Victoria (Gozo Adası)’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Homeros’un Odyssey bölgesinde yer alan efsanevi Calypso adacığı Gozo ve şehri Victoria, şirin balıkçı köyleri ve huzurlu koyların bulunduğu sakin bir Akdeniz adasıdır. Pastoral manzara, kumsallara ve girişlere inen küçük çiftliklerin yama işi ile yeşil inişli çıkışlı tepelere sahiptir. Bu büyüleyici destinasyon, Malta’dan, iki adayı ayıran sekiz kilometrelik kanaldan oluşmaktadır.

Gozo sakin atmosferiyle bilinir, ancak yaz, bayram ve festivallerde tekrar hayat bulur. Ana tatil beldesi Marsalforn’un mükemmel restoranları ve açık hava kafeleri vardır. Çarpıcı doğal alanları, adaya birçok ziyaretçi çekiyor. Manzaranın çoğu el değmemiş ve bozulmamıştır ve kristal berraklığındaki sular yüzme, şnorkel ve tüplü dalış için idealdir. Güzel sahil şeridi, yumuşak yürüyüşlerden canlandırıcı yürüyüşlere kadar birçok doğal güzergâha sahiptir.

Gozo’ya gelmek için, ziyaretçiler Gozo’daki Mgarr limanına Malta’daki Cirkewwa’dan bir feribotla giderler. Turistler daha sonra ada etrafında dolaşmak için otobüslere (veya taksilere) atlayabilirler. Otobüsler Malta’dakinden daha az çalışır, ancak araba kiralamaktan daha kolaydır. Gozo otobüs sürücüleri adanın firkete dönüşlerini ve tek şeritli yolları daraltmayı bilir.

Gezilecek Yerler

Victoria: Orta Çağ Tepesi Kenti

Şehir merkezinde ve etrafında tepelere ve eski kumtaşı binalara sahip, güneş ışığı alan Akdeniz manzaralarıyla çevrili olan bu duvarlı tepe şehri, Kudüs’ün minyatür bir versiyonuna benzetilmektedir. Rabat olarak da bilinen Victoria, Gozo’nun başkentidir.

Victoria’nın tarihi merkezi, yüksek bir çıkıntı üzerinde durmakta ve bir kale içinde yer almaktadır. Bu merkez, eski Romalılar, 9. yüzyıl Arapları ve 12. yüzyıl Normanları tarafından kullanılmış, ancak mevcut kale, Ortaçağ duvarlarının 1551 yılında Türkler tarafından tahrip edilmesinin ardından Aziz John’un Şövalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Altın taştan muazzam surlarla çevrili yerler güneş ışığında pembemsi bir koyu sarı tona kavuşmaktadır. Kalenin üç burçlarından (yarım daire biçimli siperlerden) turistler, tepelerdeki ve vadilerdeki köylerle birlikte denize kadar uzanan Gozo kırlarının panoramik manzarasını görebilirler. Xewkija Rotunda’nın kubbesini görmek de mümkündür.

Ggantija Tapınakları

Malta Holidays

Ggantija Tapınakları, Malta Adalarındaki en etkileyici ve en iyi korunmuş arkeolojik sit alanlarından biridir. UNESCO listesinde yer alan tarih öncesi bu bölge, çok erken bir insan yaşamı dönemine dayanmaktadır: M.Ö. 3600 – M.Ö. 3200, Bakır Çağı’nda Ggantija Dönemi olarak tanımlanmaktadır.

Ggantija’nın etimolojisi, devlerin bir yarışıyla ilişkili olan Maltaca “ggant” sözcüğünden türetilmiştir. Malta’daki Ta Hagrat ve Skorba ile birlikte Ggantija Tapınakları, dünyanın en eski müstakil anıtları olduğuna inanıyor ve İngiltere’deki Stonehenge ile Mısır’daki Piramitleri geçiyor.

Ziyaretçiler, tapınakları anlamak için bir ortam sağlamak amacıyla Neolitik yaşamın çeşitli yönlerini gösteren bir müze olan çağdaş bir yorumlama merkezi aracılığıyla Ggantija Tapınakları’na girerler. Yorumlama Merkezi, Gozo Adası’ndaki çeşitli tarih öncesi arkeolojik alanlardan önemli bulgular sergilemektedir. Tapınak alanına varmak için, ziyaretçiler çevredeki kırsal alanın muhteşem manzaralarına sahip bir yol alır. Arkeolojik kompleksin kendisi iyi korunur ve güzel bir şekilde bulunur; Kalıntılar canlı begonvil ve rengarenk çiçeklerle kaplıdır.

Dwejra Koyu ve Azure Penceresi

Wikimedia

Gozo Adası’ndaki en ünlü ve fotojenik site, birçok ressamı etkileyen dramatik bir manzara olan Dwerja Koyu’ndaki Azure Penceresidir. Azure Penceresi, iki mağara çöktüğünde dik bir kireçtaşı uçurumundan oluşan, deniz kıyısındaki kayalıklarda devasa bir 60 metre yüksekliğindeki doğal bir penceredir. Derin mavi suları, uçurumun ve açıklığın içinden geçen teknelere karşı alıştırma yaparak, Azure Penceresi, görülmesi gereken muhteşem bir görüntüdür.

Site iki popüler filmde yer aldı: Titanların Çatışması ve Monte Cristo Kontu. Site çökme riski taşıdığından Azure Penceresinin üzerinde yürümeye izin verilmemektedir. Birçok turist sadece bir fotoğraf fırsatı için buraya geliyor, ama aynı zamanda tüplü dalış için mükemmel bir yer.

Azure Penceresinin önünde, 10 metre genişliğindeki bir iç deniz havuzu olan Blue Hole adlı popüler dalış noktası yer almaktadır. Dalgıçlar denize dalmadan önce doğal bir kaya kemeri ve kaya oluşumları tünelinden geçerler. Bu alandaki berrak mavi sular ahtapot, ıstakoz, papağan balığı, çipura ve diğer balık türleri doldurulur.

Marsalforn Kıyı Tatil Beldesi

HK INDEPENDENT

Pitoresk bir koyda, bu küçük balıkçı topluluğu Gozo’nun en popüler tatil beldesi haline geldi. Bu canlı sahil kasabası, Gozo’nun uykulu bir ada olarak ününe meydan okuyor. Yaz aylarında Marsalforn, yüzlerce Gozitan ziyaretçisi, Maltalı aileleri ve Avrupalı turistlerle büyüyor. Kasaba aktivite dolu ama hala huzurlu bir deniz ortamı var. Gün boyunca Marsalforn’un küçük çakıl taşlı plajı, renkli güneş şemsiyeleri altında uzanıp güneşlenen insanlar ve plaj topları ile oynayan çocuklar ile doludur. Su yüzmek için yeterince güvenli ve çocuklar için beklemek. Marsalforn’un küçük limanı Il Mengq’ın kıyıları boyunca, balıkçılar bazen teknelerinde balık avı gezileri sunuyorlar.

Marsalforn, dalış okulu ve çeşitli dalış alanları ile şnorkelle yüzücüler ve dalgıçlar için de iyi bir başlangıç noktasıdır. Marsalforn özellikle aileler ve dinlendirici bir tatil arayan gezginler için kalmak için büyüleyici ve uygun bir yerdir. Yerel marketler ve dükkanlar atıştırmalıklar, güneş kremi ve mayolar gibi önemli şeyler satarlar ve kasabada çok sayıda otel ve tatil kiralama seçeneği bulunur.

Marsalforn’un en keyifli konaklama yeri Maria Giovanni Konuk Evi’dir. Aile tarafından işletilen bu oda ve kahvaltı oteli, geleneksel Malta tarzında dekore edilmiş güzel odalar ve ev yapımı kekler ve kekler ile hazırlanan lezzetli kahvaltılar sunmaktadır. Eğlence için Marsalforn’un sahil bölgesi bir etkinlik merkezidir. Çoğu deniz manzaralı açık teraslara sahip birçok mükemmel restorant ve kafeyle hizmet vermektedir. Akşamları, birçok aile akşam yemeğinden sonra sahil şeridinde gezintiye çıkmaktadır. Yaz boyunca, yerel festivaller ve açık hava konserleri, hava koşullarından yararlanmaktadır.

Ramla Koyu – Ir-Ramla il-Hamra

Wikimedia

Sarp kayalıklarla çevrili korunaklı bir körfeze sıkışmış olan Ir-Ramla il-Hamra, Gozo Adası’ndaki en büyük ve en kumsal plajıdır. Malta’daki çoğu plajın aksine Ramla Bay, kırmızımsı kumlarda kaplı geniş bir sahile sahiptir. Kıyıların kırıldığı yerler dışında hemen hemen hiç çakıl taşı yoktur. Bu korunaklı yerde, yumuşak deniz sığ ve sakin, yüzmek için idealdir. Genellikle uçan Yeşil Bayrak, suların güvenliğini gösterir.

Ramla Bay, güneş şemsiyeleri ve şezlonglar altında uzanıp tatilciler ile popülerdir. Bu bozulmamış doğa alanı, günü geçirmek için rahatlatıcı bir yerdir. Plaj, kamu banyoları, duşlar ve değişen olanaklar, şemsiye ve şezlonglar, atıştırmalık büfeleri ve dondurma standları ile iyi bir şekilde donatılmıştır. Plajın ortasında, Meryem Ana’ya, Umut Meryemimiz olarak bilinen büyük bir heykel bulunmaktadır. Bir sahil yolu, suyun daha derin olduğu bir Ramla Koyu bölgesi olan Taht l-Irdum’a götürür. Ramla l-Hamra Plajı’na yaklaşık bir kilometre uzaklıkta, Calypso’nun Odysseus’u canlandırdığı Homer Odyssey’de anlatılan mağara efsanevi bir yerdir.

Calypso Mağarası, vadideki küçük çiftliklerin panoramik manzarasına sahip olan sarp bir yamaç üzerinde yer almaktadır. Körfez çevresindeki geniş Ramla Plajı ve Akdeniz’in masmavi suları sizi cezbedecek niteliktedir. Mağaranın kendisi sadece hayal gücünün kullanımıyla ilginçtir. Bu ufak, dar alan Xaghra Cliffs’teki bir kayalık tarafından düşen taşlardan dolayı oyulmuştur.

Tarihi Nadur

Wikiwand

Bu geleneksel sahil kasabası tarihe gömülmüş durumda. Nadur, Malta Şövalyelerinin Malta ve Gozo adaları arasındaki kanalda nöbet tuttuğu gözetleme noktasıydı. Köyün adı Maltaca “uzunluğunu gözlemlemek” ve “nöbet tutmak” anlamına gelir. Tepedeki konumundan, Nadur Akdeniz’e bakmaktadır ve bereketli yeşil vadilerden oluşan pastoral bir manzara ile çevrilidir. Köyün en yüksek noktasında bulunan Ta ‘Kenuna Tower, muhteşem manzaralar sunmaktadır. Panoramalar Gozo kırsalı üzerinden Comino Adası’na ve Malta Adası’na geçmektedir.

Köy, Giuseppe Bonnici tarafından Barok tarzında tasarlanmış ve Aziz Peter ve Paul’a adanmış, 18. yüzyıldan kalma güzel bir Parish Kilisesi’ne sahiptir. Görkemli süslü iç mekanda, Lazzaro Pisani’nin, yaldızlı Korint sütunlarının ve vitray pencereli havadar bir kubbenin görkemli tavan resimleri bulunmaktadır. Sağdaki koridorda, 1881’de Marsilya’da yaratılan azizlerin bir alaycı heykeli vardır. Bu heykel, her yıl 29 Haziran’da Aziz Peter ve Paul Bayram festivali bayramında şehrin içinden geçiyor.

Ta ‘Pinu Bazilikası: Ulusal Tapınak ve ‘Hac’ Kilisesi

Wikimedia

Ta ‘Pinu’nun görkemli Bazilikası, önemli bir hac kilisesi ve Meryem Ana’ya adanmış ulusal bir tapınaktır. Bu sitede 16. yüzyılın başlarından beri ibadet yeri bulunmaktadır. Yalnız 47 metre yüksekliğindeki kampanesiyle, Ta ‘Pinu Bazilikası, muazzam Gozo manzarasında yolculardan gelen gezginlere ibadet yeri bir fener olarak sıkı bir  temel üzerinde duruyor.

Ta ‘Pinu Bazilikası, Romanesk tarzında 20. yüzyılda inşa edilmiştir. Binanın dış görünüşü ve şaşırtıcı derecede ilham verici iç mekanı var. Kutsal alan düzdür ancak hareketli ve saygılı bir ambiyansa sahiptir. 16. yüzyıla ait orijinal kilisenin bir kısmı bazilikaya dahil edilmiş ve apsisin arkasındaki küçük bir şapelde görülebilmiştir.

Bazilikanın iki müzesi vardır: Ex Voto Müzesi, Ta ‘Pinu’nun göksel annesi Anıtı’na ve Sanctuary Müzesi’ne adanmışlık ve şükran belirtileri gösterir. Ta’ Pinu Bazilikası’nın tarihini gösterir ve ünlü Malta ressamı Emvin Cremona’nın sanatını sergiler.

Xlendi Balıkçı Köyü

Wikimedia

Gozo’nun güzel güneybatı sahilindeki dar bir koy olan Xlendi, adanın en popüler sahil beldelerinden biri haline gelmiş eski bir balıkçı köyüdür. Körfezdeki geleneksel balıkçı tekneleri zamanın geçişinden etkilenmezler, ancak turist sürüleri genel sahneyi değiştirmiştir. Bu tipik Gozitan (Gozo adasına ait) köyünde, günümüzde körfezin etrafındaki sarp yamaçlara inşa edilmiş birçok çağdaş sahil şeridi ve modern otel bulunmaktadır. Kıyı boyunca ve köyün küçük sokaklarında çok sayıda restorant ve kafe bulunmaktadır.

Küçük kumsalda yüzmek veya dalmak için ideal kumsal kıyıları ve yumuşak sular bulunur. Başka bir büyük yüzme alanı, gözetleme kulesinin altındaki kayaların etrafındadır. Plaj çevresindeki doğal koylar da şnorkelle yüzme ve dalış için idealdir.

Xewkija – Rotunda

Wikipedia

Xewkija, etkileyici Rotunda cemaat kilisesi ile tanınan tarihi bir köydür (adanın en eskisi). Vaftizci Aziz John’a adanan, köyün merkezinde bulunan bu olağanüstü kilise Gozo’nun en büyük dini eseridir; kubbesi adanın çoğunda görülebilen belirgin bir dönüm noktasıdır.

20. yüzyılda inşa edilen Xewkija Rotunda, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan sonra dünyanın üçüncü büyük kubbesidir. Kubbe, 74 metre boyunda, 27 metre çapında ve 45.000 ton ağırlığında etkileyici bir yapıdır. Geniş beyaz kireçtaşı iç kubbe destekleyen sekiz güzel hazırlanmış sütunlar vardır. Kutsal alan heykeller ve modern resimlerle seyrek bir şekilde dekore edilmiştir. Zemin, Carrara, İtalya’dan cilalı mermerdir ve ana sunak da değerli mermerle oyulmuştur.

Xewkija parish kilisesi, bugünkü Aziz John Nişanı Şövalyeleri’nin (Malta Şövalyeleri) koltuğudur. Xewkija, yüzücüler ve şnorkelle yüzücüler arasında popüler olan küçük çakıllı bir plaja sahip güzel bir giriş olan Mgarr ix-Xini’den yaklaşık beş kilometre uzaklıktadır.

Sannat – El İşi Dantel Mirası

vanyear

Gozo el işi dantelleri ile ünlüdür ve Sannat köyü adanın dantel yapımı yazlık endüstrisinin geleneksel merkezi olmuştur. Nadiren de olsa, ziyaretçiler hala 18 Mart’taki Saint Margaret Parish Kilisesi’nin gölgesinde sandalyelerde oturan kadınları görebilir, dantel masa örtüleri ve diğer el sanatları yaratır.

Malta dantel endüstrisi 17. yüzyılın başlarında kurulmuştur. En erken yapılan lacemaking çeşitleri İtalya’dan geldi ve “Maltese Lace” olarak bilinen kolayca ayırt edilebilen tipte bir yapı yaratmak için değiştirildi. Sannat, Gozo Adası’nın güneyinde, Mgarr’dan sadece sekiz kilometre uzaklıktadır. Saint Margaret Bayramı 27 Temmuz’da, Festa köyü ise her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında düzenleniyor.

Ta’Cenc Uçurumları

Voyage Tips

Sahil şeridi boyunca Sannat köyünden sadece iki kilometre (25 dakikalık bir yürüyüş) nefes kesici bir manzaradır. Ta’Cenc Uçurumları, Gozo’nun 130 metre yüksekliğindeki en yüksek uçurumlardır. Bu muhteşem uçurumlar Malta Şövalyeleri için önemliydi, çünkü bu türlerin Malta adalarında yok olmasına rağmen, onlar Peregrine Av Köprüleri (Malta Falcons) için üreme alanları sağladılar.

Beyaz kireçtaşı kayalıkların keskin uçurumları, yüzlerce katmanı olan, aşağıdan denize inen bir tabaka kek dilimine benziyor. Doğanın nefes kesici ve gerçeküstü bir sahnesi ve kuş gözlemciliği için mükemmel bir yer. Kayalıkların zirvesinden, ziyaretçiler Akdeniz’in ve Gozo’nun yemyeşil vadilerinin muhteşem manzaralarına hayran olabilirler. Ta’Cenc Platosu’nun ortasında, Tapınak Dönemi’ne ait gizemli bir anıt (MÖ 4100 – M.Ö. 3000).

Antik kalıntıları arasında Malta Adalarında bulunan antik tapınaklara özgü oval bir avlu bulunmaktadır, ancak arkeolojik alan hiçbir zaman kazılmamıştır. Ta ‘Cenc’in kuzey ucunda, Xewkija’ya bakan turistler, İlk Tunç Çağı’na (M.Ö. 2500 – M.Ö. 1500) üç mezar bulabilirler.

Mgarr ix-Xini

Pixabay

Mgarr ix-Xini plajı, dik yamaçlarla ve doğal bir vadi ile çevrili, pitoresk bir koyda küçük, tenha bir girişdir. Xewkija’ya sadece beş kilometre uzaklıktaki Mgarr ix-Xini, Gozo’daki en bozulmamış plajlardan biridir. Bu bozulmamış site, huzur duygusu sunmaktadır.

Mgarr ix-Xini’nin çakıl taşlı plajı, yüzücüler ve şnorkelle yüzücüler arasında popülerdir çünkü berrak sular, gelişen deniz yaşamının yanı sıra su altı fotoğrafçılığı için mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Daha maceracı türler, koy etrafında kaya tırmanışı için uygun alanları bulacaktır.

Mgarr ix-Xini plajına araba veya Sannat veya Xewkija’dan bir yürüyüş ile ulaşılabilir. Vadinin çevresindeki yürüyüş parkuru muhteşem manzaralar sunar, ancak burada cankurtaran ya da halka açık tuvalet bulunmadığını unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here