Muğla’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Muğla, daha çok yaz turizmi ile bilinmektedir. Ama tarihi yapılar da azımsanamayacak derecede çoktur. Buraya yaz tatilinde gelip en az bir hafta ile on gün güzel bir gezi veya tatil yapabilirsiniz. Özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçeleri görülmeye değer yerlerdir.

İl merkezinde, diğer yerlere nazaran daha az gezilecek yer bulunmakla beraber, Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok tarihi yer mevcuttur. Denize kıyı olmadığından dolayı, nem oranının düşük olması ve hava sıcaklığının kış aylarında eksilere nadiren düşmesinden ötürü, yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz.

Yaz aylarında Bodrum ve Marmaris gibi ilçelerin, yurdun dört bir yanından gelen yerli, Avrupa’nında genellikle kuzey kesimlerinden gelen yabancı turistler ile dolup taştığı dönemlerde gelmek isteyen herkes, sıcaklıkların ciddi derecelerde yüksek olduğunu unutmamalıdır. Bu durumu göz önünde bulundurarak, konaklama yerinizin iyi bir klima sistemine sahip olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ahşap mimarisi ile dikkat çekici bir güzelliğe sahip Konakaltı Hanı, Osmanlı dönemindeki görkemini halen koruyabilen Kurşunlu Camii, beyaz ve turkuaz renklerinin cümbüş oluşturduğu Şeyh Camii vb yerler, Muğla merkezinde gezilecek – görülecek tarihi yapılar arasındadır.

Muğla Müzesi ve Muğla Evleri gibi tarihin bizlere bıraktığı eşsiz değerleri barındıran bir çok yapısı ile de dikkat çeken Muğla’da, denize kıyısı olmadığı için doğal güzellikler ve plajlardan bahsetmek zor diyebiliriz. Ancak yakınlarında bulunan Güllük ve Güvercinlik gibi küçük yerleşim yerlerinde bulabileceğiniz yerler mevcuttur. Ancak Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi ilçelerinde hem doğal, hem tarihi hem de sanatsal bir çok değer bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Kurşunlu Camii

Wikipedia

Muğla kent merkezinde bulunan Kurşunlu Camii, 1493 yıllında Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in isteğiyle İnşa edilmiştir. Muğla kent merkezinde bulunan bu cami, 15. yüzyıl Osmanlı dönemine klasik Osmanlı mimarisi özelliği taşır. İlk inşa edildiğinde medrese olarak hizmet vermiştir. Daha sonra cami olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Bu caminin diğer camilerden ayıran en önemli özelliği 1853 yılında gördüğü tamir sırasında kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır. İsmi de buradan gelmektedir. Yarım asırdır birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Cami içindeki süslemeler oldukça dikkat çekicidir.

Muğla Müzesi

SE-TEC

Muğla kent merkezinde bulunan Muğla Müzesi, 1994 yıllında müze olarak hizmete açılmıştır. Müze Binası, yapı olarak eski bir cezaevi binası seçilmiş ve restorasyonundan sonra müze olarak hizmete açılmıştır.

Muğla Müzesi 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Bu bölümleri kısaca ele almak istiyorum. Şöyle ki; Doğa tarihi bölümünde 1992 yıllında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılarda yaklaşık 8-9 milyon yıl öncesine ait 3 bitki fosili bulunmuştur. Bu bölümde çok eski döneme ait hayvan ve bitki fosili sergilenmektedir. Bu nedenle Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.

Arkeoloji bölümünde Muğla ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Özellikle Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kentinde çok sayıda kalıntı sergilenmektedir.

Son olarak Etnografya bölümünde ise, Muğla yöresine ait giyim -kuşam ve günlük kullanım eşyaları sergilenmektedir. Kısaca Muğla ilimizin tarihi, kültürü, gelenek ve göreneklerini daha yakında tanımak isterseniz bu müzeye mutlaka uğramalısınız.

Günlüklü Koyu

Gezilmesi Gereken Yerler

İsmini Günlük ağaçlarında alan bu koy gezilip görülmeye değer bir yerdir. Özellikle gün doğumu ve gün batımında bu harika ağaç kokularını içinize çekip ciğerlerinize bayram edebilirsiniz.

Bu muazzam koyda; orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için bulunmaz harika bir yerdir. Burada piknik yapıp, hamaklarda uzanıp güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. 500 metrelik sahilinde ince kumların üzerinde yürüyüp denize girebilirsiniz. Burada yüzme bilmeyenler içinde oldukça ideal bir yerdir. Çünkü 10 metre kadar denizin içine girdiğinizde derinleşmediğini fark edeceksiniz. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

İztuzu Plajı

Gezilmesi Gereken Yerler

Plaj 5400 metre uzunluğuna sahiptir ve burada caretta caretta türü kaplumbağalar yaşamaktadır. İztuzu Plajı ülkemizde doğal halini korumuş nadir plajlar arasında yer almaktadır.

İztuzu plajında hem tatlı suya sahip gölet hem de deniz bulunmaktadır. Masmavi şeffaf bir denize, altın sarısı incecik kumlara sahip olan İztuzu plajında sevdikleriniz ile güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Hafsa Sultan Kervansarayı

TOURMAG

Marmaris Kalesinin yakınında yer almaktadır. Hafsa Sultan Kervansarayı 1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından annesi Hafsa Sultan adına inşa ettirilmiştir.

Üstü kemer ile örtülü, 7 küçük ve bir büyük odadan oluşan kervansaray Osmanlı eserlerinin en gözde yerlerindendir. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı hediyelik eşyalar satan dükkanlara ve kafe ile barlara ev sahipliği yapmaktadır.

Ölüdeniz

TRT Avaz

İlçe merkezine sadece 11 km’lik bir mesafede bulunan bu eşsiz doğa harikası, televizyon ve gazetelerde resimlerini gördüğümüz Ölüdeniz, tertemiz suyu, kusursuz plajları ve muhteşem doğası ile görülmesi gereken yerler arasında başı çekmektedir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı, görmeniz gereken yerlerden sadece biridir. Yeşil ormanları ve yamaç paraşüt alanları ile, tatiliniz boyunca ayrılmak istemeyeceğiniz bir güzelliğe sahip bu parkta, ayrıca günübirlik olarak düzenlenen doğa yürüyüş turları ile de gidebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Wikimedia

Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlanabilen bu doğa harikası yere, mutlaka uğramalısınız. Babadağı’nın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisinde 80’den fazla kelebek türü bulunmaktadır.

Çeşitli kelebeklere ev sahipliği yapan Kelebek Vadisi doğal sit analı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bu kelebek cennetinde 1 mart ile 1 kasım tarihleri arasında konaklamak mümkün. Doğa sevenlerin gözde yerlerinden olan Kelebek Vadisinde bu tarihler arasında çadır ve ağaç evlerde konaklayabilir ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Doğal tabiatı ve sessiz, huzurlu ortamı ile Kelebekler Vadisi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca Fethiye’de bulunan doğal güzelliğe sahip 12 Adalar ve Gemiler Adasına tekne ile ulaşıp, doğal güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Antik Tiyatro

Wikimedia

Bodrum’dan Gümbet yoluna girdikten sonra, 1 km sonra yolun hemen sağ tarafında göreceğiniz bu muhteşem eser MÖ 337 yılında inşa edilmiştir. Kral Satrap Mozolus, yaşadağı dönemin hem bir kralı, hem de bir mimarı niteliğinde imiş.

Bu antik tiyatro, geçirdiği bir çok yıkıcı depreme, yağmalamalara ve bir çok zarar verici olaya şahit olmuş olsa da günümüzde Bodrum’un en ünlü konserlerinin ve yaz ayı konferanslarının düzenlendiği bir tiyatro olarak görevine devam etmektedir. Manzarası karşısında büyüleneceğiniz bu antik tiyatroyu ziyaret etmeden ve oturma alanlarının en üst bölümüne çıkıp tarihin derin sayfalarına bakmadan tatilinizi bitirmemelisiniz.

Zeki Müren Müzesi

Aydın 24 Haber

Türk Sanat Müziğinin unutulmayan sanatçısı Zeki Müren’in Bardakçı Koyunda bulunan evi vefatından sonra ünlü sanatçının anısına müzeye çevrilmiştir. Her yıl binlerce turist alan Zeki Müren Müzesi iki katlı olup her katında ünlü sanatçıya ait anılar bulunmaktadır.

Evin içinde Zeki Müren’e ait kostümleri, ödülleri ve fotoğrafları sergilenmektedir. Bahçesinde ise sanatçıya ait arabası ve sanatçının heykeli bulunmaktadır.

Herakleia Antik Kenti

Gezmeye Gidiyoruz

Köklü bir geçmişe sahip Milas ilçesinde çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemli antik kentlerden biri Herakleia Antik Kentidir. Herakleia Antik Kenti Bafa Gölü bitiminde Çamiçi Köyü yakınlarında yer almaktadır. Geçmişi M.Ö. 7 yüzyıllara dayanan bu antik kent liman kenti olarak kullanılmıştır.

Helenistik ve Roma Döneminde kullanılan antik kentin ön tarafında bulunan Bafa Gölü ve arkasında yer alan Beşparmak dağları ile harika bir görüntü oluşturmaktadır.Bizans Döneminde kutsal alan olarak kabul edilen antik kentte çok önemli tarihi yapılar bulunmaktadır.

Bu antik kentte bulunan Athena Tapınağı, surlar, Agora, mezarlar, Yediler Manastırı, Bouleterion, Endiymion Tapınağı ve adalarda kilise ile manastır kalıntıları günümüze kadar sağlam olarak ulaşan eserlerdendir. Bu eserler içerisinde en önemlisi hiç şüphesiz Athena Tapınağıdır.

Milas Athena Tapınağı

ERKMEN SENAN

Herakleia Antik Kentinde yer almaktadır. Bir kaya üzerine kurulan Athena Tapınağı Helenistik Dönemde 3. Yüzyılda Dor düzenine uygun olarak inşa edilmiştir. Antik kentin baş tanrıçası adına inşa edilen Athena Tapınağı tarihi yapısı ile dikkat çekmektedir.

Milas gezinizde Athena Tapınağı ve Herakleia Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Milas ilçesinde yer alan Keramos Antik Kenti, Bargylia Antik Kenti,Iassos Antik Kenti,Euromos Antik Kenti ve Labranda Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

Muğla’da Ne Yapılır?

Muğla denilince akla gelen ilk şeyler, güzel hava ve tatil yapmaktır. Özellikle Bodrum, Fethiye, Datça ve Marmaris gibi ender güzelliklere sahip ilçeleri ve Kelebekler Vadisi, Bodrum Kalesi ve Kleopatra Plajı gibi doğal ve tarihi güzellikleri ile Ege’nin en dikkat çekici ilidir.

Eşsiz manzaralar eşliğinde yiyebileceğiniz yöresel yemekler, doya doya güneşlenebileceğiniz kumsallar, tarihi yerler ve geniş orman alanları ile görülmeye değer bir çok şey, Muğla’da mevcuttur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here