Bergen’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

İskandinavya’nın en yoğun yolcu gemisi duraklarından biri ve aynı zamanda batı sahilinin en büyük limanı olan Bergen, Norveç’in en büyük şehirlerinden biridir.

Bergen, Norveç’in en popüler turistik yerlerinden biri olmasını yerelde Yedi Dağ olarak bilinen bir tepeler halkasıyla çevrili olan kentin pastoral ortamı ve çarpıcı doğal limanına borçludur. Ayrıca yıllık Bergen Uluslararası Festivali (Mayıs-Haziran), Nattjazz Festivali (Mayıs) ve Bergenfest (Haziran) gibi popüler sanat ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yaparak kültürel destinasyonalarını pekiştirmiştir. Ayrıca Avrupa’nın en eski orkestralarından biri olan ve 1765 yılında kurulan Bergen Filarmoni Orkestrası’nın da evidir.

Bir zamanlar Kuzey ülkelerindeki en büyük şehir ve ülkenin en etkili dönemleri boyunca Norveç’in başkenti olan Bergen, bugün ülkenin ikinci büyük şehridir. Hanseatik Ligi’nin eski bir yeri olan Bergen, yedi dağ ve nefes kesen fiyortları arasında pitoresk bir şehir olarak hala önemli bir ekonomik ve kültürel rol oynar. Bu muhteşem manzarada görülecek ve yapılacak pek çok şeyin listesine bakabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Pazar Alanı

Living Nomads

Şehrin güzel ana limanı güneydoğu ucunda, Bergen Pazar Meydanı (Torget) her zaman kalabalık olan bir yerdir. Meşgul rıhtımlar, yerel balıkçıların her sabah yakaladıkları ve 700 yıllık Balık Pazarı (Torget) ile birlikte, erken kalkanlar için büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Bryggen Hansa Rıhtımı

Wikipedia

Renkli Bryggen Hanseatic Wharf ya da diğer adıyla Hansa Rıhtımı, Bergen’in en popüler turistik mekanlarından biridir. Restoranlar, stüdyolar, atölyeler ve butik dükkanlar, daracık yollar ve eski ahşap ticaret evleri ile dolu takozlar araştırmaya yalvarıyor. Orada iken, 14. yüzyıl ve kentin ilk yerleşimcileri kadar uzanan birçok gösteri unsuru ve eserler ile büyüleyici Bryggen Müzesi’ne göz atmayı ihmal etmeyiniz.

Hansa Müzesi

Wikipedia

1872’den beri Hansa Müzesi’ne ev sahipliği yapan Bergen’in 18. yüzyıldan kalma ticari konutları Finnegård’ın en iyi korunmuş yapısı dikkat çekmektedir. Liman bölgesinde yerleşik olan bu eski sayım evinde Alman tüccarların (Hansalar) yaşamlarına dair fikir sahibi olacağınız silahlar, mobilyalar ve ekipmanlar gibi birçok araç gereç sergilenmektedir.

Bergenhus Kalesi

Wikimedia

İskandinavya’nın en etkileyici yapılarından biri olmaya devam eden Eski Bergenhus Kalesi, 16. yüzyılın sonlarından beri Bergen limanının giriş kısmına hakim olmuştur. Kadınların ve direniş gruplarının 1940-45 Alman işgali sırasındaki katkısı ile ilgili büyüleyici sergilerini görmek için Bergenhus Kalesi Müzesi’nde zaman geçirmeye hazırlanın.

Daha sonra, daha da eski bir 12. yüzyıl kalesinin kalıntıları üzerinde 1660 civarında inşa edilmiş bir kale olan Sverresborg’un duvarlı kalıntılarına doğru yürümeyi unutmayın.

Yaklaşık 1240 yılında inşa edilen Bergenhus Kalesi, tüm Norveç’teki en iyi korunmuş Ortaçağ binalarından biridir. Bergen hâlâ 1300’e kadar Norveç’in başkenti iken kraliyet sarayı olarak işlev gören Kale, Haakon Salonu ve Rosenkrantz Kulesi dahil olmak üzere, ülkenin en iyi korunmuş laik binalarından bazılarını içeriyor.

Bugün, bunlar halka açıktır ve konser mekanları olarak kullanılır, ayrıca resmi vesilelerle yapılan ziyafetler gibi. Norveç devletinin ve hükümdarlarının temellerine tanıklık eden ve bugüne kadar Viking Çağı’ndan takip edilen sitelerin bazılarını görmek için Bergenhus Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Eski Bergen Açık Hava Müzesi

Boho Wanderer

Sandviken’in eski şehir bölgesinde yer alan Eski Bergen Açık Hava Müzesi (Gamle Bergen) görülmeye değer bir yapıdır ve 35 tarihi ahşap bina ve Bergen mimarisinin ve 18. ve 19. yüzyıllarda yaşam tasvirlerinin mükemmel bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Bergen Katedrali

Nguyen Anh Phuong

1181 yılına kadar dayanan Bergen’in görkemli katedraline ait kaydedilen en eski referans, manastır kilisesi olarak hayata başladığı zamanlardı.

Mimar Christian Christie, 1880’lerde yapılan yenileme çalışmaları sırasında Rococo’nun iç mekanını eklerken, 1623 ve 1640 yıllarındaki yangınlardan sonra yeniden inşa edilirken, katedralin bugünkü cephesini alması uzun bir çalışma süresi almıştır.

Grieg Salonu

Wikipedia

Norveç’in kamu binalarının çoğunu kabul eden cesur bir mimarinin hayranıysanız, Bergen’in Grieg Salonu’nu görmek sizleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Modern mimarinin bu etkileyici örneği, mükemmel akustiği ile aynı derecede ünlüdür ve Bergen’in en ünlü oğlu Edvard Grieg’in klasik eserlerinin yanı sıra konserler, opera ve bale birinci sınıf repertuarı sunar.

Rasmus Meyer Koleksiyonu

WART

Sahip olduğu koleksiyonlar arasında Munch, Egedius, Munthe ve Dahl gibi önemli sanatçıların yer aldığı ve Bergen’e 1923 yılında armağan edilen Rasmur Meyer Koleksiyonu, aynı zamanda Norveç’te doğmuş ve yaşamış olan en üretken sanatçılar tarafından hazırlanan çizim ve resimlerden oluşmaktadır.

Diğer sanat eserleri arasında ise nadir porselen ve çanak çömlek koleksiyonunun yanı sıra kuyumculuk işi ve modern Norveç uygulamalı ve dekoratif sanatı ile Uygulamalı Sanat Müzesi’ni de kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bergen Üniversitesi Müzesi

Wikipedia

Bergen, dünyaca ünlü müze koleksiyonları ile ünlü olan üniversitesi ile ünlüdür. Bir gün geçirmek için iyi bir değer, üniversitenin müzeleri Doğal Tarih Koleksiyonu, Kültür Tarihi Koleksiyonu ve Denizcilik Müzesi gibi yerler barındırmaktadır. Tüm bu öğrenmelerden bir ara vermeye hazır olduğunuzda, üniversitenin güzel Botanik Bahçesi’nde bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Bahçelere ilgi duyuyorsanız, Gustav Vigeland’ın flora ve meşhur Unicorn Çeşmesi’nde bir göz için yakındaki Nygårdspark’a doğru yürüyebilirsiniz. Daha sonra, dünyanın dört bir yanından 5000’den fazla bitkinin muhteşem bir koleksiyonu olan Norveç Arboretumuna doğru ilerleyin.

Fløyfjell

Wikipedia

Bergen’in kuzeydoğusuna, şehrin ve çevresinin muhteşem manzarasını sunan (sabahın erken saatlerinde veya en dramatik manzaralar için akşam karanlığında) 1.047 ft. Yükseklikteki Fløyfjell yükselir. Yürümek senin işin değilse, tepeye bir tramvay alabilirsin.

Bergen’in muhteşem manzarasını tamamladığınızda, istasyonu geride bırakın ve Blåmann’a gidin – 1,808 ft’de, bu zirvenin tepesinden gelen panoramik manzaralar çabaya değer.

Grieg Müzesi

E-WIKI

Norveç’te yaşamış olan ve ülkenin en bilinen bestecilerinden biri olan Edvard Grieg’in eski malikanesi olma özelliği taşıyan Grieg Müzesi, Bergen şehir merkezinden güneye doğru ilerlediğinizde, yaklaşık 15 dk’lık bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz bir konumda yer alır ve şehirde görülmeye değer yerler listenize girmeyi hakeden bir mimariye sahiptir.

1885 yılında inşa edilen, iyi korunmuş ev şimdi Grieg Müzesi’nin sitesidir ve bestecinin hayatı ve eserine adanmıştır. Doğru zamanda gitmiş iseniz (yaz ve sonbahar), Grieg’in müziğinin çalındığı konserlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Lisøy ve Lyse Manastırı

Dreamlike Norway

Fana banliyösündeki bir ada olan Lisøy’de, ünlü Norveçli kemancı Ole Bull’un (1873’te inşa edilmiş) villası bulunmaktadır. Farklı mimari stillerden oluşan ilginç bir alan olsa da, adayı ziyaret etmenin asıl nedeni Lyse Manastırı’dır.

İngiltere’nin York kentinde keşişler tarafından 1146 yılında kurulan Norveç’teki ilk Sistersen’in kalıntıları, Orta Çağ’da manastır hayatının canlı bir izlenimini veriyor.

Bergen Uluslararası Festivali

visitbergen

Caz ve halk konserleri, operalar, oda ve koro performansları, bale ve dans resitalleri gibi düzinelerce etkinliğie ev sahipliği yapan Bergen Uluslararası Festivali, toplamda iki hafta sürüyor ve mayıs ayının sonlarında başlayıp haziran başına kadar devam ediyor.

Festivalin repertuarı, barokdan müjdeye ve moderne kadar, aynı derecede zengin. Bergen Ulusal Tiyatrosu, Bryggen Müzesi, Wharf ve birçok görkemli ev, kilise ve salon dahil olmak üzere çeşitli mekanlar kullanılmaktadır.

Kraliyet Rezidansı

Signe Knappskog

Bergen’in Kraliyet Rezidansı ve ziyafet salonu, diğer adıyla Håkon’un Salonu, 1261’de Norveç Kralı Håkon Håkonsson adına yaptırılmıştır. 1270’lerden kalma Rosenkrantz Kulesi’nin bitişiğinde yer alan bu zarif yapı, bir kez daha güçlendirilerek görülmeye değer bir yer haline gelmiştir.

Fløibanen ve Fløyen

Sverre Hjornevik

Bergen, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi yedi tane tepe üzerine kurulmuş olan bir şehirdir. Şehir merkezine en yakın ve aynı zamanda en kolay ulaşıma sahip olan tepesi ise Fløyen’dir.

Fløibanen ise, bu tepe üzerine çıkarken kullanılan teleferiğin (tren istasyonu olarak da bilinir) adıdır. Merkezden tepeye ulaşım toplamda 8 dk gibi kısa bir sürenizi alıyor. Sekiz dakikadan daha kısa bir sürede sizi en tepeye götürecek bir füniküler, Fløibanen ile şehre bağlı.

En üstte, Bergen ve çevredeki manzaranın muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Fløibanen’i geri alın, dağın yamacına doğru yavaşça yürüyün ya da dağlara doğru bir yürüyüşe çıkın.

Bergen Balık Pazarı

Wikimedia

Geniş bir kıyı şeridine sahip bir ülke olarak, geleneksel deniz endüstrileri, yüzyıllar boyunca Norveç ekonomisi ve kültürel hayatı için son derece önemli bir unsur olmuştur. Ülkenin en yoğun limanına, Bergen’in balık ve deniz ürünleri için gitme yeri olması doğaldır. Canlı atmosferi ve denizin renkli hazinelerini deneyimlemek için şehir merkezinin ortasındaki canlı açık balık pazarına bir gezi yapın.

Norveç’in en çok ziyaret edilen açık mekanlarından biri olan Balık Pazarı, satın almanız, görmeniz ve tatmanız için bol miktarda balık, kabuklu deniz ürünleri, meyve, sebze ve el yapımı el sanatları sunmaktadır.

Bergen Akvaryumu

Nguyen Anh Phuong

Kuzey Denizi’ndeki harikulade güzelliklerini yakaladıysa, Bergen Akvaryumu ziyareti Bergen’e meraklı bir ziyaret için şart. 50 farklı tank ve akvaryumun üzerinde, güzel görüntüler ve çok sayıda türün bulunduğu sporlar, akvaryumun koleksiyonları balık ve deniz yosundan penguenlere, deniz aslanlarına, timsahlara ve hatta tuhaf maymuna kadar uzanır. 50 yılı aşkın bir süredir yerel kültürel kimliğin önemli bir bölümünü oluşturan bir yerde canlı gösteriler, günlük şovlar, gösteriler ve etkinlikler sizi büyülüyor.

Troldhaugen Villa

Anette

Grieg Müzesi gibi, Edvart Grieg’e ait olan ve evi olarak kullanılan Troldhaugen Villa, 1885’te yapılmıştır ve Grieg’in eşiyle birlikte yaşadığı yapıdır. 1800’lerde yeni kurulan bir ülke olan Norveç’in ulusal kimlik oluşturmada ve dünyada adını duyurmada oldukça başarılı bir isim olan Edvard Grieg, aynı zamanda Romantik Hareket’in öncülerinden biridir.

Troldhaugen bugün, Grieg’in yaşamını, hem kendisinin hem de Composer’s Hut’taki en büyük eserlerinden bazılarının yarattığı sergiler aracılığıyla belgelemeyi amaçlayan bir müze olarak hizmet vermektedir. Villaya bir göz atabilir, Grieg’in kişisel Steinway piyanosuna bakın, mezarlığını ziyaret edebilir ya da müziği, tesiste bulunan konser salonunda düzenlenen birçok konserden birinde dinleyebilirsiniz.

KODE – Bergen Sanat Müzeleri

kodebergen

KODE, özellikle Bergen şehir merkezinin ortasında yer alan merkezi binalarına ek olarak, sanatçıların evleri ve dış binaları nedeniyle Nordic bölgesindeki sanat, tasarım ve müziğin en büyük müzelerinden biridir.

Bu binalar, çağdaş sanatçıların eserlerinin geçici gösterilerinin yanı sıra, Edvard Munch, J.C. Dahl, Nikolai Astrup’un eserlerini içeren geniş çaplı koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. KODE’nin ana binalarını ziyaret edin ve gerçekten farklı bir sanat ve kültür sergisi deneyimleyin.

Fantoft Çukur Kilisesi

James Alexander Cameron

Norveç ulusal mirasının eşsiz ifadelerinden biri, basit, Spartalı yapılardan baş döndürücü kompleksine kadar değişen çukur kiliselerin dikkatli bir şekilde süslenmesinde görülebilir.

Fantoft Stave Kilisesi aslen 1150’de inşa edilmiş, ancak 1992’de bir yangında tamamen tahrip edilmiştir. Ünlü Varg Vikernes’in şüpheli çalışması. Bugün olduğu gibi, kilise, bu nedenle, bir yeniden yapılanmadır, ancak hala Norveç sanatı, tasarımı ve mirasının görkemli bir örneğidir.

Fiyort Yolculuğu

Girish Chouhan

Norveç’in genelinde de oldukça yaygın olan fiyortlar, Bergen ve çevresindeki kasabaların sahip olduğu muhteşem manzaraları görmenin yanı sıra, adeta bir şehir turu yapma fırsatı sunan doğal oluşumlardır. Aynı zamanda şehirden köy ve kasabalara yapılan veya yapacağınız yolculuklar arasında da görebileceğiniz, körfezlerden oluşmaktadır.

Daha kapsamlı bir yolculuğa ilgi duyan insanlar için en göz alıcı tekliflerden biri de Hurtigruten. Bu yolculuk günlük olarak Bergen’den ayrılıyor ve Norveç sahilinde en kuzey noktasına kadar uzanıyor.

Bergen’i yakınlardaki Sognefjorden’e bağlayanlar, Norveç’teki fiyortların en uzunları, ülkenin en küçük kalesi olan Baroniet Rosendal’a ya da çevredeki fiyort ve dağların basit gezi gezileri gibi daha basit günlük geziler de vardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here