Norveç, İskandinavya’daki toprak bakımından en büyük ülke olarak, çok farklı kültürlere ve sokaklarında satılan bir çok farklı ürüne sahiptir. Oslo gibi büyük şehilerde ünlü mağazalar ve alışveriş merkezleri yer alırken, Bodo gibi daha küçük yerleşim yerlerinde ise klasik satıcı tipleri ve cadde pazarları bulunabilmektedir. Dünyada başka bir yerde bulunamayacak ürünler görebileceğiniz bir çok satıcı yer alır. Geleneksel kostümler, resmi Norveç ürünleri ve insanların özel günlerde giydikleri kıyafetler dikkat çekici ürünlerin başında gelir.

Norveç Geleneksel Kıyafetleri

Sabbatical Wife

Genel itibari ile modern bir sosyal hayata sahip olan Norveç’te, klasik ve geleneksel ürünler daha önemli sayılmaktadır. Turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Bergen gibi şehirlerde, çarşı ve pazar gibi yerler nadir bulunmaktadır. Bu yüzden büyük mağazalar dahil çoğu dükkan yerel ve geleneksel ürünlere de reyonlarında yer verir.

Halkın çoğu tarafından özel günlerde ve sosyal medya gibi mecralarda paylaşım yapmak için giyilen pek yöresel kıyafet tercih edebilirsiniz. Heimen Husfliden gibi markalar 1900’lerden beridir bu işle meşgul olan ve günümüzde en kaliteli Norveç geleneksel kıyafetleri üreten mağazalara sahiptir. Tabi ki kıyafetten daha fazlasını bulabileceğiniz yerler ve buralarda turistlerden tarafından tercih edilen ürüler de bulunmaktadır.

Linje Aquavit Bardakları

SQUARESPACE

Linje Aquavit, Türkçe’de ateş kızağı anlamına gelen ve aslında 15. yüzyıldan beridir Norveç’te üretilen bardaklardır. Tıpkı bizdeki Paşabahçe gibi ülkenin ilk cam üretim faaliyetlerine dayanan tarihi ile pek çok ünlü marka bulabilir ve bu bardaklardan satın alabilirsiniz.

Asıl önemli olan ise Linje’dir ve patates ya da farklı bir ot lezzetine sahip bir tahıldan üretilmiş içeceklere verilen bir isimdir. Kalbin zayıflığını onarması kanıtlanmış olan ve oldukça sağlıklı olan Linje, meşe fıçılarında üretiliyor ve şişelenmeden önce bir süre bekletildiğinde daha olgun ve lezzetli bir tada sahip oluyor.

Norveç Kazakları

VintageByBeth

Konu tekrar elbiseye gelecek olursa, otantik bir seçenek olarak Norveç kazaklarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Norveç’te bir deyim olan “kötü hava yoktur, kötü elbise vardır.” aslında ülkenin giyim konusunda tarihsel olarak büyük tecrübelere ve deneyimlere sahip  olduğunu göstermektedir.

Ülkeye vardığınızda, zaman yılın hangi dilimi olursa olsun mutlaka Türkiye’den daha soğuk olacağı sebebiyle, üzerinize giymeniz gereken kalın kıyafetlere ihtiyaç duyacaksınız. Eğer vardığınızda bu tür kıyafetlerden satın almak isterseniz, kesinlikle bir mağazaya veya yerel pazara uğrayıp, ülkemizdekilerden oldukça farklı formasyonlara ve tarzlara sahip kalın kazak ve diğer türdeki giyim ürünlerine göz atmalısınız.

Lakris Çikolataları

sweets

Soğuk Norveç tatili günlerinde içinizi ısıtacak kıyafetleri giydikten sonra, kaldığınız yerden dışarı çıkıp bir markete uğramalı ve Norveç’in ünlü likörlü çikolatalarından satın almalısınız. Norveçliler, bu türdeki çikolatalarından oldukça gurur duymaktadırlar. Marketlerde lakris (Norveççe’de şeker) çikolatalara göz atabilir veya oturduğunuz bir kafede ustalar tarafından özenle hazırlanmış gurme çikolatalardan sipariş verebilirsiniz.

Ostehøvel

Wikipedia

Ostehøvel, 1925 yılında Thor Bjørklund’un sıradan bıçakların kaşar gibi sert veya beyaz peynir gibi yumuşak peynirleri keserken zorlanmasından dolayı icat ettiği bir üründür. Ülkede peynir çok ünlü değildir ancak bu ürün oldukça bilinir bir şeydir. Patenti Norveç’e ait bu peynir dilimleyici, ülkemizde de IKEA gibi mağazalarda yer alır ve dünyanın geri kalanında da büyük bir ilgi görmüştür.

Viking Temalı Hatıralar

Courtney Lipson

Norveç’e alışverişe gittiğinizde ve herhangi bir hediyelik eşya dükkanında girdiğinizde Viking temalı hatıraları bulabilirsiniz. Vikingleri, baş kısımlarında boynuzlu bir kask bulunan figürleri satın alarak gezi koleksiyonunuza  ekleyebilirsiniz. Daha benzersiz bir şey bulmak isteyenler bir galeri ya da bir vintage dükkanına gidebilir ve orada viking içme kaselerini bulabilirler.Genellikle her iki uçta oyulmuş ejdarhalarla şekillendirilirler. Gidilecek yerler listesinde olması gereken Alesund’daki Galleri Artifex, bazı muhteşem Art Nouveau örneklerine sahiptir.

Trol Heykelleri

jaholst

Norveç mitolojisinde önemli bir rol oynayan ahşap oyma trol heykelleri, çağlar boyunca geleneksel bir hediye olmuştur. Küçüğünden büyüğüne kadar hemen hemen hepsi tüm şekil ve boyutlara girebilirler. Bu geleneksel figürler için çantanızda bir yer açın çünkü çok sayıda Norveçli, Trollhunter’ı ziyaretçilerinin orayı daha iyi anlamaları için bu figürlere sahip olmanın önemi konusunda ısrar edecektir. Bir hediyelik eşya dükkanından arkadaşlarınıza hediye olarak trol figürlerini satın almayı unutmayın; efsaneye sahip bu troller yanımda götürebileceğim hatıra sorusuna en iyi cevap olacaktır.

Pølse

Robyn Lee

Norveç, sosis meraklılarının ülkesidir ve bu yerel lezzet vejetaryenler için uzak durulması gereken aynı zamanda da lezzetinin tadılması gereken yiyeceklerdendir. Pølse adı verilen Norveç sosisleri, mantar ve yumurta proteini gibi et içermeyen kaynakların yanı sıra çeşitli et türlerinden (domuz eti ve kuzu en yaygın olanı) yapılabilir. Ama geyik ve ren geyiği sosisleri, farklı lezzetleri sayesinde yerel lezzetler olarak kabul edilir. Onları yiyecek pazarlarında, şarküteri dükkanlarında ve elbette Mathallen’de bulabilirsiniz.

Vintage Mutfak Malzemeleri

Oldiscoolshop

Mutfağınıza canlı tonlarda ve çiçekli desenlerde bir dizi vintage tencere, tabak, sürahi ile renk katabileceğiniz geleneksel Norveç mutfak malzemelerine sahip olabilirsiniz .Uygun bir fiyata sahip olabileceğiniz bu tip mazemeleri Oslo’daki Vestkanttorvet gibi vintage mağazaları ve bit pazarlarında bulabilirsiniz.

Rosemalig

American Rogaland

Rosemalig, Norveç’in dekoratif halk tablosu olarak 1750 yılında, Barok, Regency ve Rokoko gibi üst sınıf Avrupai sanat stilleri ve sonrasında daha çok kırsal kültürün tanıtıldığı bir sembol olmaya başlamıştır. 1870 yılına kadar bu temsiliyet devam etmiş ama sonrasında bu stil Amerika Birleşik Devletlerine göç etti ve böylece hayatta kalmayı başarmıştır.

Bugün, rosemaling tekniği yeniden Norveç’te popüler hale geliyor ve birçok sanatçı ve zanaatkâr eski yöntemleri yeniden öğreniyor. Kutu ve tabak gibi daha geleneksel nesnelerin yanı sıra, rosemaling bardaklar, vazolar ve hatta rosemaling bisikletleri ve kaskları da görebilirsiniz.

Solje İğneleri ve Broşları

etsy

Bazı geleneksel mücevherler olmadan hiçbir gezi koleksiyonu tamamlanamaz. Solje iğnelerini ve broşları Norveç’in her yerinde bulup satın alabilirsiniz, ancak Vestkanntorvet gibi sokak pazarlarında daha çok vintage ürünler var. Eğer geleneksel bir Norveç kostümü giymek biraz fazla gelirse, bir mücevherat takımı Norveç ziyaretini temsil etmeye yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here