Mısır’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Piramitler, firavunlar ve antik dönem denilince akla ilk gelen medeniyet olma özelliğini günümüzde dahi korumayı başaran Mısır, Afrika kıtasının en kuzey ucunda bulunan konumu ve sahip olduğu farklı kültürü ile daima gezginlerin popüler ziyaret noktası olmuştur. Ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerdenseniz, başlıca cazibeler sadece tarih ve kültür ile sınırlı değildir. Mısır, aynı zamanda doğanın da büyük payı bulunan turistik bölgeleri ile ünlü bir destinasyondur.

Başkent Kahire, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir ve ülke nüfusunun onda ikisi bu ilde yaşamaktadır. Luksor, Asvan ve Şarm El-Şeyh gibi kentler ise, ticaret ve turizmin bir arada yürütüldüğü önemli yerleşim yerlerindedir. Turizm, ülkenin ekonomisinde büyük bir pay sahibidir. Nil Nehri, Mısır’a can veren en büyük su kaynağı iken, gün geçtikçe ortaya çıkan projeler ve geçmişte adını duyurmuş insan yapımı su kanalları da hem turizm açısında hem de tarım konusunda oldukça ünlü yerlerdir.

Arkeoloji konusuna gelecek olursak Mısır, hem karada hem suda yatan binlerce yıllık tarihi kalıntıları ve dev mimarilerin buluşma noktasıdır diyebiliriz. Antik Mısır döneminde günümüze kadar korunmayı başarabilmiş Giza Piramitleri, mezarlık kompleksleri ve daha nice tarihi yapı ve bölge, ülkeyi cazip kılan en büyük örnekler arasındadır. Doğal güzelliklere değinmek gerekirse, gezginlerin görmesi gereken en popüler ve muhteşem noktaların başında Sina Yarımadası ve civarı gelir. Kızıldeniz’in bulunduğu bölge, adanın doğu tarafındaki Akabe Körfezi ile birleşir ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden gelen yaz sezonu turistlerinin ilgi odağıdır.

Doğu Çölü ve Süveyş Kanalı gibi otantik ziyaret noktaları ise, bulundukları bölgenin en bilindik cazibe merkezleridir. Antik tapınakların büyüleyici güzellikleri ve iki adım ötenizde bulunan çöl, ırmak ve deniz manzaraları ile Mısır, zıtlıkların bir buluşma noktasıdır.

Kahire’de Görülecek Yerler

Filippo M. Conte

Dünyanın en kalabalık 10 şehri arasına girmiş 19 milyonluk dev nüfusu, 1300 yılldan beri aynı bölgede yer aldığı bilinen ve dünyanın en eski başkentlerinden biri olması, Eski Mısır dönemine ait yapıları ve kalıntıları ile tarihi, sürekli akan bir düzene sahip şehir yapısı ve gezginler tarafından en karmaşık toplum yapısına sahip olmasıyla Kahire, görmeniz ve bilmeniz gereken bir çok özelliğe sahiptir. Merkez nüfusu 9 milyondur ve çevresinde kendinden başka büyük bir şehir olmayışı ile adeta coğrafyasının kralıdır.

Nil Nehri, şehre hayat veren ve geçmişten beridir sürekli dönen bir ticaretin var olmasına sebep olan en büyük etkendir. Sokaklardaki insanların çoğu modernlik ve gelenekselliğin bir karışımı zihniyete sahiptir. Yüzyıllardan beri önemli bir kent olmasının ardında yatan sebeplerden biri de, düz arazileri üzerinde yer alan ve Nil Nehri ile beslenen tarımsal alanların çokluğudur.

Eski dönemlerde oldukça büyük bir öneme sahip olan tahılların çoğu, Kahire ve çevresinde yetişmektedir. Ancak, günümüzde oluşan gürültü, trafik ve hava kirliliği nedeniyle bu durum biraz aksamıştır. Öte yönden Kahire, Araplar için hala Umm al-Dunya, yani Dünya’nın Anası’dır. Giza Piramitleri, devasa Mısır Müzesi ve sayamadığımız bir çok tarihi-turistik yeri ile Kahire, kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yer.

Şarm El-Şeyh’de Görülecek Yerler

Wikipedia

Mısır ile Suudi Arabistan arasında yer alan Sina Yarımadası’nın en güney ucundaki konumu ile son dönemlerin en popüler yaz turizmi cenneti haline gelen Şarm El-Şeyh, ülkenin diğer yerlerine göre daha modern yapılanmaları ve Kızıldeniz’in bahşettiği inanılmaz güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şarm El-Şeyh, Sina Yarımadası’nın büyük turizm merkezi ve dünyanın en iyi dalış yerlerinden biridir. Sharm, Sina Yarımadası’nın hem su sporları hem de en güzel plajları ile en popüler sahil kentlerinden biri olmayı başarmıştır. Mısır’ın diğer tarihi şehirlerine, Kahire, İskenderiye gibi kentlere nazaran daha az antik ve miras alanlarına sahip olsa da, sunduğu mükemmel yaz sezonu imkanları ile son yılların en ünlü cazibe merkezlerinden biri olmayı haketmektedir.

1968 yılına kadar ticaret ve balıkçılık gibi işlerle meşgul olan kent, o günden bu döneme kadar büyük gelişmeler yaşamış ve siz gezginlerin görülecek listelerine adını yazdırmaya aday olmuştur. Mercan resiflerinin bulunduğu koyları, yarımada şeklindeki ve dünya sıralamarına giren özellikleri ile milli parkı ve daha pek çok destinasyonu ile Sharm El-Sheik, Mısır’ın yaz tatili gözdesidir.

Luksor’da Görülecek Yerler

Elias Rovielo

İçerisinde yer alan sayısız tapınak ve önemli kişilere ait mezarların zengin oluşu nedeniyle Luksor, Mısır’ın Kahire’den sonra en tanındık tarihi ve antik kentlerinden biridir. Her diğer Mısır şehri gibi Nil Nehri kenarına kurulan ve dolayısı ile ticaretin oldukça gelişmiş olduğu Luksor, gizemli mezarları ve tapınakları ile dikkat çekmektedir.

Antik Mısır’dan beri önemli bir rol oynamış olan kent, Bati Şeria bölgesindeki kayalık vadisinin tam ortasında yer alan geniş mezar yapılarının yer aldığı ve Antik Thebes olarak bilinen yerde kurulmuştur. Orta ve Yeni Krallık dönemlerindeki firavunlar için oldukça büyük önem taşıyan Luksor, günümüze kalan antik yapıları, kasvetli binaları ve açık kahverengi görünümü ile insanlığın ilk dönemlerindeki şehir hissiyatını taşımaya devam etmektedir.

Luxor Hotel & Casino, kentin ortasında yer alan ve adeta siyah bir Giza piramidi gibi görünen en ilginç yapılardan biridir. Luksor, bir bakımdan açık hava müzesi mahiyetindedir. Adım atılan her yer, sizleri en az bir kaç asır geçmişe götürecektir. 21. yüzyıldan antik bir dünyaya adım atmak adına, kesinlikle günlerinizi ayırmanız gereken ve doyasıya gezmeniz gereken bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

İskenderiye’de Görülecek Yerler

Chris&Steve

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Pharos Deniz Feneri’ne ve görülmeye değer binlerce eser barındırıp UNESCO tarafından bir kültür mirası olarak koruma altına alınan Büyük Kütüphane gibi eşsiz gezi noktalarının yer aldığı ve MÖ 332 yılında kurucusu Büyük İskender döneminden bu yana önemli bir liman, ticaret, turizm ve sanayi kenti olmayı başarmış olan İskenderiye, göz kamaştırıcı Akdeniz manzaraları ile de oldukça popüler bir noktadır.

1950’li yıllara kadar modernlik açısından gelişme gösteremeyen şehir, son 60 yıl içerisinde büyük bir yol katetmiş ve şairler, yazarlar, tarihçiler ve sanatçılar ile ışıldayan bir yıldız kentine dönmüştür. Kahire’den sonra en büyük Mısır şehri olan İskenderiye, aynı zamanda 5,5 milyonluk nüfusu ile Akdeniz kıyısındaki en büyük yerleşim yeridir.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında büyük bir öneme sahip olan kentte, hüküm sürdüğümüz zamanlardan kalma tarihi eserler de bulunmaktadır. Yaz aylarında oluşan sıcak havalar sayesinde binlerce turistin akın ettiği İskenderiye, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir destinasyondur.

Asvan’da Görülecek Yerler

Wikimedia

Yakınlarındaki daha hareketli yerler Luksor veya Kahire gibi şehirlerden gelmiş iseniz, Asvan sahip olduğu sakin ve huzurlu hayatıyla seveceğiniz bir yerleşim yeridir. Mısır’ın genelinde olduğu gibi, Asvan’da Nil Nehri kıyısına kurulmuş bir kenttir. Anıtları, tapınak kompleksleri ve Nubya kültürü ile kent, görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Eski Mısır’ın Afrika ile arasındaki önemli bir kapı görevi görmüş tarihi şehir, Nil Nehri’nin genişlediği ve bir parçası olduğu Nasser Gölü’ne yakın bir konumda yer alır. Pitoresk kasaba ve köy manzaralarının yer aldığı Nubya, aynı zamanda Batı Şeria bölgesinin çöl manzaraları ile daha çekici hale gelmektedir.

Günbatımını izlemek için en iyi noktalar, Asvan sınırları içerisinde ve Nubya civarlarında bulunur. Eskiden beridir önemli bir ticaret ve geçiş noktası olan kent, günümüzde Mısır’ın en bilindik turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kerpiç köy evleri, Nil’in güzellikleri ve adacıkları, yelkenliler ve daha pek çok özelliği ile Asvan, kesinlikle görülmeye değer bir Mısır şehridir.

Hurgada’da Görülecek Yerler

FRauHau

Başkent Kahire’nin yaklaşık 600 km ötesinde, denizin sıcak iklimle buluştuğu bir konumda ve Kızıldeniz’in muazzam manzaralarının görülebildiği bir körfezde yer alan Hurgada, Mısır’ın en ünlü ve eski beldelerinden biridir. Yıllık baza vurulduğunda, en az Kahire kadar turisti ağırlayan Hurgada, Avrupalı ve Asyalı bir çok turistin uğradığı bir tatil cennetidir.

Sahip olduğu plajları, doğal ve tarihi alanları ve turizme doğrudan hizmet veren yerli halkı ile kent, bir yanında kuru arazide dolaşabileceğiniz, diğer yanında ise Kızıldeniz’in sıcacık sularına girebileceğiniz bir doğal buluşma noktasıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 15 derecelerde seyir ettiğinden dolayı, pek çok gezgin tarihi ve gezilecek yerlerini görmeye gelmektedir.

Yaz ayları geldiğinde ise, ünlü plajları Avrupa’dan ve Rusya’dan gelen turistler ile dolup taşmaktadır. Ülkeye en çok Kuzey Avrupalı turistler gelirken, dünyanın 4 bir yanından fotoğrafçılık, safari, çöl yürüyüşleri ve miras alanları ile ilgilenen gezginler de görmek mümkündür. Hurgada, yılın hangi ayında giderseniz gidin, her zaman sizlere sunacak bir şeylere sahiptir.

Port Said’de Görülecek Yerler

Enrico Strocchi

Mısır’ın tarihi ancak görülmeye değer çok fazla noktası bulunmayan ve çoğumuzun oraya pirince giderken evdeki bulgurdan olmaktan çekindiği Dimyat’a oldukça yakın bir konumda yer alan Port Said, ülkenin önemli bir liman ve turizm kentidir. Bölgenin mutlaka ziyaret edilmesi gereken kentlerinde olan Port Said’e Kahire ve Luksor gibi büyük şehirlerden ulaşım oldukça kolaydır. Aynı zamanda Nil Nehri, Akdeniz ve kenti adeta adacıklara dönüştürmüş olan koylar ve girintilerin yer alması, yerleşim yerini daha popüler hale getiren etkenlere örnek olarak verilebilir.

Süveyş Kanalı’na yakın olması ve aynı adı taşıyan ilin başkenti olmasından kaynaklanan bir ticaret merkezi olarak karşımıza çıkan Port Said’in diğer adı Bur Said’tir. Akdenizden elde edilen nefis balık yemekleri, gelenek ve göreneklerini koruyarak yaşayan orta sınıf toplumu, modern yaşamın getirilerine uyum sağlayan tatil bölgeleri ve görülmeye değer şehir merkezi ile kesinlikle ziyaret etmeniz gereken diğer bir Mısır kentidir. Süveyş Kanalı başta olmak üzere sanat müzeleri de ön plana çıkan turistik mekanlar arasındadır.

Taba’da Görülecek Yerler

ibrahim Khalil

Sina Yarımadası’nın İsrail sınırında, karşısında Suudi Arabistan bulunan bir kıyıda yer alan Taba, genel olarak yerel turistler arasında popüler olan bir sahil kentidir. Yahudiler, Suudiler ve Mısırlılar tarafından oldukça büyük beğeni kazanmış Taba, diğer turistik bölgelere nazaran daha küçük bir yerleşim yeri olduğu için fazla kalabalık bir kent değildir.

Uluslararası alanda da tanınan Taba, sahip olduğu mükemmel sahil şeridi, tarihi bölgeleri ve Kızıldeniz’in sunduğu muhteşem görüntüler ile kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir kenttir. Çevresini keşfetmek için bir araç kiralamanızı öneririz. Gezi rehberimiz, Taba ve çevresinde görülmeye değer ünlü yerler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Çölün ve suyun bir arada olduğu ve Sina’daki en huzurlu ve sakin turizm kentlerinden biri olan Taba, Mısır ziyaretinizde ilk sıralara koymanız gereken bir şehirdir.

Giza’da Görülecek Yerler

Roderick Eime

Giza kelimesini duyunca, aklımıza direk ve şüphesiz muazzam piramitler gelmektedir. Ancak Giza, aynı zamanda Mısır’ın Kahire ve İskenderiye’den sonra üçüncü büyük şehridir. Nil Nehri’nin batısında ve Kahire’nin güneybatı tarafındaki konu ile yaklaşık 2,5 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük Giza Piramidi, tarihi ve bir o kadar da gizemli oluşu ile en dikkat çekici turistik cazibesidir. Aynı zamanda Büyük Sfenks de, şehrin ve ülkenin reklamsal ‘yüzü’ olmaktadır. Giza Piramidi’nin bulunduğu yerde ki bir dizi diğer piramitler, örneği ve büyüklük bakımından eşi benzeri olmayan tarihi yapılardır. Bu bölgeye Giza Platosu adı verilmiştir.

Tapınaklar ve diğer dini yapıların da bir arada olduğu gizemli bir kent olan Giza, Eski Mısır döneminde eski Firavun başkenti olan Memphis’e yakın olması ile de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı Giza, sadece piramitleri ile değil, aynı zamanda tarih, kültür ve miras yönünü de göz önünde bulundurarak gezmeniz gereken bir şehirdir. Binlerce yıldır orada duran ve gizemi çözülememiş bir çok tarihi yapıları, kentin görülmeye değer en önemli yerlerinin büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Dahab’da Görülecek Yerler

Andrés García

Taba ile Şarm El-Şeyh’in bulunduğu Sina Yarımadası’nın doğu kıyısında ve bu iki önemli kentin tam ortasındaki bölgede yer alan Dahab, geçmişte küçük bir balıkçı kasabası iken, günümüzde civarın en önemli turistik şehirlerinden biri olmuştur. Şarm El-Şeyh’e 95 km uzaklıkta olması, kenti alternatif bir turizm beldesi haline getiren başlıca faktörlerden biridir.

Kahire’nin hızlı hayatından ve antik piramitlerden farklı bir manzara sahip olan kent, sırt çantalı gezginlerin uğrak noktasıdır. Afrika kıtasında ki en iyi dalış merkezlerinden bir çoğuna ev sahipliği yapan Dahab, scuba dalışında en popüler turizm merkezi olmayı başarmıştır. Suyun üstünde olduğu kadar sualtında da bir çok tarihe ev sahipliği yapıyor. Öte yandan, kenti kış aylarında ziyaret edenler için Sina Çölü’ne oldukça yakın olması, cazibesini tüm yıla yayan faktördür.

Bir zamanların Bedevi balıkçı kasabası olan Dahab, Mısır’ın Akabe Körfezi’ndeki en bilinen tatil bölgelerinden biri olmuştur. Aziz Katerina Manastırı, Mavi Delik ve çöl safarileri, kentte deneyimlemeniz ve görmeniz gereken en popüler cazibe merkezleridir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here