Dünya tarihindeki en büyük ticaret noktalarından biri olmuş Mısır, günümüze kadar pek çok önemli alışveriş merkezlerine uygun ortama sahip bir konumda yer almaktadır. Büyük pazarlar ile birlikte Souks, ya da yerel pazarlar, Mısır’ın en dikkat çekici yerlerinden biridir. Mısır’daki en ünlü ve en büyük pazarın Kahire’de yer alan Hussein Bölgesi’ndeki Khan El Khalili Pazarıdır. Bu 500 yıllık sokak, şerit, mağaza ve mağaza labirenti, İslami Kahire’nin merkezinde yer almakta ve dünyanın en ünlü turizm pazarlarından birini oluşturmaktadır. Han El Khan El Khalili’ye ilk adım attığınızda, eve götürmek için hediyelik eşyalara bakmak isteyeceksiniz. Ancak, çarşının şeritlerini ve dar sokaklarını keşfettikleri takdirde harika mücevher, cam, bakır ve pirinç eşya üreten küçük atölyeler de bulabilirsiniz.

İskenderiye ve Port Said pazarlarındaki gibi tüm farklı şehirlerde ve çeşitli bölgeler üzerinden diğer birçok dikkat çekici pazarlar vardır ve Kahire’de vergisiz serbest bölge, Luxor turistik ve yerel marketler, Asvan turizm pazarlarının ve diğer birçok pazarların olduğunu da söylemek gerekir.

Turistlerin, hatta Mısırlıların bu pazarlardan birinde, özellikle de turist pazarlarında alışveriş yapmadan önce öğrenmeleri gereken en önemli taktiklerden biri, en iyi fiyatı almak için nasıl pazarlık yapılacağıdır. Pazarlık, dünyanın her yerinden birçok ülkede kendi başına bir zanaat haline gelmiştir ve satıcının size en iyi ürünleri bir dizi bilinen teknikle mümkün olan en iyi fiyatlarla satmasını sağlamaktır. Bu yerel pazarlarda veya pazarları geleneksel doğası aksine bulunmaktadır, Kahire ve İskenderiye gibi Mısır’ın büyük şehirlerinde birçok büyük alışveriş merkezi vardır. City Stars, Nil Hilton Alışveriş Merkezi, Nil Mall gibi bazı büyük alışveriş merkezleri ve Kahire’deki Geneina Mall, San Stefano Mall, Zahran Mall ve İskenderiye’deki Grand Plaza Alışveriş Merkezi, dünyaca ünlü markaların alışveriş için çok şık bir ortamda bulunabileceği yerlere örnek gösterilebilir.

Yerel pazarlar Mısır’daki hemen hemen her semtte, Kahire’deki Khan El Khalili ve Luxor, Asvan, Şarm El-Şeyh ve Hurghada’nın turistik pazarları gibi turistik pazarlardan uzakta bulunabilir. Bu yerel pazarlar, meyve, sebze, pamuk ürünleri satın almak için oldukça ucuz fiyatıyla daha ilgi çekici yerlerdir. Örneğin Kahire’deki Tawfikeya Pazarı, 26 Temmuz Caddesi’nin yakınındaki şehir merkezinde bulunuyor. Bu bölgedeki mağazalar ve sokak satıcıları sabahın erken saatlerine kadar açık ve neredeyse her şeyi satıyorlar. Bu pazarlardan daha da ilginç örneği, cuma öğleden sonra ve günün özel sebebi nedeniyle düzenlenen Cuma pazarıdır. Cuma pazarı, Kahire’nin dört bir yanından ve Mısır’ın tüm bölgelerinden getirilen ikinci el nesneler, hayvanlar, kuşlar ve diğer birçok ürün için buluşma noktasıdır.

İskenderiye’de, dar sokaklar ve ara caddelerde her çeşit antika satan “Attarine” Market olarak bilinen dikkate değer yerel pazarlara bir örnek daha var. Kuzey Sina’da bulunan El Arish, her Perşembe günü düzenlediği harika bir haftalık pazara sahipken, Sina’nın her yerinden gelen birçok Bedevinin el yapımı ürünleri pazara gelen insanlara sunması da dikkatinizi çekecektir.

Pazarlık, Antik Mısır’dan beri var olan bir gelenektir. Dükkanın sahibi veya işletmecisi geleneksel olarak bir bardak çay veya kahve için turistleri davet ederek ürünlerini en iyi şekilde göstermek için çaba gösterir. Ancak, turistler gerçekten sevdikleri bir eşya bulana kadar bir şey satın almak zorunda hissetmemeliler. Mısır’daki en iyi pazarlık uygulamalarından biri ve belki de tüm dünyadaki pek çok pazarda, özellikle de pahalı bir ürün olmanız sizi gerçekten ilgilendiren bir ürün bulduğunuzda, satıcı tarafından belirlenen fiyatın yarısını sunmasıdır. Tabii ki, dükkan sahibi yarı fiyatını kabul etmeyecek ve tam fiyatına sadık kalarak turistlere ne kadar pahalı ve iyi olduğunu ve bazen de fiyatı biraz düşüreceğini söyleyebilir.

Öte yandan turizm aslında orijinallerinden biraz daha yüksek bir fiyatla alışveriş yapabileceğiniz bir sektör. Daha sonra, satıcıların sizi tekrar davet etmesine ve fiyatı önemli ölçüde düşürülmüş ürünler sunmasına neden olan, uzaklaşmak için her zaman iyi bir fikirdir. Mısır pazarları ve çarşıları, turistlere geniş bir koleksiyon ve ürünler, hediyelik eşyalar ve hediyeler arasından seçim yapma imkanı sunuyor. Ancak, satılan ürünlerin kalitesi bir yerden diğerine ve fiyatlara göre büyük farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden misafirler birçok durumda uzun bir pazarlık sürecine hazır olmalıdır.

Geniş tavla tahtaları koleksiyonu, dekoratif kutular ve yerel zanaatkârlar tarafından yapılan diğer birçok el sanatları Mısır’daki turistik pazarlara yayılmıştır. Nargile, Mısır’da satın almak için kesinlikle en iyi öğelerden biridir. Her kahve evinde bir fikstür var. Ancak, harika bir geleneksel Mısır nargilesi de muhteşem bir hediye olacaktır. Paslanmaz çelik veya pirinç bağlantı parçaları ile dekore edilmiş Shisha, bir kil tencerede paketlenmiş özel bir tütünle birlikte satılmaktadır. Diğer harika öğeler satranç ve tavla takımlarıdır. Bu setler, daha ucuz olanların kaba bir şekilde üretilmesiyle değişken kalitede olabilir ve hiçbir dolgu içermez. Mısırlılar arasında oldukça popüler olan satranç ya da tavla takımları, en iyi türlerden sert ağaçtan yapılmış ve sedef, kemik, fildişi ve diğer pek çok maddenin muhteşem tasarımlarıyla ortaya çıkarılan ürünlerdir.

Sandalet, çanta ve ayakkabılar da harika hediyelik eşyalar olacaktır. Tamamen deriden yapılmış sandalet ve çantalar, Mısır’daki Han El Khalili gibi birçok turistik pazarda ve Luxor, Asvan ve Şarm El-Şeyh pazarlarında bulunabilir. Mısır, el yapımı Muski gibi cam ürünleri ile de ünlüdür, ülkede olduğu gibi benzersiz Mısır yapımı ürünler ve tabak, vazo, bardak ve mumluk olarak üretilmiştir. Mısır’daki hemen hemen tüm turistik pazarlarda da çok iyi fiyatlarla bazı harika seramik ürünleri alınacaklar listenize koyabilirsiniz.

Mısır’a seyahat eden birçok turist Bedeviler ve ürünleri ile ilgilenmektedir. En çekici Bedevi üretimleri arasında Mısır’daki el yapımı ürünler, geleneksel olarak Sina Yarımadası ve Siwa Vahası’ndan gelen Bedevi takılarıdır ve sıklıkla tasarımında çok sayıda sikke kullanılır. Diğer tasarımlar Firavun, İslami ve Nubian motifleri içerir. Bakır, Mısırlı işçilerin kullanabileceği çok sayıda madde arasında yer alıyor. Kahire’de, bakır üreticilerinin her türlü bakır ürünü üretiminde uzmanlaştığı “Nahaseen” adında bir alan var. Dahası, Mısır’ın her yerinde birçok pazarda ve mağazada çok çeşitli bakır ve pirinç ürünleri satılmaktadır. Ürünlere Arap kahve makineleri, tepsiler ve asma lambalar dahildir.

Mısır pamuğu dünyanın en iyi türü olduğu için dünyaca ünlü olduğundan, pamuklu ürünler satın almak Mısır’da iyi bir seçim olacaktır. Turistik ve yerel pazarlarda ve büyük alışveriş merkezlerinde bulunan birçok dükkan, saf pamuklu gömlekler, pantolonlar ve ünlü geleneksel Galabeya’yı satıyor, bilmeyenler için Galabeya kadın ve erkek için tek parçadan oluşan yerli bir kıyafettir. Mısır’da hemen hemen her yerde satılan bazı güzel eşarplar, çarşaflar ve yatak örtüleri de vardır.

Mısır’daki popüler turistik hediyelik eşyalar arasında firavun tanrıların hemen hemen tüm şekillerinin yanı sıra eski Mısır krallarının ve kraliçelerinin büyük bir reprodüksiyon koleksiyonu bulunmaktadır. Bu nesneler alabaster, sedef, fildişi ve abanozdan yapılır ve neredeyse tüm turistik pazarlarda veya Mısır’daki herhangi bir tarihi bölgede satılır. Bu ürünler, Mısır’dan eve dönerken mükemmel bir hediyelik eşya olacaktır. Oryantal dans kıyafetleri ve aksesuarları Mısır’dan alınacak popüler bir üründür. Parlayan ve renkli kıyafetleri ve çok çeşitli aksesuarları ile oryantal dans kıyafetleri yetişkinler ve çocuklar için harika bir hediye olacaktır.  Bu tür unsurlarda dahi pazarlık hala yapmanız gereken bir şeydir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here