Bodrum’da tatilciler için alışveriş keyfi bir başkadır. İstanbul ve diğer büyük şehirlerdeki her markayı Bodrum’da bulmanız mümkün. Bodrum, özellikleri el sanatları ve el emeği hediyelik eşyaları ile ünlü bir tatil beldesidir. Deri giysilerden Bodrum’a özel dokumalara, nazar boncuklarından gümüş takılara, iğne oyalar dekoratif eşyalara kadar pek çok hediyelik eşya ve el sanatlarını Bodrum çarşısında bulabilirsiniz.

Bodrum’un en popüler alışveriş ürünleri arasında sandaletler, el sanatı ürünleri, Milas’ın ünlü kumaş eşyaları ve daha bir çok farklı yerel ürün sayabiliriz. Bodrum’um usta ellerinde şekillenen Bodrum işi deri sandaletler dünya çapında bir üne sahiptir. Ayrıca denizden çıkartılan çeşitli renklerde ve güzellikte deniz kabukları ve Bodrum’un meşhur süngerleri Bodrum’u en güzel anlatan hediyelerdendir.

Ayrıca, Bodrum merkezi ve çevre beldelerinde kurulan yöresel pazarlarda Ege’ye özgü sebze, meyve ve otlardan ev eşyası ve hediyeliklere kadar pek çok ürün bulmak mümkündür. Özellikle yüzde yüz el dokuması Milas kumaşları ve bu kumaşlardan imal edilmiş örtü ve perdeler, el boyaması batik işi giysiler ve dekoratif dokumalar görülmeye değer. Tatilcilerin Bodrum ve çevresinde haftalık olarak kurulan bu pazarlara da uğraması tavsiye edilir.

Bodrum ve çevresinde kurulan pazarlar arasında Pazartesi günleri Güvercinlik Pazarı, Salı günleri Bodrum Pazarı (kumaş ve giyim), Çarşamba günleri Gümüşlük ve Ortakent Pazarı Perşembe günleri Bodrum (yiyecek) ve Yalıkavak Pazarı, Cuma günleri Bodrum (yiyecek) ve Bitez Pazarı, Cumartesi günleri Turgutreis Pazarı (yiyecek ve giyim) ve Pazar günleri Mumcular ve Gümbet Pazarı en ünlü ve en çok ürün çeşidine sahip olanlardır. Tatiliniz bitmeye yakın veya hemen öncesinde, bu pazarlardan birine mutlaka uğramalı ve yöreye ait bir ürünü satın almalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here