Giza’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Giza kelimesini duyunca, aklımıza direk ve şüphesiz muazzam piramitler gelmektedir. Ancak Giza, aynı zamanda Mısır’ın Kahire ve İskenderiye’den sonra üçüncü büyük şehridir. Nil Nehri’nin batısında ve Kahire’nin güneybatı tarafındaki konu ile yaklaşık 2,5 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük Giza Piramidi, tarihi ve bir o kadar da gizemli oluşu ile en dikkat çekici turistik cazibesidir. Aynı zamanda Büyük Sfenks de, şehrin ve ülkenin reklamsal ‘yüzü’ olmaktadır. Giza Piramidi’nin bulunduğu yerde ki bir dizi diğer piramitler, örneği ve büyüklük bakımından eşi benzeri olmayan tarihi yapılardır. Bu bölgeye Giza Platosu adı verilmiştir.

Tapınaklar ve diğer dini yapıların da bir arada olduğu gizemli bir kent olan Giza, Eski Mısır döneminde eski Firavun başkenti olan Memphis’e yakın olması ile de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı Giza, sadece piramitleri ile değil, aynı zamanda tarih, kültür ve miras yönünü de göz önünde bulundurarak gezmeniz gereken bir şehirdir. Binlerce yıldır orada duran ve gizemi çözülememiş bir çok tarihi yapıları, kentin görülmeye değer en önemli yerlerinin büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Gezilecek Yerler

Büyük Sfenks

René/a>

Bir çok belgesel de gördüğümüz ve adeta büyüleyici bir insan yüzüne benzetilmiş yapısı ile Büyük Sfenks hakkında öğrenecekleriniz ve görecekleriniz oldukça hayran vericidir. Sfenks’in kelime anlamı tam olarak ‘dehşet verici birisi’dir. Eğer ziyaret edecek olursanız, geleneksel olarak göreceğiniz yüzün Firavun Kefeleri’ni temsil ettiğine inanılmaktadır. Muhtemel bir aşınma söz konusu olduğu için, sakal ve burun gibi ince uzuvların olmadığı görülebilir.

Güneşin yeryüzündeki bir sembolü olarak kabul edildiğine dair buluntular vardır. Örneğin aslan, Eski Mısır’da daima güneşin sembolü olmuştur. Müthiş bir çöl manzarasına sahip olan bir konumda inşa edilen sfenks, yüzyıllardır ayakta duran bir insan yüzüdür ve dünya üzerindeki en detaylı insan yüzü heykellerinden biridir. Uzun yıllar geçmesine rağmen, hala dimdik durması ile de, Eski Mısır’ın geometri, matematik, denge ve fizik konularında ne kadar gelişmiş bir toplum olduğunu varsayabiliriz.

Keops Piramidi

René

Büyük Piramit denildiğinde akla il gelen isim Keops’tur. Giza kentinin en ünlü ve en büyük yapısıdır. Eski Mısır’ın mühendislik konusunda bir kez daha tüm dünyayı şaşırttığı, 6 milyon tonluk ağırlığın binlerce yıl ayakta kalabilecek şekilde bir bina tasarlamaları ile tescillenmiştir. Piramid’in tam ortasında yer alan ve kral firavuna ait olan boş bir mezar odası bulunmaktadır. Gizemli bir yol izleyerek ulaşılabilen bu odadaki mezar ve duvarlar, piramidin en detaylı çalışmalarının bulunduğu bölgeleridir.

Rehberler eşliğinde turlara katılabileceğiniz Keops, büyük bir şaşkınlık ile bakakalacağınız bir güzelliğe sahiptir. Çevresinde yer alan modern binalardan dahi yüksek ve ihtişamlı yapısı ile tüm gözleri üzerine çekmiş olmasını haketmektedir. Bir zamanların en yüksek yapısı olarak bilinen Keops, Mısır’da görmeniz gereken ilk tarihi eserlerden biridir.

Güneş Teknesi Müzesi

Wikipedia

Eski Mısırlılar, tanrıları Ra’nın göğe çıktığını varsaydıkları teknelerin benzerlerini inşa ederek, ölen kişilerin diğer dünyaya gidişi ritüellerini gerçekleştirmişlerdir. Bu müze içerisinde yer alan tekne ise, özel bir yapıya sahiptir. Tahmin edeceğiniz üzere, Firavun Khufu için, toplam 3 katlı olmak üzere tasarlanmıştır.

Tekne, günümüzdeki müzeye parçalar halinde getirilmiştir. Orjinal yeri ise, piramidin içindeki mezarın alt kısmındaki bölmedir. Gizli bir geçitten girilen bu bölme, teknenin tüm parçalarının bulunduğu yerdir. Müzeye getirildikten ve uzun çalışmaların ardından yeniden birleştirilmiştir.

Eski Mısır’da tekneler, muhtemel olarak Nil Nehri’ni geçebilmek adına kıyıya kadar parçalar halinde getirilebilen ve birleştirilebilen malzemelerden yapılmıştır. Büyük Piramid’in yapımında kullanılan büyük taşların bu yolla uzak diyarlardan getirilmiş olma ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Dr. Ragab Firavun Köyü

steemit

Giza, kültürünü daima koruyabilmiş nadir Mısır şehirlerinden biridir. Sergiler ve müzeler, Eski Mısır döneminden firavunlara kadar bir çok konuda uzmanlaşmış ekiplerce hazırlanmıştır. Firavun Köyü, ziyaret eden gezginlerin Eski Mısır hakkında geniş çaplı bilgilere ulaşabilecekleri, yaşamın nasıl olduğunu deneyimleyebilecekleri ve öğrenebilecekleri ve çocuklu ailelerin tarihi kolay bir şekilde öğrenebilecekleri bir deney köyüdür.

Kralı Tut’a ait simgesel bir mezar ve çocukların eğlenebileceği çarpışan arabalar gibi aktiviteler bulunabilmektedir. Aynı zamanda, sadece tarihi konulardan ibaret olmayan sergiler, modern Giza’ya ait fotoğraflar, yeni yeni ortaya çıkan gizemli arkeolojik buluntular ve güncel siyasi olayların tasvir edildiği farklı alternatiflere sahiptir.

Büyük Mısır Müzesi

Wikipedia

Günümüzde tam olarak açılmış olmasa da, GEM olarak kısaltılan Büyük Mısır Müzesi, Antik Mısır dönemine ait tüm unsurların barındığı ve boyut olarak dünyanın en büyük arkeoloji müzei olmak için başlatılmış bir projedir.

Giza Müzesi olarak da bilinen müze, geleneksel bir Mısır mimari tarzı olan yivli üçgene benzer şekilde tasarlanmış bir yapıya sahiptir. Devasa büyüklükteki bir arazi üzerine kurulan müze, içerisinde yer alan geniş bölümleri ile uluslararası müze konferansları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Çocuklar için oluşturulmuş Çocuk Müzesi gibi yerleri ve sanal gerçeklik dahil bir çok aktivitesi ile minik gezginler için sıkıcı bir müze ziyareti olmaktan çıkmaktadır.

Mısır Papirüs Müzesi

H-Bomb

Antik Mısır dönemi, yani Eski Mısır diye tabir ettiğimiz  döneme ait bir çok yazılı papirüsün bulunduğu müze, Mısırlıların yazılarını nasıl muhafaza ettikleri ve bu yöntemlerde neyi ne nasıl kullandıkları gibi sorularınıza kolayca yanıt bulabilirsiniz. Eve dönüş yolunuzda, dünyanın ilk yazı kalıntılarının yazılmış olduğu papirüslerin hediyelik versiyonlarını yanınıza alabileceğinizi de unutmamalısınız.

Tarih, hiyerografi ve coğrafya merakını gidermek isteyen gezginlerin kesinlikle atlamaması gereken bir ziyaret noktasıdır. Rehberli veya rehbersiz turlara katılabilir ve yazı yöntemlerini ve en eski papirüsleri görebilirsiniz.

Wissa Wassef Sanat Merkezi

R H Kamen

1911 yılında başkent Kahire’de doğan ve Mısır için inşa edilmiş önemli simgesel yapıların altında imzası bulunan mimar Ramsey Wisa, aynı zamanda mimarlık ve sanat dalında da önemli katkılar sağlayacak nitelikleri ile Sanat Merkezi’ni kurmuştur.

Genç Mısırlı mimarların ücretsiz giriş yapabildiği müze, Mısır halıları ve yaratıcı Mısır köylülerine ait eserleri inceleyebileceğiniz bir cazibe merkezidir. Aynı zamanda, geleneksel Mısır dokuma sanatını burada öğrenmiş ve bir çoğu büyükbaba, büyükanne olmuş 2 nesile ait örnekler de görülebilir. Olanağüstü eserlerin yer aldığı ve Mısır’ın sanatına dair pek çok eserler görebileceğiniz merkez, kültürü olabildiğince canlı tutmaya çalışması ile de takdire şayan bir kurumdur.

Giza Piramidi – Işık ve Ses Şovu

Sandro Mancuso

Akşam saatlerine kadar tüm ihtişamı ile gördüğünüz piramitleri, bir de Giza’nın merkezine oldukça yakın bir çok restoranda yemeğinizi yerken izleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında, havanın oldukça sıcak olduğu dönemlerde dışarı akın eden binlerce turist ve yerli için, Giza Piramitleri’ne yansıtılan ışık gösterileri ve sesler ile oldukça büyüleyici bir anıyı hafızalarınıza kazıyabilirsiniz.

Firavun’un bitmek bilmeyen isteklerini yerine getirmeye çalışan binlerce insanın ne zorluklara göğüs gererek bu muazzam eserleri ortaya çıkardığını hissedebileceğiniz gösteriler, şehrin tüm bölgelerinden görünebilen bir teknoloji ile gerçekleştirilir. Bir yanınızda binlerce yıl önce inşa edilmiş en büyük mezarlar, diğer yanınızda Giza’nın mükemmel şehir manzarası ile, kesinlikle denemeniz gereken bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here