Dalaman Gezilecek Noktalar Nelerdir

Dalaman; Muğla’ya bağlı bir ilçedir ve Muğla il merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dalaman içinde bulunan havaalanından dolayı gayet gelişmiş bir ilçedir. Yıl boyunca hava nemli, bir o kadar da sıcaktır. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında asfalt eriten bir sıcaklık söz konusudur. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri de hava durumudur. Bodrum’dan sonraki en popüler Muğla ilçesi konumunda yer alan Dalaman sahip olduğu tabi ve beşeri güzellikler ile , siz tatilseverleri bekliyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında tatil yapıp da yolu Dalaman’a düşmeyen azdır. Öyle bir yerdir ki Dalaman, bu bölgedeki her yere eşit mesafede, Muğla ve Antalya’nın her bölgesine ulaşım sağlanabilen bir ilçedir. Kendi muhteşem doğası ve tertemiz denizinin yanında, aynı zamanda da diğer tatil beldelerine bir geçiş noktasıdır.Yıl içerisindeki ortalama sıcaklık 18 derecelerde seyrederken , yaz aylarında kavurucu sıcaklar 45 derecelere kadar çıkmaktadır.

Gezilecek Yerler

Dalaman Çayı

erdogangumus1

Adrenalin tutkunlarının tercih ettikleri yerler listesinin başında gelen Dalaman Çayı, özellikle rafting sporu için uygun arazi koşulları ve iklim şartları sağlayan, doğa harikası bir yerdir. Akarsuyun debisi ve uygun arazilerin oluşu, bu sporu yapan sporcuların aradığı en önemli özelliklerdendir. Dalaman ilçe sınırları içerisinde yer alan bu çayı, sadece rafting için değil mükemmel bir doğa gezisi için de ziyaret etmenizi öneririz.

Sarsala Koyu

hayalerdegezen

Dalaman ilçe merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Çam ağaçları ile çevrili olan Sarsıla Koyu doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Tekne ve yatların uğrak yeri olan Sarsıla Koyuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Muhteşem bir kumsala ve masmavi denize sahip olan Sarsıla Koyu görülmesi gereken yerlerdendir.

Tlos Antik Kenti

srplgumus

Dalaman, genel itibari ile doğal güzellikleri ile ünlü bir ilçe olmasına rağmen, ara yerlerinde pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Arkeoloji meraklısı iseniz, Tlos Antik Kenti, Dalaman tatiliniz sırasında gezilecek yerler listenize koymanız gereken mutlak yerlerdendir. Yaka Köyü sınırlarında yer alan antik kentte, eşi benzeri bulunmayan pek çok kral mezarı vardır ve görülmeye değer pek çok özelliğe sahip eserlerdir.

Günlüklü Koyu

lonelytrailrunner

Dalaman ilçe merkezine çok yakın bir mesafede yer alan Günlüklü Koyu, özellikle yaz aylarındaki sıcak havanın doğal bir çözümü olarak, ortalama su sıcaklığının altına seyir eden masmavi denizi ve yemyeşil doğasının verdiği bol oksijyeni ile, ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Doğa ile içiçe bir tatil planı yapıyorsanız, Günlüklü Koyu’nda yer alan ormanlık arazinin içerisinde pek çok bungalov ve şirin pansiyon bulabilirsiniz. Ayrıca, tekne turu ve eğlence faaliyetlerinin de yaygın olduğunu söylemek gerekir. Yaz ve bahar aylarında, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir doğa harikasıdır.

Gökgemile Koyu

sevketk77

Yurdumuzun el değmemiş nadir yerlerinden biri olan Gökgemile, son yıllarda artan popülaritesi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmuş bir koydur. Denizin, doğanın ve tarihin bir arada görülebildiği konumu ve sahip olduğu benzersiz güzellikleri ile ziyaret etmeniz gereken bir Dalaman destinasyonudur. Fethiye’den kara ve deniz yolu ile bağlantı sağlanmış ve ulaşım buradan yapılmaktadır. Şehir stresinden arınmak ve kulağınızı sadece doğa ve deniz sesi ile doldurmak istiyorsanız, Gökgemile tam aradığınız yer.

Dalaman Tren İstasyonu

Komiktir tren yolu olmayan bir ilçede tren istasyonu var. Ziyaret etmeye değer mi tartışılır, ancak böyle bi merakınız var ise gidip görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here