta’da ‘Jum 1-Indipendenza’ denir. Gün, Malta’nın 1964’te Britanya’dan bağımsızlığını kazanmasıyla tatil ilan edilmiştir. Malta’nın Akdeniz’deki konumu, adaları klasik dönemlerden beri stratejik olarak önemli bir yer haline getirmiş ve bir çok medeniyetin göz bebeği olmasını sağlamıştır.

Bağımsızlık hareketi, yönetimin yenilenmesinin ardından sonra hız kazanmış ve birkaç yanlış başlangıçtan sonra, Malta’yı Birleşik Krallık’tan ayıracak yakın bir referandum da dahil olmak üzere, 21 Eylül 1964’te verilmiştir. Yıllar sonra Malta bir cumhuriyet oldu. Malta’nın Bağımsızlık Günü, ülke çapındaki tören ve festivallerle kutlanıyor. Bu tatil Malta’da beş ulusal günlerden biridir.

Malta Cumhuriyeti Günü

Mapio

Bu tatil her yıl 13 Aralık’ta kutlanır. Malta’da yerel ismi olarak, “Jum ir-Repubblika” denir. Bu tatil Malta’da beş ulusal günden biridir ve Malta’nın 1974’te bir cumhuriyet devleti olduğu gün kutlanır. 13 Aralık 1974’te, Malta anayasası büyük ölçüde revize edilmiş ve yeni bir anlayışa geçilmiştir.

Bu, Malta’yı bir cumhuriyete, bir Birleşik Devletler Topluluğu olmaktan daha etkili bir şekile sokmuştur. İngiliz hükümdarı artık devlet başkanı olamamış ve Sir Anthony Mamo Malta’nın ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanı, ülkesine hizmet eden veya Malta için başarı elde edenlere ödül takdim eder. Kutlamalar, Valletta’daki St. George Meydanı’nda gerçekleşir.

Noel Günü

One Perant Holidays

Noel Günü, İsa’nın Doğuşu’nu kutlar; geleneğe göre tarih, 25 Aralık MÖ 1’e dayanıyor. 25 Aralık, dünyanın birçok ülkesinde resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Eğer 25 Aralık bir hafta sona denk gelirse, o zaman günün ardından gelen ilk iş günü tatil edilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here