Seydikemer’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Seydikemer Muğla iline bağlı bir ilçedir ve  il merkezine 146 km mesafede yer almaktadır. Fethiye’ye bağlı olan Seydikemer 2012 yılında çıkarılan bir yasa ile ayrılarak ilçe halini almıştır.

Küçük ancak tatlı bir ilçe olan Seydikemer’de gezilecek çok az yer olsa da bu yerlerin mutlaka görülmesi gerekir. Yıl içerisinde gidilmesi en uygun zaman Mayıs ve Eylül ayları denilebilir.

Gezilecek Yerler

Tlos Antik Kenti

Seydikemer

Tlos Antik Kenti, M.Ö. 2000 yılında kurulmuş bir antik kenttir. Likya’nın en eski yerleşim yeri olan Tlos Antik Kentten günümüze çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bizans Dönemi’nde de kullanılan antik kentte Bizans Dönemi’nden kalma tarihi eserler bulunmaktadır.

Tlos Antik kentinde yer alan tiyatro, şehir suları, agora kalıntıları, yazıtlı mezarlar ve kilise kalıntıları günümüze ulaşan tarihi yapılardır. Tarihi bir gezi için Tlos Antik Kenti’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dodurga Sidyma

Seydikemer

Seydikemer içinde bulunan Dodurga Mahallesi yolundan sapıldıktan sonra 7 km kadar mesafe katedildikten sonra, antik Sidyma kenti, şimdiki Dodurga Mahallesi’nin bulunduğu yerde yerini almaktadır.

Kentin ne zaman kurulduğu hakkında bilgiler veren kitabeleri bulunmamaktadır. Ancak kentin Roma ve Bizans devirlerinde gelişme gösterdiği, bulunan kalıntılardan rahatça anlaşılmaktadır.

Kentin akropolünün yer aldığı yerde birkaç sarnıç ve bina kalıntısı olmasına rağmen, akropolün kuzey tarafı ve vadideki kalıntılar arasında mermer yazıtlı bir mezar, bir tapınak, hamam ve birkaç basamağının görülebildiği bir tiyatro dikkatleri çeker.

Köyün, şimdilerde bulunduğu tarlalar arasında görülen birçok lahitin arasında, iki ‘heroon’ görülmesi gereken en önemli eserler arasındadır.

Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi

 

Seydikemer ilçe merkezinde yer almaktadır. Uzun merdivenlerden indikten sonra tam bir doğa harikası olan kayaların arasına gizlenen çılgınca akan Gizlikent Şelalesine ulaşacaksınız.Serin havası ve akan su sesi ile huzur veren şelale yeşillikler arasında doğal güzelliği ve manzarası ile hayran bırakmaktadır. Özellikle yazın bunaltıcı sıcağında Gizlikent Şelalesi en çok tercih edilen yerlerdendir.

Muğla’ya geldiğinizde mutlaka bu doğa harikası Gizlikent Şelalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Seydikemer’de yer alan doğal güzelliğe ve temiz havaya sahip Girdev Yaylası’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Seydikemer Plajları

Seydikemer

Halk arasında Özlen Plajı ya da Çayağazı plajı olarak da bilinmektedir. İnce kumlu sahil Patara Antik Kenti’ne kadar kilometrelerce uzanır. Plajın başladığı noktaya küçük bir çay (Karadere) dökülmektedir. Bu çay, iç kısımlardan gelen suları ile tam bu noktada  deniz ile buluşur. Deniz bu bölgece oldukça sığdır.

Plaja araç ile girmek yasaktır. Caretta Caretta kaplumbağaları bu sahilde yaşadıklarından dolayı özellikle Mayıs, Eylül ayları arasında plaja araç ile girmek pek tasvip edilmez. Ayrıca Likya Yolu’da buradan geçmektedir. Her ne kadar Fethiye’ye ait olduğu düşünülse de Seydikemer’in de bu plajda payı büyüktür ve 2012 yılından beri toprak sahibidir.

Plajda yüzenler kişiler, sıcak su ve buz gibi nehir suyunu vücutlarında aynı anda hissedebilme şansına sahiptirler. Karadere Plajı, sörf yapabileceğiniz, gün batımını seyredebileceğiniz, ince kuma sahip, Patara Antik Kenti ve Patara Plajı’na kadar uzanan uzunca bir kumsaldır.

Karadere ve Kumluova Plajları sörf ve su sporlarının yapılabildiği, Türkiye’nin ender plajlarındandır. Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 535 km’lik tarihi Likya Yolu da bu bölge üzerinden geçmektedir.

Seydikemer’de Ulaşım

Seydikemer Dolmuş Durağı

Şehir merkezi çok fazla büyük olmadığından istediğiniz her yere yürüyerek dahi gidebilme şansınız bulunmakla beraber tarihi ve turistik yerler için dolmuş ve taksi kullanmak durumundasınız. Şahsi aracınız ile gitmeniz durumunda , çok daha rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seydikemer’e Nasıl Gidilir ?

Fethiye’ye çok yakın olmasından ötürü, ulaşım yolları genellikle bu hat üzerinden sağlanmaktadır. Fethiye’ye doğru yola çıktığınızda 5 km. gibi bir mesafe kala Seydikemer’e ulaşmış olursunuz.

Dalaman ve Milas – Bodrum Havalimanları’ndan düzenlenen ancak çok sık olmayan seferler veya diğer otobüs firmalarının düzenlediği seferler ile ilçeye ulaşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here