Seyahat ettiğiniz dönemdeki tatil günlerini kontrol etmek her zaman akıllıca bir davranıştır. Ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, Mısır turistik vizenizin güncel olup olmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Süresi dolmuş bir elektronik vizeniz varsa, çevrimiçi Mısır vize yenilemesi basit bir süreçtir. Uyruğunuza bağlı olarak, en yakın elçilik veya konsolosluğundaki vizeyi yenilemeniz gerekebilir. Bir tur rehberi seçmeyi tercih ederseniz olsun, tüm seyahatlerinizi önceden rezerve etmeniz daha iyi olur. Luksor ve Asvan’daki Nil yolculukları, Batı Çölü’nde safari gezileri veya Kızıldeniz’e dalış gibi geziler çok fazla planlamayı gerektiriyor. Gelmeden önce rezervasyon yapın, böylece kendinizi garantiye almış olursunuz.

Kahire daima uyanık bir şehirdir. Çoğu kafe, restoran, dükkan ve benzerleri 12 ila gece 2 civarına kadar açık olmasına rağmen, şehrin geri kalanı her zaman hareket halindedir. Bu durum sayesinde gece dahi etrafta dolaşabilir, sokakları keşfedebilir, yöresel yemekler yiyebilir ve başkentin ışıklarının tadını çıkarabilirsiniz. Ancak Sina, Hurghada, Gouna ve Fayoum gibi diğer şehirler Kahire’den çok daha erken uyuyor diyebiliriz.  Kahire çoğu zaman trafiğin imkansız derecelerde yüksek olduğu bir kenttir. Bu yüzden Kahire’de birkaç gün kalmak ve daha sonra Mısır’ın geri kalanını huzur içinde görmek iyi bir plan olacaktır.

Trafikten bahsetmişken, ulaşım seçeneklerinizi bilmek çok önemlidir, böylece mümkün olduğunca zaman kayıplarını önleyebilirsiniz. Metro, yoğun saatlerde dolaşmak için en hızlı seçeneğiniz, ancak biraz kalabalık olabilir. Bütçenize bağlı olarak Uber, Careem, mikrobüsler ve otobüsler gibi başka birçok ulaşım aracı vardır. Kahire dışında, çoğunlukla taksiler ve mikrobüsler bulabilirsiniz.

Mısır’da hangi şehre giderseniz gidin, caddeyi karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmanız gerekir. Türkiye’den seyahat eden okurlarımız için bu durum çok şaşırtıcı gelmeyebilir. Ancak burda durumun İstanbul veya Ankara gibi metropollerden daha farklı olduğunu farkedeceksiniz. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için ise, gerçekten zorlayıcı ilk saatler bekliyor diyebiliriz.

Mısır’da çok sıcak olabileceği günler var, ama asla çok soğuk değil. Bu sıcak günlerde, Mısır’ın birçok plaj yerlerinden birine seyahat etmenizi tavsiye ederiz. Kışın sadece bir süvetere ihtiyacınız olacaktır. Mısır’daki kış inanılmaz safari ve çöl gezileri yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Mısır’ın çoğunlukla Müslüman bir ülke olduğunu unutmamak önemlidir. Bu da muhafazakar bir kültüre sahip oldukları anlamına gelir.

Kadınların rahatsız edici bakışlara maruz kalmamalarını istemeleri durumunda halinde kollarını ve bacaklarını örtmeleri daha iyi olur. Bununla birlikte, Kızıldeniz gibi bazı turistik yerler çok sayıda turiste alışkın oldukları için daha anlayışlı toplumlar barındırır. Ayrıca iyi bir çift rahat ayakkabı, güneş kremi ve şapka alsanız hiç fena olmaz.

Ülkemizde çok absürt olmayan ancak İç Anadolu gibi yerlerde tabu olarak kabul edilen sokakta yakınlaşmak el ele tutuşmak, öpüşmek, sarılmak ve bu tür şeyler Mısır’da kesinlikle kabul edilebilir değildir. Bazı kadınlar, ilgili olmayan erkeklerle el dahi sıkışmaz. Bir kez daha bu kriterlerin turistik bölgelerde yaygın olmadığını belirtmek gerekir. Ülkenin parası, tıpkı bizimki gibi Lira’dır.

1 TL yaklaşık olarak 3,3 Mısır Lirası’na eşittir. Asgari ücretin 2018 yılı itibari ile 1200 Lira olduğunu varsayarsak, paramız oldukça değerli sayılabilir. Dolayısı ile çoğu şeyin sadece uygun fiyatlı değil, ucuz olduğunu da göreceksiniz. Bu iyi bir haber çünkü Mısır’da birçok şehirde seyahat edip bir servet ödemenize gerek kalmıyor.

Ülkemizde olduğu gibi Mısırlılar herşeyin turistler için uygun olduğunu biliyorlar, bundan kolayca faydalanıyorlar ve herşeyi artı yönde fiyatlandırıyorlar. Büfelerden ziyade ünlü mağazalardan su ve atıştırmalık satın almak daha iyidir. Hediyelik eşya dükkanları söz konusu olduğunda, ilk fiyatın pazarlıkla yüzde elli oranında azaltabileceğinizi unutmayın.

Check-in sırasında birçok restoran hizmete sahip olsa da, burada devrilme çok önemlidir. Bahşiş vermezseniz, büyük olasılıkla kültürsüz ve saygısız olduğunuzu düşünürler. Ayrıca, çantalarınızda size yardımcı olacak, park yeri olan veya size herhangi bir ek hizmet sunan insanlara da bahşiş vermeniz gerekir. Genellikle 5 ila 10 Mısır lira yeterlidir. Bu da 2-3 TL’ye tekabül eder.

Mısır’da kaçırılmaz bir deneyim yemek yemektir. Yapılacak bir gezi, eşsiz yemekleri denemenize fırsatlar sunar. Ancak, her şeyi bir kerede denemeyin çünkü hasta olabilirsiniz. Mısırlılar çok fazla baharat, sarmısak, soğan ve yağ kullanırlar, bu yüzden yiyecekler, kullanamayacağınız kaldıramayacağınız kadar ağır ve yağlı olabilir.

Taksiye binmeniz gerekiyorsa, otelinizin resepsiyonundan çağırtabilirsiniz. Çok iyi bildikleri taksiler tahsis etmektedirler ve bu en güvenilir pazarlıklara elverişli bir durumdur. Eğer bir siteyi kendi başınıza yapmak isterseniz, nereye gittiğinizi, bilet için ne kadar ödeyeceğinizi ve bilete ne kalacağınızı bilmelisiniz.

Mısır’a ilk kez seyahat eden gezginlerdenseniz ve dışarıda yemek yemeyi planlıyorsanız ve nerede sağlıklı yiyecekler bulacağınız konusunda tavsiye edilen restoranların nerede olduğunu bilmelisiniz. 5 yıldızlı bir otelde yemek yerken dahi fiyatı düşünmeniz gerekmez. Zira ülkemize göre oldukça ucuzdur.

İlk deneyiminiz için bağımsız seyahat tavsiye edilmez. Ülkeye atacağınız ilk adımdan itibaren kendinizi bir kültür şokuna hazırlayın. Birçok tecrübeli gezgin, Mısır’ı ilk ziyaret ettiğinde hayret ediyor ve daha önce ziyaret ettikleri başka bir ülkeden farklı olduğunu söyleyebiliyor. Mısır Müslüman bir ülkedir, bu yüzden lütfen inançlarına saygı gösterin. Partnerinizle halkın içinde öpüşmek gibi eylemler irdeleyici diyaloglara neden olabilir, bu yüzden tavrınızda daha muhafazakar olmaya çalışın. Mısır’da eşcinsellik ise yasa dışıdır.

Siteleri ziyaret ederken yanınızda küçük bir cep feneri alın. Birçok mezar, tapınak vb. Aydınlatma için doğal ışığı kullanır. Ve küçük bir el feneri çok kullanışlı olabilir. Çeşitli tarihi alanları ziyaret ederken ortama uygun ayakkabılar giyin. Yüksek topuklar ve burnu açık ayakkabılar tavsiye edilmez. Çoğu alanın tabanları ya düzensiz taşlı ya da kumludur. Birçok mezarın içinde ahşap döşeme tahtaları kurulmuş, ancak döşeme tahtaları arasındaki boşluklara ince topuklu ayakkabılar takılabiliyor.

Ramazan ayı boyunca Mısır’a gidecekseniz, bazı zorlukların olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Ramazan ayında ve gün ışığında Müslümanlar su dahil tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktadır. Bu nedenle, yerlilere hitap eden birçok restoran gün boyunca kapalı olacaktır. Ramazan ayında pek çok rehber bu kadar uzaklaşmak istemeyeceğinden çölde bir tur atmayı planlamanız zor olacaktır.

Birçok anıt “Flaş Kullanmayınız” diyen işaretlere sahiptir, lütfen bu işaretlere uyun. Çok parlak flaş, bazı eski boya işlerinde ciddi hasara neden olabildiğinden kurallara itimate etmenizi rica ederiz. Bazı kabartmalar erkek cinsel organlarını gösteren tasvirlere sahiptir ancak bu pornografi değildir, bu yüzden rahatsız olacak bir durum söz konusu olmamalıdır. Bir grubun parçasıysanız, lider ya da rehberiniz tasvirin nedenini açıklayacaktır.

Luxor’daki Batı Şeria bölgelerini ziyaret ettiğinizde bol su yanınıza alın. Ya yarım ya da bütün gün için orada olacağınız turlar mevcuttur ve çok sıcak olabilir, su kaybını önlemek için bolca su içmelisiniz. Aksi takdirde gece baş ağrısı çekebilirsiniz.

Bayan gezginlerdenseniz ve piramitlerden birinin iç kısmını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, lütfen pantolon giyiniz. Merdivenleri tırmanmak, inmek veya dar geçitleri rahat aşabilmek adına bu tavsiyeyi göz önünde bulundurmalısınız. Aynı sebeplerden ötürü erkeklere şort giymekten kaçınmasını tavsiye ederiz.

Mısır’da toplu taşıma çok ucuz, ancak yapabiliyorsanız bunu deneyin. Kendinizi sadece size bakan ve konuşarak birçok yerlinin bulunduğu garip bir konuma sokacaksınız. Taksiler pahalı değil, bu yüzden şehiriçi seyahat için bunları kullanın. Oteliniz kullanılacak en iyi şirketleri size bildirecektir.

Çok duraklı bir tatile çıkıyorsanız ve ayrılmadan önce ilk otelinize geri dönecek olursanız, otelden aldığınız eşyaların bir kısmını ve bagajınızı bırakabilirsiniz. Çoğu otel bu hizmeti ücretsiz olarak veya çok düşük bir maliyetle sunar ve bir sonraki hedefinize çok fazla taşıma zorunluluğundan kurtarır.

Çoğu sitede, özellikle yalnız ya da bir çiftte, size etrafı göstermeyi teklif eden bir “rehber” size yaklaşabilir. Bu insanlara “La Shukran” veya “hayır teşekkürler” demelisiniz. Mısır Hükümeti, sitelerin ve anıtların hiçbirinde herhangi bir rehber kullanmamaktadır. Yine, siteyi ziyaret etmeden önce, yardım için otelinize sorun. Giza Platosu’ndaki tüccarlardan hiçbir şey almayın. Sizi satmaya çalıştıkları eşyaları Khan El-Khalili gibi yerlerde daha ucuza satın alabilirsiniz.

5 yıldızlı otellerin her zaman en iyisi olduğunu düşünmemelisiniz. Mısır’ın sahip olduğu ve işlettiği çok sayıda 4 yıldızlı otel vardır ve bazen 5 yıldızlılara göre daha iyi hizmet sunarlar ve çoğu durumda personel çok dostça yaklaşım sergiler. Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak tatilinize başlarsanız, en iyi şekilde Türkiye’ye veya bir sonraki destinasyonuna dönebileceğinizi temin ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here