Kavaklıdere’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kavaklıdere; Muğla iline bağlı bir ilçedir. Kavaklıdere ilçesi Muğla il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz kenarında bulunmamasından dolayı Muğla’nın diğer ilçelerine göre daha sakin ve sessiz bir ilçedir. Yaylaları ve tarihi yapıları ile dikkat çeken Kavaklıdere ilçesinde çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır.

Denize kıyısı olmayan bir konumda yer aldığı için Kavaklıdere’de hava sıcaklığı, nemin de düşük olmasından ötürü Muğla’nın diğer ilçelerine nispeten daha elverişli bahar ve yaz ayları havasına sahiptir. Kış aylarında sert iklim koşulları gözlenmemekle birlikte hava sıcaklığı ortalama 4-5 derecelerde seyir etmektedir. Yazın ise 35 dereceleri bulmaktadır.

Gezilecek Yerler

Bakırcılar Çarşısı

Arkeoloji Gezginleri

Bakır ve mermeri ile ünlü Kavaklıdere ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Yöre halkı tarafından yapılan bakır eşyaların satıldığı bakırcılar çarşısında bakırdan yapılmış çeşitli eşyalar satılmaktadır.

Bakır sanatkarlarının yapmış olduğu bakır işlemelerine yakından şahit olabilir ve bunlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca Kavaklıdere ilçesinde her yıl ağustos ayında mermer ve bakır festivali yapılmaktadır.

Hyllarima Antik Kenti

gokselertel

Kavaklıdere ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Derebağ Köyü yakınlarında yer almaktadır. Karyalılar Dönemi’nde kurulan antik kentin kalıntıları geniş bir alana yayılmıştır.

Hyllarima Antik Kentinde yer alan Roma Dönemine ait 1200 seyirci kapasiteli antik tiyatro, şehrin çevresinde bulunan surlar, kapılar ve kaya mezarları günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle tarih meraklıların dikkatini çekecek bu antik tiyatroyu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Menteşe Beldesi

Arkeoloji Gezginleri

Kavaklıdere ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Kocaçay’ın aktığı vadinin eteklerine kurulan Menteşe Beldesi bir yörük yerleşimidir. Yeşil ormanlar ile çevrili Menteşe Beldesi serin havasından dolayı yaz aylarında en çok tercih edilen yerlerdendir. Ayrıca Menteşe Beldesinde tarihi evleri de görebilirsiniz.

Yerküpe Yaylası ve Mağarası

Arkeoloji Gezginleri

Kavaklıdere ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Asırlık çınar ağaçları, kaynak suları, geniş çayırlıkları, çağlayanı ve mağarası ile dikkat çeken Yerküpe Yaylası görülmesi gereken yerlerdendir. Serin ve temiz havası ile bölgenin en çok tercih edilen Yerküpe Yaylasında her yıl yaz aylarında çeşitli festivaller, şenlikler ve konserler düzenlenmektedir. Ayrıca Yerküpe Yaylasının hemen girişinde 100 metre uzunluğunda, tek galerili bir mağara bulunmaktadır.

Ziyarete açık olan mağara sarkıtları, dikitleri, damla taşları ve küçük su havuzları ile dikkat çekmektedir. Yerküpe Mağarasının üst kısmı piknik ve dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Mağaranın harika doğasını gezdikten sonra üst kısmında bulunan yeşil alanda piknik yapabilirsiniz.

Kavaklıdere’de Gece Hayatı

Kavaklıdere’de gece hayatı, çevresinde bulundan Bodrum, Fethiye gibi yerlerin etkisinden dolayı, daha sessiz ve sakin geçmektedir. Küçük çaplı gece mekanları ve az sayıda açık olan dükkanlar ilçeyi gezmeye gelen turistlerin hizmetindedir.

Kavaklıdere’de Alışveriş

Arkeoloji Gezginleri

Bakır ve mermeri ile ünlü Kavaklıdere ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Yöre halkı tarafından yapılan bakır eşyaların satıldığı bakırcılar çarşısında bakırdan yapılmış çeşitli eşyalar satılmaktadır. Bakır sanatkarlarının yapmış olduğu bakır işlemelerine yakından şahit olabilir ve bunlardan satın alabilirsiniz.

Kavaklıdere Festivalleri

Kavaklıdere ilçesinde her yıl Ağustos ayında mermer ve bakır festivali yapılmaktadır.

Kavaklıdere’de Ulaşım

Muğla

Küçük bir yerleşime sahip olmasından ötürü Kavaklıdere’de şehiriçi ulaşım dolmuşlar ve taksilerle sağlanmaktadır. Ancak, en iyi ulaşım türünün şahsi veya kiralık araç ile sağlanabileceğini unutmamak gerekir.

Kavaklıdere’ye Nasıl Gidilir ?

İzmir-Aydın istikametinden yatağan ilçesinden önce sola dönüş yapılarak 26km sonra ilçe merkezine ulaşılabilir. Muğla – Yatağan istikametinden yatağanı 5 km geçtikten sonra sağa dönüş yaparak ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

  • Bodrum – Milas Havalimanı’na uzaklık : 75km.
  • Dalaman Havalimanı’na uzaklık : 130km.
  • Muğla il merkezine Uzaklık :55 km.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here