Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Tatile çıkmak isteyenler, daima hava şartlarını ve fiyat-değer oranını iyi ayarlamalıdır. Kış sezonu veya yaz sezonu farketmeksizin gidebileceğiniz bazı yerler vardır. Mısır, kışın farklı yazın farklı bir turizm cennetidir. Ülke, Afrika ve Avrupa kıtasının tam ortasındaki konumuyla, havanın daima ılık olduğu ve yaz aylarında aşırı sıcakların ortaya çıktığı bir ülkedir. Mısır’ı ziyaret etmek isteyen herkes için, gelecek en iyi zamanın Ekim’den Mayıs’a kadar olan zamandır. Sıcaklığa alışık olmayanlar için sıcaklıklar çok daha elle tutulur. Bu 8 ay içerisinde otellerin ve yolculukların fiyatları arttığında “Yüksek Sezon” olarak bilinen 2 dönem vardır, ancak Gala Yemekleri gibi özel etkinliklerin müşteriler için de mevcut olduğunu göreceksiniz.

Bu durum, bazı otellerin gerçekten pahalı hale geldiği anlamına gelir ve bu nedenle rezervasyonlarınızı çok erken yapmanız ve hatta düşük bütçe otelleri için bile kesinlikle tavsiye edilir. Mayıs ayından ekim ayına kadar olan diğer 4 ay Mısır yaz mevsimidir ve özellikle de ükenin Akdeniz kıyılarında sıcaklıklar aşırı derecede yüksektir. Ancak bu, Mısır’ı okul çocuklarının sıkıntısı olmadan ya da turist kalabalığı olmaksızın huzur ve sessizlik içinde görebildiğiniz zamandır. Bazı Kahire otellerinde, yaz aylarında, ülkelerine göre çok daha soğuk hava koşullarından yararlanan pek çok Arap ziyaretçisiyle dolmaktadır. ve erken rezervasyonlar çok nadiren gerekmektedir.

Mısır baharı ziyaret etmek için güzel bir zaman. Yılın bu zamanında hava oldukça ılık, ama Mart ve Nisan arasında başlayan “Khamsin rüzgar” sezonundan kaçınmaya çalışmanız tavsiye edilir. Şiddetli rüzgarlar sadece birkaç gün sürüyor, bu yüzden şanslı olmanızı dileriz., bu da kolayca halledilebilir. Khamsin rüzgarı çölde kum ve toz taşıyan sıcak bir rüzgârdır; Bunu keşfetmek isteyenler için gerçekten bir maceradır.

Birçok gezgin Ramazan ayında Mısır’a seyahat etmekten kaçınır, çünkü alkol ve yiyeceklerin mevcut olmadığını sanmaktadırlar, ancak bu her zaman doğru değildir. Mısır, esas olarak Müslüman bir ülke olmasına rağmen, halkın ziyaretçilerinin çoğunluğunun İslam’ı takip etmediğini ve bu nedenle alkolün gün içinde serbestçe bulamadıklarını fark etmesi, restoranların ve kafelerin çoğunun satışa devam etmelerini sağlamaktadır. Dürüst olmak gerekirse, Kutsal ay boyunca gerçekten farklı olan tek şey, mekanların normalden iki saat önce kapanmasıdır. Bu da, orada çalışan insanların güneşin doğuşuna vaktinde gelmesi için yeterli zamanları olmasına izin vermek için yapılır.

Sıcaklık ve havanın güzel kalabildiği Kasım-Mart arası zaman, Mısır’ı ziyaret etmek için en uygun zamanlardan biridir. Geceleri soğuk veya rahatsız edecek derecede sıcak olmaz. Ancak, bu aylarda su aktiviteleri yapmayı planlıyorsanız, suyun biraz serinleyeceğini unutmayın. Mısır’da kış, otellerin ve diğer oranların biraz pahalı olduğu, ancak ideal Mısır için turizm için en yoğun sezondur.  Yaz boyunca, Mısır’da hava sıcak ve kuru kalır, sıcaklık bazı yerlerde 50 ºC’ye kadar ulaşabilir. Mısır yazları ülkenin çoğunda sıcak ve kurak, Delta’da ve Akdeniz kıyısında ise nemlidir. Kışın biraz yağmur yağar, ama genellikle soğuk gecelerle aydınlık, güneşli günlere sahip bir tatil zamanıdır.

Seyahat kıyafetleri hafif ve rahat olmalı, % 100 pamuklu giysiler en iyi ve güvenilir ayakkabılar tercih etmelisiniz. Mısır’ın iklimi, mayıstan ekime kadar sıcak bir mevsim ve ekimden mayısa kadar serin bir mevsim ile karakterize edilir. Her iki mevsim boyunca aşırı sıcaklar hakim olan kuzey rüzgarları tarafından gelmektedir. Kıyı bölgesinde ortalama yıllık sıcaklıklar maksimum 37 ° C’den en az 14 ° C’ye kadar değişir. Çöllerde, gün ışığında maksimum 46 ° C, gün batımından sonra en az 6 ° C arasında değişen geniş sıcaklık değişimleri meydana gelir. Kış mevsiminde, çöl sıcaklıkları genellikle 0 ° C’ye kadar düşebilir. En nemli alan, yıllık ortalama yağışların yaklaşık 200 mm olduğu Akdeniz sahilidir. Çökelti güneye hızla düşer; Kahire, her yıl ortalama olarak sadece 29 mm yağmur alır ve birçok çölde birkaç yılda bir kez yağmur yağabilir.

Mart ve Nisan ayları arasında Khamsin denilen 5 gün vardır, kum fırtınası düzensiz olarak meydana gelebilir, rüzgar yönüne göre farklı yerlerde etkili olabilmektedir. Başınızı örtecek bir giysiye sahip olmaya özen göstermelisiniz. Kış mevsimi çoğu insanın beklediğinden daha soğuktur ve gün doğumu ve batışında soğuk rüzgârlar çölün üzerinden geçmektedir. Dışarısı sıcakken bile, masif taş tapınakların içinde şaşırtıcı derecede soğuk olabilir. Kışın, yağış her yere düşebilir, bu yüzden birkaç hafif eşyayı, ancak sıcak tutacak kıyafetleri getirmeli, böylece soğuk sabah erken saatlerde ve dengesiz, soğuk havayla baş edebilirsiniz.

Afrika’nın kuzeydoğu kıyısında yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti yıl boyunca çeşitli resmi tatilleri kutlamaktadır. Mısır’daki önemli resmi tatillerin çoğu, aynı zamanda İslami bayramlar için de geçerlidir. Mısır’a gitmeyi planlıyorsanız, uçuş rezervasyonunuzu yapmadan önce önemli Mısır milli bayramlarını kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.  Mısır milli bayramlarından herhangi birine seyahat etmek için Mısır için vize almalısınız. Uygun ülkelerden gelen gezginler, Mısır online vize formunu doldurarak elektronik seyahat yetkilendirmesi alabilirler. Mısır’a varışta tüm ziyaretçilerin ülkeye giriş yapabilmeleri için geçerli bir pasaport bulundurmaları gerekmektedir. Büyük İslami tatillerde işyerleri ve devlet daireleri kapalıdır.

Yılbaşı Günü

MEMPHIS TOURS

Yılbaşı Günü, 1 Ocak’ta kutlanan ve resmi olan bir tatildir. Ancak bir çok market ve işyeri açık kalmaya devam etmektedir. Dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi, dini yılbaşı hariç bu gün olarak kabul edilmektedir.

Kıpti Noeli

Khushnum Bhandari

Kıpti Noel, Mısır’da yaşadığı tahmin edilen yaklaşık 15 milyon Kıpti için 7 Ocak’ta kutlanan bu bayram, resmi dairelerin kapalı olduğu ve tüm Kıpti inancındaki insanların tatil yaptıkları gündür.

25 Ocak Devrimi Günü

connectedincairo

Adından da anlaşılacağı üzere, resmi tatil 25 Ocak’ta kutlanmaktadır ve kökleri 2011 yılına dayanmaktadır. Yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeye hükmeden Hüsnü Mübarek’in ‘taht’ından indirildiği devrim mücadelesi sonucunda resmi olarak kabul edilmiştir.

Sham el Nessim

Egypt Today staff

Gelenekleri firavunlar dönemine kadar dayanan ve Mart-Nisan arasında kutlanan Sham An Nessim, tüm Mısır halkı tarafından kabul edilmiş bir resmi tatildir. Baharın gelişini kutlamak adına binlerce insan kutlamalar yapar.

Sina Kurtuluş Günü

Thomas Depenbusch (Depi)

25 Nisan 1982 yılında, İsrail’in 3 yıl önce almış olduğu Sina Yarımadası’ndan geri çekilmesine ithafen kutlanan bayram, tüm ülkede resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Bazı olumsuz sonuçlar doğuran gösteriler geçmişte düzenlenmiş olsa da, günümüzde oldukça renkli anlara şahitlik edebilirsiniz.

Mayıs Günü

Mohamed El Hebeishy

Tüm dünyada da aynı gün kutlanan 1 Mayıs, Mısır halkı için resmi bir tatildir ve İşçi Bayramı olarak da adlandırılmaktadır.

Devrim Günü

keepin calendar

23 Temmuz günü kutlanan bu devrim günü ise, 25 Ocak’takine benzer bir amaç ile, 1952 yılında ülkeye hüküm süren monarşik düzenin askeri darbe ile iktidardan indirilmesine ithafen kabul edilmiştir.

Silahlı Kuvvetler Günü

the national

1973 yılında İsrail ile savaş içerisinde bulunan Mısır, 6 Ekim günü elde edilen başarıyı anmak adına ordusuna ve kuvvetlerine adanan bu milli bayramı kutlamaktadır.

Mısır’daki bu devlet tatillerinin yanı sıra, ülkede benimsenen ve kutlanan bazı önemli İslami Tatiller vardır. İslam takvimi Gregoryen takvime göre farklıdır ve ay takvimine dayanarak 11 gün daha kısadır. Tatil günleri, her yıl Mısır tatil günlerini etkileyen mevsimlere göre değişiyor. Mısır’daki İslami tatiller, iş açılışlarına ve toplu taşıma programlarına değişikliklere neden olabilir. Bu tatillerin çoğu müslüman ülkelerinde (Türkiye’de olduğu gibi) resmi tatil olarak kabul ediliyor. Ramazan, İslami Yeni Yıl ve Kurban Bayramı gibi örnekler verilebilir.

Mısır, Asya ve Afrika’nın kesişme noktasında duran eşsiz bir ülkedir. Bu ülkedeki insanlar gerçekten misafirperver ve buradaki festivaller renkli ve canlı geçiyor. Mısır sadece altın ve ihtişamlı eski medeniyeti ile değil, aynı zamanda bugün kutlanan büyük festivalleriyle de tanınıyor. Toplumdaki birliği ve eşitliği ile tanınan, diğer birçok Ortadoğu ülkesinden farklı olarak Müslüman ve Hıristiyanlarla birlikte yaşayan bir yer olarak, bu eski toprakların Mısır Sivil Toplumunun eşsiz spektrumuna bir göz atmaya değeceğiniz söyleyebiliriz.

Sfenks Festivali

Wikimedia

Mısır ağırlıklı olarak modern bir İslam Toplumu olmasına rağmen, ülke abartılı geçmişini unutmamıştır. Sfenks festivali olarak bilinen beş günlük festival, Kızıldeniz tatil beldesi El Gouna’da gerçekleşir. Bu festival, eski Mısır mirasıyla ilgili çeşitli ilgi çekici aktivitelere sahiptir ve eski Mısır hakkında insanları eğitmeyi ve sanatçılara ve gezginlere ilham vermeyi amaçlamaktadır. 26-29 Haziran tarihlerinde düzenlenmektedir.

Kıpti Noeli

Evan Hill

Laikliği ve eşitliği nedeniyle, Paskalya ve Noel’in Hıristiyan bayramları, tıpkı İslami tatillerde olduğu gibi Mısır’da da ulusal bayramdır. Kıpti Noel, 7 Ocak’ta kutlanır ve inanç ve dine bakılmaksızın tüm Mısır’a yayılmıştır. Özellikle Kahire ve Mısır’ın Kıpti bölgelerinde muazzam bir şekilde kutlanan etkinlikler, gerçek Noel gününden yaklaşık 1 hafta önce başlıyor. Akşam buluşmaları ve dualarını takiben, insanlar geleneksel pirinç, sarımsak ve et çorbası gibi yemekler yiyerek eğleniyorlar.

Sham Al Naseem

nile international

Sham Al Naseem festivali baharın gelişinin kutlandığı bir dönemdir. Başka herhangi bir yer gibi, baharı ağırlayan bu antik festival, inancına bakılmaksızın tüm insanlar tarafından kutlanır. Aileler bir araya gelerek piknik yapmak için parklara, plajlara ve tarihi mekanlara geleneksel yiyeceklerle dolu bir sepetle gider. Sokak dansçıları, şovmenler ve satıcılar caddeyi dolduruyorlar. Nisan ayının başlangına denk gelmektedir.

Leylet en Nuktah

KHALED DESOUKI

Mısırlılar, eski dönemlerde bir tanrı olarak Nil’e ibadet etmişlerdir, çünkü bölgedeki ilk uygarlığın yeri nehrin kıyılarıdır ve Nil hala önemli bir su kaynağı ve Mısır halkı için bir geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Eski Mısırlılar, tanrıları yatıştırmak için güzel kadınları Nil Nehri’ne kurban ederek bu geleneği başlatmışlardır. Kurbanlar artık geleneğin bir parçası olmasa da, modern Mısırlılar bu festivali 17 Haziran’da piknik yapmak ve ailelerini Nil nehri kıyısında bir araya getirerek kutlarlar.

Mevlid-i Nebi

İnsan ve İslam

Mısır’da kutlanan önemli İslami festivallerden bir diğeri ise Hz. Muhammed’in doğumunu kutlayan ve Mısır’ın her yerinde büyük şenliklerle kutlanan Mevlid-i Nebi’dir. Aileler bir araya gelerek bu festivalleri birbirleriyle kutlarlar. Geleneksel yiyecekler yol kenarında satılır ve insanlar geleneksel yemeklerden humus yiyorlar ve bu bayramı büyük bir neşe ile kutluyorlar. Kasım ayının sonlarına doğru kutlanan bir festivaldir.

Wafaa Al-Nil

every day is special

Eylül ayında düzenlenen ve şanlı Nil’e adanmış bir başka festival de, Mısır halkı için bu ırmağın önemini kutlamak amacıyla her yıl kutlanan Wafaa Al Nil’dir. Bu çoğunlukla, Mısırlı çocuklar için konserler, şiir okumaları ve etkinlikler içeren bir kültür festivalidir.

Abu Simbel Güneş Festivali

Beyond Adventure

Eski Mısır mitolojisine göre, güneş tanrısı eski Mısırlıların en önemli ilahı olarak kabul edilir. Ebu Simbel’deki antik dünyanın en büyük tapınağında kutlanan festival, 22 Şubat ve 22 Ekim tarihinde güneş ışınlarının tapınağın en içteki kutsal alanlarına ulaştığı ve sadece Ptah’a adanan heykelin karanlığa büründüğü dönemde gerçekleşmektedir. Ra, Ramses ve Amun gibi diğer önemli tanrılar aydınlanır, tapınakta bulunan herkese muhteşem bir görüntü sunar. Bu, dünyanın dört bir yanından deneyimlemek için en iyi önerilen şeylerden biridir. Dünyanın en gelişmiş antik uygarlığının bu eski ve görkemli topraklarına yaptığınız gezide tanık olmanız gerekir.

İslami Yılbaşı

asianews

Mısır’da kutlanan önemli İslami festivallerden bir diğeri olan İslami Yılbaşı, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle birlikte kutlanan bir festivaldir. Yeni Yıl, yeni fırsatlar ve yeni başlangıçlar anlamına gelir ve festival, geleneksel İslami ve Arap lezzetlerini hazırlan yerliler tarafınca karşılanır. Ağustos ayının sonlarına doğru yapacağınız bir tatilde rast gelebilirsiniz.

Ghetass Bayramı

traveltriangle

Mısır’ın dini uyumu için bir başka örnek olan Eid Al Ghetass, aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de de bahsedilen İsa Mesih’in vaftizini anmak için kutlanır. Günümüzde Mısır olan bölgede eski zamanlardan beri kutlandığı bilinen bir gündür. Bu Mısır’ın tüm toplumu tarafından kutlanan bir festival olmasının yanında, Mısır’daki toplumsal uyumun mükemmel bir örneğini sunuyor. Kutlama büyük gösterilere ev sahipliği yapar ve geleneksel tatlılarla kutlanır. Ocak ayında gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here