Orta Doğu ve Afrika kıtasının ağırlıklı olarak Müslümanlardan oluşan ve geniş bir alana yayılmış bir ülke olan Mısır, dünyanın en büyük parti ve eğlence yeri değildir ancak çeşitli kulüpler, diskolar, kumarhaneler ve barlara ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu durumun kültürün büyük bir parçasını oluşturmamaktadır. Öte yandan, özellikle yaz aylarında ülke hayat doludur ve Mısır’da iken gece eğlencesi için yapılacak birçok şey var. Mısır gece hayatında ne yapmanız gerektiğini, en iyi restoranların neler ve hangi davranışın uygun olduğunu ve neyin olmadığını merak ediyorsanız, rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Mısır’daki kahvehaneler ve yerel mekânlar, sabahın erken saatlerine kadar yiyecek ve sıcak-soğuk içecekler sunmaya devam etmektedir. Barlar ve kulüpler genellikle saat 10’a kadar dolmakta ve bazıları ise gece saat 2’de kadar kapılarını kapatırlar. Diğerleri ise sabah 4’e kadar açık kalır. Zaman planlamanızı bu kriterleri göz önünde bulundurarak yapmanızı ve dolayısı ile kayıp yaşamamanızı öneririz.

Mısırlılar akıllı giyinmeyi sever. Gün boyunca bile, çoğu zaman sıcak olsa da, erkekler normalde uzun pantolon ve ayakkabı giyerler. Gece dışarı çıkmak söz konusu olduğunda, iyi görünmek önemlidir. Eğer Kızıl Deniz’de iseniz şortlar ve parmak arası terliklerden kurtulabilirsiniz ancak şehirde uzun pantolonlar, kundura ve ceket daha saygındır. Kadınlar için Mısır’da nasıl giyileceğine dair tamamen farklı bir takım kriterler var.

Ağırlıklı olarak Müslüman bir ülke olarak, Mısır’ın yerinde olduğu kurallara ve sınırlara uymak son derece önemlidir. Bir gezgin kadının başını örtmesi gerekmiyor ve hatta pek çok Mısırlı kadın bile bunu uygulamıyor. Ama bacakları ve kolları göstermek kesinlikle kabul edilemez olarak görülüyor. Nihayetinde ne yapacağınız size kalmış, ancak her zaman ziyaret ettiğiniz ülkede tabu olarak kabul edilen kurallara saygılı olmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Mısır’daki birçok gece kulübü büyük otellerde yer almaktadır. Kahire’de ana gece kulübü mekanları Zamalek bölgesi civarındadır. Mısır’daki diğer popüler gece hayatı mekanları arasında Dahab ve Şarm El-Şeyh Kızıldeniz turizm beldeleri yer alıyor. Ülke çapında ünlü barlar da var. Alkol servisi yapan herhangi bir kurumun içeride olması ve pencerelerin dışarıdan engellenmesi gerekir, böylece içeride ne olup bittiğini kimse göremediği için yasalar çiğnenmemiş olur. Stella, Mısır’daki en popüler yerel birahanedir ve büyük şişe başına yaklaşık 15 – 30 Mısır Lirası ödemeniz gerekir. Bu da bizim paramızla yakşalık 5-10 TL arası bir ücrete tekabül etmektedir.

Eğer kumar oynamak isterseniz, Mısır’ın ülke çapında çok sayıda büyük kumarhane, tatil kasabası ve otel kumarhaneleri vardır. Kahveler, gece saatlerinde Mısır’da yerel olarak yapılacak en popüler şeylerden biri, bir fincan çay veya kahve içerken ve muhtemelen nargile içmek isteyebilirsiniz. Gerçek yerel tarzdaki mahalle kahvelerinin bazıları sadece erkekler içindir, ancak şehirlerin merkezi bölgelerinde ve turistik bölgelerde kadınlara da izin verilmektedir. Mısır’daki gezginlerin yanı sıra yerel halk da havanın vermiş olduğu enerji ile eğlenmeyi seviyorlar. Popüler bir aile aktivitesi olarak gecenin geç saatlerinde yemek yemeye veya arkadaşları ile dışarı çıkmayı seviyorlar. Mısır’da geç saatlere kadar sinemalarda filmler de  izleyebilirsiniz.

Mısır’da gece dışarı çıkmak söz konusu olduğunda çok çeşitli toplumsal dinamikler var. Çoğunlukla, Orta Doğu ülkesi olarak oldukça rahat, ancak hala bazı erkek – kadın ayrımı var. Bazı Mısırlılar, aileleriyle birlikte gece dışarı çıkarlar, diğerleri ise arkadaşlarıyla dışarı çıkar. Yabancılar için, aynı yaş grubundaki arkadaşlarla çıkmak daima iyi bir aktivite olacaktır. Mısır’da, sadece çiftlerin girmesine izin verecek, teklere izin vermeyecek bazı kulüpler olduğunu unutmayın. Sadece erkeklerin girmesini tercih eden mahalle kahve dükkanları da var.

Ülkede Batı Hip-hop ve transının yanı sıra yerel Arapça melodileri içeren çeşitli müzik, disko ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kahire’deki ve ülkenin diğer bölgelerindeki büyük kulüpler arasında büyük dans pistleri bulunmaktadır. Oryantal dans popüler bir dans şeklidir ve canlı performansları görmek için birçok yerel ve turistik mekan vardır. Bazı turlar akşam yemeği ve oryantal dans gösterisi içermektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here