Bodø’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Bodø, Nordland bölgesinin en büyük şehri ve Kuzey Norveç’teki ikinci en büyük şehirdir. Ancak, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen kuzeyinde yer alan Bodø’nin tüm yıl boyunca sunacağı çok şey var. 50.000 sakinleriyle Bodø, Norveç’in 12. büyük kasabasıdır. Ancak son yıllarda muazzam bir büyüme görülmüş ve 2030 yılında nüfusu 70.000’e çıkarmayı hedeflemektedir.

Bodø, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen kuzeyinde bulunduğundan, gece yarısı güneşi 2 Haziran’dan 10 Temmuz’a kadar görülebilir. Bu, her yıl büyük turist gruplarını cezbeden doğal bir fenomendir. Tahmin edebileceğiniz üzere, güneş ışığı bir aydan fazla sürmez (24 saat devamlı güneş ışığı görülebilir).

Kasaba Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde olmasına rağmen, Bodø’da gerçek bir kutup gecesi yoktur. Bunun nedeni, temel olarak, kutup gecesi sınırının Kuzey Kutup Dairesi’nin biraz daha kuzeyi Bodø’dan (gerçek kutup gecelerine sahip oluncaya kadar Lofoten Adalarından daha fazla ilerlemenize gerek yoktur) sahip olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, güneydeki yüksek dağlar güneşi engellemekte, böylece güneş, Ocak ayının başından Aralık ayı başlarına kadar şehirde devamlı olarak görülememektedir.

Gezilecek Yerler

Saltstraumen

Wikimedia

Bodø hakkında yazılmış hiçbir makale Saltstraumen’den bahsetmeden tamamlanmamıştır; Dünyanın en güçlü maelstromu (girdap) burada oluşmaktadır. 20 km’ye varan hızlarla her 6 saatte bir 3 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde boğazdan 400 milyon metreküp su geçmektedir. Eşsiz konum, ve çeşitli balık türlerinin bolluğu ile hem balıkçılar ve dalgıçlar için bir eldorado haline gelmiştir.

Coalfish aynı zamanda bölgenin bir ana türüdür ve belgelenen en büyük olanı 22.7 kg olup, bir olta ile yakalanmıştır. Bu fenomen sadece balıkçılar ve dalgıçlar arasında popüler değildir. Bodø bölgesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline geldi ve her gün merkezden kalkan çeşitli tur otobüsleri var. Ayrıca, RIB tekne turlarını garantili eşsiz bir deneyim olan maelstrom’a çekmek de mümkündür.Bir tura katılmadan ziyaret etmek isterseniz, akımın büyük ölçüde değiştiği için gelgitlerinize aşina olduğunuzdan emin olun. En güçlü olduğunda ziyaret etmek isterseniz, turculardan tavsiye almalısınız.

Bölgede, Norveç’in en eski insan yerleşimlerinden (yaklaşık 11.000 yıllık) biri, Norveç’in en eski müzik aleti, yerel tekneler ve Viking gemileri ve daha fazlası hakkında bilgi edinebileceğiniz Saltstraumen Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz.

Bodø Katedrali

Wikimedia

Bodø Katedrali (Norveç’teki Bodø Domkirke) hızlıca ziyaret etmeye değer bir mekan. Bu eşsiz ve güzel kilise 1956 yılında, kent merkezi 1940 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalandığında şehrin önceki kilisesinin yıkılmasından sonra inşa edilmiştir. 1946 yılında Blakstad & Munthe Kaas tarafından kazanılan bir mimari yarışma düzenlenmiştir ve kazanan kişiler tarafından inşa edilmiştir.

Kilise, Norveç’te müstakil bir çan kulesine sahip olanlardan biridir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Bodø’de ölenler için de bir anıt var. Bu anıtın üzerinde yazan yazı ise şudur: “Til de fra Bodø som gav sitt liv krig og okkupasjon 1940–1945”. Türkçesi ile “1940-1945 yıllarında savaş ve işgali sırasında Norveç’e hayat veren Bodø’den olanlar.” Bu anlamlı katedrali ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Nordland Müzesi

lokalhistoriewiki

Nordland Müzesi, 1888 yılında kurulmuştur, ancak şimdi müzenin bulunduğu bina 1904 yılından kalmadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında iki bomba müzeye çarptıktan sonra tarihi koleksiyonlarının çoğu tahrip olmuş ya da yıkılmıştır. 1933’ten 1945’e kadar aktif olan faşist bir parti olan Ulusal Buluşmayı (Ulusal Samling) barındırdığı gibi, savaş yıllarında bir müze olarak işlev görmemiştir.

Bugün, müze binası Norveç Kültürel Miras Müdürlüğü tarafından korunmuştur ve şu anda toplam 4 sergiye sahiptir. Sergiler oldukça çeşitlidir, ancak hepsi 1950’lerin ortalarına kadar Viking döneminden kalma yerel tarihi eserleri içermektedir.

Norveç Havacılık Müzesi

Wikipedia

Norveç Havacılık Müzesi, Bodø’nin en popüler müzeleri arasındadır ve bu ziyaret yeri en büyük uçak koleksiyonu sürprizlerinin bulunduğu yerlerden biridir. Norveç’teki ulusal havacılık müzesidir ve İskandinavya’daki tüm havacılık müzelerinin en büyüğüdür.

Müze, başlangıcından bu yana bugüne kadar Norveç’in havacılık tarihini göstermektedir. Müze iki bölüme ayrılmıştır; askeri ve sivil uçaklar. Müzede görebileceğiniz önemli noktalardan bazıları sivil uçaklar, askeri uçaklar ve helikopterlerdir. Bu tip unsurlar hakkında geniş yelpazeli bilgilere ve deneyimlere ulaşabilirsiniz.

Tarihi Fykantrappa

ArcticHikes

Bir kaç saat şehir dışına çıktığınızda ulaşabileceğiniz bir konumda yer alsa da, Fykantrappa yürüyüşü Bodø bölgesini ziyaret ederken tavsiye edilen eşsiz bir deneyimdir. Ayrıca güzel Svartisen Buzulu’nda bir gece konaklama ve gezi ile birleştirilebilir. Fykantrappa, 1919’da “Rallare” tarafından inşa edilen dağ kenarına oturtulmuş bir ahşap merdivendir.

Rallare, günden güne yaşayan fakir insanlardı, ancak birçok endişe duymadan etrafta dolaştıkları bir yaşam tarzına sahipti. Bir hidroelektrik santrali inşa edebilmek için merdivenlere ihtiyaç vardı ve buralarda dolaşan ve ekstra para kazanmak isteyen Rallare’ye geçici bir çalışma sağladı. Merdiven iyi korunmuştur ve toplamda 300 metre yükseklikte ve 1129 basamakta yaklaşık 1.7 kilometre uzunluğundadır. Yoldaki manzara muhteşem ve burası ömür boyu hatırlayacağınız bir yürüyüş yolu sayılabilir.

Svartisen Buzulu

Wikipedia

Fykantrappa’ya sadece 20 dakika mesafede muhteşem Svartisen Buzulu’nu bulacaksınız. Norveç’in en büyük ikinci buzuludır. Buzul toplam 370 kilometrekaredir ve en alçak nokta deniz seviyesinden 20 metreden daha azdır ve bu da onu çok erişilebilir kılmaktadır.

Bodø’den katılabileceğiniz çeşitli turlar vardır ve uzun bir günlük tur yapmak ya da bir gecelik konaklama arasında seçim yapabilirsiniz. Otoparktan buzullara olan yürüyüş yaklaşık bir saat sürmektedir.

Kuzey Işıkları

Wikimedia

Eylül ayı başlarında ve nisan başları arasında Bodø’yi ziyaret ediyorsanız, sihirli Aurora Borealis’e (kuzey ışıkları) şahit olma şansınız var. Gökyüzündeki yeşil fenomen dansını fark edebilecek olmanın bir garantisi yok, ancak tahminlere dikkat ediyorsanız veya yerel bir tur için kayıt yaptırırsanız şansınız artabilir.

Bodø, kuzey ışıklarını aramak için harika bir yerdir, ancak onları tespit etme olasılığını artırmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır. Bunun için yerel turist ofislerinden bilgiler almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here