Ålesund’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Norveç’in en popüler turistik yerlerinden biri ve Art Nouveau mimari yapıları ile bilinen ünlü Ålesund şehri, ülkede görmeniz gereken şehirler arasındadır. Şehir, sadece fiyortları ve Sunnmøre Alpleri’nin yüksek zirveleri ile çevrili olan bu mükemmel Norveç güzelliklerinden biri ile kutsanmış değil, aynı zamanda birçok yeni kültürün eklenmesinden de faydalanmış ve eğlence mekanları, son yıllarda ülkenin yaşadığı zenginliğin inanılmaz artışının yan ürünleri olmuştur.

Ålesund, Norveç’teki en önemli balıkçı limanıdır. Nørvøy ve Aspøy adalarını kıran, Ålesund’un mimari ihtişamı, 1904’te şehrin eski ahşap evlerinin 800’ünü yok eden ve 11 bin kişiyi evsiz bırakan büyük bir yangının sonucudur. Bir daha olamayacağına karar verdikten sonra, şehir memurları, kentin en büyük usta ve mimarlarına verilen görevi, taş, tuğla ve sıvada yeniden inşa etmek için tedbirler almıştır.

Bu ileriye dönük düşünce, Avrupa’nın en eksiksiz Art Nouveau kent manzarasını yaratarak, kompakt bir merkezi alanda 320’den fazla Art Nouveau binasının inşasına katkı sağlamıştır.

Gezilecek Yerler

Art Nouveau Ålesund

Wikimedia

Yürüyerek dahi keşfetmek isteyeceğiniz bir yer olan Alesund şehri, yeni sanat anlamına gelen ve tarihsel açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir şehir yapılanmasına sahiptir. Art Nouveau ismi altında inşa edilen ve yapısal olarak modern, çağdaş ve geleneksel mimarinin bir karışımına sahip bir çok binaya rastlayabilirsiniz.

Binaların üzerindeki süslemeler oldukça dikkat çekicidir. Kentin mimarisine hayranlık uyandırıcı bir bakış açısı için, organize bir yürüyüş turu ile etiketleyin, bir turizm ofisi veya kitapçıdan bilgi edinin ya da interaktif Art Nouveau Merkezi’ni (Jugendstilsenteret) ziyaret edin.

1905 yılında bir eczane olarak inşa edilen bina, listelenecek olan Ålesund’taki ilk bina, şehrin en iyi korunmuş Art Nouveau iç mekanının yanı sıra multimedya sergileri ve sergileri de içeriyor.

Ålesund Limanı

Stacy Brooks

Ålesund’un limanı, Nørvøy ve Aspøy adaları arasında yer alır ve Skansen yarımadasında korunmaktadır. Etrafında dolaşıp mimariye hayranlık uyandıran muhteşem bir yer – pitoresk limanın bir zamanlar balıkçıların kullandığı birçok eski bina var – bir süre oturmaya ve bu yoğun liman bölgesinde tekne trafiğini seyretmeye cazip olacaksınız.

Avrupa’nın en büyük balıkçılık filolarından birine ev sahipliği yapan liman, aynı zamanda tüm Norveç’i birbirine bağlayan hızlı sahil servisi olan Hurtigruten rotası üzerinde de durmaktadır.

Ålesund Kent Parkı

Karen Robbins

Tüm bu keşifler bittiğinde, aşağıdaki kentin unutulmaz bir manzarasını izlemek için Aksla Dağı’nın tepesine doğru 418 basamaktan bir yürüyüş yapın – harika bir gece veya gündüz vakti. Güzel Ålesund Town Park’ın bir kısmı, merdivenler ve araziler, bölgenin topografyasından ilham alan yerel bir bahçıvan tarafından 1885 yılında ortaya çıkarıldı.

Park, Ålesund’a bağlı iki erkeğe de ev sahipliği yapıyor: Bir kişi Kaiser Wilhelm II’yi canlandırıyor ve 1904’teki yıkıcı yangından sonra Almanya’nın yardımını anıyor; Diğeri ise Fetih’te William’a bağlı yerel bir Viking kahramanı olan ve 1911’de Rouen şehri tarafından şehre sunulan Gange-Rolf’tur.

Ålesund Akvaryumu

Visit Norway

Deniz altı yaşamın büyüleyici yanını keşfedebileceğiniz, Kuzey Avrupa’nın en büyük tuzlu su akvaryumlarından biri olan ve Norveç’in oldukça farklı deniz canlıları yaşamı hakkında geniş bilgiler edinebileceğiniz Alesund Akvaryumu, Alesund şehir merkezinden yola çıktıktan kısa bir süre sonra varabileceğiniz bir lokasyonda yer almaktadır ve görülmeye değer pek çok unsura ev sahipliği yapmaktadır.

Kıyı şeridinde inşa edilen ve doğal yürüyüş parkurları ile örtülü olan tesisin sergi alanı, 11 büyük akvaryumun yanı sıra açık ‘dokunma’ havuzları ve etkinlik havuzları içerir. Büyük Atlantik denizinden getirilmiş tonlarca suyun içerisinde yaşamlarını sürdüren bu balık ve türevlerini besleyebilir ve çocuklarınız ile tatile çıkmış iseniz, onları oldukça mutlu edecek bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Hjørundfjordntic

Erika Tiren

Ålesund’un 22 mil güneyinden uzanan Hjørundfjord, büyüleyici Sunnmøre Alpleri dağ silsilesi ile çevrilidir. Burada, fiyorttan 5,600ft yüksekliğe çıkmaktadır. Bu yoğun ormanlık fiyortun etkileyici manzarası, suyla en iyi şekilde keşfedilebilir. Küçük bir köy olan Øye’de mükemmel korunmuş bir otel olan Union Øye gibi yerlerde durmak için çeşitli sefer seçenekleri mevcuttur.

Avrupa’nın seçkinleri arasında 1891’den beri bir favori olan 27 odalı otel tamamen restore edilmiş ve yemek için ya da tarihi evlerin açık hava koleksiyonu olan Borgundgavlen’deki Sunnmøre Müzesi gibi cazibe merkezlerini keşfetmek için mükemmel bir yerdir.

Runde Adası

Wikimedia

Runde adasındaki Ålesund güneybatısı, Norveç’teki en güneydeki deniz uçurumudur ve 500.000 kuş için bir yuva yeridir. Küçük adadaki 220 farklı kuş türünde, her yıl burada yetişen bol miktarda balık tedarikiyle en ünlü sakinleri olan ponponlar bulunur.

Ada ayrıca, Runde’nin kuş nüfusunun yanı sıra bölgenin birçok tarihi gemi enkazı ile ilgili sergiler içeren bir Çevre Merkezi işletmektedir.

Godoy

Wikimedia

Godøy adası, eski deniz feneri için olduğu gibi 1,631ft dağ, Storhornet ile ünlü Ålesund’dan popüler bir gezintidir. Adını aldığı şirin balıkçı köyünün yakınında yer alan Alnes Deniz Feneri, adanın kuzey tarafında, Ålesund’a sadece 30 dakikalık sürüş mesafesinde yer almaktadır.

1876 yılında inşa edilen deniz fenerinin galerisi ve kulesi, Mayıs – Ekim aylarında turistlere açıktır ve eski bekçinin evinde yerel sanatçılar tarafından sanat sergilenen bir müze, kafe ve sergi salonu vardır. Adadayken, arkeolojik sergileri ve Viking dönemi gösterileriyle Godøy Sahil Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ivar Aasen Merkezi

Josh Mings

Ivar Aasen Merkezi, ünlü şair / oyun yazarı / filozofun 1813 doğumlu olduğu çiftlikte yer almaktadır. Norveçli lehçelere dayalı bir dil olan Nynorsk’un yaratıcısı olarak Revered – Aasen’in evi artık ülkenin ulusal Nynorsk belgeleme ve deneyim merkezidir.

Mimar Sverre Fehn tarafından tasarlanan bina, kendi başına bir cazibe merkezidir ve her yıl Haziran ayının son haftasında düzenlenen yıllık Yeni Norveç Edebiyatı, Sanat ve Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here