Ortaca Gezilecek Noktalar Nelerdir

Ortaca, Muğla’ya bağlı, yeşil ve doğal alanları ile ünlü bir ilçedir. Ortaca’yı ünlü yapan Dalyan Mahallesi olduğundan dolayı , genel olarak bu bölge üzerinden ele alınır. Bu yüzden, bu yazımızda ağırlıklı olarak Dalyan bölgesinden bahis edilecektir. İlçe, Fethiye ve Marmaris’in orta noktasında yer aldığından dolayı Ortaca ismine sahiptir. İlçe, Muğla’ya 76 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir çok doğal ve beşeri güzellikleri ile Ortaca, ayrıca coğrafi konumu itibarı ile havanın yıl genelinde sıcak ve nemli olduğu bir bölgedir. Beldeye Akdeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak ve nemli, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Hava yıl boyunca ortalığı ısıtan ve bir çok yeşil bitkinin ayakta kalmasını sağlayan güneş ışığına maruz kalır. Hava sıcaklığı kışın 10 ile 15 derece, yazın ise 30 ile 37 derece arasında değişmektedir. Yıl boyunca uygun hava şartlarına sahip Ortaca’yı, yılın istediğiniz zamanında ziyaret edebilirsiniz.

Dalyan’da deniz sezonu çevresindeki ilçe ve beldelere nazaran daha erken başlar ve daha geç biter. Nisan sonundan Ekim ortasına kadar denize girilebilmektedir. Sezonun kalabalık olmaya başladığı asıl dönem yaz ayları olduğu ve denizden esen hafif rüzgarların havadaki nemi azaltmasından dolayı oluşan nispi uygun hava şartları sağladığı için Haziran ve Temmuz aylarında gitmek, daha münasip olacaktır.

Gezilecek Yerler

Dalyan

nazankulur

Ortaca ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Dalyan Beldesi’nde yer alan Dalyan Gölü doğanın vermiş olduğu bir çok değerli özelliği içerisinde ve çevresinde barındırmaktadır. Gölün kıyısında kırışıklıklara ve cilt hastalıklarına iyi gelen çamur banyosu yapılabilmektedir. Tekne ile Dalyan Gölü üzerinde çamur banyosu yapılan bu yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca beldede bulunan tarihi ve kültürel merkezleri de ziyaret edebilirsiniz.

Dalyan Kral Kaya Mezarları

Ortaca’da yer alan Kaunos Antik Kenti’nin en ünlü parçası olan Kral Kaya Mezarları ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Yüksek dağların içinin oyulması ile oluşturulan bu mezarlar, eski çağlardaki tümülüslere benzetilebilir. Yapılar, görkemini ve ihtişamının çoğunu kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır ve Dalyan gezinizde mutlaka uğramanız yerlerdendir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here