Vittoriosa, Senglea ve Cospicua’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Malta’nın Üç Kent’i olarak bilinen Vittoriosa, Senglea ve Cospicua, yüzlerce yıllık koruma ve ara sıra mucizeler ile canlı tutulan yaşayan tarihin parçalarıdır. Müstahkem şehirler Malta’nın tarihi merkezinin kalbinde, Valletta Büyük Limanı’nın tam karşısında, üç küçük yarımadacıktan oluşmaktadır ve her biri birer köy büyüklüğündedir.

Vittoriosa ve Senglea, başkente bakan iki paralel yarımadaya konuşlandırılmışken, üçüncü şehir Cospicua da güneye tarafta yer almaktadır. Görsel olarak çarpıcı ve tarihsel olarak önemli olan şehirler, Malta kültürünü derinden incelemek için ideal yerlerdir. Bu takımadalar için bir seyahat planlıyorsanız, rehberimize göz atabilir ve tatiliniz öncesinde yeterli ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ek bilgi olarak, şehirlerin yerel isimleri yazı başlığındaki sıra ile Birgu, Isla ve Bormla’dır. Yol tarifleri sormanızda daha yararlı olacağından ötürü, bu isimlerini de bilmekte fayda var.

Gezilecek Yerler

Gardjola Bahçeleri, Senglea

Wikimedia

Gardjola Bahçeleri, Senglea’nın göbeğinde yer alan park alanlarıdır. Malta’nın bu bölgesindeki birçok bahçe gibi, bu bahçelerde tarihi kıyı tahkimatlarının üzerinde bulunuyor. Her ne kadar buradaki önemli alanlar basit gibi dursa da, giden insanların görüşleri daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Gardjola Bahçeleri’nden Valletta’ya tekrar bakabilir, şehri başka bir açıdan hayranlıkla seyredebilirsiniz. Ayrıca bahsetmeye değer, bahçelerden çıkan ilginç ve ikonik oluşumlar da mevcuttur.

Senglea Bazilikası – Cemaat Kilisesi

Wikipedia

Senglea mahallesi, çok sayıda simgesel yapıya sahip olmayabilir, fakat Senglea Bazilikası bu eksiliği tamamlar niteliktedir. Bu büyük ve güzel kilise, mahallenin girişine yakındır ve Malta kiliselerinin inşa edildiği tarzın en güzel örneğidir.

Zenginlik Hanımı’na adanmış olan Senglea Cemaat Kilisesi, 1565 yılında yapılan Büyük Kuşatmayı anmak için inşa edilmiştir. 1743’te kutsanmıştır, ancak 1941’de hava saldırısı sırasında tahrip olmuş ve ardından 1956’da yeniden inşa edilmiştir. Papa Pius VI, kiliseyi 1786 yılında “collegiate insignis” (bizdeki seçkin, özel üne sahip camiler gibi) olarak adamış ve 1921’de Papa Benedict XV tarafından Basilica ünvanı verilmiştir.

Senglea’daki bu kilisede en değerli sanat eseri, gümüş kaplı ve nefin solundaki son şapelin içinde kalan Meryem Ana’nın ahşap bir heykelidir. Kilisenin önünde, İkinci Dünya Savaşı boyunca hayatını kaybedenlere adanmış bir anıt yer almaktadır.

Tarihi Senglea Sokakları

Wikimedia

Senglea’da yapılacak en iyi şeylerden biri, şehrin ara sokaklarında yürümek ve kalabalık bölgelerinden uzakta dolaşmak ve eski yapılı evlere göz atmaktır. Bölgeyi ziyaret etmek Sliema gibi bir yere nazaran daha tarihi bir alanı görmektir. Ayrıca, tüm ülkenin örnek mimari unsuru olan muhteşem Malta Balkonları’nı bulacaksınız.

Sessiz ve arkadaş canlısı bir yerleşim bölgesi olarak, çok daha yerel konuların konuşulduğunu duyacabileceğiniz ve sıradan yaşamın günlük anlarını gözlerinizle görebileceğiniz bir yer. Malta’daki insanlar için hayatın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız tarihi Senglea sokakları, bu konular hakkında bilgi edinebileceğiniz önemli bir yerdir.

Aziz Michael Kalesi, Senglea

wikimapia

Senglea’nın ana girişinde bulunan ve muhtemelen gözünüze takılacak ilk bina Aziz Michael Kalesi’dir. Senglea’ya giriyor ya da ayrılıyorsanız, Aziz Anne Kapısı’ndan geçmeniz gerekecektir.

Malta’daki surlar, Aziz John’in emri sırasında ve daha sonra Malta’nın sürekli kontrol mücadeleleri sırasında şehrin ihtiyaç duyup kullandığı yerlerdir. Bu günlerde, tahkimatlar sadece Malta tarihine çok fazla karakter veren o tarihe göz atmak isteyen turistler için bir ziyaret alanıdır.

Vittoriosa Yat Marinası, Cospicua

Vittoriosa Yat Marinası’nın, Üç Şehir’in merkezi ve kalbi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Temelde mahallelerin üçü arasında yer alıyor ve marina, Birgu ve Senglea’nın uçlarındaki ağır tahkimatlar için büyük bir nedendir.

Malta’nın liman ve suları, Malta adalarındaki yaşam için çok önemli bir rol oynar ve marina da farklı değildir. Kıyıda gezintiye çıkmak ve yakındaki büyüleyici göz alıcı gemilere hayran olmamak zordur.

Maritime Müzesi, Birgu

Wikipedia

Malta Denizcilik Müzesi, Birgu’nun kıyı şeridinde halen sağlam bir şekilde ayakta kalabilmiş bir yerdir. Eski Kraliyet Donanma Fırını’nda yer alan bu müze, tüm binalarında Malta’nın büyük denizcilik tarihini ve işgalcilerini anlatıyor. Zemin kat, istekli ve yetişkin teknoloji uzmanlarını ve mühendislerini işgal edecek olan donanma gemilerinin mekanik ve mühendislik bileşenlerine adanmıştır.

Bununla birlikte, birinci kat Malta’nın denizcilik tarihinin daha erişilebilir yönlerine değiniyor. Özellikle İngiliz Donanması’nın Malta’daki varlığı, Napolyon Savaşları sırasında Malta’dan Fransızların kurtuluşu ve Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarındaki Malta rolü gibi konulara odaklanmıştır. Kesinlikle büyüleyici bir güzelliğe sahip bu müze, yüzyıllardır Akdeniz’de gemileri terörize etme komutasını eline almış, yasadışı korsanlar olan Malta Korsanları’nın hikayelerine de sahiptir.

Aziz Lawrence Kilisesi, Birgu

Wikipedia

Üç Kent’in bir diğer güzel kilisesi de Birgu’daki St Lawrence Kilisesi’dir. Bu çarpıcı bina, Birgu’nun sahilinde yer almaktadır ve tarihi 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kilisenin ardında, dini kompleksin güzel mimarisini oluşturan bir höyük bulunmaktadır. Tarihi, çarpıcı binalar hala düzenli ve günlük amaçlar için kullanıldığından, her zaman çok etkileyici bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.

Saint Angelo Kalesi, Birgu

Wikipedia

Birgu’nun üst taraflarında yer alan muazzam kale Fort St Angelo, şehrin bir diğer önemli yapısıdır. Bugün, en az 1241 yılından beri ayakta kalabilmiş kalelere ev sahipliği yapan bir alanda bulunmaktadır. Bir zamanlar, Fort St Angelo, Büyük Liman’ın güney tarafındaki başlıca kale olarak görev yapmış. Çeşitli topçu platformlarına ev sahipliği yapması ve sürekli olarak modern amaçlar için kullanılacak olması için yeniden inşa edilmiştir.

Fort St Angelo’ya yapılacak bir ziyarette, üç kale boyunca Valletta’ya ve Büyük Liman’ın ağzına kadar muhteşem manzaralar sunan yüksek kale duvarları ve çatıları boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Kalenin içinde hem kalenin tarihini hem de Akdeniz’in ve çeşitli imparatorlukların tarihinin Malta adalarını nasıl etkilediğini gösteren bir dizi sergi var. Romalılar, Normanlar, Osmanlılar, Fransızlar, İngilizler ve daha pek çok imparatorluk, Malta adaları üzerinde savaşlar yapmış ve yönetimler sağlamıştır.

Engizisyon Sarayı, Birgu

Wikimedia

Engizisyon, ortaçağ batı ülkelerinde, Katolik mezhebinin katı kurallarına ve inançlarına karşı gelen kişilerin, sapıklık ve sapkınlık ile suçlandığı ve cezalandırılmaları için kurulan kilise mahkemelerine verilen isimdir.

Bu mahkemeler, zamanının en üst düzey yetkilerine sahip oluşumlar olarak, bir kaç farklı Papa tarafından yönetilmiş ve dini hukuklar çerçevesinde pek çok karar alınmıştır. Katolik dünyasında, bu etki 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar, Birgu’nun merkezindeki Engizisyon Sarayı’nda devam ettirilmiştir.

Bugün saray, algılanan heretikleri (dalalet de debilebilir) sert bir şekilde cezalandıran karmaşık dini kurumdan dönüştürülmüş bir müze olarak görev yapmaya devam ediyor. Aslen Malta’nın ilk yargıtayının resmi ikametgahı olan saray, karargahı haline de getirilmiş ve hatta bir hapishane dahi ilave edilmiştir. Müzeye yapılan bir ziyaretiniz ile, Malta Engizisyonu ile ilgili cezalar, işkence ve insanların nasıl suçlanıldığını, nasıl tespit edildiğine dair çok sayıda bilgi ve eserler hakkında daha derine inebilirsiniz.

Aşk büyüsü, küfürler, büyücülük ve daha bir çok ilgi çekici hikayeler bulabilir ve zamanınız daha iyi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, müzeyi keşfettiğinizde, sarayın mimarisini ve özellikle iyi korunmuş duvar resimleri ve duvarlarında boyalı müjdecileri takdir edeceksiniz

Zafer Meydanı, Birgu

Mapio

Birgu’nun merkezinde, mahallenin ana meydanı olan Zafer Meydanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada, Üç Kent’te rastlanılabilecek en canlı ve süslü balkonlardan bazılarını ve çeşitli heykelleri bulabilirsiniz.

Meydanın çevresinde, aynı zamanda mahallelerdeki kafe ve restoranların çoğunu bulabilir, bu da Üç Kent’i keşfiniz sırasında durmak için iyi bir yer haline getiriyor.

Birgu Arasokakları

Yine, Birgu’da bu kez caddelere gitmeye ve sokaklarda dolaşmaya biraz zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Zafer Meydanı’ndan çıkmak, kendilerine rahat, yayalara açık bir havaya sahip olan çok sayıdaki insana uygun bir yerdir.

Sokakların bu küçük labirenti cazibesini artırır ve birkaç yüz yıl önceki aynı görüntüsüne neredeyse sahiptir. Balkonlar, kapılar ve ara sıra plak gibi küçük ayrıntılara bakın ve Malta’nın bu küçük köşesini gerçekten takdir edeceksiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here