Dahab’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Taba ile Şarm El-Şeyh’in bulunduğu Sina Yarımadası’nın doğu kıyısında, bu iki önemli kentin tam ortasındaki bölgede yer alan Dahab, geçmişte küçük bir balıkçı kasabası iken, günümüzde civarın en önemli turistik şehirlerinden biri olmuştur. Şarm El-Şeyh’e 95 km uzaklıkta olması, kenti alternatif bir turizm beldesi haline getiren başlıca faktörlerden biridir.

Kahire’nin hızlı hayatından ve antik piramitlerden farklı bir manzara sahip olan kent, sırt çantalı gezginlerin uğrak noktasıdır. Afrika kıtasındaki en iyi dalış merkezlerinden bir çoğuna ev sahipliği yapan Dahab, scuba dalışında en popüler turizm merkezi olmayı başarmıştır. Suyun üstünde olduğu kadar sualtında da bir çok tarihe ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan, kenti kış aylarında ziyaret edenler için Sina Çölü’ne oldukça yakın olması, cazibesini tüm yıla yayan faktördür. Bir zamanların Bedevi balıkçı kasabası olan Dahab, Mısır’ın Akabe Körfezi’ndeki en bilinen tatil bölgelerinden biri olmuştur. Aziz Katerina Manastırı, Mavi Delik ve çöl safarileri, kentte deneyimlemeniz ve görmeniz gereken en popüler cazibe merkezleridir.

Gezilecek Yerler

Mavi Delik

-MattHewitt-

Dahab ve civarındaki bölgenin en bilindik dalış merkezi olarak kabul edilen Mavi Delik, doğanın dalışseverlere sunduğu 330 metre derinliğindeki muazzam bir yerdir. Diğer bir yandan fotoğrafçılık, balık türleri ve doğal yaşam konularına ilgi duyanların da bir çok özellik ve varlık keşfedebileceği Mavi Delik, tarihi yönüyle oldukça kara günlere ev sahipliği yapmıştır.

Dalışçı Mezarlığı denilen bir bölgesi bulunmaktadır ve burası, bir çok dalışçının boğularak hayatını kaybettiği yer olarak hafızalara kazınmıştır. Bölge, Arch diye adlandırılan  ve Mavi Delik’in okyanusa açılan 26 metre uzunluğa sahip bi sualtı tünelidir. Bir çok gezgin tarafından bilinmesinin ardında yatan en önemli sebep ise budur.

Özellik yönünden bir çok dalış merkezine göre iyi sayılmaz ancak sahip olduğu karanlık geçmiş ve son yıllarda artan teknolojik gelişmeler sayesinde tanınırlığını artıran Mavi Delik, Dahab’ın görülmeye değer en güzel doğal alanlarının başında gelir.

SS Thistlegorm

u/jaykirsch

Dahab dalış merkezlerinin çoğunda dünyanın en ikonik gemi enkazlarından biri olan SS Thistlegorm’a günübirlik geziler düzenlenmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlik hizmetine hazırlanan İngiliz yük gemisi, 1941 yılında iki Alman bombacısı tarafından vurulduktan sonra batmıştır.

Mühimmat, zırhlı araçlar, askeri motosikletler, silahlar ve uçak parçaları da dahil olmak üzere o zamanlar müttefikler tarafından kullanılan aletlerin çoğu sualtına girmiştir. SS Thistlegorm 1955’te Jacques Cousteau tarafından yeniden keşfedilmiş ve şimdi Kızıldeniz dalış merkezlerinin adeta mücevherleri haline gelmiştir.

120 metre uzunluğundaki geminin kalıntıları, nispeten sığ sulara yayılmıştırr ve savaş zamanı kargoları hala net bir şekilde görülebilmektedir. Tarih ve savaş geçmişi sevenler için olduğu kadar, sualtı fotoğrafçıları için de oldukça önemli bir merkezdir.

Tüplü Dalış

dahab zone

Sualtı dünyasının harikalarını henüz keşfetmediyseniz, Dahab bunu yapmak için harika bir yerdir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 40’tan fazla dalış merkezi var ve sıcak, temiz koşullar yeni başlayanlar için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Bütçeye uygun olanlar ve daha profesyonelce hareket eden dalış merkezleri bulunuyor ve Mısır’ın Kızıldeniz kıyısının dünyanın scuba sertifikalı en ucuz yerlerinden biri olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Giriş seviyesi olan Açık Su kursları tamamlamak üç ila dört gün sürmektedir. Daha sonra, Bells, Kanyon ve açık deniz resifleri Gabr el Bint gibi Dahab dalış alanlarına göz atabilir ve eğlenceli dalışlara kayıt olmakta haftanın herhangi bir gününü seçebilirsiniz. Bu, sadece yaz döneminde değil, kış sezonunda da geçerlidir.

Sina Dağı

Ahmed Ali

Akabe Körfezi’nde güneşin doğuşunu izlemek için en iyi noktalardan biri olan Sina Dağı’na ziyaret gerçekleştirmek, Dahab’ın doğal güzelliklerini görmek için kaçırılmayacak bir fırsattır. Dağ, 2.285 metre yükseliğe sahiptir ve tırmanışçılar için özel fiziki başarılara sahip olmalarını gerektirecek karakteristik özellikler taşımaktadır. Belki zirvesi çok yüksek değil ancak oluşum yapısı zorlayı kriterlere ev sahipliği yapıyor.

Dalıştan sonra en popüler aktivitelerden biri olan Sina Dağı’na tırmanış, Dahab’a gelen sırt çantalı turistlerin yapmayı en çok sevdiği şeylerden biridir. Aynı zamanda, Musa’nın On Emir’i aldığı yer olarak varsayılan dağa Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman inancı mensupları tarafından oluşturulan patika yolları ile eğer bu dinlerden birine sahipseniz sizleri manevi bir deneyime çağırıyor.

Sina Dağı’na çıkabileceğiniz iki farklı yol güzergahı bulunuyor. Daha uzun ve kolay olanı Deve Yolu diye tabir edilmektir ve Tövbe Yolu denilen yeri seçerseniz, 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edlen 3,750 basamaklı zorlu bir sete girmiş olursunuz.

Rüzgar Sörfü

Surfcanarias

Yılda ortalama 300 rüzgarlı gün ile Dahab aynı zamanda uçurtma sörfü ve rüzgar sörfçüleri için bir uğrak noktadır. İki korunaklı lagün, sporu ilk defa öğrenenler için ideal olan düz yassı su bölgesini sunmaktadır. Bebek Koyu gibi en iyi noktalar ise serbest stil sörfçüler için mükemmel koşulları sağlar.

Napoleon Resif’in ötesindeki açık okyanus, daha fazla zorluk arayan gelişmiş biniciler için üç metreye kadar dalgalar oluşturmaktadır. En yoğun yaz aylarında, rüzgar neredeyse sürekli olarak esmekte ve su dalgalı olmaktadır. Dahab’deki çeşitli dükkanlar, ekipman kiralamanın yanı sıra uçurtma ve rüzgar sörfü kursları sunmaktadır. Bu sporlara ilgi duyanlar için bulunmaz bir yer olan Dahab, her sezon ziyaret edip deneyimleyebileceğiniz bir su sporları bölgesinde yer alır.

Ras Abu Galum

goredsea.com

Ras Abu Galu, Mavi Delik’in hemen kuzeyinde yer alan doğal bir cennet ve adeta bir Bedevi kampıdır. Alanda yürüyüş yapmak, bir tekne kiralamak ya da bir deve safarisine katılmak mümkündür. Her iki durumda da, cazibe noktalarından biri olan ve nefes kesen manzarası, Akabe Körfezi’yle bitişik granit dağların göz kamaştırıcı ve mavi renkte bir kontrast oluşturmasıyla gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası olarak biliniyor.

Flora ve fauna, Nubya dağ keçisi, çizgili sırtlan ve kızıl tilki gibi 167 tür nadir çöl bitkisi ve endemik hayvanları kapsamaktadır. Şnorkelle dalma ve tüplü dalışın yanı sıra popüler Bedevi kampındaki yıldızların altında gece konaklamaları gibi popüler aktiviteler bulunmaktadır.

Deve Safari

egypt-booking

Dahab’in görkemli hayvanları ve “çöl gemileri” diye tabir edilen develer, Mavi Lagün’e ya da şehrin yüksek manzarasına sahip Wadi el Bida vahasına iki saatlik bir gün batımı gezisine gidebileceğiniz bir ulaşım aracı olarak kullanılabilmektedir. Yarım gün safarileri Sina Çölü’nde Qunai, Bağ ya da Wadi Tiwelt’in vahalarına kadar uzanan bir rotaya sahiptir.

Tam gün geziler bölgenin muhteşem kanyonlarını keşfederken aynı zamanda çöldeki kum tepelerinin muhteşem manzaralarını görebileceğiniz yollarda düzenlenmektedir. Ain Khudra, eski Nabatean, Yunan ve Roma hacıların Ürdün’den Sina Dağı’na seyahatlerinde izlerini bıraktığı yazıt kayaları sayesinde özellikle değerli bir destinasyondur.

At Safari

Dahab Safari

Deve ile seyahat etmek sizleri temyiz etmiyor ise, bunun yerine bir at safarisini yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Birkaç şirket, plaj boyunca dörtnala ya da muhteşem çöl kanyonlarına geleneksel bir Bedevi çayının beklendiği bir vahaya sakin bir sürüş deneyimi yaşamanıza yardımcı olmaktadır. Bedevi kültürü hakkında daha derin bir fikir edinmek isteyenler, akşam yemeği ve kahvaltı dahil bir Bedevi kampında bir gece kalmak isteyenler önceden rezervasyon yapmak mecburiyetinde olduğunu bilmelidirler.

Diğer binicilik turları, mavi lagünlere ve buralarda sizin ve atınızın suya rahatlıkla girebileceği yerlere, gezilerden atlı şnorkelle dalış turlarına kadar çeşitlilik gösterir. Bir diğer önemli safari türü ise Dahab’ın en iyi şnorkelle yüzme alanlarından biri olan mağara bölgesine giden turlardır.

Manevi İnziva Bölgesi

CORAL COAST HOTEL

Yoga, qi gong ve meditasyon dersleri sunan birçok otel ile Dahab’de manevi tarafınıza dokunabilmek oldukça kolaydır. Öğrencilerin nefes tutma sürelerini artırmasına ve su altı zihnini dengelemelerine yardımcı olmak için Pranayama nefes teknikleri içeren, özellikle serbest dalış yapanlarda çeşitli yoga dersleri alınabiliyor.

Daha ihtişamlı bir yoga deneyimi arıyorsanız, dolunayın sessizliği ve huzurunun içsel esenliğinize ilham vermeye yardımcı olduğu yakındaki vadi bölgesine gidebilir ve dolunay olan bir güne denk getirdiğinizde çöl,deniz ve muhteşem gökyüzü manzaralarına aynı anda şahit olabilirsiniz. Ayrıca, sahildeki yoga sınıflarını Sina Çölü’nün kumulları ve kanyonlarının ortasında açık hava seanslarıyla birleştirebileceğiniz çok sayıda inziva yeri bulunmaktadır.

Ralph Alman Fırını

Kurt Galalah

2009’dan beri kentte var olan Ralph Alman Fırını, şehir merkezine gelen turistlerin uğramayı tercih ettiği ünlü bir pastanedir. Assalah Meydanı’nda olanı ve biri diğeri de Lighthouse Reef’e yakın iki mağazası var. Her ikisinde de Alman fırın kahveleri ve ağız sulandıran hamur işlerinde uzman fırın işletmesinin geleneksel Bavyera tariflerine göre hazırlanmaktadır. Ayrıca kahvaltı ve hafif öğle yemeklerinin (salata, sandviç ve omlet) tadını çıkarabilir ya da plaj pikniği için taze pişmiş ekmek satın aldıktan sonra Ras Abu Galum’a gezi yapabilirsiniz. Her şeyden önce, her iki fırın da diğer gezginlerle tanışmak, ücretsiz Wi-Fi ile Türkiye’ye bağlantı kurmak veya kitap-takas kütüphanesinden bir roman ile rahatlamak için harika bir yerdir.

Yalla Bar

gino schoenmakers

Bohemya temalı Yalla Bar, doğrudan deniz kıyısında bulunan ve haftada yedi güne kadar saat 07.00’den itibaren açık olan yerel bir mekandır. Güler yüzlü atmosferi, iyi yemekleri ve uygun fiyatları ile restoran, yerel malzemeler kullanılarak hazırlanan Avrupa ve Mısır yemekleri servis etmektedir. Taze deniz ürünlerini tadabilir ya da lezzetli bir pizza tercih edebilirsiniz. Renkli şezlonglar suya bakmaktadır ve yüzme ile güneşlenmenin öğleden sonraları için mükemmel bir yerini sunmaktadır. Happy Hour, nargile içmek veya soğuk birayı yudumlamak için şehirdeki tüm yabancılar buraya uğramaktadır. Barda ayrıca kapsamlı bir kokteyl menüsü ve ücretsiz Wi-Fi sunulmaktadır.

Aziz Catherine Manastırı

planet ware

Doğal ve kültürel unsurları gezip gördükten sonra, Aziz Catherine Manastırı’na günübirlik bir gezi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Sina Dağı’nın eteklerinde yer alan yapı, dünyanın en eski manastırlarından biri ve önemli bir hac yeridir. Bizans İmparatoru Justinianus’un yönetimi sırasında 5. yüzyılda, Hz. Musa’nın kendisinin yanan çalıyla geçen hikayesinde onunla konuştuğunu söylediği yerde inşa edilmiştir.

Bugün, manastırda büyüyen bir endemik böğürtlen yer almaktadır ve oldukça dikkat çekicidir. Manastıra yakın mesafede bulunan Kutsal Sacristy (kilisedeki kutsal sayılan eşyaların depolandığı bölüm) de görmeniz tavsiye ederiz. Burada yer alan dünyaca ünlü dini simgeler, el yazmaları ve bir çok sanat koleksiyonu, görülmeye değer tarihi nitelikteki kültürel varlıklardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here