Taba’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Sina Yarımadası’nın İsrail sınırında, karşısında Suudi Arabistan bulunan bir kıyıda yer alan Taba, genel olarak yerel turistler arasında popüler olan bir sahil kentidir. Yahudiler, Suudiler ve Mısırlılar tarafından oldukça büyük beğeni kazanmış Taba, diğer turistik bölgelere nazaran daha küçük bir yerleşim yeri olduğu için fazla kalabalık bir kent değildir.

Uluslararası alanda da tanınan Taba, sahip olduğu mükemmel sahil şeridi, tarihi bölgeleri ve Kızıldeniz’in sunduğu muhtelem görüntüler ile kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir kenttir. Çevresini keşfetmek için bir araç kiralamanızı öneririz. Gezi rehberimiz, Taba ve çevresinde görülmeye değer ünlü yerler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Çölün ve suyun bir arada olduğu ve Sina’daki en huzurlu ve sakin turizm kentlerinden biri olan Taba, Mısır ziyaretinizde ilk sıralara koymanız gereken bir şehirdir.

Gezilecek Yerler

Sina Çölü

Gabriel Jaquemet

Bir çok gezginin Mısır’ı ziyaret etme sebeplerinden biri çöl yaşamını görmektir. Taba, Sina Çölü’ne oldukça yakın bir konumda yer aldığı için, bu zevki tatmak isteyen onbirlerce turistin tercih yeri olmaktadır. Bir yanında deniz diğer yanında çölün yer aldığı Taba merkezinden kısa bir mesafe katederek ulaşabileceğiniz Sina Çölü, dünyanın neredeyse hiçbir yerinde göremeyeceğiniz uçsuz manzaralara ve keskin görüntülere ev sahipliği yapan bir doğa harikasıdır.

Çöl safarileri yapan araçlar veya daha klasik bir yol olan develer ile seyahat edebileceğinzi çölde gün batımları seyretmek oldukça yaygın bir aktivitedir. Bölgeyi daha iyi tanıyan Bedeviler ile birlikte de rahat bir gezinti yapabilirsiniz. Kameranızı yanınıza almayı ve bölgenin en çok rağbet gören ziyaret merkezlerinden biri olan Sina Dağı’na çıkmayı unutmamalısınız. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında gitmenizi öneririz. Bu dönemde havalar çok sıcak olmuyor. Dolayısı ile rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Yazın gitmeyi tercih ederseniz, gündüz deniz kenarında rahatlarken akşam üzeri Sina Çölü’ne doğru yolculuk yapabilirsiniz.

Sualtı Dünyası

Jana Michalcova

Kısa bir haftasonu ziyareti veya aileleri ile birlikte eğlenmeye gelen İsrailliler tarafından oldukça beğenilen bir yer olan Taba, tüplü dalış ve sualtı maceraları için mükemmel yerlere sahiptir. Etkileyici balık toplulukları, mercan resifleri ve daha pek çok sualtı unsuru ile sahil şeridinde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Bölgedeki en iyi turlardan bir kaçını düzenleyen Red Sea Waterworld veya diğer acenteleri tercih edebilir ve çok çeşitli su aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

Kızıldeniz ve Akaba Körfezi, Taba’ya hayat veren en önemli etkenlerden biridir. Kentte tercih edebileceğiniz bir diğer aktivite ise, tekne turlarıdır. Sabah saatlerinde başlayıp öğleden sonra döndüğünüz turlarda, çevrenin tadını çıkarabilir ve yaz aylari ise rahat bir şekilde denizde yüzebilirsiniz.

Renkli Kanyon

Jürgen Kosiol

Dünya, milyonlarca yıldır dönüyor ve zaman geçtikçe çevrede değişimler meydana getiriyor. Taba sınırları içerisinde yer alan ve Sina Yarımadası’nın en ilginç doğal oluşumlarından biri olan Renkli Kanyon, yılların verdiği birikimler sonucunda üst üste binmiş farklı renklerdeki kayalardan oluşuyor.

Amerika’daki Grand Canyon’a benzeyen görünümüyle dikkat çeken kanyon, yürüyüşçüler ve doğa meraklıları için vazgeçilmez bir gezi noktasıdır. Aynı zamanda, tırmanışçılar ve fotoğraf meraklıları için de oldukça popülerdir. Sabahın erken saatlerinde varıp akşam günbatımına kadar kalabileceğiniz güzellikler barındıran Renkli Kanyon’a, Taba merkezindeki çoğu otel ve acentenin düzenlediği yürüyüş ve trekking turları ile varabilirsiniz. Bu bölge, sizlere pek çok anı bırakacak özellikler taşımaktadır.

Akabe Körfezi

Ricky Coronel

Sina’nın en kuzey kısmı olan ve İsrail ile sınırları bulunan Taba, Akabe Körfezi kıyısındaki konumuyla bir çok turistin ilgisini çeker. Körfez, bir çok lüks otelin ve plajın yer aldığı ve mükemmel dalış noktalarının bulunduğu bir koldur. Parasailing, rüzgar sörfü ve daha pek çok su aktivitesini rahatça yapabileceğiniz Akabe üzerinde tekne turlarına da katılabilirsiniz. Yaz döneminde artan kalabalıkların kaçış noktası olan bir çok özel ve halk plajı sayesinde, tatilinizi daha ferah yerlerde geçirebilirsiniz.

İsrail, Suudi Arabistan ve körfeze yakın Afrika ülkeleri ile önemli bir ticaret bağı oluşturduğu için, Akabe Körfezi Taba’nın gözbebeğidir. Çok sayıda lagün ve resifin de bulunabildiği körfez, fazla derin olmayan bölgerinde ailenizle birlikte güzel zamanlar geçirebileceğiniz huzurlu ve sakin bir tatil fırsatı sunmaktadır. Şehrin körfeze bakan kıyı şeridinde yer alan restoran ve eğlence mekanları ise, akşam saatlerinizi değerlendirebileceğiniz yerlerdir. Körfezin marina bölgesinden kiralayabileceğiniz sürat tekneleri, yatlar ve diğer türdeki ulaşım araçlarının rahat bir şekilde kiralanabileceğini unutmamalsınız.

Zaman Kalesi

abdarahman

Sina Yarımadası’nın doğu tarafında, Akabe Körfezi’ne bakan bu etkileyici kale, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere dört ülkenin panoramik ve dağlık manzarasını sunan bir konumda yer alıyor. Zaman Kalesi, İsrail’in Eliyat kentinin 40 km güneyinde, Taba’daki Naqb havaalanına sadece 50 km mesafede yer almaktadır.

Tam bölge ise Kudüs’le Aziz Catherine Manastırı’nı bağlayan antik yol üzerindeki bir dönüm noktasıdır. Günümüze kale, Kızıldeniz’in muhteşem manzarasına sahip bir restorandır. Çok çeşitli yemekler sunulmakta ve beklendiği gibi çoğu deniz mahsullerinden oluşmaktadır. Tercih ettiğiniz manzaraya bağlı olarak hem öğle hem de akşam yemeği için uygundur. Burada yemek yapmayı planlamıyor olsanız bile, denizin sakinleştirici dalgalarını dinleyebilir ve bir ya da iki günün tadını çıkarabilirsiniz.

Dahab ATV Safari

dahabsafari

Mısır’da çöle yakın bir şehirde iseniz, ki bu çok zor bir durum değildir, kesinlikle yapmanızı önerdiğimiz bir kaç aktivite var. Bu listenin başına ise ATV turlarını koymak mümkün. Dahab, Taba’ya oldukça yakın bir çöl bölgesidir. ATV turları düzenleyen firmalardan bir safari turuna katılabilir ve çevrenizdeki harika manzaralar ile en az 1 saatlik keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle arkadaş grupları için mükemmel bir seçim olacaktır. Tur operatörlerinin akrobatik ATV hareketleriyle heyecanlanabileceğiniz ve etrafınzdaki kahverengi tepe manzaralarını görebileceğiniz Dahab’ı, yapılacaklar listenize koymanızı tavsiye ederiz.

Fiyort Koyu

Taba merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunan ve dinlendirici, huzur verici ve bir o kadar da mükemmel manzaralara sahip olan Fiyort Koyu’nu gezilecek yerler listenize koymayı unutmamalısınız. Gelen tüm ziyaretçileri etkileyen özellikler barındıran koy, kentin kuzeybatı yönünde bulunmaktadır. Ana yol üzerinden içeriye yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Deniz meraklıları için bulunmaz bir güzelliktedir. Üstelik, Taba’dan koya doğru gittiğiniz yol üzerinde bulunan alışveriş merkezlerinden farklı ürünler satın alabilir veya şık restoranlarda sabah, öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Wishwashi Kanyonu

passant.ehab

Taba, kanyonları ile de ünlü olan bir yerleşim yeridir. Yürüyüşseverleri ve fotoğraf meraklılarını büyüleyen bir yer olan Wishwashi Kanyonu, sahip olduğu patikalar ve bu patikaların sonunda yer alan deniz ile, adeta bir geçiş hissiyatı vermektedir. Sabahın erken saatlerinde keşfetmenizi öneririz. Zira, yaz-kış farketmeksizin oldukça sıcak olan bu bölge, sizleri bu konuda zorlayabilir. Hareket kabiliyetinde sorun yaşayan ve özellikle yaşlı kimselere önermek yanlış olacaktır. Dik yamaçlardan ve kayalık bölgelerden geçeceğinizi unutmamalısınız. Yanınıza su ve atıştırmalık şeyler almanızı öneririz.

Kanyon, dünya çapında bilinen bir yerdir. Ünlü yürüyüşçüler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Windows 7 işletim sisteminde kullanılan ve bir çoğumuzun hatırladığı o meşhur pürüzsüz kaya fotoğrafının çekildiği Arada Kanyonu’na benzer görünümler, burada da mevcuttur.

Firavun Adası – Salah El Din Kalesi

Windows Of Egypt Tours

Sadece tarihi ile değil, aynı zamanda bulunduğu konum ve bu konumun sunduğu muazzam manzaralar ile Salah El Din Kalesi, Firavun Adası’nda bulunan ve ulaşabilmenin tek yolu bir tekne kullanmaktan geçen özel bir bölgedir. Halka açıktır ve Taba merkezinde bulabileceğiniz günübirlik turlar ile rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Şnorkelle yüzme, dalış ve diğer su aktivitelerinin yanı sıra, adada bulunan doğal habitatı görebilir ve özellikle sualtında yer alan muazzam görüntüleri fotoğraflayabilirsiniz. 360 derecelik bir deniz manzarasına sahip olan kale, geçmişte pek çok savaşta önemli roller üstlenmiştir. Kıyılarında yer alan yürüyüş yollarını kullanarak kaleyi turlayabileceğinizi unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here