İlçeler Hakkında

Muğla merkezinden ayrıldıktan sonra mutlaka uğramanız gereken yüzlerce yer bulunmaktadır. Bunlar Muğla’nın sahip olduğu ilçelere dağılmış şekildedir. Mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yerler ve ilçeler hakkındaki kısa bilgiler için yazımızı okumaya devam ediniz.

Bodrum

Gezilmesi Gereken Yerler

Günümüzde önemli bir turizm merkezi olan Bodrum; Muğla iline bağlı bir ilçedir. Nüfus olarak en büyük ilçe olan  Bodrum’da gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda doğal ve tarihi yerler bulunmaktadır.

Türkiye’yi turizminin gelişmesinde en önemli rollerden birini oynayan Bodrum, sahip olduğu koylar, gece kulüpleri, oteller, mandalina ağaçları, dar sokakları ve daha bir çok özelliği ile dikkat çekmektedir. Bir çok otoriteye göre her yıl yaz sezonu geldiğinde nüfusu neredeyse 1 milyona yaklaşan Bodrum, 2016 yazında kapatılan Halikarnas Club ile tanınmıştır. Ancak sahip olduğu farklı türde eğlenceler, temiz plajlar, tarihi alanlar, ünlü merkezler ile Bodrum eski şöhretinden hiç bir şey kaybetmemiştir.

Bodrum Kalesi, Antik Tiyatro, Zeki Müren Müzesi, Gümbet Barlar Sokağı, Tavşan Adası, Bitez Sahil Kasabası, Bitez Plajı, Yalıkavak Karaincir, Akyarlar, Ortakent Yahşi, Gümüşlük, Turgutreis, Türkbükü, Aspat ve Bağla gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerdir.

Fethiye

Wikimedia

Doğal güzellikleri, tarihi ve turistlik yerleri ile dikkat çeken Fethiye; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Fethiye ilçesi Muğla il merkezine 124 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Fethiye sıradan bir ilçe gibi değil modern bir şehir havasındadır.

Turizmin önemli merkezlerinden olan Fethiye’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Ortalama yıllık sıcaklık değeri 18 santigrat derecedir. Kış aylarında soğuk – ılık arası bir hava var iken, bahar ve yaz aylarında 20 ile 40 derece arası bir sıcaklık söz konusudur. Geceleri, nemin fazla olmasından dolayı terlemeniz doğaldır. Ancak bu hava sağlık açısından olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

Ölüdeniz , Saklıkent, Dalyan (Gizli Cennet), Kelebekler Vadisi, Gemiler, Adası (St. Nicholas), Letoon, Pınara, Caniada, Kayaköy (Hayalet köy), Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethiye Kalesi Belcekız Plajı ve  Ölüdeniz görmeden dönmemeniz gereken yerler listesini oluşturmaktadır.

Marmaris

Wikimedia

Türkiye’nin en güzel turizm beldesi olan Marmaris; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Marmaris İlçesi Muğla il merkezine 56 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris ilçesinde çok sayıda etkileyici güzelliğe sahip doğal ve tarihi yerler bulunmaktadır.

Marmaris’e yaklaşık 3-4 gün ayırmanız durumunda, bölgenin en önemli yerlerini görebilirsiniz. Ancak, diğer bölgelerdeki doğal güzellikleri de görmek istiyorsanız, bu süreyi biraz daha uzatmanız gerekebilir. Yılın her ayında gidilebilecek hava şartlarına sahip olsa da, en uygun zamanın bahar ve sonbahar aylarında olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki bu durum, eğer tarihi yerleri gezmek istiyorsanız geçerli.

Deniz turizmi için yolculuk yapacaksanız Marmaris, ağustos ayında 45 derecelere (nem ile birlikte hissedilen) varan sıcaklıklara ev sahipliği yapmaktadır. Marmaris Kalesi, Kleopatra Adası (Sedir (Cedrea) Adası), Hafsa Sultan Kervansarayı, Sarıana Türbesi, İbrahim Ağa Camii, Büyük Çarşı (Bedesten), İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı, Taşhan ve Kemerli Köprüsü, İçmeler Plajı, Uzunyalı Plajı  ve Bördübet Koyu’nu görmeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Dalaman

ttlciyz

Dalaman ilçesi Muğla il merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dalaman içinde bulunan hava alanından dolayı gayet gelişmiş bir ilçedir. Yıl boyunca hava nemli, bir o kadar da sıcaktır. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında asfalt eriten bir sıcaklık söz konusudur. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri de hava durumudur.

Bodrum’dan sonraki en popüler Muğla ilçesi konumunda yer alan Dalaman sahip olduğu tabi ve beşeri güzellikler ile siz tatilseverleri bekliyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında tatil yapıp da yolu Dalaman’a düşmeyen azdır. Öyle bir yerdir ki Dalaman, bu bölgedeki her yere eşit mesafede, Muğla ve Antalya’nın her bölgesine ulaşım sağlanabilen bir ilçedir.

Kendi muhteşem doğası ve tertemiz denizinin yanında, aynı zamanda da diğer tatil beldelerine bir geçiş noktasıdır. Dalaman Çayı, Sarsala Koyu, Tlos Antik Kenti, Günlüklü Koyu, Gökgemile Koyu ve Dalaman Tren İstasyonu gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Datça

Wikimedia

Datça; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Eşsiz doğal ve tarihi güzelliklere sahip Datça ilçesi bağlı olduğu Muğla iline 122 km uzaklıkta bulunmaktadır. Datça ile Bodrum arası feribot seferleri yapılmaktadır. Feribot ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi Muğla il merkezinden kara yolu ile de ulaşabilirsiniz.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Datça ilçesinde gezilecek çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Cumalı, Emecik, Hızırşah, Karaköy, Kızlan, Mesudiye, Sındı, Yakaköy, Yazıköy olmak üzere 9 kasaba bulunur. Mesudiye deniz kenarında bulunması sebebiyle en bilinenidir. Mesudiye’deki Palamutbükü Koyu ve plajı tatilcilerin en gözde yeridir.

Ortaca

Wikimedia

Ortaca; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Popülerliğini sağlayan Dalyan Mahallesi olduğu için , genelde bu bölge üzerinden değerlendirilir ve yazımızda ağırlıklı olarak Dalyan’dan bahsedilecektir. Ortaca ilçesi; Fethiye ve Marmaris’in arasında bulunmasından dolayı Ortaca ismini almıştır.

Ortaca ilçesi Muğla il merkezine 78 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ortaca ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Dalyan, Dalyan Kral Kaya Mezarları, İztuzu Plajı ve Sarıgerme Plajı’nı görmeden kesinlikle dönmemelisiniz.

Milas

Wikimedia

Milas; Muğla’nın ikici büyük ilçesidir. Milas ilçesi Muğla il merkezine 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Çam ağaçları ile kaplı çevresi ve masmavi denizi ile dikkat çeken Milas önemli bir turizm bölgesidir.

Milas ilçesinde çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır. 27 tane antik kenti içinde barındıran bir tarih hazinesi olan Milas ilçesinde çok sayıda farklı tarihi yer bulunmaktadır. Herakleia Antik Kenti, Milas Athena Tapınağı, Beçin Kalesi, Milas Müzesi, Bafa Gölü Milli Park, Zeytinlikuyu Plajı  ve Güllük Plajları kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here