Datça’nın Önemli Plajları Nerelerdir?

Hastanealtı Plajı

Hastanealtı Plajı

Adından da anlaşılabileceği gibi, Datça merkezinde bulunan devlet hastanesinin hemen yanında bulunan bu plaj, sahip olduğu temiz deniz suyu ile gelenlere harika zamanlar geçirme fırsatları sunan bir yerdir. Sahili dar, çakıl taşlı. Kuzey yönden esmekte olan rüzgarlı havalarda suyu diğer plajlara göre biraz soğuk oluyor. Yaz aylarında her geçen yıl biraz daha kalabalık oluyor, bunda ulaşımın kolay olmasının da rolü var. Hastanealtı plajında engelli arkadaşlarımız konulan rampalar sayesinde denize daha rahat ulaşabiliyorlar, bu yolun diğer kişiler tarafından kullanılmaması özellikle belirtiliyor.

Sevgi Yolu boyunca uzanan Hastanealtı plajı şezlong ve şemsiyelerin çok fazla olmadığı plajlardan biridir. Burada bulunan kumsala uzanıp güneşlenmeniz mümkün. Plajın başlangıç bölümünden başlayıp, sonuna kadar devam eden yerde bulunan sarı – kırmızı renkteki bayraklar sayesinde, mavi bayraklı plajın nerede bulunduğunu anlayabilirsiniz.

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı

Hastane önü plajından kıyı boyunca limana doğru yürürseniz Kumluk Plajı’na gelirsiniz, konum olarak plaj Kazım Yılmaz İlkokulunun yanından başlayarak Cumhuriyet Meydanına kadar devam eder. Adı üstünde sahili kum, sığ bir denizi var, yavaşça derinleşiyor, bu yüzden çocuklu aileler, yüzme bilmeyenler için de tercih edilen bir plaj. Hemen suya atlayıp yüzmek isteyenler sıkılabilir.

Plajın yanında Kumluk Yolu var, trafiğe kapalı, yol boyunca çok sayıda yeme-içme ve konaklama tesisi var. Plajın birçok yerinde bu tesislere ait şezlong, şemsiyeler sıralanmakta. Mavi Bayraklı plajlarımızdan olan kumluk plajında da belediyece sağlanan duş, kabin, can kurtaran gibi hizmetler var. Yaz aylarında kalabalık oluyor.

Taşlık Plajı

Taşlık Sahili

Datça Yat Limanı’ndan sahil boyunca yürüdüğünüzde Taşlık Plajı karşınıza çıkar. Plajı çakıl, kum karışımı, plajın yanından geçen Taşlık yolu trafiğe kapalı. Burada cafe, lokanta gibi işletmeler var, bunların şezlong ve şemsiyeleri plajda yer alıyor. Taşlık Plajı da mavi bayraklı plajlarımızdan, duş, kabin ve can kurtarma hizmeti var. Engelli vatandaşlarımız için rampalar bulunuyor.

Taşlık Plajının yanında Ilıca Gölet bulunmakta, göletten kaynayan kükürtlü suların faydalı olduğu söyleniyor, sular göletin duvarları arasındaki oyuktan hızla, gür bir biçimde denize doğru akıyor. Denizden çıkan birçok kişi bu suyun altında vücuduna masaj yaptırıyor, duş alıyor. Ilıca gölet ve çevresinde yeme – içme işletmeleri var.

Taşlık plajının bitişiğinde bir de Kent Park dediğimiz Datça’nın en büyük yeşil alanı bulunmakta. Parkta çocuklar için oyuncaklar, Yelken Cafe’de yiyecek ve içecek bulunuyor, şezlong ve şemsiyelerinden yararlanabiliyorsunuz. Kent parkta en sıcak havada bile serin bir hava oluyor, göletin üzerinden geçen kuzey rüzgarı klima etkisi yaratıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here