Fethiye’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Doğal güzellikleri, tarihi ve turistlik yerleri ile dikkat çeken Fethiye; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Fethiye ilçesi Muğla il merkezine 124 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Fethiye sıradan bir ilçe gibi değil modern bir şehir havasındadır. Turizmin önemli merkezlerinden olan Fethiye’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Ortalama yıllık sıcaklık değeri 18 santigrat derecedir. Kış aylarında soğuk – ılık arası bir hava var iken, bahar ve yaz aylarında 20 ile 40 derece arası bir sıcaklık söz konusudur. Geceleri, nemin fazla olmasından dolayı terlemeniz doğaldır. Ancak bu hava sağlık açısından olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

Gezilecek Yerler

Ölü Deniz

LightTours

İlçe merkezine sadece 11 km’lik bir mesafede bulunan bu eşsiz doğa harikası, televizyon ve gazetelerde resimlerini gördüğümüz Ölüdeniz, tertemiz suyu, kusursuz plajları ve muhteşem doğası ile görülmesi gereken yerler arasında başı çekmektedir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı, görmeniz gereken yerlerden sadece biridir. Yeşil ormanları ve yamaç paraşüt alanları ile, tatiliniz boyunca ayrılmak istemeyeceğiniz bir güzelliğe sahip bu parkta, ayrıca günübirlik olarak düzenlenen doğa yürüyüş turları ile de gidebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Oğuz Fırat

İlçe merkezine yaklaşık 50 km’lik bir uzaklıkta yer alan Saklıkent’e merkez otogarından bulabileceğiniz transfer hizmetleri ile rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük kanyonu olan Saklıkent yaklaşık 15 km uzunluğundadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan kanyon bir çoban tarafından bulunmuş ve bu doğal güzellik kayalar arasında saklı olduğu için Saklıkent adını almıştır.

Esen Çayının bir kolu olan Karaçay üzerinde yer alan Saklıkent Kanyonu doğal güzelliği ile büyülemektedir. Serin suları ile tercih edilen Saklıkent’te uzun ince tahta bir köprüden geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Adeta saklı bir cenneti andıran Saklıkent Kanyonu gezi planınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

Kelebekler Vadisi

FOVART

Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlanabilen bu doğa harikası yere, mutlaka uğramalısınız. Babadağı’nın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisinde 80’den fazla kelebek türü bulunmaktadır.

Çeşitli kelebeklere ev sahipliği yapan Kelebek Vadisi doğal sit analı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bu kelebek cennetinde 1 Mart ile 1 Kasım tarihleri arasında konaklamak mümkün. Doğa sevenlerin gözde yerlerinden olan Kelebek Vadisinde bu tarihler arasında çadır ve ağaç evlerde konaklayabilir ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Doğal tabiatı ve sessiz, huzurlu ortamı ile Kelebekler Vadisi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca Fethiye’de bulunan doğal güzelliğe sahip 12 Adalar ve Gemiler Adasına tekne ile ulaşıp, doğal güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti

arkeografi

Köklü bir geçmişe sahip Fethiye’de bulunan Telmessos Antik Kenti, sahip olduğu özel yerleri ve binlerce yıllık geçmişine ışık tutan tarihi kalıntıların bulunduğu önemli bir antik kenttir.

Fethiye ilçesinde yer alan ilk yerleşim yeri olan Telmessos Antik kentinden günümüze kadar ulaşan kaya mezarları ve 6000 kişilik Roma Döneminde inşa edilen Bizans Döneminde ise onarılan antik tiyatro bulunmaktadır.  Modern Fethiye ilçesine tarihi bir doku kazandıran Telmessos Antik Kenti görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Çalış Plaj Bölgesi

Life Property Management

Birçok plajın bir arada bulunduğu bu bölge, Fethiye ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Fethiye merkezine yürüme mesafesi olan Çalış Plajı  4 km uzunluğundaki kumsalı ile dikkat çekmektedir.

Plajda, eğlence ve konaklama tesisleri de bulunmakta ve bu sayede eğlenceli zamanlar geçirmeniz kolaylaşmaktadır. Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı 17 plajdan biri de burasıdır.  Ayrıca Çalış Plajı çeşitli su sporları yapma imkanı da sunmaktadır. Ayrıca Fethiye ilçesinde bulunan Karagözler Plajı ve Karataş Plajı’nı da tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here