Şarm El-Şeyh’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Mısır ile Suudi Arabistan arasında yer alan Sina Yarımadası’nın en güney ucundaki konumu ile son dönemlerin en popüler yaz turizmi cenneti haline gelen Şarm El-Şeyh, ülkenin diğer yerlerine göre daha modern yapılanmaları ve Kızıldeniz’in bahşettiği inanılmaz güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Şarm El-Şeyh, Sina Yarımadası’nın büyük turizm merkezi ve dünyanın en iyi dalış yerlerinden biridir.

Sharm, Sina Yarımadası’nın hem su sporları hem de en güzel plajları ile en popüler sahil kentlerinden biri olmayı başarmıştır. Mısır’ın diğer tarihi şehirlerine, Kahire, İskenderiye gibi kentlere nazaran daha az antik ve miras alanlarına sahip olsa da, sunduğu mükemmel yaz sezonu imkanları ile son yılların en ünlü cazibe merkezlerinden biri olmayı haketmektedir.

1968 yılına kadar ticaret ve balıkçılık gibi işlerle meşgul olan kent, o günden bu döneme kadar büyük gelişmeler yaşamış ve siz gezginlerin görülecek listelerine adını yazdırmaya aday olmuştur. Mercan resiflerinin bulunduğu koyları, yarımada şeklindeki ve dünya sıralamarına giren özellikleri ile milli parkı ve daha pek çok destinasyonu ile Sharm El-Sheik, Mısır’ın yaz tatili gözdesidir.

Gezilecek Yerler

King Tut Müzesi

Omnia Osama

Antik Mısır döneminde yaşamış ve medeniyetin en efsane krallarından biri olan Tutankhamun’a ait mezar odasından çıkarılan eşyaların bire bir replikalarının yer aldığı müze, Şarm El-Şeyh’in oldukça lüks otellerinin yer aldığı bir bölgesinde bulunmaktadır.

Tutankhamun, tarihseverlerin de bildiği gibi, 9 yaşında Mısır’a hükümdar olmuş ve mezarında yer alan eşyalar göz önüne alındığında büyük ihtimaller dahilinde savaşlarla geçen 9 senenin ardından, 18 yaşında ölmüş bir kral olarak tarihe geçmiştir. MÖ 1300 yılından günümüze kadar pek çok unsurun ulaştırılabildiği Mısır, Tutankhamun’a çok büyük bir önem vermekte ve genç kral hakkındaki geniş araştırmalarını devam ettirmektedir.

Müze içerisinde yer alan binlerce parça eşyanın yapımı yaklaşık 3 yıllarını almıştır. Modern yapısı ve göz alıcı eser koleksiyonu ile King Tut, Şarm El-Şeyh’te ziyaret etmeniz gereken başlıca turistik noktalardan biridir. Replikası olsa dahi, Tutankhamun’un en bilinen eşyalarından biri olan Altın Maske, görülmeye değer parçalar arasındadır.

Ras Muhammed Milli Parkı

Andreas Metz

Kent, bir zamanlar yalnızca ticari bir liman görevi görürken, yarım asır öncesinde keşfedilen milli park alanı ile günümüzün en popüler turizm bölgelerinden biri haline gelmiştir. Ras Muhammed, Şarm El-Şeyh’te yer alan ve geniş sualtı yaşam formlarına ev sahipliği yapan inanılmaz bir Kızıldeniz yarımadasıdır. Yaz aylarında Ukraynalı ve Rus turistler ağırlıkta olmak üzere, Avrupa’nın pek çok ülkesinden gelen turistlerin uğradığı harika plajlarının yanı sıra, civardaki en güzel dalış merkezlerinden birini de bünyesinde barındırmaktadır.

Tuzlu su gölünün muazzam manzaralarına bakakalacağınız milli park, aynı zamanda şnorkelle yüzme aktivitesi için de ünlü bir destinasyondur. Dünyadaki en büyük ikinci mangrov ormanının yer aldığı parkta, en popüler plajlar ise Akabe ve Old Quay Plajı’dır. Şarm El Şeyh merkezine yaklaşık 20 km’lik bir mesafede yer alan yarımada, kuş gözlemciliği ve gün batımı fotoğrafçılığı için de tercih edilebilir. Berrak suyu ve dik kayalıklardan oluşan bazı bölgeleri ise, benzerlerini yalnızca Malta’da görebileceğiniz mercan resiflerine ev sahipliği yapmaktadır.

El-Mustafa Camii

Wikimedia

Onlarca Antik Mısır mimarisini ziyaret etttikten sonra, İslam dönemi mimarilerine de göz atmak isterseniz, El-Mustafa Camii, Şarm’daki ilk duraklarınızdan biri olmaya aday cazibe merkezlerinden biridir. Çarpıcı mimari yapısı ve eşi benzeri bulunmayan stili ile bu ibadet yeri, dış cepheleri kadar iç dekorasyon ve ayrıntıları ile de başlı başına bir şaheserdir.

Muazzam bir mermer cepheye sahip olan yapı, Selimiye ve Ayasofya camilerinde de görebileceğiniz çoklu kubbe tasarımı ve ihtişamlı ikiz minareleri ile oldukça dikkat çekicidir. Kuzey ve güney tarafından dik bir açı ile bakıldığında tek ve devasa bir kubbeye sahipmiş gibi görünen yapı, ana kubbesinin küçük ve orta ölçekteki yan kubbeler ile desteklenmesi ile harikulade bir görünüm oluşturmaktadır. Mısır’daki en iyi cami tasarımlarına aday olabilecek özellikler barındıran El-Mustafa Cami, adeta Şarm El-Şeyh’in plaj ve kumdan ibaret olmadığının bir göstergesi gibidir.

Cennet Katedrali

WiLL

İslami eserleri gördükten sonra, Hristiyan inancına sahip kişilerce kutsal sayılan bir diğer dini yapı olan Cennet Katedrali’ne de uğrayabilirsiniz. İç cephelerinde yer alan ve kutsal kitap İncil’de geçen Göç ve Yaratılış freskoları ile 2010 yılında dünyanın en iyi 10 kilisesinden biri olmayı başarmış katedral, Şarm’daki en yeni ve Mısır’ın eski halkına ait Kıpti eserler arasındadır.

Yapımı 2 yıl süren devasa katedral, iç cephelerindeki freskolarının yanı sıra, ana kubbesinin tavanında yer alan Aziz John ve Apokalipto resmiyle de görülmeye değerdir. Yukarıda bahsettiğimiz El-Mustafa Camisi’ne oldukça yakın bir konumda yer alan katedrale ulaşmak için Hay el Noor bölgesine doğru gitmeniz gerekecektir.

Star Gazer Gecesi

newdawntours/a>

Doğu çölünün ortasında, Şarm El-Şeyh merkezine yaklaşık 30 dk’lık bir uzaklıkta yer alan yıldız gözlem bölgesi, her yaştan insanın merakını uyandıran ve eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz bir destinasyondur. Yaz aylarında, havanın en parlak ve açık olduğu dönemde tercih etmenizi önerdiğimiz Star Gazer, gün battıktan sonra akşam yemeği ile başlayan ve Samanyolu galaksisinin muazzam yıldızlarına teleskop ve çıplak gözle bakma seansları ile devam eden bir aktivitedir.

Mum ışığında kurulan çadırlar ve minderli oturma alanları sayesinde, oldukça rahat bir ortama sahip olan bölge, rehberlerin anlatımı eşliğinde uçsuz bucaksız yıldız topluluklarına bakabileceğiniz bir alandır. Mükemmel teknolojilere sahip teleskoplar sayesinde, daha rahat bir gözlem gerçekleştirebilirsiniz.

Naama Koyu

WomEOS

Şarm El-Şeyh’in tatil hayatının adeta bir merkez üssü olan Naama Koyu, sahip olduğu bembeyaz kumlu plajları ve devasa palmiye ağaçları ile, tropikal bir görünüme sahip ve panoramik görüntülerin görülebildiği bir cennet gibidir.

Bölgedeki kıyı şeridi ve yol, sadece yayalar tarafından kullanılabildiği için çocuklarınız ve sevdikleriniz ile birlikte rahat rahat gezme fırsatı sunr. Mısır’ın en iyi plajlarından bir çoğuna ev sahipliği yapan koy, sıcak yaz günlerinde güneş banyosu yapmak isteyen tatilseverlerin ilk tercihlerinden biri olmayı hakediyor.

Sahil kıyısındaki kafe, restoran ve eğlence mekanları ile gece-gündüz vakit geçirebileceğiniz Naama, çevresindeki bir dizi lüks tatil köyü ile de, konaklama imkanları arasında kendini belli etmektedir. Sayısız hediyelik eşya dükkanı barındıran kıyı şeridi, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz imkanlar sunmaktadır.

Jolanda Resifi

Matt Kieffer

1980’li yıllarda, çevrede keşfe çıkan bazı dalgıçlar tarafından bulunan ve Kıbrıs’a ait bir yük gemisi olan Jolanda’dan geriye kalan parçalardan yola çıkılarak ulaşılan resif bölgesi, Kızıldeniz’in kuzey taraflarındaki en popüler noktalardan biridir.

Şarm’ın gözbebeği mahiyetindeki Ras Muhammed Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Jolanda, orta büyüklükteki köpekbalıklarının yer aldığı ancak profesyonel dalgıçlar eşliğinde korunaklı olarak yapabileceğiniz dalış aktiviteleri barındırmaktadır. Aynı zamanda, Jolando gemisinden geriye kalan tarihi kalıntılar arasında dolaşan yüzlerce balığı ve mercan resiflerini de görebilirsiniz. Buraya kadar gelmiş iken, Ras Muhammed Milli Parkı’nı da gezmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ras Um Sid Plajı ve Resifi

Midoo Yassin

Kentteki deniz feneri yakınlarında bulunan ve belki de en iyi plajı olarak kabul edilen Ras Um Sid, sahip olduğu mercan resifleri ve harikulade sahili ile bilinmektedir. Palmiye ağaçlarının ve sıcak havanın hüküm sürdüğü yaz aylarında ziyaret etmenizi önerdiğimiz plaj, dalış yaparak mercan kayalıklarını keşfedebilme imkanı sunan bölgelere sahiptir. İlk kez dalış yapacaklar için de mükemmel bir tercih olacaktır. Sayısız renkli balıkların arasında dolaştıktan sonra, çevrede bulunan restoranlar ve güzel bahçelere gidebilir ve dilediğinizde eğlenmeye devam edebilirsiniz.

Köpekbalığı Koyu

Remon Akram

Şarm El-Şeyh’in en popüler ve lüks otellerinin yer aldığı tatil beldeleri bölgesi Naama Körfezi kıyısında bulunmaktadır. İncecik kumu ve yaz aylarında oluşan kalabalık ile bir çok Avrupalı’nın tercih yeri olmaktadır. Huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz bölge, aynı zamanda heyecan arayanlar için de bazı özellikler barındırmaktadır.

Şarm’ın 7 km kuzey tarafında yer alan koy, muhteşem manzaraları ve günbatımı noktaları ile bilinir. Bölgedeki bir diğer dikkat çekici yer ise, Soho Meydanı’dır. Yaz aylarında bir çok konser ve etkinliğin düzenlendiği meydan, beldelerdeki otellerde kalan yabancı turistlerin alışveriş ve gezi planları için vazgeçilmez bir destinasyondur.

Jackson Resifi

Carol&Mike

Kızıldeniz’deki Tiran Boğazı, mercan resifleri ile ünlü bir bölgedir. Şarm El Şeyh ise, bu bölgelerin özellikle dalış severler için uygun yerler olduğunu göstermektedir. Büyük bir balık habitatına ev sahipliği yapan Jackson Resifi, en dikkat çekici özelliği olarak köpekbalıkları barındırmaktadır. Suudi Arabistan ile Sina Yarımadası’nın güney uç taraflarındaki bölge, aynı zamanda ünlü Lara gemi batığını da ev sahipliği yapmaktadır. Yük gemisi Lara’yı keşfederken, ekstra olarak dalış kursları da alabileceğiniz organizasyonlar mevcuttur.

Sharm Eski Pazarı

Kjell Jøran Hansen

Biraz da alışveriş yapmak istiyorsanız, Sharm al-Maya olarak bilinen ve geleneksel nargile ürünlerinden Sinbad teknesine, ince detaylı el yapımı oyulmuş ahşap ürünlerden Arap lambalarına kadar pek çok farklı ürün yelpazesine ev sahipliği yapan bir pazar yeridir. Sharm kurulduğundan bu yana, bu bölge şehiriçi ticaretin merkezi olmayı başarmıştır.

Souq, çarşı bölgesi anlamına gelen bir kelimedir. Old Souq olarak bulabileceğiniz Eski Pazar, göz atmak isteyebileceğiniz binlerce çeşitteki geleneksel ve yöresel yiyecek-içecek ve hatta giyecek ürünlerinin pazarlandığı klasik bir Arap pazarıdır. Ucuz ve bir o kadar da lezzetli yemekler sunan restoranların yanı sıra, son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler bir hale gelen nargile salonları da uğrayabileceğiniz alternatifler arasında yer alır. Yaz aylarında, özellikle akşam ve gece saatlerinde uğramanızı öneririz. Zira, gündüz sıcakları bunaltıcı olabilecek derecelere ulaşmaktadır.

Thomas Resifi

Txokolarte

Büyük bir balık habitatına ve yumuşak mercan resiflerine ev sahipliği yapan bölge, inanılmaz güzelliklere sahip sualtı manzaralarıyla ilgi çekmektedir. Tiran Boğazı’ndaki pek çok dalış bölgesinin en yoğun olanlarından biridir. Profesyonel ekipler yardımı ile, yüzme bilmiyorsanız dahi dalış yapabileceğiniz ve sualtının muhteşem güzelliklerini keşfedebileceğiniz Thomas Resifi, içerisinde barındırdığı balık türleriyle de oldukça popülerdir. Şarm El-Şeyh’teki tarihi yerlerden kaçıp kısa bir doğal güzellik molası vermek isterseniz, bu cazibe merkezi ilk tercihlerinizden olabilir.

Nabq Doğa Koruma Alanı

whitesharkegypt

Kent merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan ve sahip olduğu özellikler ile dünyadaki en güzel mangrov ormanına ev sahipliği yapan Nabq Koruma Alanı, Akabe Körfezi’nde yer alan ve Mısır’daki en büyük koruma alanıdır. Suudi Arabistan’ın Hamid kentinin tam karşısında yer alan bölge, yalnızca kumsalları ve kum tepeleri ile değil, aynı zamanda arak çalıları ve endemik bitki türleri ile de ünlüdür.

Bol miktarda kuş türünün yaşam alanına ev sahipliği yapan doğa koruma alanı, ceylanlar ve dağ keçilerinin de doğal ortamlarında yaşamını sürdürdüğü bir destinasyondur. Su sporları ile ilgilenen gezginler için kıyı şeridinde yer alan şnorkelle dalış aktiviteleri de mevcut olan bölgede, deneyimlemeniz gereken daha bir çok alternatif yer almaktadır. Şarm El-Şeyh tatilinizi noktalamadan önce, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Bahçe Resifi

Matt Kieffer

Diğer resif bölgelerine nazaran kıyı şeridine daha uzak bir noktada bulunan Bahçe Resifi, sahilden binebileceğiniz tekneler ile ulaşabileceğiniz bir diğer sualtı mercan kayalığıdır. Konum olarak Naama Körfezi’nin kuzey tarafında bulunur ve Uzak, Orta ve Yakın Bahçe olmak üzere 3 farklı dalış bölgesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şnorkel ve benzeri su sporları için de oldukça elverişli bir atmosfer barındıran Bahçe resifi, kelebek balığı, palyaço balığı ve daha pek çok şaşırtıcı balık türünün yaşadığı yerdir. En kısa sürede ulaşabileceğiniz ve en popüler olan Yakın Bahçe bölümüne turlar aracılığı ile gidebilir ve özellikle yaz aylarında tertemiz su içerisinde hem rahatlayıp hem de farklı bir dünyaya bakış atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here