Muğla’ya Ne Zaman Gidilir?

Muğla ve çevresinde Ege ve Akdeniz iklimlerinin bir karışımı hakimdir. Yaz ayları sıcak ve nemli, kış ayları ilse ılık ve yağışlı geçmektedir. Turistik bölgelere gitmek istiyorsanız, özellikle yaz ve sonbahar aylarının başlarını tercih edebilirsiniz. Ancak tarihi yerleri gezmek veya doğal alanlarda yapılabilecek bir çok etkinliğe (atv turları gibi) katılmak için kış ve ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Bodrum ve Datça gibi bölgelerin yaz aylarında çok aşırı sıcaklara maruz kaldığını ve kıyafetlerinizi bu durumu göz önünde bulundurarak getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aynı zamanda, ilkbahar,kış ve sonbaharın son aylarında güneş ve yağmurun bir arada bulunduğu zamanlar da görüldüğü için, hem sıkı hem rahat giyiminizi sağlayacak kıyafetler bir arada olmalıdır.

Muğla Festivalleri

Bahar aylarından itibaren, belediyenin etkinlik takvimini de incelemeye koyulabilirsiniz. Muğla’da sayısız şölen düzenlenmektedir. Bunların kimisini geleneksel festivaller, kimisini ise bölgedeki turizmi canlandırmak için organize edilen etkinlikler oluşturmaktadır.

Genellikle renkli geçen bir gündüz programının ardından geceleri büyük sanatçıların da katıldığı konserler, kültürel aktivitelerle stres atma imkanı bulabilirsiniz. Bodrum Deve Güreşi Festivali ve Uluslararası Caretta Caretta Çevre Kültür ve Turizm Festivali gibi festivaller, en dikkat çeken etkinlikler arasında yer almaktadır.

Kültür ve sanat etkinliklerine önem veren Muğla Belediyesi, hem yerel halkı hem de ziyaretçileri için yılın tüm aylarında farklı kültürel faaliyetler organize etmektedir. Ancak festivallerin çoğu yine merkez dışındaki ilçelerde gerçekleşmektedir. Kısaca en önemli olanları şu şekildedir

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here