Yüzyıllardan beridir, Mısır ve civarı yemek konusunda yön verici olarak karşımıza çıkmıştır. Akdenizin verimli toprakları, Afrika’nın kurak bölgelerine hayat vermiş ve Mısır yemek konusunda büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Nil Nehri, ülkeyi 6 farklı koldan sarmalayan bir akıntı olduğu için hemen hemen her bölgesinde yeşil alanlar ve dolayısı ile verim elde edilebilen topraklar oluşturmaya devam etmektedir. Lezzet, kişiden kişiye değişen bir faktör olmasına rağmen, Mısır’a gelen her turist kendine ait bir yemek bulacağından emin olabilir. Dünya mutfağına kattığı bir çok yemek türü ve geleneksel ürünleri ile, Mısır’da aç kalmak elde değil.

Yemek kültürü, bizim sahip olduğumuza benzer yönler göstermektedir. Baharat, her Arap ve Orta Doğu ülkesinde olduğu gibi kaçınılmaz bir faktördür. Sabah kahvaltıları yoğun geçer ve çok çeşitlidir. Öğle yemekler, yaz aylarındaki aşırı sıcaklarda ertelenebilse de, kesinlikle doyurucu unsurlar barındırmaktadır. Akşam yemekleri ise, genellikle toplu yenilen ve oldukça geniş bir menüye sahip ana öğündür.

Ta’meya

tokopedia

Ta’meya, Mısır’da en çok tüketilen gıdalardan biri olup, ezilmiş fava fasulyesi ezmesi ve kızartmasıdır. Ucuz olmasının yanı sıra tadı çok güzel. Kısık bütçeli insanların burgeri gibi diye tabi edilir. Kahvaltıda oldukça yaygın olan Ta’meya dükkanları, sabah saatlerinde insanlarla dolup taşmaktadır. Mısır’daki insanlar için Ta’meya ile güne başlamak bir gelenek gibidir, çünkü gerçekten midelerini doldurur ve onlara enerji verir. Ta’meya, yabancı ülkelerde de iyi bilinir, ancak Falafel olarak bilinir. İyi, ucuz, tatmin edici ve lezzetlidir.

Feseekh

EGYPTIAN STREETS

Feseekh, fermentasyon altında kaldıktan sonra iyi bir şekilde tuzlanmış olan ve daha sonra iyi bir şekilde kapatılmış cam kavanozlarda saklanan bir gri kefaldir. Bu, yaygın olarak yenilen bir yiyecek türü değildir. Ancak Mısır’da bir bahar festivali olan Sham-El Naseem’de görebileceğiniz bir yemektir. 7000 yıllık bir tarihi olduğuna kanaat getirilmiştir. Feseekh çürümüş bir balık gibidir. İyi bir tada sahip olsa da ve yoğun bir kokusu olsa bile, ondan hoşlanmayacak bazı insanlar bulabilirsin, ama Fesekh’i duymayan bir gezgin bulamazsınız.

Hawashy

Sara OmAbdulRahman

Kıymalı pideye benzeyen görüntüsü ile hawashy, fırında pişirilen ve içine kıyılmış et eklenen bir ekmek türüdür. Bu yiyecek, yıllar geçtikçe farklı boyutlara kavuşarak gelişmiştir ve insanlar başka yollarla Hawashy yapmaya başlamışlardır. Pişmiş ekmeğe ve bazen pastırmaya sosis koyarak servis edilmektedir. Kasapların çoğu bugünlerde Hawashy’yi kendi dükkanlarında yapıyor ve aynı zamanda evlerde de yapılmaktadır. Çok lezzetlidir ve herkesi yedikten sonra tatmin edecek bir tada sahiptir. Sonuçta kıymalı pideyi kim sevmez ki?

Fatta

Wikipedia

Fatta tavada kızartılmış ekmekten yapılır ve sirkeli et çorbası, sarımsaklı ve bazen de domates soslu bir pirinç ile kaplıdır. Bu, özellikle Müslüman bayramlarında ve hatta bazı Hristiyan festivallerinde yenir, bu yüzden sıradan günlerde her zaman servis edilmez, ama yine de en iyi yemeklerden biridir. Buna ek olarak, insanlar özellikle Eid EL Adha’da Fatta’nın yanında haşlanmış sığır eti parçaları servis etmektedir. Mısır’ı ziyaret eden herkes tarafından tadılacak bir yemektir, lezzetli ve tatmin edicidir diyebiliriz.

Ful

Caroline’s Cooking

Ful, Ta’meya kadar popülerdir ve aslında Ta’meya Ful’den türemiştir. Ful aslında bizdeki fava fasulyesine denilir. Servis edilmesinin birçok yolu vardır, çoğu insan tarafından yağsız, sarımsak, tuz ve limon suyu ile birlikte tüketilir ve buna Ful Medames denir. Hatta bir kahvaltı olarak çok yerde servis edilebilir. Tarihi firavunlardan ve atalarından geliyor. Çok yaygın ve ucuzdur, ayrıca güne başlamak için de iyi bir tercih olacaktır.

Kushary

Wikipedia

Kushary pirinç, makarna, domates sosu, soğan, mercimek, nohut ve sarımsağın dahil olduğu bir karışımıdır. Önünüze gelecek olan tabak çok miktarda malzeme içeriyor, ama çok iyi bir tadı var ve ucuz da, belki de Ful ve Ta’meya’dan sonra Mısır’daki ikinci ortak yiyecek diyebiliriz. Mısır sokakları Kushary’ye hizmet veren restoranlarla dolu ve günün herhangi bir saatinde yenebilir. Bu fikir, 100 yıl önce İngiliz ordusunun Mısır’a, makarna, domates ve pilavın diğer ülkelerden getirdiği zamandan geliyor. Mısır halkı onları birbirine karıştırmış ve günümüzde bir çok gezginin beğenerek yediği Kushary’yi ortaya çıkarmıştır. Kültürümüzdeki analı kızlı çorbasına benzer bir görüntüsü vardır.

Karaciğer Yemeği

FoodOfEgypt

İskenderiye’deki Mısır halkı tarafından yapılan karaciğer yemeği de oldukça popülerdir. Kendi baharatlı suyu ve biberiyle ve yanında limon ile servis edilir. Tabaklarda yapılır ve belki Kushary veya makroni ile karıştırılır ve genellikle ekmekle yenir. Daha çok sokak yemeği olarak bilinen karaciğer ucuz ve lezzetlidir. Bu yemek, İskenderiye’de özeldir, çünkü karaciğer küçük parçalar halinde kesilmiştir, bu yüzden gerçekten iyi bir tat istiyorsanız, İskenderiye’ye gitmeniz gerekebilir.

Umm Ali

The Wanderlust Kitchen

Güzel bir tatlı arayışında olanlar için önerebileceğimiz en popüler tür Umm Ali’dir. Bu Mısır’da sessiz bir tatlıdır, Ezz El Den Aibak’ın eşi için yapılmış bir taziye tatlısı iken, günümüzde ünlü bir tür olmuştur. Ezz El Den Aibak’ın ikinci eşi olan Shagaret el dor’un ölümünü anmak için ortaya çıkan tarihi yiyecek, ekmek ve süt ile fındık, kuru üzüm ve bazen krema ile yapılır. Günümüzde Mısır tatlısı, her zaman Mısır düğünlerinde tüketilmektedir ve gezginler bazen Kahire’den İskenderiye’ye seyahat edip, Azza ve El Şeyh Wafik mağazaları gibi ünlü İskenderiye’de dondurma türleriyle yemeyi tercih etmektedir. Umm Ali, daima ucuz ve bir o kadar da lezzetli bir tatlıdır.

Mesakaa

VĂN NGHỆ

Mesakaa patlıcan, limon, sirke, domates sosu ve sebzeleri karıştırılarak yapılan yerel Mısır yemeklerinden biridir. Bu öğle veya akşam yemeği için yapılabilir, zevkinize göre sıcak veya soğuk servis edilir. Pilav veya ekmek ile yenebilecek lezzetli bir türdür. Sağlıklı olmasının yanı sıra, dürüst olmak gerekirse, ülkenin en ilginç yemeklerinden biridir ve onu kokladığınız ve sihrine düşmediğiniz sürece ne kadar lezzetli olduğunu bilemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Benzerini, ülkemizde patlıcan musakka olarak yemekteyiz ancak, Mısır’ın suyundan mıdır bilinmez, gerçekten çok farklı bir lezzete sahiptir.

Colocasia

newsfood

Colocasia, ya da bildiğimiz adıyla fil kulağı, aslında Güney Asya’dan gelmiş ve Taru bitkisi olarak adlandırılmaktadır. Mısır’da keşfedildiğinde halk bitkinin suyunu kaynatıp limon suyu, kişniş ve sarımsak ile karıştırmış ve Colocasia çorbasını bulmuşlardır. Bunun ne kadar sağlıklı ve güç verici olduğunu söylememize gerek yok. Tavuk gibi bir ek yemek pişirmenin yanı sıra pirinç ve bazen de gözleme ile servis edilir. Aynı zamanda bir Kıpti Hristiyan bayramı olan Epiphany kutlamalarında da görebileceğiniz yemek türüdür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here