Port Said’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Mısır’ın tarihi ancak görülmeye değer çok fazla noktası bulunmayan ve çoğumuzun oraya pirince giderken evdeki bulgurdan olmaktan çekindiği Dimyat’a oldukça yakın bir konumda yer alan Port Said, ülkenin önemli bir liman ve turizm kentidir. Bölgenin mutlaka ziyaret edilmesi gereken kentlerinden olan Port Said’e, Kahire ve Luksor gibi büyük şehirlerden ulaşım oldukça kolaydır.

Aynı zamanda Nil Nehri, Akdeniz ve kenti adeta adacıklara dönüştürmüş olan koylar ve girintilerin yer alması, yerleşim yerini daha popüler hale getiren etkenlere örnek olarak verilebilir. Süveyş Kanalı’na yakın olması ve aynı adı taşıyan ilin başkenti olmasından kaynaklanan bir ticaret merkezi olarak karşımıza çıkan Port Said’in diğer adı Bur Said’tir.

Akdeniz’den elde edilen nefis balık yemekleri, gelenek ve göreneklerini koruyarak yaşayan orta sınıf toplumu, modern yaşamın getirilerine uyum sağlayan tatil bölgeleri ve görülmeye değer şehir merkezi ile kesinlikle ziyaret etmeniz gereken diğer bir Mısır kentidir. Süveyş Kanalı başta olmak üzere sanat müzeleri de ön plana çıkan turistik mekanlar arasındadır.

Gezilecek Yerler

Süveyş Kanalı

Andrew Galea Debono

Süveyş Kanalı gezisi, Mısır deneyiminizi doğru yoldan başlatabileceğiniz bir seçenektir. Bu eşsiz tarih ve doğal güzellik kombinasyonunu görmek için Port Said’in doğusuna doğru kısa bir mesafe katetmeniz yeterli olacaktır. Mısır’ın tamamını kapsayan yapay bir su yolu olan Süveyş Kanalı, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlamaktadır.

Port Said bölgesinden geçen Süveyş Kanalı, bölgenin başyapıtı ve en tanınmış simgesel yapısıdır. Kanalın kuzey ucunda yer alan kent merkezinden kısa bir mesafede bulunduğu için, harika su aktiviteleri ve kıyı şeridi manzaralarına göz atabilirsiniz. Organik suyun insan yapımı yapay bir kanal ile Akdeniz’e aktığını görmek sizlere şaşırtmaya yetecektir.

Kanal, Mısır’daki en büyük döviz kaynaklarından biri olarak da ekonomik bir öneme sahiptir. Özellikle yaz aylarında Port Said’e gelmiş iseniz, günbatımı ve doğumunu izlemeyi yapılacak listenize koymalısınız.

El Nasr Modern Sanat Müzesi

Wikipedia

Mısır’ın kültürü ve sanat anlayışı hakkında en geniş bilgilere ulaşabilme fırsatı sunan El Nasr, bölgedeki en iyi sanatçılar tarafından ortaya çıkarılmış modern eserlerin ve sergilerin buluşma noktasıdır. Müze, her yaştan gezgine hitap eden bir çok farklı alternatif barındırmaktadır. Otantik Mısır kültürüne ilgi duyan yerli ve yabancı turistler, özellikle kış aylarında müzeye akın etmektedir.

Müzeye giriş için Mısır genelinin ortalaması bir ücret ödemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Sadece modern sanatın değil, aynı zamanda yakın geçmişte yaşanan tarihi olayların da işlendiği müzede, savaşlarda ölen askerler için bir anıta da ev sahipliği yapmaktadır. Yılın her ayı farklı bir etkinliğe denk geleceğinizi söyleyebileceğimiz müzeye, yaz aylarında Port Said tatilinizin sadece deniz-kum-güneşten ibaret yaşamak istemiyor, biraz da tarih ve kültüre odaklanmayı düşünüyorsanız rahatlıkla gidebilir ve sergiler, gösterimler ve daha pek çok farklı oluşuma göz atabilirsiniz.

Gomohoria Caddesi – Kıyı Şeridi

egypt shore excursions

Mısır, Afrika’nın en kuzeyindeki konumu ve dolayısı ile sahip olduğu kıyı şeridi ile mükemmel bir ziyaret noktasıdır. Port Said ise, İskenderiye ve Dimyat gibi şehirlerin sahip olduğu kıyılardan farklı olarak Norveç’e benzer bir şekilde adacıklara ayrılmıştır. Süveyş Kanalı’nın kuzeybatı taraflarında kalan bölgesi, anakara ile bağlantısı olmayan bir çok küçük ve orta büyüklükteki adadan oluşur.

Akdeniz’in yaz aylarında sıcacık, kış aylarında ise ılık olan suyu, bölgeyi adeta ayakta tutan bir faktördür. Kent merkezindeki Gomohoria Caddesi, anakaranın en kuzey noktasıdır ve insanlar bu cadde ve etrafını gezmek ve görmek için ziyaret eder. Korniş adı verilen bölge, şehrin kıyı şerididir ve özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık hale gelmektedir.

Havanın gece vakitlerinde ortalama 25 derecelerde seyir ettiği yaz ayları, İskandinav ve Kuzey Avrupalı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Bir çok yerli tur şirketi, kıyı gezileri adı altında turlar düzenlemekte ve sizlere bölgenin en güzel yerlerini görme ve Port Said’in ruhunu hissetme fırsatı sunmaktadır.

Port Said Askeri Müzesi

Ecolodge Adventures

1956 yılında, geçmiş dönemde yaşanan Port Said Savaşı’na ithafen yapılan müze, günümüzde kentin en çok ziyaretçi çeken turistik noktalarından biri haline gelmiştir. Müze, bölgenin tüm askeri tarihinin kapsamlı bir tarihsel incelemesi olarak varlığını sürdürmektedir. İnteraktif ve ilgi çekici bir şekilde sergilenen galeriler ile müzenin içeriği sürekli olarak değiştirilmekte ve yenilikler için sürekli güncellenmektedir. Böylece tekrar gelen ziyaretçiler her zaman hayranlık uyandıran yeni bir şeyler görebilmektedir.

Müzenin iç kısmı, ulusal bir azim ve ülkeye olan bağlılığıyla Mısırlı askerlerle ilgili görkemli bir çok hikaye barındırıyor. Müzede, diğer dinamik bölümlerin yanı sıra, özellikle bölgenin tarihine adanmış ayrı bir oda bulunmaktadır. Ayrıca, bölgenin Süveyş Kanalı’nı ulusallaştırmaya yönelik kararının yanı sıra tarihî silahların, askeri kalıntıların ve benzerlerinin eşsiz silahlı sicili hakkında da bilgi içermektedir.

Nil Nehri

Samy Sanad

Kentin batı taraflarında yer alan göller, adalar ve uzak geçmişte suların çekilmesi ile geriye kalan küçük denizleri görebileceğiniz ve en dikkat çekici oluşumlardan biri olan yaklaşık 6 bin km’lik Nil Nehri’nin muhteşem manzaralarına şahit olacağınız turlara katılmayı unutmamalısınız. Port Said’ten Dimyat’a doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak eşsiz manzaraların yanı sıra, Afrika kıtasının Akdeniz’e yakın en büyük doğal ve ağaçlık alanlarından biri olan yeşil bölgeyi görebilirsiniz.

Nil Nehri, toplamda 6 farklı koldan Akdeniz’le bağlantılıdır ve Port Said’e en yakın kolu kentin merkezindeki ve ülkenin en doğusundaki koldur. Bölgeye hayat veren doğal bir güzellik olmasının yanı sıra, ticaretin de daima var olmasını sağlamaktadır. Tekne turları, felucca gibi özel ulaşım araçlarını kullanarak keşfe çıkabileceğiniz Nil ve civarındaki pitoresk doğal oluşumlar, mutlaka görmeniz ve anılarınıza kazımanız gereken yerlerdir. Buranın tarihsel oluşumu, etraftaki en iyi yemekler ve yaşanan büyük olaylar gibi konular hakkında geniş bilgiler edinmek isterseniz, rehberli turlar tercihiniz olmalıdır.

Port Said Deniz Feneri

Wikimedia

Sadece sahip olduğu güzel manzaralar ile değil, aynı zamanda geçmişinde yaşanan önemli olaylarda büyük rol oynamasıyla da oldukça büyük bir öneme sahip olan deniz feneri, Port Said’in kıyı şeridindeki en eski yapılarda biridir. 19. yüzyıl inşasının mutlak en güzel örneklerinden biri olan bu deniz feneri bugün iyi zamanlar geçirebileceğiniz bir tarihi esere dönüşmüştür.

Port Said’in keyfini çıkarırken deniz kıyısını günün en erken zamanında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Böylece bu heybetli arazi yapısının elli altı metre uzağına bakabilir ve havanın açık olduğu zamanlarda pitoresk manzaralara şahit olabilirsiniz. Kentteki denizaşırı ticaretin uzun ömürlülüğünü korumak için kasıtlı olarak inşa edilen Port Said Deniz Feneri, geç dönem yöneticilerinden İsmail’in isteğiyle yaptırılmıştır. İlginç bir şekilde, fenerin kendisi aslında suların çekilmesi ile yüksekliğini artırmıştır. Bu tarz ilginç bilgilere ulaşmanın en iyi yolu ise, feneri kendi gözleriniz ile görmenizdir.

Altın Mısır

Elias Rovielo

Port Said’un kent merkezindeki ve yakın çevresindeki en önemli turistik noktaları ziyaret ettikten sonra, uzak ancak görülmeye değer bir çok alternatifin yer aldığını ve kesinlikle değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Sabah erken saatlerde yola koyulup Kahire ve İskenderiye gibi ortalama uzaklıktaki çevreyi keşfedebilme imkanı sunan Altın Mısır turları, bölge hakkında daha geniş bilgiler edinmek isteyen bir çok gezginin katıldığı ve kesinlikle denemeniz gereken bir rotaya sahiptir.

Görebileceğiniz en mükemmel noktalar arasında antik Mısır yapıları, doğal yerler, çölün kenarındaki göller, Nil Nehri’nin diğer kolları ve çevrenizdeki pitoresk manzaralar örnek gösterilebilir. Ülkenin Akdeniz kıyılarındaki eşsiz güzelliklerinin yanı sıra, başkent Kahire’nin doğusundaki tarihi yapı ve bölgeleri de göreceğiniz yerlere dahil edebilirsiniz. Deneyimli bir tur rehberi seçmenize yardımcı olması açısından, eğer bu bölgeye daha önce ziyarete gelen bir yakınınız var ise, yeterli ve gerekli bilgiyi aldığınızdan emin olmalısınız.

Pizza Pino

Serge Melki

Göreceğinizi gördüğünüzü ve alacağınızı aldığınızı düşünebilirsiniz. Bu Port Said’e gelen bir çok insan için 2-3 gün sonrasında ortaya çıkan bir düşünce olabiliyor. Zira kent, sahip olduğu eşsiz doğal ve insani varlıkları ile gerçekten muhteşem bir üne sahip. Ancak, tatilinizin herhangi bir gününü tamamladıktan sonra veya iki tur arasındaki kısa zamanda uğramanızı tavsiye ettiğimiz ünlü bir yemek mekanı bulunuyor.

Kentte yaşayan insanların bir çoğunun da bildiği üzere, İtalya ile daima sıkı ilişkiler içerisindeki bir liman şehri olan Port Said’te pizza yemek gerçekten denemeniz gereken otantik bir yemek olacaktır. Pizza Pino, adını tüm Mısır’a ve yakın çevresine duyurmayı başarmış ve kenti ziyarete gelen bir çok turistin uğradığı yer olmaya devam etmektedir. Aileniz veya arkadaşlarınız ile güzel pizzalar yiyebileceğiniz ve iyi vakit geçirebileceğiniz bir restoran olan Pizza Pino, İtalyan işini Mısır versiyonuyla tatmak isteyen yemeksevere sunabileceğimiz en güzel tavsiyedir. Son olarak pizzanızı yedikten sonra o meşhur tatlısını da denemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here