Hurgada’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Başkent Kahire’nin yaklaşık 600 km ötesinde, denizin sıcak iklimle buluştuğu bir konumda ve Kızıldeniz’in muazzam manzaralarının görülebildiği bir körfezde yer alan Hurgada, Mısır’ın en ünlü ve eski beldelerinden biridir. Yıllık baza vurulduğunda, en az Kahire kadar turisti ağırlayan Hurgada, Avrupalı ve Asyalı bir çok turistin uğradığı bir tatil cennetidir.

Sahip olduğu plajları, doğal ve tarihi alanları ve turizme doğrudan hizmet veren yerli halkı ile kent, bir yanında kuru arazide dolaşabileceğiniz, diğer yanında ise Kızıldeniz’in sıcacık sularına girebileceğiniz bir doğal buluşma noktasıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 15 derecelerde seyir ettiğinden dolayı, pek çok gezgin tarihi ve gezilecek yerlerini görmeye gelmektedir.

Yaz ayları geldiğinde ise, ünlü plajları Avrupa’dan ve Rusya’dan gelen turistler ile dolup taşmaktadır. Ülkeye en çok Kuzey Avrupalı turistler gelirken, dünyanın 4 bir yanından fotoğrafçılık, safari, çöl yürüyüşleri ve miras alanları ile ilgilenen gezginler de görmek mümkündür. Hurghada, yılın hangi ayında giderseniz gidin, her zaman sizlere sunacak bir şeylere sahiptir.

Gezilecek Yerler

Giftun Adaları

IWikimedia

Beyaz kumlardan oluşmuş adacıklar topluluğu olan Giftun, Hurgada’yı ziyarete gelen yaz sezonu turistlerinin en çok tercih ettikleri yerlerin başında gelir. Tüplü dalış, şnorkel ve benzeri su sporları ile denizin altına girebilir ve yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan mercan resiflerini görebilirsiniz.

Kızıldeniz’in dillere destan güzelliği ve temiz suları ile adeta cennetten bir köşe gibi sizleri bekleyen Giftun Adaları, geniş bir balık habitatına da ev sahipliği yapmaktadır. Plajlarında yer alan palmiye ağaçları ve tropikal meyveler ile arkanıza yaslanıp güneşin tadını çıkarabileceğiniz veya Hurgada’dan katılabileceğiniz tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz güzellikler barındıran ada topluluğu, kentin görülmeye değer en doğal kalmış yerlerinden biridir.

Hurgada Yat Limanı

Faisal F H

Her deniz kıyısı kentte olduğu gibi, Hurgada’nın da marina bölgesi oldukça popüler bir ziyaret noktasıdrı. Merkezindeki en büyük semt olan Sigala’nın sahil şeridi boyunca yürüyüş yapabilir, şehrin en güzide yemek restoranlarında kahvaltı veya güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Tercih etmenizi önerdiğimiz zamanlardan biri de, günbatımıdır. Kızıldeniz’in sakin suları, arkanızda yer alan binlerce yıllık Hurgada şehir merkezi ve daha fazlası ile huzurlu bir zaman geçirebilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli balıkçı ve yat teknelerinin yer aldığı liman, tarihten günümüze kadar önemli bir ticaret merkezi görevi görmüştür ve bu özelliğini halen taşımaktadır. Son yıllarda artan cazibe merkezleri ile Hugada, yaz aylarında iğne atılsa yere düşmeyecek sahil şeridi kalabalıklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Astronomik Çöl Turu

Falcon Adventure

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin, milyarlarca yıldan beri var olan ve insanlığı bakmaya ve incelemeye doyamadığı bir güzelliğe sahip yıldız topluluklarından oluştuğunu az çok hepimiz biliriz. Genellikle Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaygın olan astronomik gece seyri, Mısır’ın sahip olduğu elverişli iklim koşulları ve ekvator üzerindeki konumu ile deneyimleyebileceğiniz özellikler taşımaktadır.

Milyarlarca yıldız, açık yaz havasında üstünüzde dönerken, sizler sevdiklerinizle beraber onları seyir edebilirsiniz. Hurgada şehir merkezi, oldukça kalabalık olduğundan dolayı parıldayan ışık süzmeleri ile bu muazzam görüntüyü engelleyeceği için, çöl bölgesinin ortasına doğru yapacağınız turlar sayesinde karanlık bir bölgede gökyüzünü doyasıya seyredebilir ve teleskoplar yardımı ile yıldızları daha yakından görebilirsiniz. Kış aylarında gelmiş ve eğer çok şanslı iseniz, bazı dönemlerde tıpkı yaz aylarında olduğu gibi açık gökyüzüne denk gelebilir ve bu aktiviteyi deneyimleyebilirsiniz.

Hurgada Akvaryumu

Aegypten Ausfluege

Hurgada, dalış ve şnorkel tutkunları için bulunmaz gezi noktalarından biridir. Kent merkezinin kuzey tarafında yer alan ve Ad-Dahar olarak da bilinen Akvaryum, sevdikleriniz ile birlikte veya tek başınıza katılabileceğiniz dalış ve şnorkel gibi su sporlarının en popüler olduğu yerlerin başında gelmektedir.

Kızıldeniz’in engin suları altında yaşayan binlerce balık ve diğer deniz canlıları ile birlikte mercan resiflerini keşfedebilir ve muazzam manzaralara şahit olabilirsiniz. Eğer yüzme bilmiyor ancak yine de dalış turlarına katılmak istiyorsanız, profesyonel ekipler eşliğinde toplu turlara katılabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Gubal Boğazı

Roger

Hurgada’nın ve hatta Mısır’ın en popüler dalış merkezlerinden biri olan Gubal Boğazı, Kızıldeniz’in Sina yarımadasının batı tarafında daralan bir bölgesidir. Hurgada merkezinden rahat bir şekilde erişilebilen boğaz, devasa mercan resifleri ve batık hazineleri ile ünlüdür. Kente geldikten sonra en az yarım gününüzü ayırmanızı önerdiğimiz Gubal’da göze çarpan en büyük batıklardan birisi, 1950’li yıllarda keşif için bölgeye gelen Fransız dalgıç J. Cousteau tarafından rastlanan 2. Dünya Savaşı gemisidir.

Thistlegorm adını almış olan gemi, boğaza çökmüş durumdadır ve her yıl, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği 2. Dünya Savaşı’nı merak eden gezginler tarafından ziyaret edilmektedir. Boğaz, diğer bir yandan sahip olduğu bir çok dalış sahası ile ünlüdür. Yüzme konusunda sorun yaşayanlar için kullanılabilecek nadir yerlerden biridir.

Sahil ve Plajlar

sherry espanola

Kentin her iki tarafında da uzun uzadıya yer alan kıyı şeridi, tıpkı Bodrum’da olduğu gibi ünlü tatil evleri ile dolup taşmaktadır. Yaz aylarında daha popüler bir hal alan Hurgada, gelen yüzbinlerce turistin kaldığı lüks otellere ve gün boyunca rahatlamak için tercih ettikleri ünlü plajlara sahiptir. Eğer otelde kalmıyorum, bu yüzden giremem diye düşünecek olursanız, hiç kaygılanmanız gerek olmadığını ve tüm tatil köylerinin plajlarının halka açık olduğunu belirtmek isteriz.

Dünyaya örnek teşkil edilecek bir tutum sergileyen Hurgada yönetimi, her ne kadar lüks oteller ve pahalı evlerin yer alsa da, hiç bir plajın özelleştirilmesine izin vermemektedir. Hal böyle olunca, kenti ziyarete gelen turistler doyasıya sıcak güneşin ve Kızıldeniz’in tadını çıkarabilmektedirler. Kentin Sigala bölgesinde yer alan ve Resort Strip olarak adlandırılan güney kesin, Hurgada’nın en iyi plajlarına ev sahipliği yapmaktadır. Daha da güneye gitmek isterseniz, kentin en iyi otellerinin ve beyaz kumlu temiz plajların yer aldığı Sahl Hasheesh bölgesini de görebilme fırsatınız olacaktır. Günbatımı manzaraları seyretmek ve fotoğrafçılık, bu bölgede oldukça popüler gezi aktivitelerindendir.

Sindbad Denizaltı

darkofangel_1

Farklı bir macera arayanlar için tasarlanmış olan ve ünlü kurgusal karakter Sindbad’ın adını taşıyan denizaltı, mercan resiflerini ve sayısız balık türünü yakından keşfedebileceğiniz bir tur aracıdır. Denizin 22 metre altına inerek sualtı yaşamın inceliklerine göz atabileceğiniz tur denizaltısı, renkli ve bir okadar eğlenceli bir merkezdir. Yaklaşık olarak 1 saat süren geziler, yüzme bilmeyen ancak denizin altındaki büyük ve farklı dünyayı keşfetmek isteyenlere değişik fırsatlar sunan Sindbad, Kızıldeniz üzerinde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerin başında gelmektedir.

Çöl Jeep Safarisi ve ATV Turları

Booking Tour Egypt

Kızıldeniz üzerinde Sindbad denizaltı ve diğer teknelerdeki turlardan çok farklı olarak yapabileceğiniz en ilginç aktivitelerden biri de Hurgada’nın batı taraflarında yer alan çöl üzerindeki jeep safarileridir. Arap dünyasının en sıcak çöllerinden birinde, özellikle kış aylarında tercih etmenizi önerdiğimiz safarilere katılarak, buradaki kısıtlı yaşam şartlarının ve çöl hayvanlarının incelemesini yapabilirsiniz. Kum tepeleri üzerinden hızlı ve aksiyonlu bir şekilde geçerken bir yanınızda Kızıldeniz plajları diğer yanda uçsuz bucaksız çölü keşfedebilirsiniz.

Gruplar halinde 4-8 kişi olarak katılabileceğiniz safari turlarının yanı sıra, ATV tutkunları için de hizmetler bulunabilmektedir. Doğu Çölü’nün sıcak kumları üzerinde dilediğiniz tarafa sürebileceğiniz güçlü ATV’ler ile, vadilerden geçebilir ve daha uzaklara giderseniz ünlü tatil kasabalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda, kızılağaç ve akasyalar ile harika manzaralara ev sahipliği yapan Doğu Çölü’nün keyfini de çıkarabilirsiniz.

Bedevi Akşam Yemeği Turları

Egypt Day Tours

Yaz günlerindeki bunaltıcı sıcaklarda, genel olarak yemek yeme isteğimiz azalmaktadır. Durumun böyle olduğunun farkında olan Mısır halkı, ülkenin sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklere yakın yerlerde, toplu olarak akşam yemeği yenilebilen Bedevi turlar oluşturmuşlardır.

Hurgada, bu akşam yemeği turlarına katılabileceğiniz en iyi bölgelerden biridir. Yöresel ve geleneksel yemeklerin yanı sıra, dünya mutfağından seçkilerin de yer aldığı geniş menülere sahip herhangi bir tura katılabilir ve yemeksever birisi iseniz ılık havanın akşam saatlerinin verdiği huzuru doyasıya yaşayabilirsiniz. Tatil beldelerinin pek çoğu, yaz aylarında sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalmakta ve genel olarak ev ve el işi yemekler servis etmektedirler. Seyahat acenteniz tarafından organize edilen veya bireysel olarak düzenleyebileceğiniz bir katılım ile bu aktiviteyi de deneyimleyebilirsiniz.

Deve Turu

Maibrit H

Antik Mısır döneminden beridir büyük ölçüde yük taşımak için kullanılan ve aynı zamanda ulaşım aracı olarak görev yapan develer, günümüzde Hurgada’nın turistik bölgeleri başta olmak üzere pek çok yerde aktivite olarak binebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır. İsteyenler kentin plajlarından birinde, isteyenler çölün sıcak kumları üzerinde deveye binebilir ve bedevi yaşamını deneyimleyebilirler.

Hurgada’da yer alan tüm tatil köyleri ve bölgeleri, deve ile gezinti yapabilme imkanı sunmaktadır. Özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gören develer, Bedouin diye tabir edilen eğitimli kişilerce kontrol edilmektedir. Dolayısı ile güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir yolculuk arayan gezginler için tercih edilebilecek bir unsurdur. Harika çöl manzaraları, plaj bölgeleri ve Kızıldeniz boyunca istediğiniz her dönem deve gezintisine çıkabilir ve Hurgada’yı daha ‘yüksek’ten görebilirsiniz.

Abu Nuhas Batık Siteleri

dive the world

Mısır, yeryüzünde olduğu kadar değerli pek çok batık hazinenin de bulunduğu bir ülkedir. Hurgada’nın en popüler adacıklarından biri olan Shadwan Adası’nın kuzey ucunda yer alan Abu Nuhas, içerisinde tek adet geminin yer aldığı bir sualtı cazibe merkezidir.

Krallığa ait olan ve 1869 yılında sulara gömülen Carnatic kargo gemisi, bölgedeki en dikkat çeken batıktır. Aynı zamanda iskelet kalıntıları, mercan resifleri ve binlerce balığın bulunduğu batık alanının hemen yanında yer alan Chrisoula K ve Kimon M gemileri de ilgi gören batıklar arasındadır.

Yunan gemisi Chrisoula K, 1981 yılında batarken, Alman Kimon M ise 1978 yılında Kızıldeniz’in sakin sularına uzanmıştır. Enkazlar arasında yaşayan tetik balığı, aslan balığı ve pipefi gibi balık türleri, bölgenin bilinirliğini artıran en önemli unsurlar arasındadır.

Gota Abu Ramada

Fabio Gaglini

Hurgada, bir çok başlıkta da belirttiğimiz gibi mükemmel bir dalış bölgesi olarak bilinmektedir. Bir diğer adı Akvaryum olan ve büyük miktarda deniz canlısı barından dalış bölgesi Gota Abu, kentin yakınlarındaki en popüler noktalardan biridir. Genel olarak acemi dalgıçlar ve dalışseverler tarafından tercih edilen bölge, deneyimli kişiler tarafından ise deniz yaşamı hakkında bilgiler edinmek için ziyaret edilmektedir.

Palyaço balığı, aslan balığı ve tetik balığı gibi ender bulunan balık türlerinin yaşadığı mercan resifleri arasında gezinmek ve masmavi Kızıldeniz’in tadını doyasıya çıkarmak isterseniz, Hurgada merkezinde yer alan bir çok firmanın turlarına katılabilir veya Türkiye’de iken aldığınız gezi turları içerisinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here