Norveç’e Ne Zaman Gidilir?

Norveç’e ne zaman gitmeli, ilk kez Norveç’e gidecek gezginler arasında ortak bir sorudur. Çoğu gezgin için Norveç’e gidilmesi gereken en uygun zaman Haziran ve Temmuz aylarıdır. Gece yarısında doğan bir güneşi görmek oldukça farklı bir şey olacaktır. Eğer siz de bu olaya şahit olmak isterseniz, gitmeniz gereken en uygun zaman, yılın bu dilimi olacaktır.

Turistlerin en yoğun olduğu dönem ise yaz değil, ilkbahar aylarıdır. Gecenin neredeyse hiç olmadığı bir günde, istediğiniz kadar gezebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Kalabalık olmayan dönemler ise Mayıs ve Eylül aylarıdır. Zira insanlar, bu dönemlerde işte oluyor ve genellikle dışarı çıkmak istemiyorlar. Hava durumu iyi olduğu günler hariç, sokaklar boş ve sessiz oluyor.

Haziran ve Temmuz ayları aynı zamanda Norveç’in en yüksek turizm seviyelerine de sahip dönemleridir. Norveç’in en sessiz ve sakin dönemi ise Ekim ayıdır. Yaz sezonunun sona ermesinin ardından Bergen, Trondheim ve Oslo gibi büyük şehirler dahil çoğu şehir, eğlenceden uzak bir yaşantıya dönüşür. Ancak bu durum uzun sürmez. Aralık ayının gelmesi ise kış turizmi başlar ve insanlar tekrardan gezintilerine devam eder.

Gelelim hava şartlarının en ağır olduğu dönemlere. Kuzey ışıklarının ortaya çıktığı zamanlar, Norveç’in en soğuk aylarına denk gelmektedir ve Ocak ve Şubat aylarına kadar bu süre devam eder. Ancak bir Noel tatili planlıyor iseniz, üzerinize kalın kıyafetleriniz alıp ülkeye varmanız gerekecektir. Hava sıcaklığının daima eksilerde olduğu bu dönemlerde, kalabalıklar genelde Oslo ve Bergen civarında görülür. Diğer şehirler ise daha sakindir.

Resmi Tatil ve Festivaller

Norveç, sahip olduğu 5 milyon nüfusu ile, gayet sakin ve çoğunlukla eğlenceye düşkün bir toplumdan oluşmaktadır. Ekonomik şartların oldukça yüksek olduğu bir ülke olarak, tarihi ve dini pek çok bayram ve özel gün kutlamalara ev sahipliği yapar ve insanlar bu bahanelerle oldukça yoğun bir şekilde eğlenir. Bir çok restorant ve kafe açık kalırken, diğer türdeki hizmet yerleri dükkanlarını kapatır ve resmi tatilin tadını çıkarırlar.

Birleşik Krallık’ta banka tatillerinin her zaman Pazartesi günü olduğu gibi, Norveç’te resmi tatil günleri belirli bir tarihe denk düşüyor. Bu, genellikle bir hafta sonu olduğu anlamına gelir, bu yüzden Norveç’teki gerçek resmi tatil günlerinin sayısı her yıl değişir. Günlerin çoğu mayıs ayında ve haziran başında düşmekte, bu da yaz mevsiminde en fazla 3, 4 günlük veya bir hafta sürebilmektedir.

Yılbaşı Günü

U.S. EMBASSY

1 Ocak: Bu tarih günümüzde İsrail hariç, Gregoryen takvimini uygulayan bütün ülkelerde resmi tatildir. Norveçliler, bu günü diğer ülkelere göre biraz daha bastırılmış bir şekilde kutlamaya eğilimlidirler. Havai fişekler yaygındır, ancak yılbaşı kutlamalarında daha çok aile odaklı küçük etkinlikler yaygındır. Yeni Yıl Günü’nde, Norveçliler büyük ihtimalle bir doğa yürüyüşü için tepelere doğru yöneleceklerdir.

Paskalya

SOLRUN F. FAULL

29 Mart – 2 Nisan: Dini geleneklerden dolayı, Norveç, Paskalya için üç resmi tatil günü belirlemiştir. Perşembe, Cuma ve Pazartesi olarak belirlenen bu günler Norveç’te sırasıyla Skjærtorsdag, Langfredag ​​ve Andre påskedag olarak da bilinir.

Perşembe, Cuma ve Pazartesi günleri ve haftasonu dahil Paskalya’da uzun bir tatil Norveçliler için garanti diyebiliriz. Böylece Norveç’teki bir çok diğer resmi tatil günlerinin aksine Paskalya’nın Norveçliler için önemini vurgulamak gerekir. Birçok yerli, bu günlere bitişik olarak tatil izni alıp üç ya da dört gün tatil yerine daha uzun bir tatil geçirir.

İşçi Bayramı

Rolleiv Solholm

1 Mayıs Günü veya Uluslararası İşçi Bayramı, dünya çapında yaklaşık 80 ülkede kutlanıyor ve organize işçi hareketinin başarılarını bizlere hatırlatıyor.

Norveç’te, işçi sendikaları tarafından düzenlenen törenler, büyük şehirlerde ortak bir manzaradır. Bu günü kaçırmak neredeyse imkansız çünkü sadece kırmızı bayraklara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Günün amacının aksine, 1 Mayıs haftasonuna denk gelirse, Norveçlilerin bu izin hakkı bir sonraki güne aktarılamaz.

Yükseliş Günü

PIETER WIJNEN

10 Mayıs: Norveç’te Kristi Himmelfartsdag olarak bilinen Yükseliş Günü, Paskalya Pazar günü dirilişinden 39 gün sonra İsa’nın göğe yükselişini simgeliyor. Asıl tarih her yıl şaşırtacak şekilde değişse de, çoğu zaman  Perşembe gününe denk gelmektedir. Bazı şirketler çalışanlarına Cuma gününü ücretsiz olarak sunarken, bazıları da personelini Cuma günü tatil günü olarak almaya teşvik ediyor.

Anayasa Günü

Wikipedia

17 Mayıs: Şüphesiz yılın en büyük kutlamasıdır. Bu büyük gün, her topluluktaki çocuk geçitleriyle başlar ve arkasından tipik topluluk grupları, canlı müzik ve diğer eğlenceli aktivitelerden oluşan bir geçit boyunca izlenir.

Pazartesi günü

Juan Alejandro

21 Mayıs 2018: Pentecost olarak da bilinen Whit Pazartesi, Yükseliş Gününden on gün sonra kutlanır ve bu nedenle her zaman Pazar gününe denk gelir. Gün, Yeni Ahit’te kaydedildiği gibi, Kutsal Ruh’un Havarilere alev biçiminde gelmesini anlatıyor.

Noel günü

Angé Stonefield

25 Aralık: Juledag, Noel arifesinde gerçekleşen aile kutlamalarının bir sonraki gününde Norveç’te resmi bir tatildir. Teknik olarak resmi bir tatil olmasa da, Noel Arifesi Norveçliler için özel bir gündür ve çoğu aile bu günün akşam yemeğini birlikte yedikleri için adeta resmiyete dönüşmektedir. Ana bayram yemeği bölgeye göre değişir, lutefisk, pinekjøtt ve fırınlanmış morina da dahildir. Norveç’te Noeli anlamak için daha ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

Aziz Stephen Günü

26 Aralık: Andre juledag olarak da bilinen gün Noel bayramlarının tadının çıkarılmasının ardından çok ihtiyaç duyulan bir rahatlama günüdür. Paskalya’ya çok benzeyen, Norveçliler bu günü mevsimin en soğuk havasına rağmen ormanlara ve dağlara çıkmak için bir sebep olarak kullanıyorlar.

Kutup ayılarından korunmaya ihtiyaç duyduğunuz müzik festivallerinden, gölün sahnenin bir parçası haline geldiği nefes kesici tiyatro performanslarına kadar, Norveç, katılımınızı hak eden pek çok olağan dışı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bulabileceğiniz bazı sıradan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Nordlysfestivalen, Tromsø

TANK

Norveç’in kuzey kısmı sadece heyecan verici bir seyahat noktası değil, aynı zamanda oldukça kültürel bir yapıdır ve Tromsø şehri kesinlikle bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Nordlysfestivalen (Kuzey Işıkları Festivali), 30 yıldan uzun bir süredir operadan caz’a, oda müziği ve senfonik orkestralardan modern şarkılara kadar tüm biçimlerinde bir müzik kutlamasına şahit olabileceğimiz bir festivaldir.

Her yıl Ocak ayının sonuna doğru gerçekleşen bu festival, sadece müzik ve dans nedeniyle değil, aynı zamanda konserler için seçilen yer olarak da kullanılır. Nordlysfestivalen’de bir katedral içinde yer alan senfonik orkestrayı dinlemeden etkinliğe son vermemenizi öneririz.

Gladmat, Stavanger

Redwire

Norveç’in en büyük ve en önemli yiyecek festivallerinden biri, Temmuz ayında Stavanger’de gerçekleşiyor. Gladmat’da, dünyanın her yerinden gelen 250.000 aileye ve aşçıya ev sahipliği yapan festivale Norveç’in mutfaktaki çiçek açan bölgesi olan güneybatı sahilindeki kaliteli malzemeleri ile geleneksel lezzetleri keşfederek katılabilirsiniz.

Øya Festivali, Oslo

DAVID NIKEL

Her Ağustos ayında, Oslo çok güçlü Coachella vibesleri veriyor. Øya Festival, dört yıl süren uzun bir müzik festivalidir ve Tiesyen Parkı’nın yeşil çimleri üzerinde yaklaşık 60.000 insanı bir araya getiriyor. Bu vibe, gençliğe ve eğlenceye büyük önem veriyor. Sürdürülebilirliği en önemli amacıdır (öncelikle Norveç için) . Kalbinizi şarkı söylemeye adayarak yerel çiftçilerin ham ve organik yiyeceklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Riddu Riđđu, Kuzey Tromları

nordnorge

Sami, Kuzey İskandinavya’nın canlı bir kültürü ve kendi diliyle (Norveç’in resmi dillerinden biri olarak da bilinir) yerli halkıdır. Sami’de “kıyıda küçük bir fırtına” anlamına gelen Riddu Riđđu Festivali, bu kültürü koruma ve pekiştirme yollarından biridir.Festival 25 yıl boyunca ve her 25 yıldır farklı bir müzik programları, edebiyat ve performans filmleri ile adeta geleneksel bayrama dönüşüyor. Festivale giderken kamp için çadırınızı da yanınıza almanız konaklamak için iyi bir seçim olacaktır.

Peer Gynt Festivali, Lillehammer

Nature

Kendinizi Henrik Ibsen’in sanat dolu parlak çalışmalarına göz atmaya kaptırmak isterseniz, ki kendisi Norveç’teki en ünlü oyun ve hikaye yazarıdır, Peer Gynt Festivali’ne katılmanızı öneririz. Ve en çarpıcı yanı ise bu sanatını büyülü bir ortamda gerçekleştiriyor.

Her Ağustos ayında Gudbrandsdalen vadisinde yer alan Peer Gynt Festivali, ünlü Norveçli oyun yazarı ve hikâyeye ilham veren tarihi şahsiyetin ikonik oyununu anıyor. Festivalin bu vadide yapılmasın nedeni ise Per Gynt’in aslında bu vadide yaşamasıdır. 17. yüzyıl tiyatro oyununun dışında, hafta boyu süren festival sizi dağlarda, sanat sergilerinde, rehberli yürüyüşler ve müzik konserleri ile büyüleyecektir.

Oi! Trøndersk Mat og Drikke Festivali, Trondheim

oimat
Trøndelag bölgesi iyi yemekleri ile bilinir ve halkı bunu size mutlu bir şekilde kanıtlayacak kadar sıcak kanlıdır. Tek yapmanız gereken, Oi’de yaz aylarında Trondheim’da olmaktır. Yerel mutfağı ve yemeklerini kutlamak için Trøndersk Mat og Drikke Festivali, tatilinizi şenlendiren bir etkinliktir.

Tereyağı, peynir, sosis, reçel ve jambon, deniz ürünleri ve sebzeleri yerel üreticilerden ve çiftçilerden, beraberindeki mikro bira festivalinde küçük partilere kadar pek çok şey bulabilirsiniz.

Buz Müzik Festivali, Finse

Highend Magazine

Festivalin yapımcıları, “En havalı dış mekan deneyimi” olduklarını iddia ediyorlar ve bu konuda oldukça haklılar. Bu eşsiz “buz müziği” konseptinin (öncü Terje Isungset ve buz topluluğu Anders Jormin, Berit Opheim, Peter Paelinck ve Maria Skranes’tir) arkasındaki ekip, her yıl Finse’nin dağlarından getirilen buzlarla birlikte sahne alıyor ve festivaldeki tüm aletler ve sahnenin neredeyse tamamı bu buzlardan inşa ediliyor.

Birken Ski Festival, Rena

Wikipedia

Slalom’u icat eden ülke olarak Norveç, kış sporları ve özellikle festivallerinin en hareketli geçtiği yerlerin başında geliyor. Rönesans’taki rivayetin kendine özgü bir arka planı var: Genellikle Şubat ayında Rena’da gerçekleşen Birken festivali, bir grup kayakçının, Haakon Haakonsøn’u genç prensi Haakon Haakonsøn’dan uzak tutmak için 1200’de iç savaş sırasında geri aldığı rotayı izliyor. Bugün, tüm katılımcıların, çocuğun ağırlığını taşıyabilecek bir sembol olarak 3,5 kilo ağırlığında bir sırt çantası takmaları gerekiyor.

Polar Jazz, Svalbard

Kuzey Norveç’in bir başka kültür gemisi olan ve 1998’den beri her şubat ayında düzenlenen Polar Jazz, dünyanın en kuzeydeki müzik festivalidir. Uzun ve karanlık kutup gecelerinde ışık ve müzik kutlaması; Çekirdekte caz olmasına rağmen, son birkaç yılda diğer türlerden tanınmış sanatçılar da, blues gruplarından Sivert Høyem gibi rock yıldızlarına kadar iyi bir performans sergiledi. Ve bu Svalbard olduğu için, sizi gerçek kutup ayılarından korumak için performanslar gerçekleşirken mekanların dışında bekçiler var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here