Mısır’da ulaşım, sanıldığının aksine oldukça kolay ve doğanın zorlu koşulları, ülke çapında yapılan yenilikçi ve ileri teknoloji çalışmalar ile birlikte aşılmaya çalışılıyor. Ki, durum gerçekten de bu vaziyette. Toprak bütünlüğü ve nüfusu ile Orta Doğu’nun ve Afrika’nın en kalabalık ülkesi olması, beraberinde ulaşım zorluklarını getirmekte ancak halk günümüzde gerçekten çok güzel imkanlara sahip. Örneğin, tüm ülkede 8600 km’lik tren ağı bulunuyor. Nil Nehri’nin Mısır’a yayılmış büyüklü küçüklü kolları dahi ulaşımın bir parçası olarak kullanıyor. Otantik oluşunun yanında oldukça eski bir tarihe sahip olan ‘felucca’lar, bu nehir ve diğer su yataklarında Antik Mısır döneminden beri kullanılan en yaygın ulaşım aletlerinden biridir. Günümüzde daha çok turistik deneyimler ve geleneksel olarak kullanan balıkçılar için popüler olsa da, hakkında bilinmesi gerekenler olduğunu unutmamalısınız.

Mısır’daki başlıca uluslararası havaalanları Kahire, Şarm El-Şeyh, Hurghada ve Luxor olarak örnek gösterilebilir. Bu şehirlerin ortak noktası tarih ve turizmdir. Dünyanın dört bir köşesinden ülkeye uçak yolculuğu ile gelme şansınızın var olduğunu hatırlatmak isteriz. Amerika-Mısır arası oldukça uzun bir yol olmasına rağmen, 500 Dolar karşılığında satın alınabiliyorken, ülkeye uçak ile gelmek en ekonomik ve rahat yollardan biridir. Şarm El-Şeyh ve Hurghada gibi yerler, yaz sezonunda oldukça yoğun bir dönem geçirdikleri için, uçak biletinizi aylar öncesinden ayırtmanız gerekebilir. Kahire gibi yerler ise, ülkemizden direkt uçuşlar sağlanabilen ve yıl boyunca yoğun olan bir havasahasına sahiptir.

Ülkeye Kahire üzerinden giriş yaptığınızı varsayalım. Karşılaşağınız yoğun trafik sizi şaşırtmamalı. Zira başkent, aşırı kalabalık nüfusun barındığı bir yerdir ve dolayısı ile Cuma günleri dahil haftanın her günü trafik oluşmaktadır. Ülkede araç kiralamak oldukça basit ve ucuz bir yöntemdir. Ulaşabileceğiniz pek çok acente bu hizmeti sağlayabilir. Kahire’den yola çıkıp İskenderiye ve Luxor gibi şehirlere gitmek isterseniz, hızlı ve ucuz bir yolu tercih ederek araç kiralayabilir ve petrol fiyatlarının da düşük olmasıyla konforlu hareket edebilirsiniz. Yasalara göre sürücülerin en az 21 yaşında olması ve en az 2 yıllık bir sürüş tecrübesinin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Tarihi alanlara hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz diğer bir yöntem ise, turistik gezi ve turlara katılmaktır. Olabildiğince güzel karayolları sayesinde Mısır’ın tarihi yerlerine gidebilir ve zamanlama planı yapmak zorunda hissetmekten kurtulabilirsiniz.  Siteleri gezmek için asla taksi kiralamamanız tavsiye edilir. Yerel taksi sürücüleri, sadece seyahatinizin sonunda ne ödeyeceğinizi önemsiyor. Seyahat acenteleri veya yerel lisanslı rehberler size daha iyi davranacaktır. Ancak, bir yolculuk planlamak istiyorsanız, o zaman bazı olumsuz davranışlara hazırlıklı olmalısınız.

Ulaşım, Mısır’ın başkenti ve büyük şehri olduğu için Kahire’de yoğunlaşmıştır. Bu ulaşımlar şehirleri birbirleriyle bağlar. Uzun mesafeler için tren, araç ve otobüs gibi kara taşımacılığı şehirlerin çoğunu kapsayacak şekilde hizmet veriyor. Mısır limanlarındaki gemilere ilaveten Nil ve Nasser Gölü gib su yolları taşımacılığı  da sağlanmaktadır. Ayrıca kolay ve hızlı seyahat etmek için şehirlerarası uçuşlar var ama kara taşımacılığından daha pahalıdır. Kahire’den Mısır Havayolları’nın yurtiçi uçuş firmaları her gün birkaç kez Luksor ve Asvan’a yapılmaktadır. Diğer şehirler veya bölgeler, ör. Sinai, daha az hizmete sahiptir.

Havalardan bahsetmemek elde değil. Yaz aylarında oluşan aşırı sıcaklar, gerçekten bunaltıcı olabiliyor. Özellikle uzun tren ve otobüs yolculuklarında bunu farkedebilirsiniz. Ana hat trenlerinden bir sefer tarifesi bulunmaktadır ve her altı ayda bir, ana istasyonlardan alınabilir. Üç farklı tren hizmeti sınıfı vardır. 1. ve 2. sınıflar klimalı olabilir. Sadece Luksor’da duran ve Asvan bölgesinin tamamı klimalı, özel delüks vagonlara ve yataklı kabinlere sahiptir. Öğrenciler, uluslararası öğrenci kartıyla indirimli bilet alma hakkına erişebilmektedir. Ana hat trenleri Kahire’den Luksor’a ve daha sonrasında Asvan’a kadar gidebiliyorken, Tanta ile İskenderiye hattı ise Süveyş, İsmaliye ve Mansurah üzerinden Dimyat ve Marsu Mutruh üzerinden Sallum civarına kadar devam edebiliyor.

Büyük şehirler çoğunlukla sağlam ve iyi koşullardaki karayolları ile birbirine bağlanmaktadır. Fakat diğer alanlarda belirli bölümler birdenbire kötü kondisyonlarda sürmenize neden olabilmektedir. Arayollar genellikle oldukça iyidir, ancak çöl civarından geçen yollar, sürücüyü genellikle gevşek kum, çamur veya çakıl ile başa bırakabilir. Mısır’daki tüm yolların iki büyük avantajı vardır. Zemin çoğunlukla düzdür ve arazinin doğası uzun uzadıya gitmenize olanak sağlamaktadır. Köylüler tarafından yol boyunca yasadışı yollarla düzenlenen ‘uyuyan polisler’ için kırsal bölgelere ayrıntılı bir bakış atılmalıdır. Bir arabanın süspansiyonunu tahrip edebilirler. Kahire dışında düzenli aralıklarla sürücü genellikle bir polisle karşılaşır ve pasaport ve lisans dahil olmak üzere belgeleri göstermeye hazır olmalıdır.

Tramvaylar ve otobüsler, hükümet şirketleri olan Hükümet Taşımacılık Örgütü ve Büyük Kahire Otobüs Şirketi tarafından günlük olarak yaklaşık 05.30 ila 01.00 arasında işletilen ulaşım seçenekleridir. Bunlar sık seferler düzenleyen araçlar olmasına rağmen, bazı büyük şehirlerdeki aşırı trafik yüzünden ufak gecikmeler yaşanabilmektedir.Otobüsün ve hedefin numarası, bizde de olduğu gibi elektronik tabelalarda gösterilir ancak Arapça dilinde yazıldığından dolayı anlaşılması güç olacağından hazırlılık olmak gerekir.

Yolcular, her zaman bir görevli yardımıyla otobüs veya tramvaya alınır. Bu ulaşımların hiçbirinde sigara içmek serbest değildir. Uzak mesafe yolculuk yapan otobüsler beş şirket arasında bölünmüştür ve her biri ülkenin ayrı bir alanına hizmet vermektedir. Doğu Deltası Kanal bölgesine, Mansurah ve Dimyat’a hizmet vermektedir.  Orta Delta Kafr al-Şeyh ve Manufiyyah ve Tanta’ya giden hatlardır. Batı Deltası ise Damanhur, İskenderiye NW sahili ve Siwah’a uzanan yolculuklarınızda katedeceğiniz yollarda hizmet verir . Bu hatların her birinin Kahire’nin kuzey banliyölerinde kendi terminali ve rezervasyon ofisi vardır.

Ülkemizde olduğu gibi el kaldırarak taksi çağırmak mümkündür. Ancak, tüm ana otellerin dışında, polis tarafından izlenen sıralar var. Taksimetre, kontrol panelinin önüne ve hükümet tarafından sabitlenen oranla eklenir. Bu, turistler için de geçerlidir. Gün boyunca çalışan bir hükümet şirketi Limousine Misr servisleri de faydanalabileceğiniz hizmetler arasında yer alır. Biraz daha pahalı ama daha güvenilir bir şekilde, şehir dışı yolculuklar da yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz en farklı seçeneklerden biri ise, kaldığınız otelin veya tur şirketinizin sağlayabileceği özel şöförlü araçlar olacaktır. Arabalar, kent merkezlerini görmenin ve diğer şehirleri ziyaret etmenin keyifli bir yoludur. Sıraları genellikle istasyonun yakınında bulunur ve sürücüler genellikle bölgeyi taksi sürücülerinden daha iyi tanır. Bir başka avantaj ise, daha yavaş olmasına rağmen, çoğu zaman taksinin yapamadığı yerlere seyahat edebilmeleridir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here