Kristiansand’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Güney Norveç’in başkenti olan Kristianstad, aile yerlerine ve karada ve suda el değmemiş doğaya sahip bir yaz kaçış noktasıdır. Kristiansand’ın cazibesinin ardında güzel bir tarihi bölge, yeşil sahil şeridi ve balıkçıların bir keresinde avlarını sattığı sevimli ahşap iskeleler vardır.

Doğu ve batı limanlarının her ikisi de, Skagerrak akıntılarından, granit adaları ve kayalıkların bir takımadası tarafından çevrilidir. İki liman arasında iğne yapraklı ormanla kaplı, 17. yüzyıldan kalma bir deniz üssü ve kalesinin izleri olan sarp Odderøya adası vardır. Ve tüm bunlar, Dyrepark hayvanat bahçesi ve tema parkından bahsetmeden geçemeyeceğimiz Norveç’in en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden sadece bir kaçıdır.

Gezilecek Yerler

Dyrepark Hayvanat Bahçesi ve Eğlence Parkı

Wikipedia

Norveç’in gözde ziyaretçi çeken yeri, Kristiansand’ın 10 kilometre doğusundadır. Hayvanat bahçesindeki 100’den fazla tür arasında kaplanlar, kurtlar, zebralar, çitalar, aslanlar ve vaşaklar vardır. Hayvanlar, olabildiğince hareket etmelerine izin verilen insani ve iyi düşünülmüş teknolojik muhafaza yerlerinde tutulur. Yağmur ormanlarında, yükseltilmiş bir geçit üzerinde yürüdüğünüz Afrika sergisini, küçük maymun türlerinin dalların üzerinde serbestçe tırmanışını izleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca, popüler Norveç Kaptan Sabertooth kitaplarına ve TV şovuna dayanan ve bir korsan köyü olarak ortaya konan bir tema parkı da var. Buradaki bazı ilgi çekici yerler arasında, televizyon dizilerinden ve filmlerden perili ev, günlük dublör gösterileri ve hatıralar sayılabilir. Bu arada Badelandet, yakın zamanda açılan bir su parkıdır ve küçük çocuklar için favori merkez olan KuToppen, beslenip kontrol altında tutulan inekler, keçiler, koyunlar, domuzlar ve atlarla dolu bir çiftliktir.

Ravnedalen Parkı

Wikimedia

Şehir parkları, Kristiansand’daki şehir merkezinin kuzeyinde, Ravnedalen’den daha iyi bir yerde bulunmayan yerlerdir. Park, 1874-1878 yılları arasında gelecekteki Büyük General Joseph Frantz Oscar Wergeland’ın komutası altında askeri emeğin kullanılmasıyla düzenlenmiştir.

Ravnedalen, taze çimler, olgun ağaçlar ve 5.000 seyirci için açık bir sahne olan granit kayalıklara ve şelalelere karşı oturup, romantik tarzdadır. Bu kaya yüzleri cennete tırmanıyor ve Ravnedalen’in birçoğu düz veya kısmen düz olan yaklaşık 70 tırmanış yolu var.

Park, gölet ve manolya ve ormangülü gibi egzotik bitkilere sahipken, 1870’lerde buraya dikilen ladin ağaçları, Norveç’in en büyüklerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca eski bahçıvanın evinde muhteşem bir göletin yanında bir kafe bulunmaktadır.

Posebyen

Wikimedia

Otra Nehri’nin sağ kıyısından bir blokta yer alan Posebyen, kiremit çatılı bir ve iki katlı ahşap evlerin fotojenik bir mahallesidir. Kristiansand’ın daha kalabalık alışveriş caddelerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Posebyen, beyaz badanalı evlerin kapılarında küçük bahçelerin olduğu ve bazı kapı ve pencere çerçevelerinin kalın renklerle boyanan sakin bir yerleşim alanıdır.

Bu binaların çoğu 1892’deki büyük şehir yangından sağ kurtuldu, evcil hayvanlar için alan sağladı ve esnaf atölyeleri olarak ikiye katlandı. Elvegata’daki nehrin kıyısındaki evler, Kristiansand’ın tersanelerinde çalışanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kristiansand Topu Müzesi – Møvik Kalesi

mrpb27

Møvik kalesi, savaştan sonra bilindiği üzere, dört muazzam silah pozisyonu, bir casemate ve mühimmatı taşımak için dar bir demiryolu ile bir Alman sahil savunması görevi görmüştür. Kale, Skagerrak boğazının nakliye şeritlerini korumak için inşa edilmişti, ama hiçbir zaman bitmemişti ve silah pozisyonlarından sadece biri silahlıydı.

Bu, 38 cm’lik Krupp topçu silahının dünyada karadaki en büyük ikinci araç olduğu için, fazlasıyla yeterli. Onun varil 110 ton ağırlığında ve neredeyse 20 metre uzunluğundadır. Yeni restore edilen mühimmat treni 1.8 kilometrelik pistte gezintiye açıktır ve Skagerrak ve Flekkerøy adasını incelemek için iki sığınağı keşfedebilir ve doğa manzaralarına kadar yürüyüş parkurlarını takip edebilirsiniz.

Kristiansand Müzesi

Wikimedia

Kristiansand’ın doğu eteklerinde yer alan Kongsgård, Norveç’in güneyindeki en büyük tarihi müze. Açık havada ve 40 tarihi bina ile, Kristiansand Müzesi 1903 yılına dayanır ve üç ana alanı vardır: Setesdaltunet, Vest-Agdertunet ve Bygaden. Bunların her biri, binalarının (Setesdal vadisi, Vest-Ager İlçesi ve eski Kristiansand merkezi) orijinal yeri olarak adlandırılmıştır. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar evlerin, saunanın, kulübelerin, atölyelerin, okulun ve genel mağazanın etrafında çömlek yapabilirsiniz.

Mütevazı bir yapı olan Mülteciler Kabini, Gestapo’dan kaçan Direniş üyeleri tarafından kullanıldığı gibi zorlayıcı bir hikayeye sahipken, Miniby, 1890’larda göreceği gibi Kristiansand’ın yüksek ölçekli bir modelidir. Yaz aylarında çocuklar atölyelerde yer alabilir, eski zamanlardaki oyunları oynayabilir ve “Müzede Eğlence” programının bir parçası olarak masalları dinleyebilirler.

Strandpromenaden (Kristiansand Boardwalk)

Wikimedia

Kristiansand’ın sahilinde, pitoresk ve yavaş bir yürüyüşe çıkıp, güneydeki Odderøya gibi marina ve adaların manzarasının tadını çıkarmak için mola verebilirsiniz. Strandpromenaden, 2013 yılında birçok su parkından geçtiği için Nordic Green Space Ödülü’nü kazanmıştır, bu sayede yürüyüşünüzde asla yeşillik olmayacaksınız.

Bir park, Otterdalsparken Norveç’te ikinci büyük çeşme vardır ve Tresse, 17. yüzyıldan kalma korunmuş Christiansholm Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca mavi bayraklı bir plajı olan ve 270 metre uzunluğundaki Bystranda’da, yat limanında bir dalgakıran ve doğu tarafında bir yarımada ile korunan sakin sulara sahiptir. Yürüyüşünüze şık yeni apartmanlarla dolu bu yarımadada devam edebilir ve Otra Nehri’nin sağ kıyısından devam edebilirsiniz.

Odderøya

Wikimedia

Standpromenaden’den, Odderøya adasında yürüyüşe veya bisiklete binmeye başlamak için bir köprüyü geçebilirsiniz. Ormandaki engebeli ve örtülü olan ada, 19. yüzyılda olduğu gibi çoğunlukla gelişmemiş olup Kuzey Avrupa’nın en büyük karantina istasyonu idi. Kjerregårdsbukta’da hala bir mezarlık var.

Odderøya aynı zamanda 1667’den 1999’a kadar bir kale ve deniz üssünün de bulunduğu bir yerdi ve burada ve surlar, silahlar, görkemli bakışlar, hastane ve barut dergisi gibi tarihi anıtlar var. Eski garnizon mühendisinin evinde pazar günleri açık bir kafe ve Oksøy ve Grønningen fenerleri harika bir bakış açısı ile adanın güney ucu için bir rota ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Fiskebrygga

Wikimedia

Doğu ve batı limanları arasındaki kanalda, günlük yakalamanın kıyıya getirildiği yeniden inşa edilmiş ahşap iskeleler bulunmaktadır. Rıhtımın evleri orijinal tasarıma döndüğü ve koyu sarı ve kırmızı renklerle boyanmış olduğu 1990’lı yıllarda tamamlandı.

21. yüzyılda Fiskebrygga, butikler, kafeler, balık ve deniz ürünleri restoranları bulunan ve yaz aylarında perşembe geceleri açık hava konserleri sunan bir yaya bölgesidir. Ahşap merdivenlere oturun ve elinizde bir dondurma ile busty su trafiğini izleyin. Ve Fiskebrygga hala gentrified olsaydı bile hala istiridye, karides, midye ve deniz tarağı gibi canlı kabuklu deniz ürünleri satın alabilirsiniz bir balık pazarı vardır.

Kilden Sahne Sanatları Merkezi

dezeen

Odderøya’nın kuzey ucunda, 2012’de açılan bir konser salonu ve tiyatro bulunmaktadır. Bu çarpıcı bina, batı limanına bakar ve sudaki dalgalanmaların yansıtıldığı dalgalı bir meşe cephesine sahiptir. Mekan, 708 kişilik tiyatro ve opera salonunda yılda 200.000’den fazla seyirciye ve Kristiansand Senfoni Orkestrası’nın bulunduğu 1,185 kişilik bir konser salonuna ev sahipliği yapıyor.

Batıya bakan binanın meşe ve camı, muhteşem fotoğraflar için gün batımından birkaç saat önce ışığı yakalıyor. Bazı canlı eğlencelerden hoşlanıyorsanız, bir Ibsen oyunu, opera, senfoni ya da Uluslararası Mormon Kitabı (Nisan 2018’de prömiyer) gibi programlara göz atmalısınız.

Kristiansand Katedrali

Wikimedia

Neo-Gotik katedral 17. yüzyıldan beri şehir meydanında (Torvet) inşa edilecek dördüncü kilisedir. Seleflerinin iki tanesi yanmış, en son ek 1880’de yapılmış ve bu tuğla yapımı anıt 1885’te tamamen açılmıştır. Katedralin olağandışı yönü, hayatta kalan surları bir önceki binadan bütünleştirmek için, sunağın batıya yönelmesidir. Doğudan hemen hemen her kilise gibi.

Mayıs-Ağustos ayları arasında, 70 metre yüksekliğindeki binaya rehberli turlar düzenleniyor, 1.500 tapan için yer var ve 700.000 tuğladan oluşuyor. Doğu galerisindeki organ 2013’te güncellendi ve şehirdeyken ücretsiz bir konser olup olmadığını öğrenmeye değer.

Agder Doğal Tarih Müzesi ve Botanik Bahçesi

mapio

Güney Norveç’teki tek doğal tarih müzesi olan bu cazibe, 1828 yılında kurulmuş bir geçmişe sahiptir. 1990’dan bu yana müze, eski Gimle bölgesinde, çiftlik evindeki galeriler ve bahçenin parkına dikilen botanik bahçeleri ile birlikte bulunmuştur.

Sergiler, mineraller ve kayalar, “Buzul Çağından Günümüze” yaşamın gelişimi ve “Denizden Dağlara” farklı ekosistemler gibi konuları kapsamaktadır. Botanik bahçesi hem içeride hem de dışarıda Norveç’in en büyük sulu meyveleri ve orman gülleri, bir gül bahçesi, bir bitki bahçesi, nektar bahçesi, bir botanik bahçesi, bir gölet ve dışarıda bekleyen bir kaya bahçesiyle donatılmıştır.

Gimle Gård

Wikimedia

Aynı arazide, Gimle Gård malikanesi 19. yüzyılın başından itibaren büyüleyici bir tesistir. İnce sütunlarla uzun sundurma için ayakta duran ev, aynı ailede, son sahibi Othilie Louise Arenfeldt Omdal’ın vefatından sonra 1982 yılında inşa edildiği 1982 yılına kadar aynı ailede idi.

Beş kuşak için aynı aile, değişen zevkler ve geleneklerin bir zaman çizelgesi olarak duruyor, bir balo salonu ve odun sobası, ama aynı zamanda bir 20. yüzyıl buzdolabı ve TV yer alır. Dönem mobilyalarının, seramikleri ve tablolarının aile koleksiyonlarına da göz atabilirsiniz.

Baneheia Açık Alan

Wikipedia

Ravnedalen, kentin 1641 yılında kurulduğunda, Danimarka’nın Hıristiyan IV tarafından Kristiansand halkına armağan edilmiş, sevilen bir eğlence mekanı olan Baneheia’ya yönelir. 200 yıldan uzun bir süredir Banehaia otlatma ve kereste kaynağı olarak kullanılmıştır. Joseph Frantz Oscar Wergeland yeni ağaç dikti ve ormanlık arazilerle yürüyüş yolları ve yürüyüş parkurları çizmiştir.

Bu parkur sistemi, canlandırıcı manzaralar sunmakta ve aydınlatılmış yollar, doğal yollar, koşu parkurları ve engelliler için özel olarak tasarlanmış yollar içerecek şekilde genişletilmiştir. Ormanla çevrili, ancak şehre yakın olan 3. Stampe, kumlu bir plaj ve yaz aylarında ılık su sıcaklığı olan bir göl.

Aquarama Bad Su Parkı

aquarama

Bystranda plajının hemen arkasında tüm gelenler için bir spor ve eğlence merkezi var. Aquarama, beş farklı su sıcaklığına sahip altı farklı banyo alanına sahiptir ve yeni yürümeye başlayan ailelerden olimpik yüzme havuzunda ciddi yüzücülere kadar herkes için tasarlanmıştır. Biraz farklı bir şey için, size yardımcı olmak için elinizin altında kalifiye eğitmenlerle Flowrider Surfing dalgasında ayaklarınızı test edebilirsiniz. Sıcak günlerde, açık yüzme havuzunda güneşlenebilirsiniz. Plaj sadece birkaç metre uzaklıktadır.

Aquarama ayrıca 1,300 metrekare büyüklüğünde son teknoloji bir fitness merkezine sahiptir. Spa merkezinde şımartmaya ihtiyacınız varsa, ilham almak için denizi arayan bir restoratif bakım menüsü sunulmaktadır.

Kristiansand Skjærgården (Archipelago)

solliefoto

West Harbour’da, Kristiansand sahilindeki granit takımadaların etrafında bir yaz gezisine çıkabilirsiniz. Tarihi kayalıklarla ve granit kayalıklarla çevrili tenha koylarla karşılaşacaksınız. M / S Maarten şirketi, yüzlerce küçük kayağı ve Ulvøysund ve Brekkestø gibi muhteşem liman köylerini geçerek Lillesand’a gidiş-dönüş seferleri düzenler.

Doğu Lillesand kasabası da çok pitoresk ve Güney Norveç’in tipik beyaz badanalı ahşap evleriyle doludur. Ayrıca, Oksøy ve Grønningen fenerlerine daha yakından bakmak için de gidebilirken, Søgne’nin batısında, Ny-Hellesund’daki İkinci Dünya Savaşı kıyı kalesini araştırabilir, granit kayalıklara inşa edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here