Norveçliler, Norveç’in dünyanın merkezi olduğunu düşünüp bizleri bunun için ikna etmeye eğilimlidirler. Gerçek şu ki, Norveç inanamayacağımız kadar büyük değil ve çoğu insan Norveç’in bir ülke olduğunu bile bilmiyor. Norveç, yaklaşık 5,2 milyon insanı olan bir İskandinav ülkesidir ve birçok kişiye göre yaşamak ve / veya ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri olmuştur. (Bilmeyenler için: İskandinavya Norveç, İsveç ve Danimarka’dan, bu 3 Avrupa ülkesinden oluşmaktadır) Yaygın bir yanlış anlaşılma, kutup ayılarının Norveç’te sokaklarda dolaşmasıdır. Neyse ki durum böyle değil. Aslında, Norveç anakarasında vahşi kutup ayıları yoktur.

Norveççe bilmiyorsanız, bu bir sorun değil. Norveçlilerin çoğunluğu İngilizce konuşuyor. Bazıları tam bir sohbete girebilmeleri için biraz utangaç olsa da, en azından anlayabiliyorlar ve sahip olabileceğiniz sorular konusunda size yardımcı oluyorlar. Yani, bir yabancıya merhaba demekten korkmanıza gerek yok diyebiliriz.

Norveç, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak biliniyor. Suç oranları, Oslo, Bergen, Trondheim ve Stavanger gibi büyük şehirlerde bile oldukça düşüktür. Diğer tüm kentsel alanlarda olduğu gibi, bazı önlemler almalısınız ama korkacak çok şey yoktur. Gece boyunca yalnız yürürken bile nispeten güvenlidir ve bir suçun kurbanı olma olasılığı çok çok düşüktür. Norveç’teki çoğu suç, ev ve ofis hırsızları ile ilgilidir. Yaz aylarında en turistik bölgelerin etrafında dolaşan bazı grup yankesiciler var, bu yüzden kalabalıkta olduğunuzda cüzdanınıza daha fazla göz kulak olmanızı tavsiye ederiz. Ancak bu durumun bile olma olasılığı oldukça düşük diyebiliriz.

Norveç’te 4 mevsim var: kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar. Norveç’i ziyaret etmeyi planlarken bunu dikkate aldığınızdan emin olun. Bazı turistik yerler sadece belirli bir sezonda açıktır ve kış aylarında bazı yürüyüş yolları ulaşılamaz derecede elverişsiz ortamlara sahiptir. Ana amacınız belirli bir yeri ziyaret etmekse, bunun için hangi mevsimin uygun olduğunu bilmenizde fayda var.Akılda tutulması gereken bir başka nokta da, havaların mevsimler arasında çok fazla değişmesidir. Norveç’e seyahat ederken her zaman yeterince kıyafet getirdiğinizden emin olun. Hava tahminlerine sık sık bakar olmak her zaman iyi bir fikirdir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, hava durumu Norveç’te mevsimler arasında çok fazla değişiyor, bu yüzden her zaman yeterince kıyafet getirmeniz gerekiyor. En önemlisi, ziyaretiniz sırasında bazı yürüyüşlere çıkmayı planlıyorsanız, ekstra bir kat giysi getirmeniz gerekir. Yazın bile, hava değişiminde veya yüksek irtifaya ulaştığınızda düştüğünüzde sırt çantanıza bir yağmurluk ceket ve bir yağmurluk getirmeniz akıllıca olacaktır.

“Allemannsretten” (her erkeğin veya kadının halka açık erişim hakkı) nedeniyle, Norveç’te istediğiniz yere bir çadır kurabilirsiniz (belirli bir alanda başka bir aksi kural belirtilmedikçe). Açık havada bulunmak, Norveçliler için çok önemlidir ve açık alanları özgürce kullanma hakkını korumak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Yani, geride hiçbir iz bırakmadığınızdan ve doğaya zarar vermediğinizden emin olmanız gerekecektir. Norveç’in her yerinde kalmak için ucuz olan birçok kamp alanı da bulunmaktadır. Bu alanlarda genellikle sıcak bir duş alma, kıyafetlerinizi temizleme ve pilleri şarj etme olanağına sahipsiniz.

Ayrıca, “Allemannsretten” nedeniyle, tüm kamu arazilerine erişim ücretsizdir. Bu, bir milli park için giriş ücreti ödemek zorunda kalmayacağınız ve çoğunlukla istediğiniz yere gitmekte özgür olduğunuz anlamına gelir. Ancak sizlerden tek istenilen şey, doğaya saygılı davranmanız ve geride herhangi bir iz bırakmamak için elinizden geleni yapmanızdır.

Somon, Norveçliler için sadece bir balık türü değil, aynı zamanda önemli bir kültür ürünüdür. Dünyaya nam salmıştır ve hatta Japonlara ait suşinin içine konulan somon balığı, 1980’lerde Norveç’ten gelmiştir. Somon ucuz olmasa da ve kısıtlı bütçeyle seyahat ediyor olsanız bile, Norveç’te en az bir tane özel somon yemeği yediğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz. Bu lezzetli fırsatı dünyanın başka bir yerinde bulma şansınız olmayabilir.

Norveç’in ziyaret etmek için pahalı bir ülke olduğu bir sır değil. Şimdi Norveç Kronu’nun zayıf olduğunu düşünerek hareket edebilirsiniz ancak durum böyle değil. Kısa ve öz bir hesaplama ile açıklayacak olursak; günümüzde (2018) asgari ücretimiz 1603 liradır ve yaklaşık 2070 NOK’e tekabül eder. Ancak Norveç’te (yasal olarak olmasa da) bu para, ülkedeki ortalama bir evin kirasından dahi düşük olabilir. Zira, bir Norveçlinin ortalama aylık geliri 15.000 ile 20.000 TL’ye denk gelir. Norveç’teki seyahatleriniz sırasında çok fazla para harcamaktan kaçınmanın bir yolu, restoranlarda daha az yemek yemektir. Kendi yemeğinizi bir süpermarkette satın almak, her gün dışarı çıkmaktan daha ucuzdur. Diğer birçok ülkeden farklı olarak, Norveç’in dışarda yemek yeme gibi bir kültürü yok diyebiliriz.

Kuzey Işıkları’nı görmek istiyorsanız, en doğru yer Norveç’tir. Çünkü kutuba en yakın yerlerden biridir ve gece saatlerinde gökyüzünde dans eden ışık süzmelerini seyretme fırsatı sunar. Bir çok insan için Kuzey Işıkları, (Aurora Boreils) hayatınızda mutlaka görmeniz gereken birşeydir ve oldukça önemlidir. Kuzey ışıkları görmek için birçok turist Norveç’e geliyor. Ancak, kuzey ışıkları (veya Aurora Borealis) Norveç’in her yerinde görülmez. Norveç uzun bir ülke olduğu için normalde Norveç’in kuzey kesimlerinde yeşil olan ışıkları görebiliyorsunuz. Daha güneyde gidersiniz, daha az ışık göreceksiniz. Lofoten, Bodø ve Tromsø gibi yerler kuzey ışıklarını seyretmek için popüler yerlerdir. Ayrıca, kuzey ışıklarının yaz mevsiminde çok parlak olduğu için tüm yaz görülemeyeceğini de unutmayın. Tipik olarak, Ekim ile Nisan ayları arasında şansa bağlı olarak görülebilmektedirler.

Norveç’le ilgili bir başka büyük yanılgı, seyahat etmenin kolay olduğu küçük bir ülke olmasıdır. Bu durum böyle değil. Burada sadece 5 milyon insan yaşamış olsa da, burası, 57 ° ila 81 ° kuzey arasında uzanan büyük bir ülke (148 718 mil kare). Bu, Norveç’te birkaç gün geçiremeyeceğiniz ve hem batı kıyılarını hem de başkenti ve kuzey bölgelerini göremediğiniz anlamına gelir. Aslında, Norveç’in güneyindeki Kristiansand’dan Kuzey Norveç’teki Nordkapp’a arabayla seyahat etmek yaklaşık 38 saat sürüyor. Bu nedenle, seyahatinizi dikkatli bir şekilde planlamanız ve gitmek istediğiniz yerler arasındaki mesafelere bakmanız gerekir. Tüm bölgelerdeki yerleri görmek istiyorsanız, bazı günler harcamanızı veya birden fazla seyahat etmenizi öneririz.

Svalbard’daki Kutup Ayıları’nı saymaz isek, Norveç’in vahşi doğasında saldırmak için bekleyen tehlikeli bir hayvan bulunmamaktadır. Hele ki ormanda, dağda ya da buzulda olursanız, korkacak hiçbir şeyiniz yok. Korkabileceğiniz veya görmek istemeyeceğiniz türde hayvanlar var ama onları görmeden önce genellikle kaçacaklardır. Norveç’te vahşi hayvanlar hakkında daha fazla bilgiyi, seyahate başlamadan önce edinebilirsiniz.

Norveç oldukça uzun bir ülke (dikey olarak) olduğu için, farklılıkların oldukça önemli olduğunu söylemeden devam ediyor. Güney Norveç’te, güzel kıyılara ve sıcak (tropik olmayan) bir havayla karşılaşırken, Doğu’nun geniş ormanlık alanları ve başkenti var, kuzeyde kutuplar, dağlar ve kutup manzaralara şahit olursunuz.  Kış aylarında kuzey Norveç’in kutup geceleri vardır; Güneşin ufkun üzerinde yükselmediği ve 24 saatin karanlık olduğu bir dönem. Ancak yaz boyunca, tam tersi bir durum var; güneş asla batmıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here