Ülke, sahip olduğu farklı kültür ve yaşam tarzını yiyecek ve içeceklerine de olabildiğince yansıtmaktadır. Küçük kasabalardan büyük metropollere kadar tüm ülkede yenilen yiyeceklerin yanı sıra, yöresellikle karıştırılmış ve modern dünyaya uyarlanmış pek çok tür de bulunabilmektedir. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilgisini en başta deniz ürünleri ve bunların sayısız çeşitliliği çekmektedir.

Balina Eti

Rachel Nuwer

Balina eti, sanılanın aksine genel olarak oldukça sevilen ve avlanması zor olsa da hemen hemen her yerde bulunabilen bir yiyecek türüdür. Kırmızı et mahiyetinde yenilen ürün, bonfileyi andıran bir görünüme ve dana ciğerine benzeyen, oldukça yavan bir tada sahiptir. Tüketebilmek için bolca çiğnemek gerekmektedir.

Syltetøy

THORNEWS

Kahvaltı olarak pek çok yöresel yiyeceğin yanı sıra, modern dünyaya ayak uydurmuş türde yiyecekler de bulunan ülkede, vazgeçilmez bir sabah yiyeceği olan Syltetøy, Norveç’te yapılan bir tür reçeldir. Ev yapımı olması oldukça önem taşıyan reçel, hoş aroması ve yakınlarınıza dönüş yolculuğunuzda hediye olarak satın alabileceğiniz sevimli küçük kavanozları ile tatmaya değer bir lezzettir.

Ren Geyiği Eti

Huang Chao

Ülkede et tüketimi sadece deniz ürünlerinden elde edilenler ile değil, aynı zamanda vahşi yaşam ortamında bulunan canlılardan üretilenlerle de sağlanmaktadır. Ren geyiği, Norveç’in doğal yaşamının bir parçası ve aynı zamanda etinin tüketildiği bir hayvandır.

Bir çok restorant ve orta büyüklükteki kafelerin menüsünde yer alan ren geyiği eti, yerel insanların ve ülkeye turistik amaçla gelmiş insanların oldukça beğendiği ve tükettiği bir yiyecektir. Izgarası, kavurması, sotelenmişi gibi pek çok türünü bulabileceğiniz bu et, Norveç ziyaretinizde mutlaka tüketmeniz gereken bir üründür.

Norveç Kahvesi

Squarespace

Brezilya’dan aldığımız kahve çekirdeklerinin Türk usullerine göre harmanlanması ve hazırlanması ile oluşmuş olan Türk Kahvesi’nin Norveç versiyonu da bulunmaktadır. Ülke genelinde, özellikle sabahları pek çok insan tarafından tüketilen Norveç Kahvesi, sahip olduğu farklı aroması ile insanların ilgisini çekmektedir.

Ülkeyi gezerken vereceğiniz molalarda, kaldığınız otelin lobisinde geçireceğiniz vakitlerde veya yöresel yemekler yemek için uğradığınız bir restorantta mutlaka denemeniz gereken bir ürün olarak Norveç Kahvesi, damağınızda oldukça hoş bir tat bırakacaktır.

Brown Cheese

KORVA COLEMAN

Brown Cheese, Türkçe adıyla kahverengi peynir, ülkede tüketilmekte olan ve turistler tarafında da oldukça büyük beğeni toplayan süt ürünlerinin başında gelmektedir. Kültürümüzde yer alan ve dükkanlarımızda kalıp tereyağ olarak satılan ürünlere benzeyen, ancak sahip olduğu formasyon ve tat farklılığından ötürü oldukça farklı bir his veren bu peynir çeşidi, ekmeğinize sürülebilecek bir kıvama sahiptir ve bol tuzlu – karamalize bir tattır.

Ülkeyi ziyaretiniz sırasında mutlaka denemenizi önerdiğimiz bu peynir, bizim damak zevkimize pek uymuyor ancak yine de denemeye değer bir lezzet. Peyniri bulmak için, kaldığınız yer bir otel ise, sabah kahvaltısı için büfeye veya herhangi bir şarküteri reyonuna bakmanız yeterli olacaktır.

Røkelaks

Brian

Norveç, ülke tanıtım reklamlarından ve ülkemize satılan ürünlerinden de bildiğimiz üzere, deniz ürünleriyle meşhur bir lokasyondur. Ülkede en çok tüketilen ürünler arasında ise somon türü balıklar gelmektedir.

Røkelaks, denizden henüz çıkarılmış olan ve üzerine isteğe göre farklı baharat çeşitlerinin eklenebildiği bir somon yemeğidir. Norveçlilerin neredeyse tamamı bu yemeği oldukça beğeniyor. İşin içinde baharat olunca, damak tadımıza da uygun bir lezzet olduğunu söylemek mümkün. Bir akşam yemeği için de tercih edilebilecek bu ürünü de mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Balık ürünlerinden ve Røkelaks’tan bahsetmişken, ülkenin gelir kalemleri arasında ikinci sırayı alan somon ticaretine de değinmek gerekir. Ülkemizde Leroy gibi markaların sunduğu ve oldukça çeşitli türleri bulunan somon, Norveç ihracatının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Gözünüzün alabildiği tüm süpermarketler ve balıkçılarda bulabileceğiniz somon, sabah kahvaltısı dahil, günü tüm öğünlerine uyarlanmış pek çok yemeğin içerisine girmektedir. Füme somon, ülkeye gelen turistler tarafından oldukça beğenilen bir çeşittir ve neredeyse her restorant ve lokantada bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Ørret

millasmat

Ørret, Norveç’te en çok tüketilen balık ürünlerinden biridir. Alabalık çeşidi olan ve somon balığından daha tatlı bir lezzete sahip olan bu tür, ülke insanı tarafından çokça beğenilmektedir. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin de doya doya yediği balık çeşidi, hemen hemen her restorantta bulunmaktadır ve farklı türdeki sunumları ile oldukça dikkat çekicidir.

Herring – Ringa Balığı Turşusu

fromnorway

Ringa Balığı, Norveç’in sahip olduğu balık türleri arasında en yaygın olanı ve küçükten büyüğe herkes tarafından tüketilenlerden biridir. Her yöre ve bölgede bulunabilir ve ülke insanı açısından önemli bir geçim kaynağıdır. Herring olarak adlandırılan balık, Norveçlilerin en sevdiği balık olarak çok farklı yemeklerde kullanılabiliyor ve bunlardan en ilginci, turşusunun yapılıyor olması.

Herring yani Ringa Balığı turşusu, Norveç’te her yerde rahat bir şekilde bulabileceğiniz bir yiyecek türüdür ve kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle yılbaşından önce kutlanan ve Hristiyan alemi için büyük önem taşıyan Noel Günü tüketilen balık türü, ekmek üzerine sürülen bir kıvamdadır ve düşündüğümüz klasik turşulara benzer özellikler taşımamaktadır. Damak tadımıza uymamasının doğal olabileceğini düşünürsek, denemekte fayda var diyebiliriz.

Tüpte Havyar

BIG HUNGER

Çocuklar tarafından oldukça beğenilen ve içerisinde genellikle fındıklı çikolata kreması bulunan bir tüpe benzer bir ürün olan, ancak ülke Norveç olunca içeriğindeki ürünün balık türevi ile yer değiştirdiği bir yiyecek, tüpte havyar. Ülke gezinizde, neredeyse her markette bulabileceğiniz (büyük markalar içeren) tüpte havyar, ekmek üzerine sıkılabilen, yemesi eğlenceli ancak damak tadımıza uyup uymadığı hakkında bilgi veremeyeceğimiz bir üründür.

Özellikle Bergen sokaklarını gezerken vereceğiniz bir mola esnasında, oturduğunuz kafenin karşındaki marketten edinebileceğiniz tüpte havyarı dönüş yolculuğunuzda da ülkemize getirebilirsiniz. Ancak bavulunuza koymanızı öneririz. Zira Norveç’teki havaalanları tüp içerisinde bulunan ürünlere karşı katı uygulamalara sahiptir.

Sosisli Sandviç

undrugger

Norveç’te sokak yemekleri pek yaygın değildir. Ancak sosisli sandviç, sokakta gezerken karşınıza çıkacak olan ve Norveçliler tarafından da oldukça büyük ilgi gören bir yiyecek türüdür. Sosis, Norveç için önemli bir tüketim ürünüdür ve neredeyse tüm öğünlerde yenilmektedir. Bazı soslarla birlikte sunulan sosisin, turistler tarafından en çok beğenileni ise Ren geyiğinden üretilen türüdür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here