Norveç’te Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kuzey ışıkları, soğuk hava şartları, yüzlerce adacıktan oluşan yeryüzü yapısı ve farklı kültürü ile Norveç, İskandinavya’nın en değerli topraklarına sahip, gerçekten görülmeye değer bir ülkedir. Yapısal olarak oldukça büyük topraklara sahip olsa da, sadece yüzde yirmisinde yaşamın olduğu bir yer olarak zengin kültürel miras alanları, dünyada tanınmış fiyortları ve olağanüstü doğal yaşamı ile ziyaretçilerin tadını çıkarabileceği bir yerdir.

Ülkenin toplam nüfusu 5.2 milyondur ve bu nüfusun yaklaşık yüzde sekseni herhangi bir dine mensup olmadığını iddia eden kişilerden oluşmaktadır. Her mevsiminin farklı tatlara sahip olduğu, mevsimsel farklılıklardan tutun, gece ve gündüz dengesinin olağanüstü değişimi ile Norveç, gezilmeye değer bir destinasyondur.

Oslo’da Görülecek Yerler

Oslo, bölge açısından dünyanın ve Norveç’in en büyük yatırım alanlarından ve gelişmiş şehirlerinden biridir, ancak bu kara kütlesinin sadece yüzde yirmisinde yaşam alanı oluşturulmuş, geri kalanı parklardan, çok iyi bir şekilde korunan ormanlardan, tepelerden ve yüzlerce gölden oluşmaktadır. Parklar ve açık alanlar, Oslo’nun şehir silüetinin ayrılmaz bir parçasıdır ve şehrin hemen her yerinden kolayca erişilebilir.

Karl Johans Kapısı

Wikimedia

Kentin ana caddesi Karl Johans kapısı da dahil olmak üzere birçok yaya dostu alanın yanı sıra kamusal alanlarını birleştiren sayısız patika ve yürüyüş yolu sayesinde merkez, yürüyüş yapmaktan mutluluk duyacağınız bir yerdir.

Oslo Katedrali

Tord Baklund

Kraliyet Sarayı’nın tam karşısındaki Oslo Merkez İstasyonu’ndan uzanan bu geniş cadde, saray, Ulusal Tiyatro, eski üniversite binaları ve Oslo Katedrali gibi Oslo’daki turistik mekanların çoğunu geçmektedir. Düzenli olarak yaşayabileceğiniz dünyadaki en iyi şehirlerden biri olan Oslo, zengin bir kültürel sahneye sahiptir ve tiyatro, müzeler ve galerileriyle ünlüdür.

Bergen’de Görülecek Yerler

İskandinavya’nın en yoğun yolcu gemisi duraklarından biri ve aynı zamanda batı sahilinin en büyük limanı olan Bergen, Norveç’in en büyük şehirlerinden biridir. Bergen, Norveç’in en popüler turistik yerlerinden biri olmasını yerelde Yedi Dağ olarak bilinen bir tepeler halkasıyla çevrili olan kentin pastoral ortamı ve çarpıcı doğal limanına borçludur. Ayrıca yıllık Bergen Uluslararası Festivali (Mayıs-Haziran), Nattjazz Festivali (Mayıs) ve Bergenfest (Haziran) gibi popüler sanat ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yaparak kültürel destinasyonalarını pekiştirmiştir.

Ayrıca Avrupa’nın en eski orkestralarından biri olan ve 1765 yılında kurulan Bergen Filarmoni Orkestrası’nın da evidir. Bir zamanlar Kuzey ülkelerindeki en büyük şehir ve ülkenin en etkili dönemleri boyunca Norveç’in başkenti olan Bergen, bugün ülkenin ikinci büyük şehridir.

Yedi Dağ

Lena

Hanseatik Ligi’nin eski bir yeri olan Bergen, yedi dağ ve nefes kesen fiyortları arasında pitoresk bir şehir olarak hala önemli bir ekonomik ve kültürel rol oynar. Bu muhteşem manzarada görülecek ve yapılacak pek çok şeyin listesine bakabilirsiniz.

Trondheim Görülecek Yerler

Wikimedia

Norveç’in en büyük şehirlerinden biri olan Trondheim aynı zamanda en köklü geçmişe sahip olan şehirlerindendir. MS 997’de yaşayan Vikingler tarafından ticaret merkezine dönüştürülen şehir, 1217’ye kadar Norveç’in başkenti olmuştur ve yeni kralların taçlandırılması gibi etkinlikler bu şehirde yapılmıştır.

Batı ucu anakaraya bağlı olan ve yarımada üzerine kurulmuş olan Trondheim, Norveç’in merkezindeki Sør-Trøndelag ilçesinin ana şehridir. Hurtigruten, Bergen şehirlerinden Kirkenes’e bağlanan sahil feribotunun güzergahında popüler bir duraktır ve Trondheimsfjord’daki konumu, fiyort yolculukları için iyi bir başlangıç noktasıdır. Kuzey Norveç’in büyük bir kısmı gibi, Trondheim mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar hiçbir karanlığa sahip değildir ve ağırlıklı olarak hafif bir deniz iklimi yararlanırken, çevredeki bölgelerde iyi kayaklar vardır.

Tromso’da Görülecek Yerler

Kuzey Kutup Dairesi’ne yaklaşık olarak 350 km uzaklıkta, Hammerfest ve Narvik şehirleri arasında yer alan şehir, Norveç’in en büyük bölgelerinden biridir. 13. yüzyılda kurulan Tromsø, önemli bir balıkçı limanı ve aynı zamanda Norveç’in ünlü aurora borealis’i veya kuzey ışıklarını incelemek için popüler bir konum olmaya devam etmektedir. Ayrıca, gece yarısı güneşini, Mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar burada görebileceğiniz harika bir yer. Tromsø’nun kuzey bölgesi ve doğal limanı, şehrin Kuzey Kutbu seferlerinin yanı sıra burada bulunan sayısız Norveç balıkçı teknesi için bir üs olarak önemli kalmasını sağlıyor.

Spitsbergen

Uwe Jakob

Ayrıca, Bergen gibi büyük limanlara ve Spitsbergen gibi destinasyonlara sahil yolculukları için feribotlar ve yolcu gemileri için çok kullanılan bir atlama noktasıdır. Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Tromsø, Norveç’in en yoğun nüfuslu bölgesidir. Tromsø, başka bir yerde bulunamayan birçok turistik yere sahiptir.

Kristianstad’da Görülecek Yerler

Güney Norveç’in başkenti olan Kristianstad, aile yerlerine ve karada ve suda el değmemiş doğaya sahip bir yaz kaçış noktasıdır. Kristiansand’ın cazibesinin ardında güzel bir tarihi bölge, yeşil sahil şeridi ve balıkçıların bir keresinde avlarını sattığı sevimli ahşap iskeleler vardır. Doğu ve batı limanlarının her ikisi de, Skagerrak akıntılarından, granit adaları ve kayalıkların bir takımadası tarafından çevrilidir.

Dyrepark Hayvanat Bahçesi

Visit Southern Norway

İki liman arasında iğne yapraklı ormanla kaplı, 17. yüzyıldan kalma bir deniz üssü ve kalesinin izleri olan sarp Odderøya adası vardır. Ve tüm bunlar, Dyrepark hayvanat bahçesi ve tema parkından bahsetmeden geçemeyeceğimiz, Norveç’in en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden sadece bir kaçıdır.

Stavanger’de Görülecek Yerler

Ülkenin en geniş ve nüfus bakımından büyük olan kentleri arasında olan Stavanger, Bergen’e oldukça yakın bir yerde, oldukça hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda Norveç’in en eski topluluklarından biridir ve köklerini 12. yüzyıla kadar sürdürmektedir.

Offshore Adaları

ISLAND OFFSHORE

Offshore adaları tarafından korunaklı, yüzyıllardır ticari bir merkezdi ve bugün popüler bir kruvaziyer limanı. Şehir ayrıca, her Mayıs ayında MaiJazz Festivali ve Ağustos ayında düzenlenen Uluslararası Oda Müziği Festivali gibi müzik mekanları ve yıllık etkinliklerle hareketli bir kültürel merkezdir.

Buna ek olarak Vikingler’den açık deniz petrolüne, sardalya, uçak ve denizcilik gibi her şeyi kapsayan şehir müzelerine ek olarak Stavanger’da yapılacak çok şey var. Tüm bölge, yakındaki birkaç göl ve hafif deniz iklimi ile rekreasyon alanı olarak popülerdir.

Ålesund’da Görülecek Yerler

Norveç’in en popüler turistik yerlerinden biri ve Art Nouveau mimari yapıları ile bilinen ünlü Ålesund şehri, ülkede görmeniz gereken şehirler arasındadır.

Sunnmøre Alpleri

Knut Oddvar Hustad

Ziyaret edin ve nedenini görmek zor değil, sadece fiyortları ve Sunnmøre Alpleri’nin yüksek zirveleri ile çevrili olan bu resmiyetten mükemmel Norveç ayarlarından biri ile kutsanmış değil, aynı zamanda birçok yeni kültürün eklenmesinden de faydalandı ve eğlence mekanları, son yıllarda ülkenin yaşadığı zenginliğin inanılmaz artışının yan ürünleri.

Ålesund, Norveç’teki en önemli balıkçı limanıdır. Nørvøy ve Aspøy adalarını kıran, Ålesund’un mimari ihtişamı, 1904’te şehrin eski ahşap evlerinin 800’ünü yok eden ve 11 bin kişiyi evsiz bırakan büyük bir yangının sonucunda ortaya çıkmıştır.

Art Nouveau Kent Manzarası

Almqvist Photo

 

Bir daha olamayacağına karar verdikten sonra, şehir memurları, kentin en büyük usta ve mimarlarına verilen görevi, taş, tuğla ve sıvada yeniden inşa etmek için tedbirler almıştır. Bu ileriye dönük düşünce, Avrupa’nın en eksiksiz Art Nouveau kent manzarasını yaratarak, kompakt bir merkezi alanda 320’den fazla Art Nouveau binasının inşasına katkı sağlamıştır.

Bodø’da Görülecek Yerler

Bodø, Nordland bölgesinin en büyük şehri ve Kuzey Norveç’teki ikinci en büyük şehirdir. Ancak, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen kuzeyinde yer alan Bodø’nin tüm yıl boyunca sunacağı çok şey var. 50.000 sakinleriyle Bodø, Norveç’in 12. büyük kasabasıdır. Ancak son yıllarda muazzam bir büyüme görülmüş ve 2030 yılında nüfusu 70.000’e çıkarmayı hedeflemektedir.

Bodø, Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen kuzeyinde bulunduğundan, gece yarısı güneşi 2 Haziran’dan 10 Temmuz’a kadar görülebilir. Bu, her yıl büyük turist gruplarını cezbeden doğal bir fenomendir. Tahmin edebileceğiniz üzere, güneş ışığı bir aydan fazla sürmez (24 saat devamlı güneş ışığı görülebilir).

 

Kasaba Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde olmasına rağmen, Bodø’da gerçek bir kutup gecesi yoktur. Bunun nedeni, temel olarak, kutup gecesi sınırının Kuzey Kutup Dairesi’nin biraz daha kuzeyi Bodø’dan (gerçek kutup gecelerine sahip oluncaya kadar Lofoten Adalarından daha fazla ilerlemenize gerek yoktur) sahip olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, güneydeki yüksek dağlar güneşi engellemekte, böylece güneş, Ocak ayının başından Aralık ayı başlarına kadar şehirde devamlı olarak görülememektedir. Norveç detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here