İklimsel olarak  bizlere oldukça soğuk bir yer gibi gelen, ancak sahip olduğu güzel havalarda da eğlenmesini bilen bir millete sahip olan Norveç, gece hayatının yılın belli kesimlerinde ve özellikle haftasonlarından oldukça renkli geçtiği bir ülkedir. İnsanlar havaların soğuk olmasına, bize göre dışarıya dahi çıkılamayacak derecede dondurucu olmasına aldırış etmeden, festivallere ve eğlence mekanlarına akın etmektedirler.

İnsanlar, hafta içi erkenden kalkıyor ve gece geç saatlere kalmadan eve dönüp uyuyorlar. Bu durum Oslo’da da geçerli, Bodo’da da geçerli olan bir olay. Ancak konu haftasonuna gelince, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkes, bir şekilde partiye veya eğlenceye gitmektedirler.

Oslo, başkent ve en kalabalık Norveç şehri olarak gece hayatının oldukça eğlenceli ve renkli geçtiği merkezlerin başında yer alıyor. Ünlü DJ’lerin canlı performanlarını sergilediği festivaller, heyecan verici, ülke çapında tanınmış simaların konserleri, olağanüstü ışık gösterilerine sahip yıllık etkinlikler gibi pek çok farklı türdeki eğlence aktiviteleri, yine özellikle haftasonlarında ve resmi tatillerde baş gösteriyor. İnsanlar, her ne iş yaparsa yapsın, mutlaka eğlenceli bir gecenin arayışı içerisine giriyorlar ve Bergen, Tromsø ve Stavanger gibi şehirlerde eğlenmek adına farklı etkinliklere katılıyorlar.

Ülkeye ilk vardığınızda, akşam veya gece saatlerinde dışarı çıkmadan önce, mutlaka detaylı bir plan yapmanızı öneririz. Hangi kulübün nerede olduğu, fiyatların alt, üst ve lüks düzeylerden hangisinde yer aldığı ve konakladığınız yerden ne kadar uzağa gitmeniz gerektiği hakkında bilgiler edinmelisiniz. Kulturhuset, Norveç’in en iyi gece kulüplerinden biridir. Aynı zamanda yemek servisininde yer aldığı eğlence mekanında en iyi müzikleri dinleme fırsatını elde ederken, yemeğinizi bitirdikten hemen sonra disko moduna geçebilirsiniz.

Eğer tatilinizi yılbaşı arefesi gibi yoğun bir dönemde gerçekleştiriyor ve aynı zamanda gece hayatının renkli sayfalarına girmek istiyorsanız, plan yapmakla kalmayıp erkenden yola koyulmanız gerekebilir. Zira bazı gece kulüpleri, bu gibi zamanlarda uzun bekleme kuyruklarının oluştuğu ve içerisi dolduğunda sizi kapıdan geri çevirecek işletmelere dönüşebiliyorlar. Bu gibi durumlarda misafiri mağdur etmemek adına, Kulturhuset gibi büyük gece kulüpleri, müziğin daha yumuşak çalındığı bir bölüme sizleri davet edebilir. Böyle sorunlar ile karşılaşmamak adına dışarı çıkmadan önce rezervasyon sistemi ile yer ayırtmanız en garanti yol olacaktır.

Kulüpler ve bazı müzikli ve alkollü eğlence mekanları, giriş için 100 NOK (Norveç Kronu)’a kadar ücret talep edebilir. Ancak içeride harcama yapacağınızın garantisi verdiğiniz durumlarda bu ücret ortadan kalkabiliyor. Diğer bir durumda, üzerinize giydiğiniz kıyafete oldukça büyük önem vermelisiniz. Ülkemizde Bodrum, Alanya ve bu tür yerlerde sıkça karşılaşabildiğimiz ve kulüp hayatına uymayan görünümlere sahip (giyinilen elbise olarak) insanlara karşın, Norveç’teki neredeyse tüm gece mekanları, misafirin parasından önce giyimine ve tavırlarına dikkat etmektedir. Bu yüzden, taşkınlık çıkaracak durumlara sebebiyet vermemeli ve kimseyi rahatsız etmeyecek davranışlar sergilemesi garanti kişilerin daima giriş önceliğine sahip olduğunu bilmelisiniz.

Kurallar ülkesi olan Norveç’te, gece kulüpleri de belli başlı kısıtlamalara ve uygulamalara sahiptir. Eğer 21 yaşın altında iseniz, herhangi bir gece kulübüne girmeniz mümkün değildir. Bazı kulüplerde bu kısıtlama 23 yaşına kadar yükselmektedir. Kimlik kartı olmayan kişiler, herhangi bir eğlence mekanına girerken göstermek zorundadır. Hele ki genç gösteriyorsanız ve 23 yaşından büyükseniz, bu kontroller sizleri biraz güldürecektir.

Bir diğer önemli kural ise, giyim ve kuşamın kulübün konseptine uygun olup olmadığıdır. Yukarıda bahsedilen ‘düzgün giyim’den ziyade, eğer bir kulüp gecesinde sadece spor giyinen insanlar görmek istiyorsa, istisnasız bu kural uygulanır. Aynı şekilde, takım elbise giymek pek hoş karşılanmaz ve çoğu insan için gülünç bir durum oluşturabilir.

Gece, Norveç’te saat en geç 03.00’ı gösterdiğinde bitiyor. Ülkemizde bu saat 05.00’a kadar uzarken Norveç, ülke genelinde en geç bu saate kadar partiye izin veriyor. Bulunduğunuz şehirde, toplu taşıma ve diğer ulaşım araçlarının gece kaça kadar çalıştığını bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz sizler için yararlı olacaktır. Diğer türlü, taksi ücretleri biraz pahalı gelebilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise, Norveç’in hava şartlarının çok değişken olabildiğidir. Akşam dışarı çıkmadan önce bir sırt çantası edinmeniz veya elinizde sizi yağmurdan kurtarabilecek bir şemsiye bulundurmanız daima faydalıdır.

Oslo, Bergen ve diğer büyük şehirlerde publar, diskolar ve bazı restorantlar kendi biralarını ve diğer alkollü içeceklerini üretmektedirler. Bunun gibi ilginç pek çok şeye rastlayabileceğiniz ülkede, yaz ayları en eğlenceli zamanlardır. Karl Johans, Majorstua, Grünerlokkeat ve Aker Brygge, Norveç’te gece hayatının en canlı olduğu lokasyonların başında gelir ve özgür atmosferi ile rahat bir nefes aldıracak ve eğlendirecek ortamlara sahiptirler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here